Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2007, 15:43:08
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Am primit cadou acum catva timp o icoana a Maicii Domnului care avea agatat in partea de jos un ochi magic din ceramica.
Icoana nu-i urata, dar nu stiu daca este bine sa o tin in casa si pe perete, avand in vedere ca ochiul magic este, din cate stiam, un simbol egiptean si masonic.
Cu toate astea, nu mai stiu daca e bine ce stiam, pentru ca, intre timp, am vazut ochiul magic pe frontonul unor biserici ortodoxe si chiar pe frontonul bisericii in constructie al manastirii din Busteni, de la poalele Caraimanului (nu mai retin cum se numeste manastirea).
Stie cineva daca ochiul magic e un simbol crestin sau pagan? Ce sa fac cu icoana?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2007, 17:34:05
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Am primit si eu un astfel de cadou acum ceva timp si pentru a nu supara persoana l-am primit firesc si am multumit ptr el insa eu nu am vazut acel ochi ca pe un obiect magic.
Stiu ca daca exista credinta in Dumnezeu Cel Adevarat nimeni altcineva nu are putere asupra ta deci "magia" unui obiect nu exista.
Daca tu crezi ca acel ochi e magic atunci crezi totodata si ca nu e simbol crestin.
Cand eram copil am mai vazut ochiul (incadrat in un triunghi) in biserica unde mergeam atunci. Semnificatia era ca este ochiul lui Dumnezeu. Aceeasi explicatie am gasit chiar si la musulmani, unii dintre ei chiar purtand bratari sau alte obiecte exact de forma acelui ochi albastru ce atarna de icoana amintita de tine, a Maicii Domnului.
Icoana pastreaz-o, ochiul, daca crezi ca e magic, arunca-l.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2007, 09:48:58
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Bineinteles ca NU cred ca ochiul ala e magic sau este altceva decat o bucata de ceramica. I-am spus "ochi magic" pt. ca asta e denumirea lui, nu pt. ca ar avea cu adevarat vreo putere.
Dar se zice ca nu e bine sa avem astfel de simboluri in casa.
Pe de alta parte, am ramas nelamurit cu problema acelui simbol pe frontonul unor biserici, fapt care ma duce la ideea ca s-ar putea sa nu fiu bine informat si el sa fie un simbol crestin, pana la urma. Daca asta semnifica - ochiul lui Dumnezeu - atunci e bine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.09.2007, 17:40:33
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Uite adrese unde scrie putin despre acel ochi din biserica

http://www.plasticsusa.com/ortho/pr12.html
http://www.darnick.com/halmagiu/biserica.html

Cat despre ochisorul acela atarnat, in afara de faptul ca o prietena de-a mea, turcoaica, a zis ca semnifica ochiul lui Dumnezeu ... nu stiu mai mult iar despre cine s-a gandit sa il atarne de o icoana si sa le comercializeze impreuna ... cred ca s-a gandit la neamul nostru fascinat de Urania, zodiace, tarot, bobi ....si asa mai departe.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.09.2007, 22:25:09
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

sper macar sa nu fie acel ochi al musulmanilor,albastru.ca am mai vazut icoane cu acel ochi.
eu am descoperit cu stupoare ca pe un tablou-farfurie, pe care il am in casa si pe perete de cand m-am nascut este desenata o moschee.am crezut ca fac atac de cord.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.09.2007, 00:29:21
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
sper macar sa nu fie acel ochi al musulmanilor,albastru.ca am mai vazut icoane cu acel ochi.
eu am descoperit cu stupoare ca pe un tablou-farfurie, pe care il am in casa si pe perete de cand m-am nascut este desenata o moschee.am crezut ca fac atac de cord.
Da, cred ca de acel ochi albastru e vorba.
Eu am avut o moschee langa liceu si nu m-am gandit niciodata ca asta face rau. Tu crezi ca moscheea de pe farfurie iti creaza atac de cord insa nu te gandesti ca sunt mai grave televizorul, unele reviste, unele ziare, unele carti pe care le ai in casa, informatiile din ele...
Grav nu e ca avem in casa ochisorul cu icoana ci ca ele sunt puse in vanzare in aceasta tara care se declara ortodoxa.
Arunca si tu farfuria cu pricina daca te lasa ai tai sau macar admir-o ca pe un obiect ce dateaza din vremea copilariei tale. Si daca era marcata cu codul de bare tot nu cred ca iti poate face rau daca tu crezi in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.09.2007, 06:02:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
sper macar sa nu fie acel ochi al musulmanilor,albastru.
am si eu un astfel de ochi albastru, dar nu stiam ca este musulman :dozingoff: ... l-am luat din Grecia, credeam ca are ceva de-a face cu ortodoxia, desi nu este propriu-zis o icoana.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.09.2007, 08:22:36
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Ochiul albastru nu e numai musulman, il gasesti mai peste tot in Balcani la popoarele ortodoxe. Ar trebui sa intrebi unde anume a fost facuta acea icoana cu ochiul albastru, si probabil asta ar explica de ce si de unde.
Ochiul albastru in Balcani (inclusiv Turcia, Grecia...) are ca menire sa tina raul departe, si semnifica ochiul pazitor al lui Dumnezeu. Este probabil o amuleta veche, pre-crestina, poate raspandita de otomani, cine stie, dar unii crestini se pare ca au adoptat-o.

Cat despre ochiul in triunghi pe care il puteti vedea in multe biserici de pe la noi, inclusiv la intrarea la Manastirea Neamt, dar si pe dolarul american, este ochiul lui Dumnezeu care vegheaza. Cand il vezi ar trebui sa iti aduci aminte ca Dumenzeu vede tot, chiar daca tu nu il vezi pe Dumnezeu in totalitate, nu de masonerie sau altceva.

Astrud are dreptate. Atata timp cat crezi in Dumnezeu nu exista obiecte cu puteri malefice sau eu stiu ce. Moscheea de pe perete nu are ce sa iti faca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.09.2007, 05:09:38
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite ca m-ati facut curioasa, m-am dus si m-am uitat sa vad daca scrie unde este facut ochiul albastru pe care il am eu ... nu scrie, frate, absolut nimic pe el, dar de luat stiu ca l-am luat din Insula Thassos, de la greci. Si nu cred ca e magic. Cum a zis si Noesis, eu il vad ca pe ochiul pazitor al lui Dumnezeu. :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.09.2007, 12:20:09
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Ochiul albastru (indiferent din ce tara il cumperi) este ochiul lui Horus
Acesta este un simbol antic egiptean si reprezinta puterea iluminarii. Horus este asociat cu regenerarea,prosperitatea. Se credea că sursa puterii lui Horus se afla în ochii acestuia. Ochiul drept era alb și reprezenta soarele, cel stang era negru și simboliza luna. Miturile antice spun că Horus si-a pierdut ochiul stsng în lupta cu fratele sau malefic, Seth Zeul Thoth a intregit ochiul prin magie, apoi Horus i l-a arătat lui Osiris, care i-a dat puterea să renasca, dar în lumea cealalta.

Intre Horus si Isus este o asemnare destul de mare Astfel Horus, fiul lui Osiris, s-a nascut din fecioara Isis la 25 decembrie. Ca si Isus, Horus avea 12 discipoli, l-au ingropat si a inviat, era "drumul, adevarul, lumina, salvatorul, fiul uns al lui dumnezeu". Facea minuni si a inviat din morti pe un om, numit Elazar. Pe Horus il numeau "Iusa", "fiul" care se transforma in "Ptah", Tatal, "unsul"

Pe de alta parte unii il considera pe Horus ca fiind Lucifer astfel ochiul lui Horus este un simbol venerat de masoni
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 14:27:49
Ochiul MASONIC si ochiul lui D ana ana Secte si culte 7 30.05.2011 16:46:26
Cristale care ies din ochiul libanezei de 12 ani andreicozia Generalitati 27 21.08.2009 14:08:10
Ochiul in triunghi - simbol masonic? mihailt Generalitati 17 18.05.2009 19:08:58
Magic si ocult Ioan_Ciobota Generalitati 6 30.10.2008 19:25:56