Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 24.07.2009, 11:32:18
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit Daca evoluam, Nu trebuie sa FIM

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Repet, care e argumentul cu grupele de sange? Daca am evoluat trebuie sa fim identici??? Exista si alte schimbari care au avut loc si asta e inca o dovada pro-evolutionism. Asta spune evolutionismul, ca se vor produce schimbari, unde-i problema?
Identici deoarece un factor important la evolutie sunt MUTATILE.
Fintele mai putin potrivite mor si dispar si acele finte care s`au bucurat de o mutatie "la noroc" care le fac mai potrivite se inmultesc si creaza de fapt un nou tip de finta.
Asta nu spune ca in continuare nu se va ivi o alta mutatie si mai potrivita care va lua locul precedentei si asa mai departe. Asta-i evolutia.
Cine nu stie ce este mutatia,un mic exemplu: intr`o mica regiune din Tunis sunt multe pesoane care se nasc cu 6 degetela fiecare mana.Nimeni nu intelege care este motivul.

Last edited by Evreulcelales; 24.07.2009 at 11:43:19.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 24.07.2009, 15:00:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul

Daca tu vrei sa crezi ca lumea a aparut in sase zile de 24 de ore - foarte bine, e credinta ta si ti-o respect. Multi Sfinti Parinti au crezut asa, insa au fost si altii care nu au fost de acord cu ei pe ideea asta. Permite-mi sa fiu si eu sceptic. :)
\
Pur si simplu nu stim.
Putem sa incercam diverse explicatii, dar sa ramanem constienti de limitele lor. Si cea mai importanta limita a teoriilor stiintifice este aceasta: sunt concepute de mintile noastre inguste.
Noua ni se pare ca ar fi obiective pentru ca suntem foarte mandri. Cred ca am mai scris pe forum cum ma contraziceam cu fiul meu f mic care spunea ca luna este un bec! Era asa furios! In mintea lui era evident ca e un bec pe cer (nu luna).
Din punct de vedere crestin, toria evolutionista ridica mai multe intrebari decat raspunde (in primul rand, micsoreaza foarte mult rolul lui Dumnezeu, il supune cumva unor legi pe care el Le-a creat; in al doilea rand sugereaza ca noi am urma cumva o evolutie "fireasca" sau "naturala" catre ceva etc.). Evolutionismul se pupa mult mai bine cu curentul new age decat cu ortodoxia.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 24.07.2009, 15:43:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Din punct de vedere crestin, teoria evolutionista ridica mai multe intrebari decat raspunde (in primul rand, micsoreaza foarte mult rolul lui Dumnezeu, il supune cumva unor legi pe care el Le-a creat; in al doilea rand sugereaza ca noi am urma cumva o evolutie "fireasca" sau "naturala" catre ceva etc.). Evolutionismul se pupa mult mai bine cu curentul new age decat cu ortodoxia.
Sa nu intelegi ca eu sunt adeptul unui fel de evolutionism care micsoreaza rolul Lui Dumnezeu sau Il supune legilor. Hristos este Creatorul a toate, care printr-Insul s-au facut. El este Ratiunea a tot ce exista, lucrand prin Duhul Sfant si cu voia Tatalui. Ca sa nu existe dubii.

Ceea ce cred eu se numeste Inteligent Design, adica Dumnezeu ne-a adus la existenta intr-un lung proces evolutiv, de la lut pana la Adam cel cu suflet viu. Si legile pe care El le-a instituit sunt asa pentru ca asa le-a construit Hristos, Logosul... Pai se vede bine ca traim intr-un Univers care in care legile sunt treptat descoperite, intelese si care nu se schimba de la un an la altul. Si cu toate acestea este un Univers minunat, pentru ca prea putin il intelegem si pe masura ce il descifram tot mai misterios devine...

In sfarsit, sa stii ca aceste legi ale existentei sunt eterne, caci Cel care le-a creat le-a facut bune pe toate si nimic din ce se va intampla nu le va distruge. La momentul Adevarului apocaliptic, lumea se va purifica de rau si toate se vor innoi, insa temeliile lumii vor ramane vesnic aceleasi, pentru ca sunt gandite de Dumnezeu, Inteligenta suprema.

Mai presus de toate, evolutia este un proces natural si atat de firesc, cum spui, incat noi insine vom evolua chiar si dupa moarte mereu in sus, spre desavarsire, din bine in mai bine si din slava in slava... Si crede-ma ca n-am nimic a face cu New Age sau cu alte religii, ci sunt ortodox convins!

Doamne ajuta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 24.07.2009, 19:11:09
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu stiu care este stadiul descoperirilor in ce priveste piciorul->aripa dar argumentul tau se bazeaza pe o lipsa momentana de dovezi ceea ce e foarte riscant tinand cont ca descoperiri se tot fac.
O fosila interesanta dar sigur insuficient de convingatoare ca si toate celelalte:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tiktaalik

Fosilizarea nu este un proces atat de simplu de realizat si de aceea numarul lor este relativ redus si iar trebuie sa spun ca fosilele sunt poate cea mai slaba dovada a evolutionismului. Exista o groaza de alte dovezi pe care le ignorati dar asta nu va da dreptate!


"There are similarities that cannot rationally be attributed to design. For example, an endogenous retroviral element (ERV) is a retrovirus (a parasite) that has become part of the genome. There are several kinds of ERVs, and they can insert themselves at random locations. Humans and chimps have thousands of such ERVs in common -- the same type of ERV at the same location in the genome (D. M. Taylor 2003)."
http://www.answersingenesis.org/sear...ult_collection
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.07.2009, 11:19:41
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu e cam arogant sa pretinzi ca esti creatie divina?
In cazul tau este, pentru ca pretinzi. Noi, restul, chiar suntem. Nu pretindem.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.09.2009, 01:40:46
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Cool

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Identici deoarece un factor important la evolutie sunt MUTATILE.
Fintele mai putin potrivite mor si dispar si acele finte care s`au bucurat de o mutatie "la noroc" care le fac mai potrivite se inmultesc si creaza de fapt un nou tip de finta.
Asta nu spune ca in continuare nu se va ivi o alta mutatie si mai potrivita care va lua locul precedentei si asa mai departe. Asta-i evolutia.
Cine nu stie ce este mutatia,un mic exemplu: intr`o mica regiune din Tunis sunt multe pesoane care se nasc cu 6 degetela fiecare mana.Nimeni nu intelege care este motivul.
Mnoh, tocmai ce am citit in Vechiul Testament despre un om care avea cate 6 degete la picioare si la maini (II Regi 21:20)
Deci 'mutatiile' de care vorbesti erau si in vechime numai ca nimeni nu le dadea importanta.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 25.09.2009, 08:37:52
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
In cazul tau este, pentru ca pretinzi. Noi, restul, chiar suntem. Nu pretindem.
Cred ca n-ai vrut sa spui asta! De unde pana unde pretind eu ca sunt creatie divina? Si tu daca spui ca esti creatie divina nu pretinzi asta? Ia o pauza si da-ti seama ce efecte a avut asupra ta prea multa rugaciune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teoria enzimelor Florin-Ionut Postul 23 31.05.2012 07:57:57
Teoria evolutiei - un basm! spun oamenii de stiinta elcipo Teologie si Stiinta 524 06.10.2011 12:49:15
Teoria conspiratiei idealist Generalitati 9 21.06.2010 23:00:58
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45