Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2019, 22:29:30
Elena19 Elena19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2019
Mesaje: 2
Implicit Despartire

Buna tuturor!Scriu aici in speranta ca voi primi niste sfaturi.
Deja a trecut destul de mult timp de când eu si fostul meu prieten ne-am despartit, insa tot nu mi-am gasit linistea si sufletul meu tanjeste in continuare dupa el.
Simt ca intr-un final vom fi din nou impreuna.
Anul trecut, am mers la moastele Sf Parascheva si m-am rugat, am ajuns acasa i-am citit acatistul, rugaciunile, am plans si m-am rugat sa imi dea un semn daca fostul meu iubit este cel predestinat mie de la Dumnezeu.Urmatoarea zi, chiar de 14 octombrie când este Pomenirea Sf Parascheva l-am intalnit intamplator pe fostul meu prieten.(lucru care nu se mai întâmplase pana atunci)Eu cred in semne si acesta am apreciat ca ar fi semnul meu de la Sf Parascheva.
A trecut mult timp, stiu, am crezut ca sunt bine, dar nu este asa.
De cateva zile am inceput sa citesc Paraclisul Maicii Domnului sperând ca Aceasta ma va indruma.Vreau sa il pot citi 40 de zile.
Va rog sa ma ajutati.Fac bine?Ati trecut printr-o experienta asemanatoare?Ce ar trebui sa fac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2019, 23:58:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena19 Vezi mesajul
Buna tuturor!Scriu aici in speranta ca voi primi niste sfaturi.
Deja a trecut destul de mult timp de când eu si fostul meu prieten ne-am despartit, insa tot nu mi-am gasit linistea si sufletul meu tanjeste in continuare dupa el.
Simt ca intr-un final vom fi din nou impreuna.
Anul trecut, am mers la moastele Sf Parascheva si m-am rugat, am ajuns acasa i-am citit acatistul, rugaciunile, am plans si m-am rugat sa imi dea un semn daca fostul meu iubit este cel predestinat mie de la Dumnezeu.Urmatoarea zi, chiar de 14 octombrie când este Pomenirea Sf Parascheva l-am intalnit intamplator pe fostul meu prieten.(lucru care nu se mai întâmplase pana atunci)Eu cred in semne si acesta am apreciat ca ar fi semnul meu de la Sf Parascheva.
A trecut mult timp, stiu, am crezut ca sunt bine, dar nu este asa.
De cateva zile am inceput sa citesc Paraclisul Maicii Domnului sperând ca Aceasta ma va indruma.Vreau sa il pot citi 40 de zile.
Va rog sa ma ajutati.Fac bine?Ati trecut printr-o experienta asemanatoare?Ce ar trebui sa fac?
Buna !
Mama mea Dumnezeu so odihneasca avea o vorba : nu alerga dupa caruta care nu te asteapta. Daca el nu te cauta ce poti sa intelegi, ca nu te vrea si de ce trece mai mult timp e mai greu. Impaca te cu gandul si cauta ti alt suflet,timpul este f pretios.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2019, 00:03:49
Elena19 Elena19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2019
Mesaje: 2
Implicit

Iti multumesc frumos de raspuns!Nu il astept, nu alerg dupa el, am mai cunoscut si alti baieti, am iesit, am socializat, insa in zadar, nimic nu s-a concretizat.Inima mea insa imi spune ca voi ramane cu el, asa simt eu.Nici el in tot acest timp nu si-a gasit pe altcineva.As vrea doar ca Sfanta Fecioara sa ii lumineze mintea si sa se intoarca la mine, in speranta asta citest si Paraclisul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2019, 00:32:11
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena19 Vezi mesajul
...am plans si m-am rugat sa imi dea un semn daca fostul meu iubit este cel predestinat mie de la Dumnezeu...
Dumnezeu nu-ti predestineaza nici un sot, deoarece El vrea ca tu sa te mantuiesti, nu sa faci copii. Chiar daca tu vrei sa faci copii, El nu te absolva de destinul harazit oricarui crestin, mantuirea.
Tinerii cauta sa se insoare fiindca in trupul lor este activitate hormonala continua, insa ei, "vrajiti" de filmele americane, nu se preocupa sa o domoleasca si s-o orienteze spre alte directii(caritate, filantropie, sport si altele...) prin ascultarea Cuvantului, Iisus Hristos.

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.(1Cor7,1.6.9)


Va trebui sa te preocupi sa nu te mai gandesti la el fiindca altfel, prin inertia dorintelor fixate pe el, vei deveni paranoica.
Citat:
În prealabil postat de Hartford;
Mama mea Dumnezeu so odihneasca avea o vorba : nu alerga dupa caruta care nu te asteapta.
La noi e alta vorba, mai "armonizata" cu situatia data: nu alerga dupa tramvai; vine altul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.07.2019 at 20:19:17.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.07.2019, 15:13:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

1. Tii la el? Vorbeste cu el si zi-i asta.
2. Tine la tine?
3. Ce veri de la el? O casa? O prietenie?

De ce v-ati despartit?
Dar sa stii urmatorul lucru ca tot ce vei construi in viata vei construi cu rugaciune catre Dumnezeu si in nici un fel altfel.

Viata se construieste pe rugaciune. Multa.

Cere-i lui Dumnezeu sa iti aseze frumos toate lucrurile in viata, si casa, si serviciu si toate.
Pentru fiecare din astea sa faci canoane de rugaciune, de cereri, ca sa se aseze frumos.

Si sa citesti 40 de zile un acatist este mult prea putin. Am vazut altii cum citesc 5 pe zi plus altele, asa ca nu te opinti intr-un singur acatist ca e mult prea putin; e greu, pentru ca te impiedica raul sa iti faci singura bine, de aceea ti-e greu, pentru ca 15 minute de citit rugaciuni nu sunt nimic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.07.2019, 02:42:55
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1. Tii la el? Vorbeste cu el si zi-i asta.
2. Tine la tine?
3. Ce veri de la el? O casa? O prietenie?

De ce v-ati despartit?
Dar sa stii urmatorul lucru ca tot ce vei construi in viata vei construi cu rugaciune catre Dumnezeu si in nici un fel altfel.

Viata se construieste pe rugaciune. Multa.

Cere-i lui Dumnezeu sa iti aseze frumos toate lucrurile in viata, si casa, si serviciu si toate.
Pentru fiecare din astea sa faci canoane de rugaciune, de cereri, ca sa se aseze frumos.

Si sa citesti 40 de zile un acatist este mult prea putin. Am vazut altii cum citesc 5 pe zi plus altele, asa ca nu te opinti intr-un singur acatist ca e mult prea putin; e greu, pentru ca te impiedica raul sa iti faci singura bine, de aceea ti-e greu, pentru ca 15 minute de citit rugaciuni nu sunt nimic.
Eu stiu ca o rugaciune scurta zisa de la inima merge direct la cer. Cum cite 5 Acatiste pe zi poate calugarii dar nici ei ca au de munca la manastire. Atunci nu mai lucram nu mai gatim nu mai mancam. Elena roaga te scurt si de la inima.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2019, 22:01:43
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena19 Vezi mesajul
Buna tuturor!Scriu aici in speranta ca voi primi niste sfaturi.
Deja a trecut destul de mult timp de când eu si fostul meu prieten ne-am despartit, insa tot nu mi-am gasit linistea si sufletul meu tanjeste in continuare dupa el.
Simt ca intr-un final vom fi din nou impreuna.
Anul trecut, am mers la moastele Sf Parascheva si m-am rugat, am ajuns acasa i-am citit acatistul, rugaciunile, am plans si m-am rugat sa imi dea un semn daca fostul meu iubit este cel predestinat mie de la Dumnezeu.Urmatoarea zi, chiar de 14 octombrie când este Pomenirea Sf Parascheva l-am intalnit intamplator pe fostul meu prieten.(lucru care nu se mai întâmplase pana atunci)Eu cred in semne si acesta am apreciat ca ar fi semnul meu de la Sf Parascheva.
A trecut mult timp, stiu, am crezut ca sunt bine, dar nu este asa.
De cateva zile am inceput sa citesc Paraclisul Maicii Domnului sperând ca Aceasta ma va indruma.Vreau sa il pot citi 40 de zile.
Va rog sa ma ajutati.Fac bine?Ati trecut printr-o experienta asemanatoare?Ce ar trebui sa fac?
Parerea mea este ca esti dependenta emotional de acel baiat, iar daca pe 14 oct. ar fi fost un semn, atunci relatia dintre voi se imbunatatea, nu doar il vedeai si atat.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2020, 00:01:06
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit Creștin ortodox

Și eu am suferit mult timp după o persoana. Dar am o veste buna pentru tine. Îl poți face sa vina spre tine. Creează valoare iar el va fi atras. Îți ia timp nu poți asta peste noapte. Nu te mai gândii neapărat la el;creează valoare și vei putea capta orice bărbat nu doar pe el. Statisticile spun ca îți poate lua între 3 și 5 ani dar printr-o minune se poate întâmpla și într-un an. Dar îți spun nu o fa cu gândul neapărat la el. E o metoda testata de mine și funcționează. Dacă ma întrebi ce înseamnă pentru mine valoare răspunsul ar fi de a duce la extrem un hobby pe care îl ai.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.12.2020, 05:00:45
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Dumnezeu nu-ti predestineaza nici un sot, deoarece El vrea ca tu sa te mantuiesti, nu sa faci copii. Chiar daca tu vrei sa faci copii, El nu te absolva de destinul harazit oricarui crestin, mantuirea.
Tinerii cauta sa se insoare fiindca in trupul lor este activitate hormonala continua, insa ei, "vrajiti" de filmele americane, nu se preocupa sa o domoleasca si s-o orienteze spre alte directii(caritate, filantropie, sport si altele...) prin ascultarea Cuvantului, Iisus Hristos.

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.
9. Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă.(1Cor7,1.6.9)


Va trebui sa te preocupi sa nu te mai gandesti la el fiindca altfel, prin inertia dorintelor fixate pe el, vei deveni paranoica.
La noi e alta vorba, mai "armonizata" cu situatia data: nu alerga dupa tramvai; vine altul.
Da cu tramvaiul e mai modern mama mea era cu caruta pe timpul ei
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare