Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.02.2014, 18:40:15
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu sa stiti ca are dreptate,lucrarea despre care vorbeste va va fi mai mult decat folositoare,mai ales in aceasta perioada.Desi nu se concentreaza pe subiectul evolutiei practicii postului este o exceptionala sinteza a Triodului iar notele de la final(de la pag 387 inainte),ca sa nu lungesc vorba,va pot fi de folos si pt subiectul propus de dvs intrucat acele note contin o ampla bibliografie in care este foarte posibil,la o lectura atenta,sa se regaseasca si lucrari care va vor fi de folos in ceea ce va intereseaza.Buna recomandare intradevar.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.02.2014, 19:52:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Din experiența mea și a altora am dedus că într-o perioadă de abstinență totală de la mîncare, organismul activează un mecanism de conservare a energiei esențiale pentru funcționarea organelor importante supraviețuirii. După cele 3 zile metabolismul se schimbă și starea de ketoză începe cu o serie de modificări printre care presiunea sîngelui redusă în membre și alte ”periferice”. Pofta sexuală se diminuează pînă la 100%, aproape orice activitate la bărbat încetează pînă ce corpul primește din nou hrană.
Eh, cred ca depinde de la caz la caz. :)

Citat:
Mai mult, însăși ideea de a cheltui o cantitate enormă de energie practicînd împreunarea în timpul unui post negru e un nonsens. Din contra, postul corect presupune odihnă cît de multă pentru regenerare, reparații și dezintoxicare.
Zicea cineva pe un blog de posteala neagra ca tragea si de fiare in timpul postului negru.

Asta cu energia la modul abstract si absolut nu prea e fondata.

Citat:
Se pare că Pavel știa ce spune cînd a scris textul de mai sus. Pe de altă parte, orice post cu mîncare vegetală diversă și pe săturate nu slăbește poftele,
Iarasi depinde de la caz la caz.
Iti garantez ca nu e aceeasi chestie cand maninci friptane si cand maninci doar fasole.

Citat:
S-a constatat că în situații extreme, nou născuții au rezistat 18 zile fără mîncare, deci un copil poate trăi mult mai mult fără să mănînce, într-o situație nedorită de supraviețuire.
Depinde de starea de sanatate.

Tu vrei sa sugerezi ca pana si copiii tineau post negru de cate 40 zile?

In primul rand, cat de mult se poate merge inapoi in istorie pentru a gasi astea 40 zile de post ca regula?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.02.2014, 22:20:47
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eh, cred ca depinde de la caz la caz. :)

Zicea cineva pe un blog de posteala neagra ca tragea si de fiare in timpul postului negru.

Asta cu energia la modul abstract si absolut nu prea e fondata.

Iarasi depinde de la caz la caz.
Iti garantez ca nu e aceeasi chestie cand maninci friptane si cand maninci doar fasole.

Depinde de starea de sanatate.

Tu vrei sa sugerezi ca pana si copiii tineau post negru de cate 40 zile?

In primul rand, cat de mult se poate merge inapoi in istorie pentru a gasi astea 40 zile de post ca regula?
Alin, iti imaginezi o familie de crestini cam pe la inceputul secolulului al II-lea, sa zicem, care sa includa copii de virsta pubera si pre-pubera, si care sa nu posteasca, la o nevoie, post negru cu toti membrii ei? Nu prea cred. "Julianus, sa nu il punem la post si pe Olynthus, saracul, de abia a implinit zece ani, are nevoie de vitamine, calciu, etc." :)))))
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.02.2014, 09:40:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eh, cred ca depinde de la caz la caz. :)

Zicea cineva pe un blog de posteala neagra ca tragea si de fiare in timpul postului negru.
Dacă a avut resurse și a vrut neapărat să le dea jos... Vezi că în bodybuilding se poartă moda postului intermitent prin care omul beneficiază în mod natural de factori de creștere fără să ia pastiluțe cu efecte nedorite. Poate că acela practica stilul alternativ sau poate că a ținut doar perioade scurte de 10 zile să zicem. Un post mai lung de o lună la munca de jos sau mergînd constant la sală nu cred că se poate, că din cîte am citit chiar și cei mai grași ard surplusul în prima perioadă a intervalului, deci mai încolo de unde rezerve și pentru buna funcționare a corpului, și pentru a mări masa musculară?

Citat:
Iti garantez ca nu e aceeasi chestie cand maninci friptane si cand maninci doar fasole.
Nu e. Dar nici vegetarienii nu se plîng de lipsa libidoului... :)

Citat:
Tu vrei sa sugerezi ca pana si copiii tineau post negru de cate 40 zile?
Nicidecum. Copiii pot posti perioade scurte de maxim o săptămînă DOAR în caz de boală. Nenea Shelton a supravegheat mulți copii și bebeluși și a văzut că puterea lor de recuperare e mult mai mare ca a adulților. Oricum, ideea e că și copiii pot posti mai mult sau mai puțin, în caz de nevoie.

Personal, eu cred că dacă duminică dimineața toată familia sare peste micul dejun pentru a se împărtăși nu e nici o tragedie. Exceptînd copiii alăptați, bineînțeles. După o vreme nici senzația de foame nu va reveni în acel moment al săptămînii.

Citat:
In primul rand, cat de mult se poate merge inapoi in istorie pentru a gasi astea 40 zile de post ca regula?
Cine caută găsește. Uite, de cînd am deschis subiectul am aflat informații prețioase.

Chiar dacă nu toți practicau post de 40 de zile cu versiunea 5 zile nemîncare / 2 zile dezlegare cu ajunare sau mîncare puțină, vreau să arăt că în primele veacuri creștinii țineau post negru mult mai mult decît ortodocșii practică astăzi.

Mai vreau să demontez ideea că a posti 40 de zile (doar cu apă) nu e un fapt miraculos și supranatural hărăzit doar Sfinților aleși de Dumnezeu. Lucru de fapt demonstrat de oameni simpli, religioși sau nu, care nu au mîncat chiar mai mult de 40 de zile. Evident că nu oricine poate face așa ceva dacă nu are bateriile încărcate suficient sau dacă randamentul sistemului e mic, căci dacă se termină energia și reapare foamea, postul trebuie încheiat treptat, cu mare grijă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 27.02.2014 at 09:44:22.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.02.2014, 10:05:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Ovidiu sa stiti ca are dreptate,lucrarea despre care vorbeste va va fi mai mult decat folositoare,mai ales in aceasta perioada.Desi nu se concentreaza pe subiectul evolutiei practicii postului este o exceptionala sinteza a Triodului iar notele de la final(de la pag 387 inainte),ca sa nu lungesc vorba,va pot fi de folos si pt subiectul propus de dvs intrucat acele note contin o ampla bibliografie in care este foarte posibil,la o lectura atenta,sa se regaseasca si lucrari care va vor fi de folos in ceea ce va intereseaza.Buna recomandare intradevar.
...de unde reiese că ați parcurs-o deja. Mulțumesc încă o dată.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.04.2014, 01:00:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"Thus, the early Christian ascetics often refuses to eat
and water, but did so mainly out of religious motives."

Dry medical Fasting - Myths and Reality
Sergei Ivanovich Filonov
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde