Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2008, 18:01:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

S-a vorbit aici despre prezervative, orgasm, daca e voie, daca nu e, dupa casatorie, inainte... Nu vreau sa reincep discutiile pe tema asta, insa ar putea exista o solutie pe care n-o vad relatata aici.

Am fost la un duhovnic casatorit, in varsta, la Catedrala din oras. Intrebarea a fost daca e voie sa folosesc anticonceptionale, pentru ca, in cazul nostru, nu vrem sa avem copii. Preotul a fost sceptic la ele mai mult dpdv medical, asa ca mi-a dat solutia sa apelez la o operatie chirurgicala care sa previna ca unul din noi sa mai poata avea copii. Deci, parerea lui (nu a mea) este ca vasectomia sau legarea trompelor e ok din punct de vedere ortodox.

In cazul altora, care vor sa aiba copii, sa-i faca si apoi pot sa apeleze la o metoda de genul asta in caz ca sunt de acord. Daca mai e mult pana la menopauza...

Cum si preotul a spus, sexul este un fapt firesc, lasat de la Dumnezeu. Sunt de acord cu el, insa pe deasupra eu zic ca trebuie facut cu cumpatare, nici prea des (desfranare) si nici prea rar, sa nu fim ispititi cum zice acel verset... Nu trebuie facut in scopul placerii, ci din necesitate fireasca, spre slava lui Dumnezeu care l-a facut posibil, multumindu-i la sfarsit ca si pentru o masa delicioasa pe care tocmai ai savurat-o... :)
  #2  
Vechi 18.08.2008, 19:00:57
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
asa ca mi-a dat solutia sa apelez la o operatie chirurgicala care sa previna ca unul din noi sa mai poata avea copii. Deci, parerea lui (nu a mea) este ca vasectomia sau legarea trompelor e ok din punct de vedere ortodox.
Din aceasta postare retin doua aspecte contradictorii cu morala crestina:
1."ca unul din noi sa mai poata avea copii"-este o dovada de egoism
2."ca vasectomia sau legarea trompelor e ok din punct de vedere ortodox".
Eu nu-l cunosc pe parintele acesta de la Catedrala, insa pot spune ca morala crestina nu este de acord. "Sterilizarea chirurgicala, masculina sau feminina, consta in intreruperea canalelor de scurgere a lichidului seminal (la barbat), respectiv a trompelor uterine la femeie. Intrucat s-a recunoscut chiar de adeptii planningului ca aceasta metoda este practic ireversibila, si ea se dovedeste barbara si extrem de grava datorita deciziei totale a respectivei persoane de a lupta contra conceperii" (Pr. Prof.Vasile Raduca)
  #3  
Vechi 18.08.2008, 19:54:58
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Un preot prin ceea ce spune el nu reprezinta parerea Bisercii.
Ceea ce te-a indemnat e pacat grav.
nu este permis acest mod, si Biserica Ortodoxa nu este de acord nici inainte de casatori, nici dupa....
Tu daca vrei sa te informezi cauta invatatura oficiala....nu orice parere
  #4  
Vechi 18.08.2008, 22:08:57
vivaturism vivaturism is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Mesaje: 3
Implicit

Este o problema tare grea, aceasta cu dragostea dintre soti. Eu sunt casatorit, am trei copii si incerc sa deslusesc de ce biserica nu are o invatatura precisa referitoare la acest subiect. Un lucru este sigur: acel preot nu te-a sfatuit bine. Asta e parerea mea. Nu avem dreptul sa intrerupem nimic din mersul firesc al corpului nostru. Avem dreptul sa luptam cu pofta, cu trupul, avem dreptul sa facem metanii multe sa mancam mai putin, dar este greu in ziua de azi...
La tot pasul mancare si femei si malluri. Te sfatuiesc sa iti cauti un duhovnic bun si sa citesti cartile Parintelui Arsenie Boca si ultimele tiparituri ale lui Danion Vasile. Doamne ajuta si fa cati mai multi copii. Eu am trei si sunt tare fericit.
  #5  
Vechi 19.08.2008, 10:07:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Despre egoismul meu de a nu vrea copii, zica lumea ce-o vrea, eu nu-l vad egoism, ba din contra... Detalii publice nu pot da, asa incat nu dezvolt aceasta problema.

Stiu ca interventia este ireversibila, dar hotararea de a nu avea copii nu se va schimba.

Oricum m-am programat pe sambata sa merg si la alt preot, care probabil imi va fi duhovnic daca mi se va parea un preot bun. In felul acesta ajungem iarasi la problema ridicata in alt topic, unde puneam eu insumi la indoiala corectitudinea unor preoti si greutatea gasirii unui duhovnic intelept, autentic, traitor de credinta s.a.m.d. Pai daca primul zice asa, cum imi si convine, si al doilea va spune ca nu e bine (sigur va spune asa pentru ca are vreo 3-4 copii), atunci eu ce sa fac?! Sa mai caut vreo cativa si ca fac o statistica? Sa ma duc la ei cu citate din Traditie si Scripturi si sa-i invat eu pe ei ceea ce deja trebuia sa stie? Pai pot si io acuma sa spun ca voi face ascultare de sfatul primului si ca de va fi pacat, nu va fi al meu, nu? Sau va fi doar pe jumatate... Sau ca pacat voi face (probabil, ca nu stiu unde sa incadrez asa fapta) si ma voi pocai ulterior!

Oameni buni, e complicat sa fii crestin ortodox.
  #6  
Vechi 19.08.2008, 10:44:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Florin, eu cred ca Dumnezeu in aceasta cautare iti va raspunde. Ascultarea fata de duhovnic este mantuitoare. NU stiu daca preotul amintit de tine iti este duhovnic sau parea induhovnicit. Cat despre detaliile publice, nu cred ca le-am cerut.
Dumnezeu cu siguranta iti va raspunde in aceasta cautare.
  #7  
Vechi 20.08.2008, 17:14:49
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Dumnezeu este autorul vietii.
Suntem impreuna creatori cu el.
daca el alasat niste legi, nu e normal sa punem noi bariere...caci a ne lupta cu Dumnezeu e "nebunie". credeti ca Dumnezeu va zice, "gata, ma dau batut...."? nu ca incepe razboi cu noi, caci Dumnezeu nu a spus sa facem ce vrem, Dumnezeu ne lasa sa alegem ce vrem sa facem. dar consecintele le vom suporta....caci Creatura fara creator se autodistruge
  #8  
Vechi 21.08.2008, 16:05:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsd
Dumnezeu este autorul vietii.
Suntem impreuna creatori cu el.
daca el alasat niste legi, nu e normal sa punem noi bariere...caci a ne lupta cu Dumnezeu e "nebunie". credeti ca Dumnezeu va zice, "gata, ma dau batut...."? nu ca incepe razboi cu noi, caci Dumnezeu nu a spus sa facem ce vrem, Dumnezeu ne lasa sa alegem ce vrem sa facem. dar consecintele le vom suporta....caci Creatura fara creator se autodistruge
Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Ce lupta cu Dumnezeu? Nu am voie sa nu fac copii? Unde scrie asta?
  #9  
Vechi 21.08.2008, 20:44:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vasectomia are niste urmari nedorite. Cunosc pe cineva, care a suferit in urma acestei operatii.
Daca nu vreti copii, va puteti folosi de metoda calendarului.
  #10  
Vechi 21.08.2008, 22:07:33
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Daca nu vreti copii, va puteti folosi de metoda calendarului.
.. si asteptati-va sa aveti copii!
Acum, raspundeti-mi si mie, ce e mai bine: un mijloc de contraceptie prin care nu omori pe nimeni, ori avortul?
In ciuda tuturor cuvintelor scrise pe-aici, femei crestine fac avort!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul dupa casatorie Florin-Ionut Generalitati 85 01.08.2008 14:43:05