Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2010, 12:43:35
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit Manastirea Barsana - Maramures

Galerie foto: Mănăstirea Bârsana, o icoană a sufletului creștin ortodox maramureșean

http://hermanvlad.wordpress.com/2010...-maramuresean/
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2010, 13:41:37
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Este o reînviere a vechilor lăcașuri de cult care au existat în vechime în comuna Bârsana. În vechime, mânăstirile ortodoxe care au existat în Bârsana, au fost distruse de stăpânirea austro-ungară în trecut. S-a reușit zidirea acestui lăcaș de cult după anii `90, prin munca și credința credincioșilor din Bârsana. Pentru mai multe detalii, citiți cartea "Mânăstirea Bârsana" scrisă de prof. Nuțu Roșca (fiu al comunei Bârsana).

Am vizitat acu doi mânăstirea Bârsana, chiar în ziua de Sfântul Vasile cel Mare (adică, de Anul Nou) și după Sfânta Liturghie și Moliftele Sfântului Vasile cel Mare, m-a impresionat și portul popular în totalitate al bârsănenilor (erau mult mai frumoși decât noi, ceilalți, îmbrăcați în straie nemțești).

Vă recomand din inimă să mergeți și dvs. în pelerinaj acolo!!!

Doamne ajută!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2010, 14:04:48
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Paduraru Vezi mesajul
Este o reînviere a vechilor lăcașuri de cult care au existat în vechime în comuna Bârsana. În vechime, mânăstirile ortodoxe care au existat în Bârsana, au fost distruse de stăpânirea austro-ungară în trecut. S-a reușit zidirea acestui lăcaș de cult după anii `90, prin munca și credința credincioșilor din Bârsana. Pentru mai multe detalii, citiți cartea "Mânăstirea Bârsana" scrisă de prof. Nuțu Roșca (fiu al comunei Bârsana).

Am vizitat acu doi mânăstirea Bârsana, chiar în ziua de Sfântul Vasile cel Mare (adică, de Anul Nou) și după Sfânta Liturghie și Moliftele Sfântului Vasile cel Mare, m-a impresionat și portul popular în totalitate al bârsănenilor (erau mult mai frumoși decât noi, ceilalți, îmbrăcați în straie nemțești).

Vă recomand din inimă să mergeți și dvs. în pelerinaj acolo!!!

Doamne ajută!
Am auzit ca este cea mai frumoasa manastire pe care o avem.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.10.2010, 14:26:30
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit poate..

Ei... poate nu'i cea mai frumoasa dar este deosebita...Ca si constructie in stil tipic maramuresan, iar maicutele sunt harnicute si extrem de primitoare...Imi place mult si la Moisei!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaje la Mormantul Parintelui Arsenie Boca, pentru cei din Maramures vlad90 Generalitati 0 10.08.2011 23:45:21
Manastirea Nicula herta iuliana Intrebari utilizatori 0 28.02.2011 11:02:19
Sfanta Manastire Dragomiresti Maramures dumitrucelmare2000 Pelerinaje la locuri Sfinte 0 14.02.2010 13:21:33
Manastirea Braditel Mara2009 Resurse ortodoxe on-line 1 03.09.2009 18:31:45
Schitul salistea de sus - maramures icamilin Umanitare 0 30.06.2009 21:38:23