Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.11.2008, 23:25:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Datorita unui inimos si sufletist membru al acestui forum, am primit Acatistul Sfantului Grigorie Decapolitul si impreuna cu Acatistul am primit si o bucatica din vesmantul acestui Sfant facator de minuni . Nu am cunoscut spre rusinea mea nimic din viata acestui sfant. Va spun cu mana pe inima, ca simt efectele bine facatoare, de cand citesc zilnic din Acatistul primit. SFANTUL GRIGORIE s-a nascut la IRINOPOLIS,oras in DECAPOLIA Asiei Mici, in anul 780 , primind aleasa educatie crestineasca,aratandu-se inca din pruncie infrumusetat cu credinta,curatie si infranare. Mare facator de minuni in timpul vietii, dar mai ales dupa moarte,a primit darul tamaduirii neputintelor sufletesti si trupesti, mai ales a epilepsiei si duhurilor necurate, chiar si undelemnul ce arde in candelele de la racla sa avand puteri tamaduitoare. Sfintele sale moaste, intregi si binemirositoare, se pastreaza inca din 1497 in biserica manastirii BISTRITA-VALCEA, fiind izvor de tamaduiri celor ce alearga cu credinta catre ele.
Multumesc Jenica( eduard) ! Tu esti cea cu suflet mare ce mi l-ai daruit pe Sfantul Grigorie Decapolitul si-ti multumesc din toata inima pentru gestul tau si pentru toate cele invatate de la tine intru dragostea de Dumnezeu. Sa fi binecuvantata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2009, 02:38:20
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Sfantul GRIGORIE DECAPOLITUL

Am primit de la un bun prieten aceste poze, facute anul trecut, la hramul Sfantului Grigorie, cu icoana sfantului meu drag si nu numai. Cu mare bucurie vi le postez si voua. Sa va aduca pace-n suflet si numai bucurii tuturor!
- trei icoane sculptate in lemn
a) Sfantul Grigorie
b) Sfnta Cruce
c) Sfanta Ecaterina
- o poza din timpul Sfintei Liturghii la hram
- o poza cu aranjamentul de pe coliva, cu imaginea sfantului Grigorie
Attached Images
File Type: jpg HPIM3350.jpg (97,3 KB, 3 views)
File Type: jpg HPIM3344.jpg (94,7 KB, 2 views)
File Type: jpg HPIM3336.jpg (92,1 KB, 2 views)
File Type: jpg HPIM3392.jpg (96,3 KB, 3 views)
File Type: jpg HPIM3430.jpg (99,8 KB, 3 views)
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Grigorie Taumaturgul, Sfantul Cuvios Lazar Zugravul si Zaharia petru63 Intrebari utilizatori 3 18.11.2012 17:51:59
Sfantul Grigorie Decapolitul-20 noiembrie ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 21.11.2011 23:50:01
Sfantul Grigorie Decapolitul + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 21.11.2011 22:49:58
Sfantul Grigorie Decapolitul cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 7 27.11.2010 01:39:29
Sfantul Grigorie Teologul georgeval Diverse Sarbatori 6 26.01.2010 15:19:43