Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2006, 14:18:13
alexandru_ alexandru_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2006
Mesaje: 6
Implicit

Doamne ajuta!
Am o mare,mare rugaminte, sa pomenim pe Pr Arsenie Papacioc, starea de sanatate a sfintiei sale s-a inrautatit foarte mult, momentan este internat, ptr a II*-a oara :( In masura puterilor noastre sa-l purtam in rugaciunile noastre, chiar parintele insusi ne-a rugat sa-l pomenim la rugaciune.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2006, 17:01:49
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce mai face pr. Arsenie? Cine mai stie ceva despre sf.sa?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2006, 17:42:33
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

La inceputul lui septembrie era bine, dar slabit "trupeste"...ca "duhovniceste" stiti ca e in razboi "pe viata si pe moarte cu puterile intunericului". Dar e bine inarmat, cu rugaciunea inimii "in dinti", in inima si-n gand, oriunde si oricand.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2006, 18:52:59
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Daca ne rugam pentru el in fiecare seara , nu-i asa ca pentru rugaciunile Bisericii si ale noastre va fi si mai puternic in fata puterilor intunericului ?
Hai s-o facem dragii mei , pentru ca mult se va milostivi Dumnezeu si de poporul roman pentru citiva "Purtatori de chinuri" pe care El ni i-a daruit !
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2010, 01:27:36
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 243. “Fenomenul PUCIOASA” văzut de părintele Arsenie Papacioc

243. “Fenomenul PUCIOASA” văzut de părintele Arsenie Papacioc (I)

Într-un interviu ( http://www.trilulilu.ro/Efeseni/388d46c80729f2 ) moderat de către Sorin Dumitrescu în urmă cu 17 ani (mai exact, pe data de 24 iulie 1993), Arhimandritul Arsenie Papacioc își exprima o poziție extrem de nefavorabilă la adresa fenomenului “Noul Ierusalim” de la Pucioasa.
Reproducem aici acea parte de interviu care conține dialogul dintre cei doi pe marginea acestui subiect, cu mențiunea că notele din paranteze ne aparțin.

Sorin Dumitrescu: Părinte arhimandrit, vreau să vă întreb un lucru – ăsta-i un lucru capital, care… ne preocupă pe toți acuma –… această… acest lucru cu alunecările credinței… ați auzit, de pildă – trebuie că vi s-a…v-a ajuns la ureche –… așa-zisul “fenomen” de la Pucioasa, care a creat o problemă în Biserică. Răspunsul Sinodului, finalmente, a fost destul de… timid – îndrăznesc eu ca să calific – bine c-a fost!

Arsenie Papacioc: Da! Bine c-a fost, și n-a fost timid. (Notă: Arsenie Papacioc apreciază corect: răspunsul Bisericii n-a fost unul timid, ci unul înțelept. Ar fi fost mult mai simplu și mai comod să-i anatemizeze în bloc pe toți pucioșii ca eretici, dar în acest caz șansele de recuperare a sutelor de naivi înșelați de către liderii pucioși ar fi fost substanțial micșorate. Or, Biserica a lăsat o poartă deschisă, astfel încât oile rătăcite, atunci când li se va amărî de tot pântecele de la mâncarea străină și li se va tăbăci pielea de la gârbaciul stăpânilor lor, să se poată întoarce singure în staulul pe care l-au părăsit) Nu se poate răspunde altfel, știți!? Însă… i-a pus în situația să recunoască… să se recunoască că sunt îndrăzneți, sunt naivi: “…facem biserică nouă… (Notă: Dorința de a edifica o “biserică nouă” este recunoașterea fățișă a pucioșilor de a se desprinde de biserica strămoșească, adică de a alege schisma în locul ascultării) … nici din punct de vedere al unor organizații regulamentare călugărești (Notă: Așa-zisa “mănăstire” de la Glodeni era de fapt un “ghiveci călugăresc”, în care nu găsești nici tundere în monahism, nici ascultare de chiriarh, nici stareț sau stareță, nici viețuire neamestecată între bărbați și femei, nici straie călugărești, nimic, nimic, în afară de pretenția de a fi considerați în mod gratuit “sfinți călugări”), nici nimic, amestec acolo… bizantinerie… au declarat-o pe-aia “sfântă”, au dezhumat-o și puțea, (Notă: La fel ca și pretenția pucioșilor că mumia Verginicăi pe care ei au deshumat-o la 7 ani de la deces “era moaște” și “avea mireasmă de trandafir”, și această remarcă a lui Arsenie Papacioc este total hazardată, îndată ce se bazează pe relatări neconfirmate și lipsite de credibilitate. În acest caz, numai un martor ocular imparțial ar avea dreptul să se pronunțe. Problema oricum este mai delicată decât pare la prima vedere, deoarece comportă mai multe soluții posibile:
- O variantă posibilă ar fi ca Arsenie Papacioc să aibă dreptate, dar această potrivire ar fi exclusiv rodul întâmplării și nicidecum al unei documentări infailibile – având în vedere că el nici n-a fost de față la evenimentul respectiv;
- O a doua variantă ar fi ca pucioșii să aibă totuși dreptate, caz în care există patru explicații posibile:

Explicația 1. Verginica a fost într-adevăr sfântă și a fost dăruită de Dumnezeu cu acest dar, caz în care ar fi trebuit ca moaștele ei să fie însoțite și de unele minuni și vindecări; or, minunile n-au avut loc, iar pucioșii s-au repezit s-o îngroape în grabă la loc și să-i aștearnă deasupra o lespede grea de ciment. În plus, sfințenia ar fi trebuit confirmată și de toate celelalte manifestări, trăiri, acte personale și împrejurări legate de viața Verginicăi; dar aici sunt multe lucruri discutabile și de discutat;

Explicația 2. Verginica nu a fost sfântă, dar a primit mireasma în chip supranatural de la diavol, care a urmărit să creeze o și mai mare confuzie între pucioși și ne-pucioși, aducând în acest mod și mai mulți naivi spre înșelare;

Explicația 3. Verginica a fost parfumată discret de către creștinii pucioși chiar în momentul deshumării, zicând ei că în acest fel fac un lucru bun, ca să-i întărească în credință pe simpatizanți și pe adepți, după principiul lor declarat că “a minți pentru Dumnezeu este nu numai permis, ci chiar recomandat”);

Explicația 4. Verginica a fost parfumată din belșug la momentul înhumării în anul 1980, în baza aceluiaș principiu: “credința în Dumnezeu merită a fi stimulată prin orice mijloace, inclusiv frauduloase”. O variantă a acestei explicații este ca în sicriu să fi fost lăsată intenționat o sticluță cu parfum, al cărui dop fie nu a fost înfipt bine, fie s-a degradat în decursul celor 7 ani care au trecut de la deces.

În lipsa unor martori imparțiali, ambele variante, cât și explicațiile adiacente, rămân perfect echiprobabile) au zis că “e mireasmă bună”, au îngropat-o imediat, a fost o femeie măritată și făcea pe fecioara… (Notă: Căsătoria Verginicăi cu Nicolae Stoica, un tânăr cu 15 ani mai mic decât ea, este prezentată de pucioși ca fiind strict formală, aleasă de Însuși Dumnezeu ca singura soluție care îi asigura Verginicăi sprijin material și o îngrijire aleasă. Acest deziderat a fost însă rapid invalidat de însuși mersul lucrurilor: soțul Verginicăi se uita lung după alte femei, prefera sticluța și paharul, iar după câțiva ani de conviețuire a părăsit-o definitiv pe Verginica și s-a însurat cu altă femeie, cu care a făcut și copii. “Dumnezeul” cel care i l-a ales Verginicăi pe Nicolae drept mire, dacă era într-adevăr Dumnezeu, ar fi trebuit să știe că Verginica n-avea nevoie de un asemenea “susținător” terchea-berchea, desfrânat și bețiv, îndată ce toată viața ei, Verginica a fost oricum înconjurată de destui simpatizanți, dintre care multe erau femei devotate) vreau să zic că, aveam atâtea argumente și aveam ce să le spunem. Și Biserica nu putea să ia o altă măsură, pentru că e vorba de credincioși, de lume, nu-știu-ce, știți…

S.D.: Bun! Alături de astea există un anumit reviriment al “spiritului Vladimirești”. Există chiar un reviriment al tipului de “profeție abruptă”,… cum să spun eu? poporană, de tip… “Petrache Lupu”… (Notă: Sorin Dumitrescu aduce în discuție un subiect pretinent: mișcările pseudo-ortodoxe centrifuge își caută cu disperare legitimitatea construind legături cu “spirite profetice” colaterale. Pucioșii, spre exemplu, au “confiscat” pur și simplu toate personalitățile excentrice ale ortodoxiei românești [Petrache Lupu, Iosif Trifa, Ioan Iovan, Veronica Barbu, Arsenie Boca], declarându-le pro domo “trâmbițe apocaliptice” pucioșești!)

A.P.: Nu!…

S.D.: …există curentele evanghelice! Noi…

A.P.: Nu!…

S.D.: … tipărim acuma o carte, poate că vi-o aduceți aminte, a apărut în Fundațiile Regale, demult,… a domnului Urzică…

A.P.: A, cum să nu! Am…

S.D.: Așa…“Minuni și false minuni”…

A.P.: Am fost buni prieteni, să știți…

S.D.: O să apară… A stat lângă mine, la Foișorul de Foc…

A.P.: Am stat și eu la el, acolo, după ce m-am eliberat, mai multe săptămâni… și ne-am…

S.D.: Da!? Extraordinar…

A.P.: Ne-am împrietenit mult, să știți…

S.D.: Da! Ea apare în două săptămâni, maximum și,… așa… sper ca să intereseze…
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2010, 01:33:52
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 243. “Fenomenul PUCIOASA” văzut de părintele Arsenie Papacioc

243. “Fenomenul PUCIOASA” văzut de părintele Arsenie Papacioc (II)

A.P.: De fapt, să știți că… să-i spună “fenomen”… e prea mult spus! Nici la Vladimirești… o înșelătorie cruntă… (Notă: Arsenie Papacioc nu se sfiește să ridice vălul de pe acele mișcări pseudo-ortodoxe, față de care Biserica, din considerente de strategie probabil, a preferat să fie ceva mai flexibilă. În concepția lui Papacioc nu numai pucioșii, dar și maglaviții și vladimireștii au fost și sunt niște înșelători, față de care el personal preferă măsuri mai radicale, intuind și unele pericole subterane, pe care Biserica din principiu le ignoră sau le minimalizează) o lipsă de curaj pentru niște măsuri mai dure, sau, mai bine zis, mai de la rădăcină… și-au făcut de cap… în sfârșit, noi… ce “fenomen”!? (Notă: “Fenomenologia” pucioasă și a altor mișcări sectare este tratată de Papacioc cu dispreț, constatând că este vorba de niște bieți înșelători care, în lipsa unor măsuri mai ferme din partea Bisericii, au înțeles greșit clemența și și-au făcut de cap) Eu am fost și acolo, am vorbit și acolo, mult… cu părintele Cleopa am fost, că eu sunt din Sihăstria de fapt, dar…n-am mai fost de 30 de ani acolo…

S.D.: Cu părintele Petroniu, împreună…

A.P.: Mi-e chiar naș de călugărie, știți!? Petroniu… am fost de l-am vizitat în Sfântul Munte… Am avut câte ceva și cu dânsul, pentru că … a apucat să scrie, și a apărut și la noi în România, cu “sfârșitul lumii”, într-un timp oarecum fixat, istoric. (Notă: Protosinghelul Petroniu Tănase, starețul Schitului românesc Prodromul de la Sfântul Muntr Athos din Grecia a fost impresionat de „proorociile” pucioșilor, care puneau mare accent pe anul de cotitură 1992, an în care ei pretind că au finalizat templul de la Glodeni. După părerea lor, acest an este „începutul sfârșitului” – deși, în inconsecvența lor, pucioșii au lansat mai multe „începuturi” ale aceluiaș „sfârșit”. Petroniu își exclamă la un moment dat, la modul profund ambiguu, entuziasmul, surprinderea sau dezorientarea în fața acestei „ciudățenii” apărute la Glodenii Pucioasei:
"Și cu Glodenii!!! Mi s-au părut foarte semnificative denumirile care se întâlnesc în jurul acestui fenomen – “glod” și “pucioasă”. Denumirile nu sunt întâmplătoare. Denumirea parcă ar exprima ceva din misiunea unui loc. De ce a apărut această mișcare tocmai acolo? Ea își exprimă identitatea cu aceste denumiri, de glod și pucioasă. A apărut într-un loc o denumire interesantă. E o ciudățenie mare acolo, din câte am citit și am auzit." Acest citat este reprodus din lucrarea „Convorbiri duhovnicești cu teologi ortodocși din străinătate”, vol. III, scris de arhimandrit Ioanichie Bălan, editura Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, Iași, 1995, pag. 88.)

S.D.: Cine a scris, dânsul?

A.P.: Dânsul… cineva, da. Dar în tot cazul, i se atribuia lui. Și eu l-am…

S.D.: Aha!

A.P.: …eu l-am înfruntat, părintește, așa. Sfârșitul lumii nu-l știe nimeni, domnilor! A spus Hristos vorba asta! Și e valabilă până la sfârșitul lumii cu… cele ce a spus Hristos.

S.D.: Dar, în același timp ne-a spus că “vor fi semne”!

A.P.: Dar asta-i altceva!

S.D.: Ne refuză Dumnezeu…

A.P.: Din punct de vedere moral avem destul de foarte multe semne, din punct de vedere moral. Chiar Sfinții Părinți, acest “666” îl notează, pe plan moral: primul 6, cruzimea, fără nici un fel de… de milă, cum de altfel asistăm; … curvia fără nici o rațiune; și, lipsa de credință, care, există în lumea asta… sunt …

S.D.: Adică, prin astea simbolizați fiecare “6”!

A.P.: … sunt… Fiecare “6”. Așa… acum, de fapt… vă întreb… (eu, m-am întrebat, eu… și întreb și eu) : De ce s-a luat 666?

S.D.: Da… Care-i răspunsul?

A.P.: De ce nu s-a lăsat 333? De ce n-a luat alt număr?

S.D.: Sau 99… 999…
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2010, 01:45:42
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 243. “Fenomenul PUCIOASA” văzut de părintele Arsenie Papacioc

243. “Fenomenul PUCIOASA” văzut de părintele Arsenie Papacioc (III)

A.P.: Ia uitați, ia uitați ce-am… ce mi-am răspuns eu: 666 adunate ca simple unități ne dă 18. Ce înseamnă 18? Nouă cete din cer, nouă cete pe pământ. Cetele din cer le știm: serafimi, heruvimi, scaune, domnii, începătorii,… arhangheli, îngeri, le știm. Dar cetele de pe pământ care sunt? Sunt trei câte trei: în prima ceată întreită este arhieria, preoția și diaconia; a doua ceată în trei este creștinătatea, toți cr… monahii întâi, creștinii și tot neamul omenesc; în al… ultimul… trei câte trei, sunt: animalele, peștii – peștii! – , vegetația și mineralele. Și aceste valori – aceste nouă cete de pe pământ și cu nouă de-acolo, fac 18. Pentru că acest Antihrist vrea să cucerească și cerul! Deci el nu s-a mulțu… nu s-ar mulțumi numai cu pământul, dacă a spus că “el e Dumnezeu”. Hm! De aceea, mi-a venit în minte să-mi răspund așa… și, din punct de vedere moral, acest… 666 se împlinește în lume. A venit o doamnă să-mi spună, plângând, că – stătea în Belgia – că se teme de soțul ei să nu păcătuiască cu fiica ei… fiica lui! Ei sunt despărțiți… Zic: – Dar autoritățile, nu vă puteți adresa…? – Nu ne putem apăra, părinte, pentru că acolo e oficial lucrul ăsta! Adică, “nu-i nici o greșeală să faci”…că n-are cine s-on-are justiție, știți? Ei! ce să cred eu despre acest “6”? Hm! Vedeți? Se împlinește moral … dar asta-i altceva! … că sunt semne! Dar … care este timpul? Nu! Mai întâi de toate, dumneavoastră trebuie să știți că un punct de reper extraordinar este venirea lui Ilie pe lume! Ilie nu vine, domnilor, ca un om născut ; ori ăla vine întreg, cu forțele lui extraordinare! (Notă: Pucioșii pretind că Sfântul Ilie vine, ca și Hristos de altfel, doar la ei la Pucioasa, dar nu vine în trup, așa cum s-a suit el la cer în carul de foc, ci vine “în duh și în Cuvânt”. Mai precis, ei pretind că unele “cuvinte” fabricate de liderii lor aparțin… Sfântului Ilie. Așadar, pentru a veni la ei “în duh”, Sfântul Ilie trebuie din nou să se dezbrace de trup, pe care să-l lase în cer, pentru a veni “duh și cuvânt” la pucioși. Ultima scamatorie de acest gen a avut loc pe 2 iulie a.c. și a fost comentată pe blogul noul-ierusalim.info la poziția #242. Cea mai răsunătoare a fost însă aceea prin care Ilie venea în duh și lansa situl pucioșilor pe internet, despre care pucioșii spuneau în data de 2 august 2003:
“Acest SITE a fost lansat pentru luminarea lumii de la margini la margini, în ziua de sobor a sfântului mare prooroc Ilie, înaintemergător al celei de a doua veniri a lui Hristos, după Scriptura proorocului Maleahi: "Iată că Eu vă trimit pe Ilie proorocul, înainte de a veni ziua Domnului cea mare și înfricoșătoare; el va întoarce inima părinților către fii și inima fiilor către părinții lor, ca să nu vin și să lovesc țara cu blestem" [Maleahi, 3/23-24]”. Însuși “Cuvântul” acelei zile spunea:
“Îngerii venirii Mele, însoțiți de Mihail arhanghelul și de marele prooroc Ilie, scriu în cer și pe pământ ziua a doua a lunii august, anul doisprezece de la începutul împărăției cerurilor pe pământ, pe pământul român, țara Noului Ierusalim. Aceasta este ziua pe care Domnul a făcut-o să Se veselească întru ea cu cei iubiți ai Săi pe pământ. Amin.” Acest citat provine din cartea Cuvântul lui Dumnezeu”, fragment preluat din mesajul datat la 2 august 2003) Cine a fost acest Ilie, lumea se gândește mai puțin. Ați văzut ce minuni? A încuiat cerul trei ani și șase luni…

S.D.: Soarele l-a…

A.P.: Vă dați seama cine trebuie să fie acesta, dacă e Înaintemergător înaintea venirii Domnului. Pentru că nu mai este o venire ascunsă, într-un staul de vite, nu-știu-ce. Vine pe norii cerului, de la apus la răsărit – dă-ți seama – (Notă: Pucioșii pretind că Hristos a venit, dar nu în slavă pe norii cerului, ci a venit la Pucioasa într-ascuns, a venit în “Duh și Cuvânt”. Ei răstălmăcesc Scriptura care spune că “ ziua Domnului va veni pe neașteptate, ca un fur noaptea” [v. I Tes. 5,2] și pretind că nu ziua, ci Însuși Domnul va veni [și a și venit, și mereu vine, la ei la Pucioasa] pe furiș, ca un fur, noaptea) și Înaintemergătorul trebuie să fie unul care să marce cu adevărat marea valoare a venirii a doua a Mântuitorului. Ei, acest Ilie văd că… nu apare! ca să vorbesc eu de un moment din istorie, de anul ‘92, va fi cutare… ia, acum intrăm și-n ‘94 și nu e! (Notă: Au mai trecut de atunci 17 ani și Ilie tot n-a apărut, dar pucioșii pretind că le-a vorbit lor din cer, în particular, în mai multe rânduri) Și i-am spus părintelui Petroniu că s-a grăbit cu asta, că Mântuitorul spune un lucru, și eu mă țin de vorba asta: trăiește Cuvântul cât trăiește și Scriptura: Nu știe nici Fiul (nu știe ca Om, dar ca Dumnezeu știa) dar… El mi-a spus, zice: – Da! (dar a fost nițel surprins de atacul meu) și atunci zice: – Nu, este vorba de o anumită lume care moare, adică, anumite concepții, concepțiile comuniste sau ceva, ateismul ăsta, se poate! Dar nu sfârșitul lumii, domnule!

Concluzii:

Și cu toate acestea, pucioșii pretind că sfârșitul lumii a și venit, și a venit încă din anul 2000, chiar în Biserica strămoșească ortodoxă:

“O, nu mai sunt păstori de suflete, nu mai sunt pe nicăieri, și e sfârșitul lumii, căci biserica nu mai este biserică, și este altceva.[...] Biserica s-a stricat prin amestecare cu cei ce nu sunt biserică a Mea, și cine o strică, o strică mereu și nu o zidește; strică peste tot și se întinde stricăciunea, căci omul bisericii conduce el după capul lui peste tot, și nu mai sunt păstori de suflete pe nicăieri, și e sfârșitul lumii peste tot [...] Banul face cu ochiul lui diavolesc la tot omul, iar biserica s-a lăsat vândută pe bani, și e sfârșitul lumii, căci biserica nu mai e biserică, ci e altceva.” (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”, fragment din mesajul datat la 9 ianuarie 2000 )

După părerea pucioșilor, sfârșitul lumii a cuprins tot pământul iar oamenii au pierdut calea și orice șansă de mântuire:

“Pe nicăieri nu se mai vede nici un drum spre cer, că e sfârșitul lumii pe pământ”. (citat din cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”, fragment din mesajul datat la 9 ianuarie 2000 )

“A început” deci sfârșitul lumii în anul 1992, iar la Pucioasa se număra la 2 august 2003 (cităm) “anul doisprezece de la începutul împărăției cerurilor pe pământ”, dar în realitate nici la Pucioasa nu s-a schimbat mai nimic. Pucioșii sunt tot dependenți de gazul metan care le vine pe țeavă, de electricitatea care le vine de la stâlpul din stradă, de banii oamenilor din lume, de benzina de la benzinărie, de internet, de telefoanele mobile, de făina, cartofii și untdelemnul pe care le cumpără de pe piață, de pantofii pe care-i cumpără de la supermarket. Iar nestricăciunea de la ei poate fi acceptată cu complezență, doar de cei dispuși să nu bage în seamă damful care se răspândește de 2-3 ori pe an, atunci când pucioșii fac comandă la primărie să vină o vidanjă ca să le golească haznalele.

Deci iată împărăția cerurilor de pe pământul Pucioasei și mirosul ei de trandafir!

Last edited by mariamargareta; 06.08.2010 at 21:42:41.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2010, 04:14:52
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Desi nu il cunosc personal, am auzit multe lucruri frumoase despre dansul si m-am rugat ptr el asa cum mi-ati cerut.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.08.2010, 08:29:29
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Obisnuiesc sa-l pomenesc la rugaciunea particulara dar si la cea din biserica, trecandu-l in pomelnic. Despre el as spune ca este un sfant in viata, un inger in trup. O convorbire cu parintele este fermecatoare si plina de invataturi. Este vazator cu duhul. Dar ce va spun eu? Cititi-i cartile!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2010, 20:54:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit 40.000 de mii de suflete l-au comemorat ieri pe Parintele Arsenie Boca

VESNICA LUI POMENIRE !+ http://www.crestinortodox.ro/rugaciu...oca-72552.html
Attached Images
File Type: jpg imagine.php.jpg (30,2 KB, 0 views)
File Type: jpg Pr.-Arsenie-Boca.jpg (20,9 KB, 0 views)
File Type: jpg arsenie-boca-1.jpg (12,0 KB, 0 views)
File Type: jpg arsenie2.jpg (17,2 KB, 0 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Papacioc cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 5 28.01.2012 21:46:00
Pr Arsenie Papacioc alexandru_ Preotul 4 25.04.2007 12:00:02
Pr Arsenie Papacioc alexandru_ Stiri, actualitati, anunturi 3 24.08.2006 19:37:56
Pr Arsenie Papacioc alexandru_ Calugarul 1 28.06.2006 08:47:48