Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.10.2011, 22:16:55
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,maria40

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Sunt curioasa care e alternativa dvs . "recomandata" la casatorie : abstinenta sau videochatul?
sa ai copii, este optional.dureros este ptr.cei ce-si doresc copii si nu-i pot avea.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7

Last edited by codana; 01.10.2011 at 22:19:15.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.10.2011, 00:12:51
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Hihi, ne mai intalnim pe forum peste vreo 10 ani? :)
Nu va avea timp din cauza copiilor.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.10.2011, 00:30:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Am vazut un caz cutremurator in America, cum o femeie normala, cu un sot bun si o casa frumoasa a facut depresii dupa a doua sarcina. A luptat cu ele, si-a revenit cumva si a hotarat sa mai faca un copil, apoi a aparut iarasi depresia, cu o forma mult mai accentuata, alaturi de grijile si mai mari . Apoi doctorul i-a spus sa faca tot posibilul sa nu mai ramana insarcinata si sa nu mai faca copii fiindca, se poate imbolnavi si mai tare si poate sa simta ca se impotmoleste si sa iasa destul de urata situatia.
Aceasta a ignorat sfatul medicului, mai ales ca intre timp s-a si pocait si a hotarat sa se dedice cat mai mult Domnului. Prin consideratia pocaintei ajunsese sa-si de-a si casa, si masa si sa locuiasca intr-un autobuz, cu toata familia, il terminase pe sotul ei, dar acesta dorea sa ramana oricum, impreuna. Apoi a ramas iarasi insarcinata cu al 4 lea copil, depresiile au reaparut, de fapt, nu disparusera complet, doar devenisera mascate de timp, la a 4a sarcina, insa, a capatat forme diverse si amestecate cu asazisa pocainta profunda, au inceput sa-i afecteze viata in mod evident.
A fost diagnosticata cu tulburari psihice, dar a continuat sa-si vada de viata ei, chiar daca avea apucaturi mai ciudate, din cand in cand. Apoi a facut si al 5 lea copil, singurul baietel, care, dupa cum sunt baieteii, s-a dovedit putin mai obraznicut, si cum depresiile ei capatasera forme deloc de neglijat, iar pocainta ei devenise tot mai bizara....intr-o zi si-a omorat toti copii. A considerat ca " asa ajung ei in rai inainte de-a deveni oameni adulti si plini de pacate " .
Asadar, este usor sa spunem : " Fa multi copii ca are Dumnezeu grija de ei ! "
Da, Dumnezeu are grija, dar nu singur, ci, asa, pe langa propria-ti responsabilitate.
Si dupa tine, ar trebui sa invatam de aici ce?
Ca religia e rea, pocainta, sau copiii multi?
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.10.2011, 00:31:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=ory;404128]
Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Ai dreptate laviniu, dar ca sa inteleaga cineva aceste lucruri, acel cineva trebuie sa fie om, nu o fila din scriptura sau din Cartile Sfintilor Parinti.
Asta inseamnand ca Scriptura sau cartile Sf. Parinti sunt ceva rau, iar "umanismul" ceva superior lor?

Multe pilde crestine vad de la dvs ..va multumim pentru "instructaj".
Reply With Quote
  #65  
Vechi 02.10.2011, 00:34:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Scopul vietii este mantuirea si nu facerea de copii. Nu este pacat sa nu faci copii, este pacat sa ii faci si sa ii chinui pentru ca nu ai bani sa ii hranesti, sa ii intretii sau sa ii educi.
Scopul si mijloacele sunt lexical separate dar cauzal interconectate.

Nu poti ajunge la scop ocolind mijloacele.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 02.10.2011, 00:36:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
unde e gradinita de stat cu 170 de lei program prelungit? eu dau la gradinita de stat, program prelungit 12 lei pe zi ... inmultit cu 22 de zile lucratoare face 12*22=264 de lei gradinta pe luna... plus ca ne mai cere si cate 10-15 lei pe luna pt sapun lichid, servetele umede, uscate ... ( plus rechizite, jucarii, ne-au cerut bani pt covoare, perdele, nu stiu ce scaunele, bancute ... si tot asa ...
De curiozitate, ultima data cand ati fost in concediu si unde?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 02.10.2011, 10:02:44
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Pentru Horatiu

Gata!Ma retrag! Am inteles! Pentru tine copiii sunt progenituri iar femeile un fel de obiect de care ai nevoie din cand in cand!
De cand are progenitura sens peiorativ? Despre femei n-am zis nimic. Inca.

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Tot confortul asta de care spui tu ca ai parte si lipsa de griji iti marturisesc foarte sincer ca nu mi le-ar trebui pentru nimic in lume. Prefer sa am pentru ce sa-mi fac griji, prefer sa ma lupt si sa ma zbat si seara sa cad lata de oboseala decat sa am o viata fara griji. Mancarea e mai buna cand esti flamand, somnul e mai dulce cand esti obosit de roadele muncii tale te bucuri mai tare daca ai depus efort pentru asta.
Si eu cand am contrazis asta? Repet, copiii sunt o povara pe care unii aleg sa o duca, iar altii nu.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 02.10.2011, 11:29:10
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De curiozitate, ultima data cand ati fost in concediu si unde?
ultima data am fost la sfarsitul lui august, o saptamana la mare in costinesti, la tatal meu. nu am platit cazare, si nici transport, doar ce am cheltuit pe mancare.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 02.10.2011, 13:37:20
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
De cand are progenitura sens peiorativ? Despre femei n-am zis nimic. Inca.

Poate in zona unde esti tu dar pe la noi cand incepi propozitia cu cuvantul progenitura urmeaza sa spui ceva rau despre copilul respectiv nici intr-un caz de bine.
N-ai spus nimic inca despre femei dar ai deschis o usa facand referire la parerea proasta pe care-o ai despre casatorie. Cum casatoria inseamna unirea dintre un barbat si o femeie deducem ca de fapt ai o parere proasta despre femei in general. Sau despre barbatii care se casatoresc ai o parere proasta???

Si eu cand am contrazis asta? Repet, copiii sunt o povara pe care unii aleg sa o duca, iar altii nu.
Asa e! Ai dreptate! Fiecare cum alege! Copiii,insa, nu sunt o povara pentru parinti! Ei nu fac cerere in prealabil ca sa vina pe lume. Daca ti doresti ii faci! Bineinteles asumandu-ti si raspunderea pentru cresterea si educarea lor.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 02.10.2011, 13:57:52
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

orice familie este obligata sa aiba copii, caci daca nu vreti copii atunci mergeti la manastire.
Temeiul unei familii este de a creste si de a se inmulti nu de a isi satisface nevoile perverse si satanice. Cei ce se feresc sa aiba copii demni sunt de ghena si de scrasnirea dintilor!


Si eu as vrea 3-4 copii :)
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02