Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 16.04.2013, 23:06:48
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Puneti-ma pe post de craniul lui Yorick si voi face rolul vietii :)
..............:)))))
Reply With Quote
  #32  
Vechi 16.04.2013, 23:27:00
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vroiam totusi sa va las o intrebare.Cum intelegeti,ca si invatatura,ca si aplicabilitate concreta,dpdv ortodox,cuvintele lui Hristos din Luca 12:22-34.Este o invatatura general valabila,poate fi aplicata de toti,oamenii o mai pot accepta in contextul actual sau a ramas doar un deziderat pt mici comunitati,poate de tip monastic,poate de tipul primilor credinciosi din Faptele Apostolilor sau cel tarziu pana in perioada martirilor?Cum vedeti voi problema din perspectiva celor discutate pe acest topic?Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 16.04.2013, 23:35:46
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Vroiam totusi sa va las o intrebare.Cum intelegeti,ca si invatatura,ca si aplicabilitate concreta,dpdv ortodox,cuvintele lui Hristos din Luca 12:22-34.Este o invatatura general valabila,poate fi aplicata de toti,oamenii o mai pot accepta in contextul actual sau a ramas doar un deziderat pt mici comunitati,poate de tip monastic,poate de tipul primilor credinciosi din Faptele Apostolilor sau cel tarziu pana in perioada martirilor?Cum vedeti voi problema din perspectiva celor discutate pe acest topic?Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Cred că învățătura este cu totul aplicabilă, acolo unde avem de-a face cu un om duhovnicesc, fie și în buricul târgului/cetății. Cunosc oameni care chiar așa trăiesc și le duc pe toate, în chip minunat. Dar nu fac rabat la nimic!
Cum, însă, oamenii oscilează în sus și-n jos de la o clipă la alta...
În final tot ca Petru pe mare, privind talazurile-învolburate, ajungem...

E o problemă de oftalmologie... Pardon, de orientare a ochiului sufletesc (spre pântec sau spre Ceruri).

Last edited by cezar_ioan; 16.04.2013 at 23:37:52.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.04.2013, 00:17:22
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Vroiam totusi sa va las o intrebare.Cum intelegeti,ca si invatatura,ca si aplicabilitate concreta,dpdv ortodox,cuvintele lui Hristos din Luca 12:22-34.Este o invatatura general valabila,poate fi aplicata de toti,oamenii o mai pot accepta in contextul actual sau a ramas doar un deziderat pt mici comunitati,poate de tip monastic,poate de tipul primilor credinciosi din Faptele Apostolilor sau cel tarziu pana in perioada martirilor?Cum vedeti voi problema din perspectiva celor discutate pe acest topic?Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Nu neapărat lepădarea de avere este un deziderat cât libertatea față de ea. Și libertatea în general, că nu doar de avere se lipește inima omului. Cred că am mai spus-o și în altă parte că unul scopurile de căpătâi ale Bisericii a fost și este dezidolatrizarea cosmosului și eliberarea Creației de consecințele autoblocării umanului în limite, văzute ca avatare ale stăpâniei morții. Este și tema centrală a postului, recuperarea libertății față de lucruri și subminarea tiraniei ego-ului cu întregul inventar de obiceiuri, apucături, gesturi, pretenții care-i slujesc și care se mai numesc și patimi.

Hristos a urcat foarte sus stadardele, ca nu cumva să ne treacă prin cap că am făcut prea mult sau destul pentru a merita întâlnirea cu harul. Când ai renunțat la avere, îți rămâne viața (instinctul de supraviețuire) de biruit, chiar și proiecția subiectivă a propriei mântuiri. Dacă vrei să fi desăvârșit... trebuie să ai mereu în minte că desăvârșirea este un orizont de neatins, că theosis este o călătorie fără sfârșit !
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 17.04.2013 at 01:29:51.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.04.2013, 02:47:59
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Îmi închipui sufletul ca pe un gaz, din acelea studiate în fizică, inclus în vasul care este omul. Un vas vertical, chiar și când doarme...
Iar gazul ăsta sufletesc circulă când în jos, spre zonele mai reci (corespondente lumii instinctelor celor mai naturale, celor mai terestre, deci ale unei ordini trecătoare), când în sus spre lumină și căldură, unde se mișcă mai ușor, mai bogat, mai ...liber.
Când cugetul omului se agață de treptele rânduite în viața bisericeasă pentru urcuș, omul vede și simte, gândește și acționează cu totul altfel decât atunci când gazul lui coboară în răceala lutului. Un om poate deține și avere și proprietăți intelectuale și îndestulare în plăceri care mai de care. Dacă sufletul lui s-a obișnuit să poposească aici va vedea și simți lumea prin ochiul burții, al prepuțului sau al sacului cu bani. În fond, va trăi de-personalizarea.
Omul, însă, are vocație de persoană. Și tinde la Persoană. Nimic din dulcele și confortabilul subsol al jucăriilor instinctuale nu îi poate potoli setea și foamea de relație mai înaltă, cu Persoana. Totul stă în puterea și voia lui de-a învăța cum să se țină la înălțime, spre apexul borcănelului în care viețuiește o vreme...

Frica, marea frică a omului, frica-hidră cu mii de capete, nu vine de sub capacul borcanului (care, dealtfel, nici nu este închis ermetic) ci din fundul lui. Oricât ar suna de caraghios, frica vine de la fund.
A te ține la vârf este a renunța la tirania fricii, această târfă pricepută foarte în a seduce mintea să coboare prin cotloanele frumos colorate ale unui turn de nisip. Care-i trupul de animal din om, cu toată psihologia lui atașată (promisiuni, avansuri, amenințări, îndoieli, jurăminte, șiretlicuri, abilități, socoteli nesfârșite... Delir.).

De aceea, cred, că dincolo de frică e doar sfânta frică de Dumnezeu, amestec de iubire și nădejde, din care mijește înțelepciunea petrecerii la vârf, în pofida oricăror avansuri cu potențial mortal ale efemerului.

"Viața este mai mult decât hrana și trupul decât îmbrăcămintea." Un ferm și simplu postulat valoric, de mult uitat și vârtos inversat.

Last edited by cezar_ioan; 17.04.2013 at 02:53:12.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.04.2013, 03:00:12
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Daca n-ai percepe o chirie cat de cat la nivelul pietei, te-ai trezi in casa cu tot felul de specimene. Pragul acesta banesc mai are si rostul de a servi drept filtru.
Așa e.
Dacă riști să pui o chirie de 100 euro pentru o garsonieră, te poți trezi Doamne ferește cu un specimen nespălat de profesor sau cu un jegos de poet ca Mihail (Eminescu), ori poate cu vreun student nenorocit la Arte sau Teologie,
în timp ce dacă pui cu nesimțire 400, sigur îți face cinste că stă la tine un om adevărat, cum ar fi un pui de-al lui Becali sau vreo nepoată a clanului Păunescu, sau, mai știi, chiar ultima paparudă a lui Băsescu... Oameni pe cinste, nu hahalere!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.04.2013, 09:22:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan si Mihai multumesc frumos pentru modul cum ati raspuns intrebarii mele.Intrucat in raspunsurile voastre atingeti mai multe probleme,frumos subliniate si scoase in evidenta, imi trebuie putin timp ca sa-mi organizez si eu opinia intrucat intre o analiza complexa si o situatie concreta de tipul vaduvei sarace (Marcu 12:41-44) trebuie ori sa gasesc un mod de aplicare ori un prilej de sac si cenusa :)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.04.2013, 13:00:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Așa e.
Dacă riști să pui o chirie de 100 euro pentru o garsonieră, te poți trezi Doamne ferește cu un specimen nespălat de profesor sau cu un jegos de poet ca Mihail (Eminescu), ori poate cu vreun student nenorocit la Arte sau Teologie,
în timp ce dacă pui cu nesimțire 400, sigur îți face cinste că stă la tine un om adevărat, cum ar fi un pui de-al lui Becali sau vreo nepoată a clanului Păunescu, sau, mai știi, chiar ultima paparudă a lui Băsescu... Oameni pe cinste, nu hahalere!
Nu probabil, ci sigur n-ai avut de inchiriat vreo locuinta in viata ta.
Cand nu te confrunti cat de cat direct si personal cu o situatie morala concreta, care nu e din carti, e usor sa te inchipui intr-o postura supra-virtuoasa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.04.2013 at 13:02:50.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.04.2013, 13:06:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Vroiam totusi sa va las o intrebare.Cum intelegeti,ca si invatatura,ca si aplicabilitate concreta,dpdv ortodox,cuvintele lui Hristos din Luca 12:22-34.Este o invatatura general valabila,poate fi aplicata de toti,oamenii o mai pot accepta in contextul actual sau a ramas doar un deziderat pt mici comunitati,poate de tip monastic,poate de tipul primilor credinciosi din Faptele Apostolilor sau cel tarziu pana in perioada martirilor?Cum vedeti voi problema din perspectiva celor discutate pe acest topic?Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Pai sa vedem...asta inseamna ca trebuie sa renunti la tot ce ai sau sa dai mai mult decat te tine asteptand ca Dumnezeu sa implineasca lipsurile tale si ale familiei, eventual sa primesti si ceva pe deasupra pentru inchipuita virtute?

Pe de alta parte stim ca exista oameni care in numele grijii pentru ziua de maine (de fapt ceva mai mult de atat) fac tot felul de lucruri gresite.

Ei bine, calea corecta e la mijloc.
Foloseste ceea ce ai, nu alerga dupa pleava in vant sacrificand pentru asta ceea ce e concret, real, autentic (se pot da N exemple in acest sens).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.04.2013, 13:55:24
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu probabil, ci sigur n-ai avut de inchiriat vreo locuinta in viata ta.
Cand nu te confrunti cat de cat direct si personal cu o situatie morala concreta, care nu e din carti, e usor sa te inchipui intr-o postura supra-virtuoasa.
Măi Aline, ființă morocănoasă și grăbit-insultătoare, tu crezi că eu trăiesc în altă lume decât în asta pe care o împărtășesc chiar cu tine?
Crezi că e vreun om care să nu treacă prin aceleași situații morale de-a lungul vieții ca toți ceilalți? Chit că forma poate fi diferită, contextul mai mult sau mai puțin diferit.

Traversarea dilemelor morale din pruncie până la maturitate este aceeași pentru toți oamenii. Din acest motiv s-a și reușit elaborarea unor teorii ale dezvoltării stadiale a moralității, de aceea se și dezbat public din vechime aceleași probleme ale moralei, de aceea există și Biblia și Coranul și altele care se adresează, pe linie morală, tuturor oamenilor. De aceea și Biserica.
Așadar nu sunt străin de situațiile morale concrete, cum le numești tu, oricare ar fi ele.

Singura problemă pe care se pare că nu o sesizezi tu, este că eu am ales și aleg diferit de tine în fața unor dileme morale. Prin unele cestiuni se pare că avem alegeri comune, în altele diferite și chiar opuse. Poți să accepți aceasta?
Și nu cred că postura mea e supra-virtuoasă. Pur și simplu așa am înțeles să răspund la întrebarea Pelerinului și așa mă și comport în general în viața mea concretă. Așa am fost educat de părinții mei, așa m-am autoeducat singur în contactul cu viața. Așa m-o învățat Biserica sau, poate mai aproape de adevăr, așa o priceput mintea asta proastă a me și inima câinoasă.

Cât privește închirierea, desigur că am și închiriat, de-a lungul vieții, diverse lucruri inclusiv imobiliare. Ca fapt divers, în studenție am lucrat o vreme ca agent imobiliar, închiriind și vânzînd, ce-i drept, proprietățile altora. Însă am intrat prin această aventură din tinerețe într-un contact mai amplu cu problema afacerilor imobiliare.

Iar în prezent, vei râde sau nu, tocmai am de închiriat o locuință, casă și teren. Eu cer 200 Euro lunar, 3 luni anticipat, adică juma de preț raportat la piața locului. Dacă nu crezi, vino și vezi!....:)
Ce zici, batem palma?

P.S. Am locuit cu chirie aproape toată viața, de când trăiesc în București. Vreo 15-20 de ani de experiență tot am. Singur și cu nevasta, chiar și cu copiii. Știu oferta, știu ofertanții, știu concret ce implică statutul de chiriaș. Am trăit atâtea... De poveste, cu haz și cu necaz. Am avut și proprietăți pe mână. Una a fost vândută cu o sumă mare, mai mare decât bănuiești. Și am renunțat la partea mea, din motive personale.
E simplu de arătat ce s-a întâmplat pe piața imobiliară a Capitalei: proprietarul ăsta lacom și puturos care e bucureșteanul, mai mult sau mai puțin getbeget, s-a întins cu nepăsare până unde i-a permis nevoia, prostia și disperarea chiriașului, urcînd tot mai sus prețurile, sub încurajarea interesată a agențiilor imobiliare. Ce să fie asta? Mai întâi efectul propagandei postdecembriste care ridica în slavi simțul și sensul proprietății private, profitînd de ocazie ca, în numele demascării comunismului, să umfle buzunarele nesimțiților. Lăcomie, iubire de aproapele (mă refer la buric și ce-i prin preajma lui) și alte tare. Dacă eu le arăt și spun că-i nașpa, tu mă numești supra-virtuos? Mulțumesc frumos frate, nu mă așteptam la așa epitet, m-aș fi mulțumit cu o apreciere mult mai modestă, de genul "nu greșești prea mult".

Last edited by cezar_ioan; 17.04.2013 at 14:13:49.
Reply With Quote
Răspunde