Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.10.2007, 01:23:41
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

CHIAR NU INTELEGETI CA ce veti sadi in mintea si sufletul copiilor, diavolul cu vrajitorii lui sau Hristos cu Sfintii Lui, aceea le va influienta intr-un mod determinant viata si mantuirea de care sunteti responsabili inaintea lui Dumnezeu? Sunt atatea carti extraordinare cu minuni ale Sfintilor din care daca le-ati fi citit de mici, copii n-ar mai fi fost atrasi de Harry Potter. Am impresia ca mai intai voua v-au placut aceste carti si filme cu Harry Potter si normal ca si copii fiind prin preajma i-a atras si le-a placut. Cati din cei care-i luati apararea vrajitorului, ati citit Vietile Sfintilor sau cele cu minuni din zilele noastre din care sa recomandati si copiilor vostri?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.10.2007, 12:55:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Harry Potter a devenit un fenomen,nu prea inteleg ce-i atata imbulzeala de copii si adolescenti pentru o poveste fantastica,poate tocmai fiindca este fantastica si ei doresc sa se transpuna in lumea ei,in lumea,oarecum periculoasa a fictiunii.Inteleg sa-ti placa o poveste fantastica,sau cum le numeam odinioara,"povesti nemuritoare",insa,cred ca prea se face caz de aceasta carte.Copii sunt foarte visatori,nefamiliarizati in sufletul lor,cu realitatea inconjuratoare,pot aluneca cu usurinta in lumea fantasticului,ca si cea a virtualului,si in acest sens capata,nu doar experienta,ci si o oarecare dependenta de aceasta lume convenabila,dar fictiva.Probabil,la nivelul mintii copiilor se poate naste o adevarata lume imaginara,ei avand cea mai mare forta de adaptare fata de magie si fantasme.
Nu stiu,dar cred ca,copii au uitat sa fie copii,iar acest joc,complicat si periculos,la care societatea aceasta moderna ai supune,poate avea consecinte nefaste.Copii nu au prea bine dezvoltat discernamantul,si ca atare vor procesa informatiile asa cum crede ei de cuviinta,uneori in detrimentul disciplinei.
Uneori ma intreb cu groaza,cum se poate sa ajungem vremurile in care niste copii de 12-15 ani sa ajunga si sa admita a se sinucide.Este inadmisibil,este de neimaginat ce reactii favorizate de societatea si familia care l-a format,sa-l duca pe asemenea culmi ale disperarii.Dar cum poate percepe un copil disperarea intr-un mod atat de fatal???!!!
Nu am cunostinte despre Harry Potter,decat din auzite,insa chiar daca unnii consideram aceasta carte fantastica un motiv de-ngrijorare,cred ca peste cativa ani vor aparea carti pentru copii,si mai de temut,societatea diminuand din ce in ce mai mult responsabilitatea fata de vulnerabilitatea copiilor....si-atunci ne vom ingrijora si mai mult.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.10.2007, 13:11:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Makavelli,cred ca ti-a fost gandul la "Poker"....,si sper ca nu-l admiri pe Makavelli,nu de alta,dar nu prea-mi suna acesta a "ortodox"...ce ti-i si ci Nik-urile astea!!!!!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.10.2007, 12:00:22
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Harry Potter a devenit un fenomen,nu prea inteleg ce-i atata imbulzeala de copii si adolescenti pentru o poveste fantastica,poate tocmai fiindca este fantastica si ei doresc sa se transpuna in lumea ei,in lumea,oarecum periculoasa a fictiunii.Inteleg sa-ti placa o poveste fantastica,sau cum le numeam odinioara,"povesti nemuritoare",insa,cred ca prea se face caz de aceasta carte.Copii sunt foarte visatori,nefamiliarizati in sufletul lor,cu realitatea inconjuratoare,pot aluneca cu usurinta in lumea fantasticului,ca si cea a virtualului,si in acest sens capata,nu doar experienta,ci si o oarecare dependenta de aceasta lume convenabila,dar fictiva.Probabil,la nivelul mintii copiilor se poate naste o adevarata lume imaginara,ei avand cea mai mare forta de adaptare fata de magie si fantasme.
Nu stiu,dar cred ca,copii au uitat sa fie copii,iar acest joc,complicat si periculos,la care societatea aceasta moderna ai supune,poate avea consecinte nefaste.Copii nu au prea bine dezvoltat discernamantul,si ca atare vor procesa informatiile asa cum crede ei de cuviinta,uneori in detrimentul disciplinei.
Uneori ma intreb cu groaza,cum se poate sa ajungem vremurile in care niste copii de 12-15 ani sa ajunga si sa admita a se sinucide.Este inadmisibil,este de neimaginat ce reactii favorizate de societatea si familia care l-a format,sa-l duca pe asemenea culmi ale disperarii.Dar cum poate percepe un copil disperarea intr-un mod atat de fatal???!!!
Nu am cunostinte despre Harry Potter,decat din auzite,insa chiar daca unnii consideram aceasta carte fantastica un motiv de-ngrijorare,cred ca peste cativa ani vor aparea carti pentru copii,si mai de temut,societatea diminuand din ce in ce mai mult responsabilitatea fata de vulnerabilitatea copiilor....si-atunci ne vom ingrijora si mai mult.
Pana de curand as fi raspuns ca Harry Potter e complet inofensiv, nu e decat un basm filmat. Din pacate, cica in ultimul episod s-ar dovedi ca profesorul Dumbledor e homosexual. O tampenie "educativa" in sensul "corectitudinii politice" occidentale. Din pacate aici nu e vorba despre acceptarea homosexualitatii ca o conditie a unor oameni care nu merita a fi pedepsiti pe aceasta lume pentru asta, ci e propaganda in favoarea homosexualitatii, lucru inacceptabil.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.05.2009, 17:06:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Reiau discutia asta veche de un an jumatate, nu stiu daca se face sau ar trebui sa deschid alt thread, sa ma corectati va rog.

Mi se pare ca cei care au scris aici nu au citit cartile. Ei bine, eu una am citit si rascitit Harry Potter. Ma pasioneaza luteratura fantastica in general. Nu este cartea mea preferata in acest domeniu, dar pentru ca lectura ei e relaxanta si pentru ca este foarte bine scrisa si construita povestea, si cu umor, ma relaxez tot recitind-o.

Deci dupa cat am tot citit-o, pot spune ca mi se pare o poveste cu rol educativ in general bun:

1) Copiii au avut dintotdeauna basme in care apar vrajitori si Biserica nu lea interzis. Harry Potter compileaza o multime de elemente de basm si le pune intr-un cadru modern, satisfacand astfel nevoia de fantastic a copiilor (si a adultilor ca mine..). Aceasta procedura literara este de altfel folosita si pentru a satiriza unele aspecte ale vietii noastre cotidiene (ca in literatura de calatoriue in care se pun in spinarea unor straini greselile noastre - Guliver in tara piticilor de exemplu).

2) De fapt, magia este doar un cadru, o conventie mliterara daca vreti. In Harry Potter este vorba despre lupta dintre bine si rau, si mi se pare ca raul este definit foarte aproape de felul crestin de a-l defini: lipsa de dragoste, dorinta de putere.
se mai spune si ca Nu numai determinislul social si familial ne poate duce la rau, pentru ca atat voldemort cat si harry au crescut ca orfani, fara dragoste, iar unul a devenit rau, iar celalalt bun (nu perfect, dar bun, iubitor, altruist etc)

3) Cu ce il invinge Harry Potter pe Voldemort? Cu sacrificiul altora (puterea dadatoare de viata a sacrificiului), capacitatea lui de a iubi, acceptarea de a-si da viata pentru cei dragi.
Astea sunt idei cu substrat crestin.

4) Este ca structura si un 'roman de initiere', adica a unui copil ca re devine adult trecand prin diverse incercari. HP are multe trasaturi frumoase/ prietenia, altruisml, dotrinta de a-i ajuta pe cei la nevoie. Tinerii care il citesc se pot identifica cu el pana la un punct si asta nu vad de ce le-ar face rau.

5) Romanul nu este antcrestin. Nu isi bate joc de religie si de Dumnezeu. Viata de dupa moarte este considerata ca o certitudine chiar daca nu este vorba de Dumnezeu. Asta ii poate face pe copii sa se gandeasca la ea.

6) Cat despre faptul ca personajul pozitiv principal, Dumbledore, ar fi homosexual, Rowling spune asta in raspunsurile fanilor, in carte nu e vorba de asta si este complect irelevant pentru povestire.

As mai putea agauga multe idei dar ma opresc aici.

Bineinteles, exista si carti fantastice mai bune. Ca de exemplu Stapanul Inelelor.

Va rog, sa continuie aceasta discutie numai cei care au citit cartea. In general o critica cei care nu au citit-o.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.05.2009, 17:13:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Nu am citit cartea,insa am vizionat filmul,bine-nteles ca intotdeauna avem a culege dintr-o lectura si foloase,dar si ponoase,asa ca,in ceea ce priveste fantasticul fata de copii,eu spun ca aceasta carte nu se compara nici pe departe cu povestile nemuritoare si absolut inofensive de altadata.
Un lucru ciudat este faptul ca,mai ales la acea perioada de glorie,aceasta carte a reprezentat,practic,un fenomen,o isterie in masa in randul copiilor,respectiv adolescentilor.
De ce?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.05.2009, 17:25:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu am citit cartea,insa am vizionat filmul,bine-nteles ca intotdeauna avem a culege dintr-o lectura si foloase,dar si ponoase,asa ca,in ceea ce priveste fantasticul fata de copii,eu spun ca aceasta carte nu se compara nici pe departe cu povestile nemuritoare si absolut inofensive de altadata.
Un lucru ciudat este faptul ca,mai ales la acea perioada de glorie,aceasta carte a reprezentat,practic,un fenomen,o isterie in masa in randul copiilor,respectiv adolescentilor.
De ce?
Mie filmele nu prea mi-au placut. Cu exceptia poate a Prizonierului din Azkabann, dar nici el in totalitate.
Da, de ce a avut atata succes? Cred ca Rowling a avut un agent de publicitate f bun sau a avut ea talent. In plus, umplea o gaura in piata, probabil - literatura de acest gen este f populara de vreo 3O de ani incoace poate pentru ca teraim intr-o epoca prea pragmatica, care exclude misterul, 'sopranaturalul', poezia. Si pentru ca uneste supranaturalul cu viata de toate zilele - scoala Hogwarts este un fel de caricatura a asanumitelor 'Public skools' din Anglia, mi-a zis un englez care a fost elev la una din ele.
Mai cred si ca a avut succes pur si simplu pentru ca e bine scrisa si constriuita si a mizat si pe suspence, imi amintesc cum asteptal sa apara urmatoarea carte si ma repezeam sa o cumpar imediat.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.05.2009, 20:15:28
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
o isterie in masa in randul copiilor,respectiv adolescentilor.
De ce?

Ory, stai linistita ca nu este decit o alta moda trecatoare

peste citiva ani...va trece in categoria "valorilor" de care or sa se intrebe

"Harry...Who"?

...pe cind cantatele de lauda ale lui Bach, "Demonii" lui Dostoyevski si picturile lui Lucas Cranach cel Batrin vor dainui in veci pina la sfirsitul lumii, ...ca exemplu
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.05.2009, 22:47:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

sunt uimita.. nu vede nimeni pericol in filmele acestea??

Va recomand ceva:
http://despreharrypotter.go.ro/articolehp.html
http://despreharrypotter.go.ro/paginahp.html

Nu este o moda trecatoare, cum spunea cineva! Au aparut firesc pentru un public care in prealabil a fost pregatit pentru asa ceva!!
Exista fff multe filme si desene cu vrajitoare in rol pozitiv si principal!

Simplu fapt ca in Harry Potter vrajitorii sunt buni (este adevarat, nu toti, dar nu conteaza asta!), iar oamenii comuni (mugglers!) sunt prezentati ca niste redusi mintali, incuiati etc.. trebuie sa constituie un avertisment!!

Copiii habar nu au cine este Iisus, dar au notiuni de vrajitorie. Eu nu ma pricep, dar am citit ca informatiile prezentate in film despre vraji, descantece etc.. sunt inspirate de practica reala a vrajitoriei. In emisiunile televizate ale autoarei, primea felicitari telefonice pentru ACURATETEA informatiilor din film!!!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.05.2009, 23:27:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un copil care citea astfel de carti si urmarea acest tip de filme a inceput sa aiba niste vise ciudate, iar ziua se comporta ca un demonizat uneori. Parintii lui au fost nevoiti sa mearga cu el pe la psihiatru si apoi pe la biserici. Cu greu si-a revenit din starea aceea.

Exista cartile copilariei care au farmecul lor, carti al caror mesaj cultiva sentimente si valori in conformitate cu cerintele unei educatii sanatoase si morale. Trebuie sa le cautam si sa-i incurajam pe copii sa le citeasca pe acelea. E nevoie de timp, de rabdare, caci nu-i chiar atat de usor sa mai fii un bun parinte in zilele noastre. Banii sunt atat de imporanti, iar copilul se incapataneaza sa ceara si altceva decat jucarii, haine si mancare. Vrea timp din timpul nostru. Vrea sa nu-l consideram doar un vecin care poate sa faca ce vrea in camera lui. Calculatorul pe care am dat nu stiu cat nu tine loc de mama si de tata. O vorba potrivita spusa la momentul potrivit face minuni.

Ca parinti, nu avem dreptul sa ne batem joc de copiii nostri punandu-le la dispozitie carti care necesita un discernamant specific adultului. Comitem un pacat grav. Daca-l ucidem pe copil pe plan spiritual e la fel de grav ca si cum l-am fi ucis prin avort sau in alt mod.
Reply With Quote
Răspunde