Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.06.2010, 01:30:32
pol_AS_1 pol_AS_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 3
Exclamation Situatie penibila sper sa nu fie iar "subiect penibil"

In ziua cand am plecat din Romania si am luat calea emigrarii, ultimul lucru la care m am gandit sa imi pun in bagaj, a fost Biblia, Vechiul Testament, Noul Testament, cartea de rugaciuni, calendarul ortodox si psalmurile. Cu inima stransa, cu 200 de dolari ascunsi prin haine si cu borseta plina de poze, am facut o cruce mare, am zis hotarat un Doamne ajuta! Si m-am urcat in autocar.

Am crezut ca daca fac gestul acesta, de a nu continua sa accept conditiile de viata si de munca unei Romanii a anului 2000, de a pleca si abandona tot, voi reusi, macar sa produc un semn de intrebare o curiozitate. Dar dupa ani si ani, departe de Romania, vindecat de dezamagire un lucru am invatzat, ca tot sacrificiul si-a meritat fiecare picatura de efort.
Am mai invatat ca daca luam atitudine in fata abuzurilor si ne opunem de o maniera pertinenta, prin mijloacele legale vom reusi sa producem macar o schimabare de opinie. Acesta se mai numeste si exercitarea democratiei.

Am sa incerc prin acest mesaj, sa expun situatia mea, si pozitia pe care m am hotarat sa o iau, vizavi de situatia expusa anterior, incercand sa clarific si comentariile dvs, care recunosc mi au fost de mare ajutor.

Cred ca daca s-ar inventa o masina de masurat credinta, un ortodoxometru, cred ca m –as situa pe zona de alarma. Recunosc ca nu sunt o persoana evlavioasa, dar ma mai duc pe la biserica macar de pasti, de craciun, mai zic un tatal nostru cand imi aduce aminte sotia, pe la nunti ma mai inchin si eu si smerit sarut icoanele.

M-am dus la Bisrica ortodoxa din Lisabona, stiind din auzite ca parintele este sever cu pacatosii, si tocmai din acest motiv l-am intrebat pe domnul acela (cred ca este diacon), daca trebuie sa indeplinesc anumite conditii sau canoane, iar dansul mi-a explicat ca nu e cazul.
Cred ca,a r fi fost corect din partea dunmealui sa imi explice ca exista unele conditii sau sa se asigure daca am dat deja nume copilului, pt a limina din start confuziile.
In acest caz situatia de fata nu ar mai fi existat.
Sunt sigur ca numele pe care l-am dat fetitei nu este unul care ar face o fata bisericeasca sa isi faca semnul crucii. “Sofia Elena” mi se pare un nume perfect normal, de care sunt sigur ca o sa fie mandra cand o sa ajunga sa il rosteasca cu voce tare.

In urma refuzului parintelui Marius Viorel Pop, preot la Biserica Ortodoxa din Lisabona, de a-mi boteza copilul, am fost pus in situatia de a cauta in alta parte o solutie. In principiu dupa doua trei incercari am gasit pe internet contactul preotului care are parohie in alt oras, si dupa o discutie prin telefon care nu a durat prea mult, el informandu-se de toate amanuntele de care avea nevoie, am programat data botezului.

Dilema mea, de fapt se rezuma la o intrebare: De ce trebuie sa fac 140 de km cu tot alaiul pt a boteza copilul, cand avem in Lisabona biserica cu tot cei trebuie, unde statul roman plateste tot pentru ca sa fie cineva acolo sa faca tocmai aceste servicii. Daca biserica nu ar fi finantata de statul roman, atunci fiecare persoana care doreste servicii religioase, si-ar plati taxele pe servicii la biserica si nu ar mai aparea probleme.

Dar, cum acest lucru nu se intampla apar situatii de acest gen...PENIBILE!!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.06.2010, 01:46:42
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Doamne ajuta!

Sa-i dea Domnul Sofiei Elena toate darurile necesare mantuirii sufletului ei si viata lunga cu sanatate si impliniri!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2010, 10:23:11
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Ati ales doua nume foarte frumoase! Sa va binecuvinteze Dumnezeu cu ani multi sa va puteti bucura de fiica dumneavoastra!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.06.2010, 16:52:48
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

nu numai ca sunt f frumoase, dar sunt si nume de sfinte si cu semnificatie deosebita!
sa va traiasca minunea, imi pare rau ca a trebuit sa treceti prin asta!
bine ca totul s-a finalizat cu bine.

pomenirea sf sofia este in 17 septembrie, iar a sf elena in 21 mai
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2010, 18:12:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pol_AS_1 Vezi mesajul
Cred ca daca s-ar inventa o masina de masurat credinta, un ortodoxometru, cred ca m –as situa pe zona de alarma. Recunosc ca nu sunt o persoana evlavioasa, dar ma mai duc pe la biserica macar de pasti, de craciun, mai zic un tatal nostru cand imi aduce aminte sotia, pe la nunti ma mai inchin si eu si smerit sarut icoanele.
Cred ca va aflati chiar sub zona de alarma. Biblia defineste crestinul caldicel ca fiind mai rau decat necredinciosul.

"Știu faptele tale; că nu ești nici rece, nici fierbinte. O, de ai fi rece sau fierbinte!
Astfel, fiindcă ești căldicel - nici fierbinte, nici rece - am să te vărs din gura Mea.
Fiindcă tu zici: Sunt bogat și m-am îmbogățit și de nimic nu am nevoie! Și nu știi că tu ești cel ticălos și vrednic de plâns, și sărac și orb și gol!
Te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur lămurit în foc, ca să te îmbogățești, și veșminte albe ca să te îmbraci și să nu se dea pe față rușinea goliciunii tale, și alifie de ochi ca să-ți ungi ochii și să vezi.
Eu pe câți îi iubesc îi mustru și îi pedepsesc; sârguiește dar și te pocăiește.
Iată, stau la ușă și bat; de va auzi cineva glasul Meu și va deschide ușa, voi intra la el și voi cina cu el și el cu Mine.
Celui ce biruiește îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu, precum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui."
(Ap. 3:15-21)

Citat:
Dar, cum acest lucru nu se intampla apar situatii de acest gen...PENIBILE!!!
Cred ca mai multe griji ar trebui sa va faceti pentru situatia dvs. spirituala enuntata mai sus decat micul incident cu preotul din oras, bine intentionat dar nu tocmai pedagogic.

Fiecare nume este frumos, oricare din el ar fi frumos si suficient de crestin/romanesc si pana la urma suficient in sine.

Faptul ca va botezati copilul si numele care i le gasiti are o f. mica importanta pentru viitorul ei, fata de zestrea spirituala pe care ar trebui sa i-o dati, capitol la care sunteti mai mult decat sarac dupa cum recunoasteti.

N-ar fi pacat dupa atata efort si riscuri pe care vi le-ati asumat sa va treziti ca viitorul in care ati investit ani buni sa va dezamageasca?

Last edited by AlinB; 07.06.2010 at 18:17:21.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Situatie penibila la biserica ortodoxa din lisabona pol_AS_1 Generalitati 35 05.06.2010 22:41:11