Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2021, 13:30:12
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit intoarcerea betivului

Locuiesc intr-un sat unde evident exista birtu satului cu abonati pe terasa la alcool. Pentru ca pe preotul satului nu il interseaza de situatie am gandit sa o fac eu sub egida nu trebuie sa ne plangem de presedinte schimbarea incepe de la ultimul om.

Planul meu este de a lucra cu lucruri sfinte. De ce cand pui mana pe un lucru necurat ti se spune: "nu pune mana pe lucruri sfinte". Consider ca alcoolul , tariile poate fi considerat lucru sfant daca consumi maxim 1l de tarie pe an.
Vreau sa produc tuica si sa pun in sticla cu fructe, astfel profesionistul recunoaste calitatea . Sub egida nu poti cumpara orice cu bani nici tuica cu fruct in ea nu pot cumpara taranii mei sau daca ar incerca nu si-ar permite. Sa o produca ei e prea complicat.
I-as ademenii cu produsul meu aratandule ca se pot simti utili , munca pentru glia mea in schimbul tuici. Pana aici eu zic ca ar fi un lucru imens daca as realiza pentru ca lor le este greu si sa mute o cutie de chibrite. Mai apoi atrasi in capcana prin diverse tehnici (inca nu stiu exact cum) ia-si convinge sa se lase de bautura.
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2021, 20:34:24
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
I-as ademenii cu produsul meu aratandule ca se pot simti utili , munca pentru glia mea in schimbul tuici...
...munca lor pe glia ta in schimbul tuicii cu fruct in sticla sau tuica de la birt?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2021, 01:24:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Locuiesc intr-un sat unde evident exista birtu satului cu abonati pe terasa la alcool.
Ciudat că mai există birturi prin sate, având în vedere restricțiile, depopularea și îmbătrânirea satului românesc.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Pentru ca pe preotul satului nu il interseaza de situatie am gandit sa o fac eu sub egida nu trebuie sa ne plangem de presedinte schimbarea incepe de la ultimul om.
Ce ar putea face preotul, să se certe cu patronii de cârciumi și eventual să fie luat la bătaie de către cei care frecventează birturi ?
Până și sesiunile acelea cu alcolici anonimi, nu se vindecă toți care participă, iar oamenii se duc de bunăvoie acolo.

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Consider ca alcoolul , tariile poate fi considerat lucru sfant daca consumi maxim 1l de tarie pe an.
Despre vin am văzut că se vorbește în biblie și în pateric, celelalte băuturi tării sunt mai păcătoase și cumva simplu fapt că sunt băute chiar și în cantitate mică e un păcat.


Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Vreau sa produc tuica si sa pun in sticla cu fructe, astfel profesionistul recunoaste calitatea .
Mai bine nu produci deloc tărie, faci gem din prune.
Existau teorii că un om se poate lăsa de fumat dacă fumează tot cu câte o țigară mai puțin, până acum n-am văzut să se întâmple, unii au reușit să se lase întrerupând brusc, așa și aici nu se combate pofta de băutură cu băutură, singura șansă ar fi să se fugă de astfel de ocazii de păcat.


Grijă cu oameni care au vicii, pentru că încercând să-i dezveți de dependențe cel care încearcă să fie terapeut poate cădea chiar el, au mai fost cazuri cu oameni care au devenit dependenți, nefiind consumatori dar încercând să-i scape pe alții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 25.02.2021 at 01:27:50.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.03.2021, 23:21:07
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Locuiesc intr-un sat unde evident exista birtu satului cu abonati pe terasa la alcool. Pentru ca pe preotul satului nu il interseaza de situatie am gandit sa o fac eu sub egida nu trebuie sa ne plangem de presedinte schimbarea incepe de la ultimul om.

Planul meu este de a lucra cu lucruri sfinte. De ce cand pui mana pe un lucru necurat ti se spune: "nu pune mana pe lucruri sfinte". Consider ca alcoolul , tariile poate fi considerat lucru sfant daca consumi maxim 1l de tarie pe an.
Vreau sa produc tuica si sa pun in sticla cu fructe, astfel profesionistul recunoaste calitatea . Sub egida nu poti cumpara orice cu bani nici tuica cu fruct in ea nu pot cumpara taranii mei sau daca ar incerca nu si-ar permite. Sa o produca ei e prea complicat.
I-as ademenii cu produsul meu aratandule ca se pot simti utili , munca pentru glia mea in schimbul tuici. Pana aici eu zic ca ar fi un lucru imens daca as realiza pentru ca lor le este greu si sa mute o cutie de chibrite. Mai apoi atrasi in capcana prin diverse tehnici (inca nu stiu exact cum) ia-si convinge sa se lase de bautura.
Cristian sergiu si eu am un coleg care era un coleg exceptional ,un om saritor, gata sa ajute oricand, empatic etc. De cativa ani tot mai des bea,mai demult aduceam la lucru de ziua noastra ceva tuica si la pauza de masa serveam cate putin. Apoi ce ramanea serveam in ziua urmatoare, dar el treptat a inceput sa intreaca masura astfel ca nu am mai adus . Vine "murat" uneori la lucru de dimineata. Am inceput sa ma rog ptr el , era singurul lucru care am stiut sa-l fac. De cateva saptamani parca e mai bine, mila lui Dumnezeu e mare. Sper sa-l tina. Era un bun tehnician, dependenta asta la dus inapoi, sper sa isi revina.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 03.04.2021 at 08:11:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare