Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2021, 02:27:35
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VidoveczAndrei Vezi mesajul
Am crezut ca esti un sectar, caci mai mult ei vorbesc asa de Sfintii lui Dumnezeu. Cateodata ma irita cuvintele lor despre Sfintii lui Dumnezeu. Imi cer scuze...
E bine ca ti-ai cerut scuze, dar e la fel de bine sa fii atent in continuare, sau sa citesti mai vechile lui postari, sau...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2021, 11:26:12
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VidoveczAndrei Vezi mesajul
Imi cer scuze ca m-am pripit. Am crezut ca esti un sectar, caci mai mult ei vorbesc asa de Sfintii lui Dumnezeu. Cateodata ma irita cuvintele lor despre Sfintii lui Dumnezeu. Imi cer scuze.
Așa este, neoprotestantii nu cred in sfinti si nu au sfinti si nici sfinte Taine si pe toti credinciosii ii considera oameni fara valoare sau pacatosi. Chiar pe Preasfanta Maria Fecioara o considera o femeie oarecare, pacatoasa, care a avut multi copii cu Iosif si pe Isus (scris de ei cu un singur i) ca find defapt un om, fiul lui Iosif, care cica a avut frati si surori trupesti.

Daca nu poti deosebi cartile bune de cele rele si textele bune de textele rele, daca nu ai discernamant si ti-e frica sa nu preiei din credintele gresite ale unora sau altora atunci rezuma-te la ce recomanda BOR ca si bibliografie buna ortodoxa.

Dar trebuie sa-ti dai seama ca si cei din BOR se pot pripi cand arunca ei anateme unora sau altora autoerijandu-se ca papa la infailibilitate. Dumnezeu prin Hristos inca n-a venit sa judece pe nimeni ci-si pregateste poporul in vederea infricosatoarei judecati Apocaliptice. Pana atunci doar lumea este judecata si a fost judecata inca de pe vremea lui Avraam si apoi Moise si Ilie, lumea care nu a primit botezul spre pocainta s-a si judecat si a fost deja osandita.

Deci chiar daca unii acuza si arunca anateme nu inseamna ca respectivii sunt rai sau vinovati sau ca scrierile lor sunt mincinoase sau satanice in mod infailibil ci inseamna ca unii inchizitori ce au practicat cenzura au incercat sa pazeasca turma proprie de lupii intelegatori vicleni in haine de oaie travestiti in mari corectori si multi au cazut in ipocrism si fatarnicie invocand mereu paza si apararea nestiind ca apararea si paza se face prin ramanerea in Cuvant cu Calea si cu Viata, in Cuvant Duhovnicesc.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.09.2021 at 11:34:22.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2021, 22:44:13
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Lightbulb

https://www.google.com/amp/s/ziarull...lui-84804.html
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2021, 06:03:10
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Multumesc pentru link!
Articol foarte bun.
La fel il pretuiesc si eu pe Origen.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2021, 10:30:36
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Arrow @Demetrius

Salut, mai aveam un articol foarte interesant dar momentan nu il gasesc. Daca il gasesc il voi posta. Pentru mine Origen este o poveste fascinanta cu lumini si umbre despre un geniu autentic cu o soarta controversata. Este foarte greu de analizat un asemenea om fara a fi familiarizat cu contextul social, cultural si teologic al epocii in care a trait. Scos din contextul sau si inghesuit in gandirea nostra moderna Origen devine un personaj straniu, pierzandu-si forta tumultuoasa a gandirii sale impresionante. Daca insa il lasam sa fie copilul timpurilor sale atunci povestea sa capata sens si frumuseste, chiar si cand ii analizezi erorile. Fiu de martir si martir la randul sau (la aproape 70 de ani) Origen este unul dintre cei mai mari teologi din secolul III. Scoala catehetica din Alexandria atinge apogeul sub conducerea lui. Apologet si radical in aplicarea ad literam a invataturii Domnului scrie un monument al apologeticii crestine lucrarea ,,Impotriva lui Celsus" si deasemenea in ,,Doctrine fundamentale" atinge un nivel al prezentarii doctrinei crestine uluitor pentru timpurile sale.

Adept al metodei alegorice si tipologice de interpretare a textului biblic, Origene a fost un cercetator urias al textului Scripturii, lucrarea ,,Hexpala" (o editie a VT cu textul ebraic, transliterarea greaca si traducerile grecesti in coloane paralele) fiind o realizare atat de impresionanta incat a influentat metode de cercetare biblica la sute de ani dupe el. Trei secole dupa moartea sa ca martir in timpul lui Decius, in 553, o parte a invataturii origeniste este declarata eretica. Cu toate acestea argumente ale lui Origen, prezentate magistral ( de ex ca Dumnezeu este Creatorul tuturor lucrurilor, Hristos este Fiul etern si Cuvantul si impreuna cu Duhul Sfant fiecare membru este distinct de ceilalti dar formeaza o unitate) au oferit baza pentru gandirea teologica a unor alti Parinti ai Bisericii precum ar fi Atanasie, Ieronim si Parintii Capadocieni.

Intr-o alta analiza a vietii si operei lui Origene se spunea faptul ca: ,,El avea o putere de munca exceptionala. Biograful sau Eusebiu il numeste "omul de otel", iar Ieronim comparandu-l cu cei mai mari poligrafi ai antichitatii greco-latine, constata ca Origen ii depaseste pe toti. Nu s-a pastrat catalogul lucrarilor sale, facut de Eusebiu si Pamfil in Apologia pentru Origen. Se pare ca acest catalog cuprindea aproximativ 2000 titluri de lucrari."

Din punctul meu de vedere, si subliniez asta, in ceea ce il priveste pe Origene se aplica perfect sfatul Apostolului Pavel: ,,Cercetați toate lucrurile și păstrați ce este bun" (I Tes 5:21).
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.09.2021, 02:06:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Salut, mai aveam un articol foarte interesant dar momentan nu il gasesc. Daca il gasesc il voi posta. Pentru mine Origen este o poveste fascinanta cu lumini si umbre despre un geniu autentic cu o soarta controversata...
Da, un geniu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.09.2021, 12:31:30
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Cu toate acestea argumente ale lui Origen, prezentate magistral ( de ex ca Dumnezeu este Creatorul tuturor lucrurilor, Hristos este Fiul etern si Cuvantul si impreuna cu Duhul Sfant fiecare membru este distinct de ceilalti dar formeaza o unitate) au oferit baza pentru gandirea teologica a unor alti Parinti ai Bisericii precum ar fi Atanasie, Ieronim si Parintii Capadocieni.
Ok. Am si eu o nedumerire. In Facere capitolul 1 versetul 27 este specificat ca Dumnezeu il face pe om dupa chipul si asemanarea Sa, si anume barbat si femeie. Termenul folosit pentru Dumnezeu este Elohim fiind pluralul cuvantului ebraic eloah.
Avand in vedere ca "chipul" lui Dumnezeu este barbat si femeie, unde isi gaseste acest "chip" sensul in trinitate? Sau mai bine zis unde se regaseste chipul femeii divine in trinitate?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.09.2021, 00:22:52
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Arrow

Am asistat odata la o masa rotunda teologica unde o domnisoara feminista ( nu cu foarte multe cunostiinte despre ce credeau despre Dumnezeu cele ce au luptat pentru drepturile femeilor in trecut dar in ziua de azi foarte multi cred ca lumea s-a nascut odata cu ei), cu foarte mult patos si furie a spus ca i-se pare inacceptabil ca in timpurile noastre sa refuzam sa acceptam ca Dumnezeu are si sex feminin. Evident se referea la organul sexual in cauza, invocand citatul din Geneza despre care vorbim si noi acum. O liniste ca inainte de prima zi a Creatiei s-a lasat. Brusc am realizat ca daca autorul/autorii evrei ai Genezei ar fi auzit asta probabil ar fi suferit un atac de panica realizand cam cat de gresit poate fi inteles -in anumite situatii- limbajul lor figurativ, atat de drag traditiei ebraice. Nu de asta as fi acuzat-o pe domnisoara in cauza (avea ceva din determinarea lui Scarlett O'Hara in ea), pana la urma detaliile limbajului ebraic nu ar castiga un concurs de popularitate in ziua de azi, fiind mai mult apanajul unor ciudati (posibil sa se numere si subsemnatul printre ei). Ce mi-a trecut prin minte a fost un vers din melodia ,,Sound of silence"€ care cred ca reflecta foarte bine situatia conceptuala a domnisoarei : ,,And the people bowed and prayed to the neon god they made". Evident ca nu am verbalizat mica mea idee patetica si bine am facut pentru ca un profesor venerabil a incercat o explicatie care - dupa privirea fixa si furioasa a eroinei noastre -urma sa ii aduca un singur lucru: taierea de pe lista cadourilor de Craciun.

Fiintele umane au fost create in mod unic dupa chipul si asemanarea cu Dumnezeu. Cand Dumnezeu a creat restul fiintelor a spus despre ele ,, erau bune"€ dar cand s-a referit la fiinta umana tonul se schimba si Dumnezeu spune ca ,,erau foarte bune"€. De ce a spus ca restul creatiei este ,,buna"? Pentru ca Dumnezeu a dorit ca noi, privind la ea, sa ne minunam, sa fim patrunsi si coplesiti de maretia, frumuseatea si diversitatea ei dar nu pentru ea insasi a facut asta. Daca ne-am limita doar la asta am rata marele scop si anume ca intreaga creatie este un semn si un indicator catre Creatorul ei pentru ca daca atat de minunata este creatia, atat de vasta, complexa si uluitoare, oare cum este Creatorul ei? Intreaga creatie naturala si animala este un imn la adresa Creatorului ei. De ce in mijlocul ei a pus omul , de ce este el diferit si de ce a fost apreciat diferit de Dumnezeu? Din cel putin trei motive. In primul rand pentru ca fiinta umana nu este un accident al evolutiei sau al unei soarte oarbe si impersonale ci isi are originea in insasi Creator. Dumnezeu foloseste pluralul (sa facem) pentru ca Isus Hristos, ca parte a Trinitatii, a participat la creatia omului, dupa chipul si asemanarea Sa. In al doilea rand oamenii au un scop special, avand un destin unic. Alte parti ale creatiei pot avea un scop general dar omul are un scop unic si particular. Acest scop particular este de a avea in mod direct o relatie cu Dumnezeu prin intermediul lui Isus Hristos, ca un drept de a fi creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, omul poate relationa in mod direct cu EL, Isus Hristos facand acest lucru posibil (Romani 8:34-39).

Omul a fost asezat pe pamant ca reprezentant al lui Dumnezeu si ii seamana lui Dumnezeu in anumite privinte. De exemplu asa cum Dumnezeu este Trinitate si omul este o fiinta tripartita (trup, duh si suflet). Ca si Dumnezeu omul poseda intelect, o natura morala, capacitatea de a comunica cu semenii Lui, si o natura emotionala care depaseste instinctul. Nu asemanarea fizica este avuta in vedere, Dumnezeu este Duh. Spre diferenta de regnul animal omul este inchinator si creator la randul sau, relationandu-se spiritual cu Creatorul sau.

Cand Dumnezeu l-a creat pe om El l-a pus responsabil peste intreaga creatie,a pus in om chipul Sau. In lumea antica exista conceptia ca imaginea contine esenta la ceea ce este reprezentat. In plus se credea ca zeitatea respectiva isi indeplineste scopurile prin intermediul imaginii Sale, adica intr-o abordare mai simpla, Dumnezeu a umplut pamantul cu reflexii ale Sale pentru ca acestea sa reflecta fiinta Sa si sa isi gaseasca implinirea in ea. Imagineaza-ti pamantul (mtaeforic vorbind) plin de oglinzi care reflecta o lumina incredibila.Vrei sa afli sursa luminii si tocmai acesta este scopul lor sau trebuia sa fie. Sa reflecte slava si natura minunata a Creatorului lor. Si asta nu pentru un scop egoist sau egocentric ci pentru ca noi oamenii am fost creati spre slava Lui. Acest lucru semnifica ca Dumnezeu ne cheama sa aflam cine este EL , sa ne gasim bucuria si implinirea deplina in EL si astfel sa fim spre slava Lui, spre bucuria si mantuirea noastra. Este o relatie intre o faptura si Creatorul ei, in care ultimul o chema pe faptura sa fie ceea ce a fost creata sa fie spre fericirea si implinirea ei vesnica.

Totusi chip al lui Dumnezeu inseamna si altceva. Dumnezeu a pus in om constiinta morala, constiinta de sine si discernamantul spiritual pentru a implini asta. In lumea antica doar zeii erau creati dupa chipul altor zei, abordarea VT fiind unica si revolutionara pentru timpul ei dincolo de ce realizam noi acum. Viata umana a fost creata dupa ( cu sensul din ebraica ,, ca si"€ cu sensul ,,in esenta ca si") chipul (ebr. selem) folosit aici in sens figurativ pentru ca Dumnezeu nu are limitarile corpului uman (idee de baza a gandirii ebraice). A fi dupa chipul lui Dumnezeu, in gandirea ebraica, semnifica ca omul impartaseste (desi imperfect si limitat) natura lui Dumnezeu, adica atributele lui comunicabile (viata, personalitate, adevar, intelepciune, dragoste, sfintenie, dreptate)si de aceea au capacitatea comuniuni spirituale cu EL. Pluralul poruncii sustine pluralitatea divinitatii. Parte barbateasca si parte femeiasca-sexualitatea face parte din planul divin si devine instrumentul binecuvantarii din versetul 28. Nici barbatul si nici femeia nu reprezinta imaginea exclusiva a lui Dumnezeu ci doar impreuna, pentru ca doar impreuna pot atinge scopul pentru care au fost creati (I Corinteni 7:3-4 din perspectiva urmatoare: daca iubirea este reciproca, iubirea ca sentiment izvorat din Dumnezeu, caci Dumnezeu este iubire (I Ioan 4:8), atunci totul in relatia barbat - femeie este bazat pe principiul reciprocitatii, caci iubirea include supunere, slujire, autoritate, putere, vezi si I Corinteni 7:14).

In traditia ebraica exista un citat foarte frumos care spune ca Eva a fost creata din costa lui Adam cu un rost. Nu a fost creata din capul sau umerii lui pentru a nu incerca sa ii ia locul, nu a fost creata din picioarele lui pentru a nu fi calcata in picioare si batjocorita ci din coastele de langa inima lui pentru a fi iubita, ocrotita si inteleasa ca fiind pe acelasi drum spre mantuire cu barbatul. Reflectarea slavei lui Dumnezeu poate fi facuta doar prin cunoasterea lui Dumnezeu si ascultarea de EL (Geneza 2:15-17).Scopul final pentru barbat si femeie este cel din Efeseni 4:24.

In interpretarea rabinica (daca tot vorbim de VT am zis sa le dau cuvantul si urmasilor autorilor) sensul sintagmei ,,om''€ din versetul 27 trebuie inteles in sensul definirii de la finalul versetului ,,barbat si femeie"€. Adica sintagma ,,om'' are sensul compozit de la final.Adica si mai simplu spus versetul inseamna; ,Dumnezeu a creat umanitatea dupa caracteristicile Lui". As incheia cu un citat din Augustin (Confesiuni) foarte drag mie: ,,Ne-ai făcut pentru Tine, Doamne. Și neliniștit este sufletul meu până nu-și va afla odihna întru Tine".
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.

Last edited by Psalm 23; 17.09.2021 at 00:48:18.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.09.2021, 00:51:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Sau mai bine zis unde se regaseste chipul femeii divine in trinitate?
Femeia divină continuă planul mântuirii, prin acceptarea fecioarei Maria de a se face vas ales care să fie poarta de intrare a lui Hristos în lume, se face și ea copărtașă la planul restaurației omului dintru păcat, de ce există un cult marianic în Biserica Ortodoxă și în confesiunea romano-catolică ?

Sfânta Evanghelie după Luca
Capitolul 1

41. Iar când a auzit Elisabeta salutarea Mariei, pruncul a săltat în pântecele ei și Elisabeta s-a umplut de Duh Sfânt,
42. Și cu glas mare a strigat și a zis:Binecuvântată ești tu între femei și binecuvântat este rodul pântecelui tău.

47. Și s-a bucurat duhul meu de Dumnezeu, Mântuitorul meu,
48. Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile.
49. Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic și sfânt este numele Lui.

Sfânta Evanghelie după Matei

Capitolul 1
23."Iată, Fecioara va avea în pântece și va naște Fiu și vor chema numele Lui Emanuel, care se tâlcuiește: Cu noi este Dumnezeu".
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.09.2021 at 00:55:47.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.09.2021, 03:25:38
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Ok. Am si eu o nedumerire. In Facere capitolul 1 versetul 27 este specificat ca Dumnezeu il face pe om dupa chipul si asemanarea Sa, si anume barbat si femeie. Termenul folosit pentru Dumnezeu este Elohim fiind pluralul cuvantului ebraic eloah.
Avand in vedere ca "chipul" lui Dumnezeu este barbat si femeie, unde isi gaseste acest "chip" sensul in trinitate? Sau mai bine zis unde se regaseste chipul femeii divine in trinitate?
Oare spui femeia divina referindu-te la Maria, sau femeie in general?

Femeia se regaseste in trinitate tot acolo unde se regaseste si barbatul, sau daca te referi la Femeia Divina, ea se regaseste acolo unde e Fiul Omului (parerea mea).
In lumea spirituala nu este barbat sau femeie, aceasta deosebire este functionala doar aici, in lumea materiala, unde femeia produce trup semintei pe care o primeste de la barbat.
Si barbatul si femeia au fiecare 46 de cromozomi, iar copilul nascut din ovulul femeii fecundat de spermatozoidul barbatului nu are 92 de cromozomi, ci cei cei mai sanatosi 46 de cromozomi din cei 92. Asta e dovada ca omul a evoluat din materie ajungand la spirit; de aici el nu se mai raporteaza la materie, la trup, la sex, ci la duh.
Deci cand vorbim de barbat si femeie vorbim de trupurile lor, iar cand spunem om, atunci ne referim la chipul lui Dumnezeu.

Ce a depins de Dumnezeu a fost sa-l faca pe om dupa chipul Lui; ca omul sa se si asemene cu Dumnezeu asta depinde de om, de lucrul(munca) pe care el il face asupra lui insusi.
Cu cat omul (barbat sau femeie) se identifica pe sine ca simplu om, in niciun caz ca barbat sau femeie, cu cat el se ”indeparteaza” mai mult de trupul sau, cu atat el se aseamana mai mult cu Dumnezeu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare