Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.11.2016, 21:20:56
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Adica? nu se pricepe...

E vb despre primul pas...de obicei primul pas este asociat cu introducerea ,prezentarea personajelor...
Daca nu ati facut primul pas de unde stii ca ca relatia se termina cu casatorie?
Daca il cunosti deja si stii ca relatia se termina cu casatorie,despre ce prim pas vorbesti?
Am ametit...
Ne cunoastem dar nu vorbim. Mi sa tot spus sa îmi gasesc si eu pe cineva. Cred ca le este teama sa rămân singura. Ma cam preaseaza si nu îmi place. Eu am zis ca el ar trebui sa faca primul pas. Nu vreau sa fac o greseala si sa îmi para rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.11.2016, 21:23:47
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
De ce sunteti asa forumistilor? :) gluma ca gluma, dar cred ca e o copila/un copil persoana care intreaba, sau cineva foarte tanar in orice caz, fiti mai cu delicatete.
Sunt intrebari normale la adolescenti/foarte tineri.

Daca iti place de cineva, fa mai intai primul pas al "prieteniei" :)
Asta ar însemna sa incep eu nu el? Nu am facut cunostinta dar ne stim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.11.2016, 21:28:20
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ne cunoastem dar nu vorbim. Mi sa tot spus sa îmi gasesc si eu pe cineva. Cred ca le este teama sa rămân singura. Ma cam preaseaza si nu îmi place. Eu am zis ca el ar trebui sa faca primul pas. Nu vreau sa fac o greseala si sa îmi para rau. Nu am de unde sa stiu dar nu stiu cum sa isi lucrurile ca sa fie bine.
Nu am de unde sa stiu dar nu stiu cum sa isi lucrurile ca sa fie bine.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.11.2016, 21:52:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Asta ar însemna sa incep eu nu el? Nu am facut cunostinta dar ne stim.
Nu e nici o rusine sa faci primul pas. Toata lumea e rusinoasa, s-ar putea ca inclusiv el sa fie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.11.2016, 05:41:04
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Ne cunoastem dar nu vorbim. Mi sa tot spus sa îmi gasesc si eu pe cineva. Cred ca le este teama sa rămân singura. Ma cam preaseaza si nu îmi place. Eu am zis ca el ar trebui sa faca primul pas. Nu vreau sa fac o greseala si sa îmi para rau.
Incearca sa afli la ce materie e bun ca sa ii ceri(prin cineva cunoscut) un sfat la acea materie si sa-i dai satisfactia ca te-a ajutat cu un sfat bun. Asta ar urma sa va faca sa si vorbiti direct, iar apoi se va vedea cine va face primul pas mai departe.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.11.2016, 09:16:07
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Incearca sa afli la ce materie e bun ca sa ii ceri(prin cineva cunoscut) un sfat la acea materie si sa-i dai satisfactia ca te-a ajutat cu un sfat bun. Asta ar urma sa va faca sa si vorbiti direct, iar apoi se va vedea cine va face primul pas mai departe.
El are 29 de ani si eu 23. Mi sa spus ca isi cauta gacica. Nu pot folosi motivul cu materia pentru ca lucram amândoi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.11.2016, 10:07:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
El are 29 de ani si eu 23.
Adevarul e ca si eu ma gandeam, judecand dupa intrebarea pusa, ca sunteti la liceu. Ei bine, la 23 de ani e timpul sa stiti ca sunt o mie de feluri in care un barbat e stimulat sa faca primul pas. Majoritatea acestor o mie de feluri se pot incadra in doua tactici:
1) tactica protectiei.
Barbatii au in instinct si abia asteapta sa ajute o fata care are nevoie de ajutor. Daca timpul e trecut pentru ca sa va arate o solutie la problema aia de trigonometrie pentru care v-ati spart capul, atunci poate ca nu e trecut pentru reglarea farurilor de la masina. Tocmai v-a oprit politia si a spus ca farurile bat prea sus: cum adica prea sus si cum trebuie sa bata ? Sau cum se poate obtine un internet cu debit mai mare, fiindca ati vrut sa descarcati un film si nu ati reusit. Ceva tehnic, de preferinta.

2) tactica admiratiei.
Barbatilor le place mult sa fie admirati. Ca si femeilor, numai ca ei au parte ceva mai putin de asa ceva. Ce face el, e foarte interesant. Chestia aia pe care o propune pentru firma, pasiunea aia pentru pescuit, colectia de taieturi din acelea formidabile, cunostintele lui de literatura bulgara, de unde stie el atatea lucruri ? Le-a descoperit singur ? Si de cand ? Trebuie sa fie ceva foarte interesant, nu v-ar putea arata mai mult ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.11.2016, 10:54:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
Cine face primul pas baiatul sau fata? Pentru începutul unei relatii care se termina cu căsătoria?
are vreo importanta?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.11.2016, 13:14:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
El are 29 de ani si eu 23. Mi sa spus ca isi cauta gacica. Nu pot folosi motivul cu materia pentru ca lucram amândoi.
Aha...gagica, cauta altul care e in cautare de nevasta mai bine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.11.2016, 13:34:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adevarul e ca si eu ma gandeam, judecand dupa intrebarea pusa, ca sunteti la liceu. Ei bine, la 23 de ani e timpul sa stiti ca sunt o mie de feluri in care un barbat e stimulat sa faca primul pas. Majoritatea acestor o mie de feluri se pot incadra in doua tactici:
1) tactica protectiei.
Barbatii au in instinct si abia asteapta sa ajute o fata care are nevoie de ajutor. Daca timpul e trecut pentru ca sa va arate o solutie la problema aia de trigonometrie pentru care v-ati spart capul, atunci poate ca nu e trecut pentru reglarea farurilor de la masina. Tocmai v-a oprit politia si a spus ca farurile bat prea sus: cum adica prea sus si cum trebuie sa bata ? Sau cum se poate obtine un internet cu debit mai mare, fiindca ati vrut sa descarcati un film si nu ati reusit. Ceva tehnic, de preferinta.

2) tactica admiratiei.
Barbatilor le place mult sa fie admirati. Ca si femeilor, numai ca ei au parte ceva mai putin de asa ceva. Ce face el, e foarte interesant. Chestia aia pe care o propune pentru firma, pasiunea aia pentru pescuit, colectia de taieturi din acelea formidabile, cunostintele lui de literatura bulgara, de unde stie el atatea lucruri ? Le-a descoperit singur ? Si de cand ? Trebuie sa fie ceva foarte interesant, nu v-ar putea arata mai mult ?
„Amoru-i un copil viclean”.
Iubirea nu. E sinceră, curată, nu lingușește, nu manipulează.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde