Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2021, 15:09:04
Ramo123's Avatar
Ramo123 Ramo123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2016
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Trimite un mesaj prin ICQ pentru Ramo123
Smile Cunoașteți personalități din zilele noastre asemenea Cuviosului Gherontie?

1. Mă interesează cazuri de persoane asemenea lui Gherontie nebunul într-u Hristos, din zilele noastre? Mă interesează date despre viața lor/carti despre ei.

2. A doua întrebare care nu este offtopic: Din cercetările mele medicina isihastă este sacroterapie(în termeni moderni). Știți cine a înființat sacroterapia? Din căutările mele părintele Ghelasie a dat sfaturi despre practicarea sacroterapiei dar nu am găsit nimic mai mult. Vreau ceva concret.

Vă mulțumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2021, 21:24:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
1. Mă interesează cazuri de persoane asemenea lui Gherontie nebunul într-u Hristos, din zilele noastre? Mă interesează date despre viața lor/carti despre ei.
Când spui părintele Gherontie, te referi la părintele Gherontie Puiu ?

Am citit o știre care spunea că sunt aproximativ 10.000 de călugări în România, eu nu cred cifra asta, mulți vin și pleacă din mănăstiri și or fi contorizați ca viețuitori să nu pară mănăstirea părăsită sau cu un viețuitor, unii se mută în Grecia prin transfer, iar mănăstirile de maici sunt mai multe, deci din vreo 3.000 de călugări bărbați tot ce e posibil să fie vreo 10-20 preoți/(sau călugări fără hirotonie) români îmbunătățiți prin România și Grecia pe Athos.

Deci vreo 0,6% ar putea fi părinți îmbunătățiți care se apropie de harisme.

Ai văzut clipul cu următorul părinte ?

https://www.youtube.com/watch?v=X-ZXSC5c3nI

Chiar de ar mai fi câțiva în viață, nu cred că primesc mulți oameni la discuții sau sfat, că ar fi puhoi de lume într-o mănăstire în care s-ar găsi un harismatic.

Citat:
În prealabil postat de Ramo123 Vezi mesajul
2. A doua întrebare care nu este offtopic: Din cercetările mele medicina isihastă este sacroterapie(în termeni moderni). Știți cine a înființat sacroterapia? Din căutările mele părintele Ghelasie a dat sfaturi despre practicarea sacroterapiei dar nu am găsit nimic mai mult. Vreau ceva concret.
Știu că pe la unele mănăstiri se făceau diferite suplimente naturiste ulei presat la rece, miere și produse derivate apicole, tincturi, ceaiuri, în general lucruri care îmbunătățesc imunitatea și care țin de fito-terapie sau care sunt făcute după rețete.

Și pe Athos se fac cel puțin la Vatopedi.

Părintele Ghelasie Gheorghe a adus concepte noi, care încă nu pot fi date ca sigure dacă nu sunt specifice spiritualității ortodoxe.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.07.2021 at 21:26:21.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare