Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.05.2009, 19:45:06
cretzi cretzi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Mesaje: 2
Implicit va rog sa ma ajutati

Slava lui Dumnezeu!
Sunt intr-o dilema din care nu stiu cum sa ies.
Am ramas vaduva acum 9 ani si anul trecut am intalnit un barbat care mi-a schimbat viata si mi-a aratat calea credintei.Acest barbat a trecut prin necazuri foarte mari: preot fiind a fost nevoit sa renunte la parohie si a fost caterisit in urma divortului de sotia sa, aceasta fiind cea care a stricat casa. A primit dispensa speciala si s-a recasatorit cu o femeie care dupa ceva timp s-a indragostit de un alt barbat si a plecat. Normal, a dat divort femeia a ramas acolo unde plecase.Dupa ceva timp ne-am intalnit si ne-am apropiat foarte mult sufleteste purtand lungi discutii despre Biblie, Sfintii Parinti, Calea credintei etc.
Am dori sa nu mai purtam povara unui pacat, acela al curviei si sa ne cununam dar duhovnicul lui i-a spus ca nu poate sa faca o a treia cununie.
As dori sa stiu daca se poate in vreun fel sa ne casatorinm religios si ce trebuie sa facem pentru asta.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.05.2009, 20:19:40
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cretzi Vezi mesajul
Am dori sa nu mai purtam povara unui pacat, acela al curviei si sa ne cununam dar duhovnicul lui i-a spus ca nu poate sa faca o a treia cununie.
As dori sa stiu daca se poate in vreun fel sa ne casatorinm religios si ce trebuie sa facem pentru asta.
Doamne ajuta!
Pai daca duhovnicul si-a spus punctul de vedere, noi ce sa mai zicem? Nu fa asa, sau fa altfel. Duhovnicul are ultimul cuvant si cuvantul sau trebuie urmat.
Citat:
În prealabil postat de cretzi Vezi mesajul
Am dori sa nu mai purtam povara unui pacat, acela al curviei
Voi doi aveti relatii intime? Asta nu e bine, e mare pacat.

Nu prea mai aveti ce face, a treia cununie nu e ingaduita, mai ales ca a fost si un pogoramant pentru a doua casatorie a domnului.
Dumneavoastra va puteti recasatori, dar el nu. Nu este ingaduit.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2009, 02:12:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Pai daca duhovnicul si-a spus punctul de vedere, noi ce sa mai zicem? Nu fa asa, sau fa altfel. Duhovnicul are ultimul cuvant si cuvantul sau trebuie urmat.

Voi doi aveti relatii intime? Asta nu e bine, e mare pacat.

Nu prea mai aveti ce face, a treia cununie nu e ingaduita, mai ales ca a fost si un pogoramant pentru a doua casatorie a domnului.
Dumneavoastra va puteti recasatori, dar el nu. Nu este ingaduit.
Hector, de ce dai cu parul in oameni, mai! ;-)
Sa mai insiste la duhovnic, sa-i spuna ca uite, acum a gasit femeia care nu il va mai parasi, ca uite, altfel ramane in curvie cu ea si nu e mai bine.. poate o sa inteleaga situatia, daca e dragoste adevarata.
Se face si a treia cununie in Biserica ortodoxa! E drept, nu la preoti, dar la ei nu se face de obicei nici a doua, daca daca i-au facut-o pe a doua, de ce sa nu faca ca la mireni si a treia?
Am zis si eu, dupa mintea mea.. Nu stiu daca va ajuta.
Sa va ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2009, 02:24:13
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cretzi, probabil duhovnicul stie cel mai bine. Nu vreau sa te descurajez, dar tare cred ca aveti o cruce de purtat. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2009, 04:42:31
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cretzi Vezi mesajul
Slava lui Dumnezeu!
Sunt intr-o dilema din care nu stiu cum sa ies.
Am ramas vaduva acum 9 ani si anul trecut am intalnit un barbat care mi-a schimbat viata si mi-a aratat calea credintei.Acest barbat a trecut prin necazuri foarte mari: preot fiind a fost nevoit sa renunte la parohie si a fost caterisit in urma divortului de sotia sa, aceasta fiind cea care a stricat casa. A primit dispensa speciala si s-a recasatorit cu o femeie care dupa ceva timp s-a indragostit de un alt barbat si a plecat. Normal, a dat divort femeia a ramas acolo unde plecase.Dupa ceva timp ne-am intalnit si ne-am apropiat foarte mult sufleteste purtand lungi discutii despre Biblie, Sfintii Parinti, Calea credintei etc.
Am dori sa nu mai purtam povara unui pacat, acela al curviei si sa ne cununam dar duhovnicul lui i-a spus ca nu poate sa faca o a treia cununie.
As dori sa stiu daca se poate in vreun fel sa ne casatorinm religios si ce trebuie sa facem pentru asta.
Doamne ajuta!

Eu as mai cauta, asta e sigur, un alt duhovnic si paote chiar mai multi, pentru ca aici e paradox-ul: ti se spune sa nu traiesti in pacat, pai poate cineva o sa va cunune ca sa puteti iesi din pacat.
Poate cu un canon riguros, insa cununia ar putea avea loc.
Nu te descuraja, mai cauta pina gasesti.
Mult noroc.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2009, 10:08:50
cretzi cretzi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2009
Mesaje: 2
Implicit multumesc tuturor celor care mi-au raspuns

Slava lui Dumnezeu
Nu avem relatii intime, suntem si la o varsta destul de inaintata ( ne apropiem de 50 ) dar am dori ca relatia noastra sa fie oficiala si doar "hartia" de la Starea Civila nu e de ajuns ( cel putin nu pentru noi ). Eu nu am mai fost cununata niciodata si daca el a avut ghinion sa-si gaseasca femei care la inceput pareau Ok si s-au dovedit a fi desfranate nu este vina lui.
Cred ca rolul bisericii este sa ajute omul sa iasa din pacat nu sa raneasca suflete.
Doamne -ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog sa ma ajutati!:( nectariepv Generalitati 0 21.07.2011 12:00:04
va rog ajutati-ma florentina_bl Intrebari utilizatori 18 14.01.2011 16:39:30
ajutati-ma va rog paulika Generalitati 2 07.06.2010 21:26:40
ajutati galeryiu Umanitare 0 25.04.2008 19:39:24
Ajutati-ma ioanhodean Pocainta 1 30.03.2008 23:25:17