Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2009, 12:10:39
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Unhappy duhovnic numai din parohia de care apartinem?

La slujbele din fiecare Duminica, parintele nostru ortodox, ne spune in timpul predicilor ca nu avem voie sa cautam duhovnici sau citat: "parinti cu har" in alte parohii. Argumentul lui este unul valid si anume acela ca fiecare preot este inzestrat cu har de la Dumnezeu prin taina preotiei si ca fiecare credincios trebuie sa se afle sub ascultare in parohia apartinatoare.
Asa cum spune parintele: "Oare preotii nostrii nu stiu sa spovedeasca?" sau "Nu alergati in zadar dupa preoti cu har fugind de sfanta ascultare pe care trebuie sa o dati parintelui din parohia de care apartineti".
Personal sunt confuz. Am mai discutat si cu alti preoti si am inteles de la dansii ca putem avea ca duhovnic pe cine dorim, indiferent de parohia de care acel parinte tine. Pe de alta parte cele spuse de parintele nostru are sens.
Intrucat stiu cat de importanta este ascultarea si intrucat sunt in cautarea unui duhovnic, ma indrept catre cei ce stiu canoanele si intreb:
Este permis sa-mi caut duhovnic in alta parohie decat cea de care apartin?

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2009, 12:15:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unortodox Vezi mesajul
La slujbele din fiecare Duminica, parintele nostru ortodox, ne spune in timpul predicilor ca nu avem voie sa cautam duhovnici sau citat: "parinti cu har" in alte parohii. Argumentul lui este unul valid si anume acela ca fiecare preot este inzestrat cu har de la Dumnezeu prin taina preotiei si ca fiecare credincios trebuie sa se afle sub ascultare in parohia apartinatoare.
Asa cum spune parintele: "Oare preotii nostrii nu stiu sa spovedeasca?" sau "Nu alergati in zadar dupa preoti cu har fugind de sfanta ascultare pe care trebuie sa o dati parintelui din parohia de care apartineti".
Personal sunt confuz. Am mai discutat si cu alti preoti si am inteles de la dansii ca putem avea ca duhovnic pe cine dorim, indiferent de parohia de care acel parinte tine. Pe de alta parte cele spuse de parintele nostru are sens.
Intrucat stiu cat de importanta este ascultarea si intrucat sunt in cautarea unui duhovnic, ma indrept catre cei ce stiu canoanele si intreb:
Este permis sa-mi caut duhovnic in alta parohie decat cea de care apartin?

Doamne ajuta!
Bineinteles ca este prmis, ba chiar se recomanda sa ti-l alegi singur pe duhovnic, nu sa fie automat cel din parohia ta, avand in vedere ce importanta este relatia cu el.
Ca fiecare preot are har, este adevarat, are har sa slujeasca, dar nu inseamna ca are har si ca duhovnic si mai ales, ca se potriveste fiecaruia felul lui de a vorbi, de a fi, etc.
Preotul vostru cam face abuz de putere duhovniceasca dupa parerea mea (sa ma ierte Dumnezeu ca il judec, poate in rest o fi minunat, nu zic). Ce spune el nu s ebazeaza pe traditia ortodoxa. Doar la catolici a existat pana in sec. al 19-lea asa o regula, care lega parohianul de preotul parohiei. Din fericire chiar si la ei s-a desfiintat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.06.2009, 12:56:20
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Intru toate sunt si eu de acord. Orice preot are har si orice preot poate savarsi Taina Marturisirii, insa din pacate, nu orice preot poate/stie vindeca sufletul ce vine la el.

Cauta un preot cu dragoste multa, cu smerenie si care a dobandit deja multa liniste, spre a ti le da si tie. "Cauta si vei afla." Daca preotii din parohie ar castiga sufletele cu dragostea lor, nu ar mai predica ramanerea credinciosilor in biserica in care slujesc ei.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.06.2009, 13:12:52
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Este o problema

Sunt in aceeasi situatie, nu stiu incotro sa caut. La biserica de care apartin, dupa arondarea sa zicem stradal, nu am tragere sa merg. pana nu demult apartinema de alta biserica si acolo m-am obisnuit sa merg, acolo ma simt bine la Liturghie. Am fost in multe biserici la sfintele slujbe si in multe imi place as merg, uneori daca aud ca urmeaza sa cuvanteze un anume parinte merg pentru a-l asculta, depinde, din diverse motive mai merg si la alte biserici la slujbe.
biserica la care obisnuiesc sa merg, unde m-am invatat, este o catedrala, unde merge multa lume, iar spovedaniile se fac oarecum pe banda, dar am nimerit si aici preot fata de care am putut sa vorbesc mai usor.
Altadata cand am avut un impas, am alergat la prima biserica ce mi-a iesit in cale, era in post si inca nu ma spovedisem, acolo am gasit un preot (desi nu era ora la care de obiecei este in biserica) si aveam o "urgenta", mi s-a parut un dar de la maica Sfanta ca tocmai atunci era acolo asteptand pe altcineva, acel preot mi-a spus ca de cate ori am nevoie de un sfat sa merg sa vorbesc si astfel am ajuns sa ma spovedesc la dansul. E departe fizic de parohia careia i-as apartine, dar am mers. Nu am un duhovnic al meu, si m-am spovedit la cine am gasit atunci cand aveam nevoie.
Poate ar trebui sa mai caut?


Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Intru toate sunt si eu de acord. Orice preot are har si orice preot poate savarsi Taina Marturisirii, insa din pacate, nu orice preot poate/stie vindeca sufletul ce vine la el.

Cauta un preot cu dragoste multa, cu smerenie si care a dobandit deja multa liniste, spre a ti le da si tie. "Cauta si vei afla." Daca preotii din parohie ar castiga sufletele cu dragostea lor, nu ar mai predica ramanerea credinciosilor in biserica in care slujesc ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2009, 14:08:26
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit duhovnic

Ce bine de voi ca aveti de unde alege, lauda-ti pe Domnul noi cei de afara ne multumim cu ce avem,dupa mine orice preot are harul.Unii
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.06.2009, 14:10:08
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Ce bine de voi ca aveti de unde alege, lauda-ti pe Domnul noi cei de afara ne multumim cu ce avem,dupa mine orice preot are harul.Unii
Unii vin de la km sa asiste la liturghie si sa se spovedeasca.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.06.2009, 15:50:42
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Thumbs down legat de duhovnic si mersul in sfinta biserica

draga adriana,imi permiti fara ate jigni sa iti dau si eu un umil sfat.la momentul acesta ma aflu in strainatate,dar in locul unde sunt m-a binecuvintat domnul cu o biserica ortodoxa si cu un preot deosebit ,aparte ca e foarte tinar si foarte intelept.dupa mine nu conteaza in ce biserica mergi te simti bine oriunde in orice biserica ,daca exista credinta.cind credinta nu e desavirsita apar si indoielile,deci ingerul intunericului te ispiteste si te face sa nu te simti bine.important e sa mergi la biserica oricare si sa asculti cu atentie sfinta liturghie si sa te unesti cu cele sfinte in acele momente unice pe care le intilnesti in toate bisericile din toata lumea nu numai in romania.oriunde vei merge in aceasta lume pamintul e binecuvintat si nu numai romania.daca ai credinta cu adevarat nu trebuie sa ai aceste indoieli.mergi in sfinta biserica fati rugaiunile cu smerenie si concentreazate la ceea c faci si in timp ai sa vezi ca nu o sa mai te interseze in ce biserica te afli.totul pleaca din tine tu trebuie sa lupti si sa scapi de aceste indoieli.iti urez multa sanatate ,sa te lumineze bunul dumnezeu si imi cer iertare daca te-am deranjat.doamne ajuta
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2009, 16:48:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

NU e nimic rau in a cauta un duhovnic. Daca ar fi un rau ar insemna ca toti Parintii din manastiri si din alte biserici care ne primesc pe noi ca fii duhovnicesti, fac un rau. Rau e sa ma multumesc cu o putina atentie si ingrijire asupra "ranilor" produse de pacat.

Nu avem noi un numar insemnat de medici? Si cu toate acestea nu toti sunt vestiti, ci numai o parte din ei. Si ca sa fim siguri ca primim vindecare alergam si noi doar catre acea parte aleasa.

Precum se intampla cu medicul, asa se intampla si cu duhovnicul. Insa, sa nu uitam, daca nu respectam cele prescrise de medic riscam sa ne pierdem sanatatea. Asa se intampla si cu cel ce nu face ascultare de duhovnic, ramane netamaduit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.06.2009, 01:26:43
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Cu mulți ani în urmă m-am mutat din Iași (orașul cu cele mai multe Biserici din țară) în Timișoara unde abia dacă zăream vreo Biserică ici și colo. La început m-am spovedit la Catedrală. Plecam de la spovedanie confuză. Eram obișnuită să discut îndelung cu părintele meu duhovnic din Iași, iar acum în 3 minute eram deja împărtășită. În vara următoare, tot postul Sfintei Maria m-am rugat Sfintei Măicuței să mă ajute să-mi găsesc duhovnic bun. Sâmbătă după-amiază (cu o zi înainte de 15 august) dintr-odată mi-am spus ”Ies din casă. Mă plimb și abordez primul preot ce-mi iese în cale. Pașii m-au purtat spre Biserica din Elisabetin. Am intrat și era o slujbă de pomenire. La final, l-am abordat pe preot. Era cam grăbit pentru că trebuia să se ducă să facă rugăciuni acasă la cineva bolnav. I-am spus ”Părinte, spuneți-mi când să vin. Eu m-am rugat Maicii Sfinte să găsesc duhovnic și m-a îndrumat spre dumneavoastră.” M-a privit cu altă sclipire în ochi și mi-a spus ”Hai atunci! Ești pregătită?” ... M-am spovedit. Din acea zi a rămas duhovnicul meu... Acum , chiar la o astfel de distanță, vorbim des la telefon și-i simt mereu rugăciunile.

Sper să-ți fie de folos sfatul. Duhovnicul bun se află în rugăciune...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.06.2009, 05:06:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
cind credinta nu e desavirsita apar si indoielile,deci ingerul intunericului te ispiteste si te face sa nu te simti bine.
da, iar cel mai rau e cand te ispiteste chiar prin preoti. si e trist ca nu poti sa-i mai numesti duhovnici, pentru ca se indeparteaza tare de duhovnicie, tot alergand dupa putere si bunatatile lumii acesteia.

dar Dumnezeu le aranjeaza pana la urma pe toate, e bine macar ca majoritatea enoriasilor nu stiu prea multe.... Fericiti cei saraci cu duhul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Parohia Varzaru Pr.Octavian Resurse ortodoxe on-line 6 18.01.2012 10:02:46
Parohia Sf. Gheorghe Vechi cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 23.04.2010 23:48:15
Parohia Pojejena nedu21 Intrebari utilizatori 0 06.02.2010 23:52:04