Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 11.02.2016, 14:47:29
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Bun ești Tu, Doamne, și întru bunătatea Ta, învață-mă îndreptările Tale."

1. Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria.
2. Ziua zilei spune cuvânt și noaptea nopții vestește știință.
3. Nu sunt graiuri, nici cuvinte, ale căror glasuri să nu se audă.
4. În tot pământul a ieșit vestirea lor și la marginile lumii cuvintele lor.
5. În soare și-a pus locașul Său; și El este ca un mire ce iese din cămara sa.
6. Bucura-se-va ca un uriaș, care aleargă drumul lui.
7. De la marginea cerului ieșirea Lui și oprirea Lui până la marginea cerului; și nu este cine să se ascundă de căldura Lui.
8. Legea Domnului este fără prihană, întoarce sufletele; mărturia Domnului este credincioasă, înțelepțește pruncii;
9. Judecățile Domnului sunt drepte, veselesc inima; porunca Domnului este strălucitoare, luminează ochii.
10. Frica de Domnul este curată, rămâne în veacul veacului. Judecățile Domnului sunt adevărate, îndreptățite toate.
11. Dorite-s mai mult decât aurul și decât piatra cea de mare preț și mai dulci decât mierea și fagurele.
12. Că robul Tău le păzește pe ele și răsplătire multă are.
13. Greșelile cine le va pricepe? De cele ascunse ale mele curățește-mă.
14. Și de cele străine ferește pe robul Tău; de nu mă vor stăpâni, atunci fără prihană voi fi și mă voi curăți de păcat mare.
15. Și vor bine-plăcea cuvintele gurii mele și cugetul inimii mele înaintea Ta pururea; Doamne, Ajutorul meu și Izbăvitorul meu. (Psalmul 18)

Last edited by crinrin; 11.02.2016 at 15:01:29.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 19.02.2016, 14:32:33
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Fă-mi cunoscut, Doamne, numărul zilelor mele care este, ca să știu ce-mi lipsește

1. Zis-am: "Păzi-voi căile mele, ca să nu păcătuiesc eu cu limba mea;
2. Pus-am gurii mele pază, când a stat păcătosul împotriva mea".
3. Amuțit-am și m-am smerit și nici de bine n-am grăit și durerea mea s-a înnoit.
4. Înfierbântatu-s-a inima mea înăuntrul meu și în cugetul meu se va aprinde foc.
5. Grăit-am cu limba mea: "Fă-mi cunoscut, Doamne, sfârșitul meu,
6. Și numărul zilelor mele care este, ca să știu ce-mi lipsește".
7. Iată, cu palma ai măsurat zilele mele și statul meu ca nimic înaintea Ta.
8. Dar toate sunt deșertăciuni; tot omul ce viază.
9. Deși ca o umbră trece omul, dar în zadar se tulbură.
10. Strânge comori și nu știe cui le adună pe ele.
11. Și acum cine este răbdarea mea? Oare, nu Domnul? Și statul meu de la Tine este.
12. De toate fărădelegile mele izbăvește-mă; ocară celui fără de minte nu mă da.
13. Amuțit-am și n-am deschis gura mea, că Tu ești Cel ce m-ai făcut pe mine. Depărtează de la mine bătăile Tale.
14. De tăria mâinii Tale, eu m-am sfârșit. Cu mustrări pentru fărădelege ai pedepsit pe om.
15. Și ai subțiat ca pânza de păianjen sufletul său; dar în deșert se tulbură tot pământeanul.
16. Auzi rugăciunea mea, Doamne, și cererea mea ascult-o; lacrimile mele să nu le treci,
17. Căci străin sunt eu la Tine și străin ca toți părinții mei.
18. Lasă-mă ca să mă odihnesc, mai înainte de a mă duce și de a nu mai fi. (Psalmul 38)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 03.03.2016, 16:58:07
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cine este acesta Împăratul slavei? Domnul puterilor, Acesta este Împăratul slavei.

1. Al Domnului este pământul și plinirea lui; lumea și toți cei ce locuiesc într-însa.
2. Acesta pe mări l-a întemeiat pe el și pe râuri l-a așezat.
3. Cine se va sui în muntele Domnului și cine va sta în locul cel sfânt al Lui?
4. Cel nevinovat cu mâinile și curat cu inima, care n-a luat în deșert sufletul său și nu s-a jurat cu vicleșug aproapelui său.
5. Acesta va lua binecuvântare de la Domnul și milostenie de la Dumnezeu, Mântuitorul său.
6. Acesta este neamul celor ce-L caută pe Domnul, al celor ce caută fața Dumnezeului lui Iacob.
7. Ridicați, căpetenii, porțile voastre și vă ridicați porțile cele veșnice și va intra Împăratul slavei.
8. Cine este acesta Împăratul slavei? Domnul Cel tare și puternic, Domnul Cel tare în război.
9. Ridicați, căpetenii, porțile voastre și vă ridicați porțile cele veșnice și va intra Împăratul slavei.
10. Cine este acesta Împăratul slavei? Domnul puterilor, Acesta este Împăratul slavei. (Psalmul 23)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.03.2016, 17:51:39
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "Învață-mă bunătatea, învățătura și cunoștința, că în poruncile Tale am crezut."

1. Zis-a cel nebun in inima sa: “Nu este Dumnezeu!” Stricatu-s-au oamenii si urati s-au facut intru indeletnicirile lor. Nu este cel ce face bunatate, nu este pana la unul.
2. Domnul din cer a privit peste fiii oamenilor, sa vada de este cel ce intelege sau cel ce cauta pe Dumnezeu.
3. Toti s-au abatut, impreuna netrebnici s-au facut; nu este cel ce face bunatate, nu este pana la unul.
4. Oare, nu se vor intelepti toti cei ce lucreaza faradelegea? Cei ce mananca pe poporul Meu ca painea, pe Domnul nu L-au chemat.
5. Acolo s-au temut de frica, unde nu era frica, ca Dumnezeu este cu neamul dreptilor.
6. Saracul nadajduieste in Domnul si voi ati ras de nadejdea lui, zicand: Cine va da din Sion mantuire lui Israel?
7. Dar cand va intoarce Domnul pe cei robiti ai poporului Sau, bucura-se-va Iacob si se va veseli Israel. (Psalmul 13)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 03.06.2016, 13:13:57
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Aproape este Domnul de cei umiliți la inimă și pe cei smeriți cu duhul îi va mântui.

1. Miluiește-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta,
2. Și după mulțimea îndurărilor Tale, șterge fărădelegea mea.
3. Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea și de păcatul meu mă curățește.
4. Că fărădelegea mea eu o cunosc și păcatul meu înaintea mea este pururea.
5. Ție unuia am greșit și rău înaintea Ta am făcut, așa încât drept ești Tu întru cuvintele Tale și biruitor când vei judeca Tu.
6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea.
7. Că iată adevărul ai iubit, cele nearătate și cele ascunse ale înțelepciunii Tale, mi-ai arătat mie.
8. Stropi-mă-vei cu isop și mă voi curăți; spăla-mă-vei și mai vârtos decât zăpada mă voi albi.
9. Auzului meu vei da bucurie și veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite.
10. Întoarce fața Ta de către păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le.
11. Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule, și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
12. Nu mă lepăda de la fața Ta și Duhul Tău cel sfânt nu-L lua de la mine.
13. Dă-mi mie bucuria mântuirii Tale și cu duh stăpânitor mă întărește.
14. Învăța-voi pe cei fără de lege căile Tale și cei necredincioși la Tine se vor întoarce.
15. Izbăvește-mă de vărsarea de sânge, Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta.
16. Doamne, buzele mele vei deschide și gura mea va vesti lauda Ta.
17. Că de ai fi voit jertfă, ți-aș fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi.
18. Jertfa lui Dumnezeu, duhul umilit; inima înfrântă și smerită Dumnezeu nu o va urgisi.
19. Fă bine, Doamne, întru bună voirea Ta, Sionului și să se zidească zidurile Ierusalimului.
20. Atunci vei binevoi jertfa dreptății, prinosul și arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tău viței. (Psalmul 50)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.06.2016, 00:31:27
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Vrei sa postezi toata Psaltirea ?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.06.2016, 16:31:22
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit, la un moment dat, niste pareri potrivit carora Psaltirea nu este recomandata tuturor, ca aduce ispite. O teama ca asta numai de la diavol putea sa apara, pentru a ne tine departe de cuvintele insuflate de Duhul Sfant.

Asa ca m-am gandit ca nu strica o portie mica, la cateva zile, pentru cine doreste.


"Psaltirea, intre toate cartile insuflate de Dumnezeu, este soarele intre celelalte lumini ale Cerului.
Psaltirea lumineaza toate cugetele sufletului, toate miscarile mintii, il incalzeste si-l veseleste pe om, il lumineaza prin cunostinta adevarului si prin descoperirea dumnezeiestilor Taine, il cuprinde cu dragostea catre Dumnezeu, cu caldura Duhului Sfant si cu umilinta lacrimilor.
Psalmii sunt rugaciuni de lauda a lui Dumnezeu si, in acelasi timp, rugaciuni de pocainta. Psalmii se citesc in fiecare zi a anului, dar mai ales la vreme de necaz si suparari si, intotdeauna, credinciosul simte ajutorul lui Dumnezeu dupa citirea lor."

Last edited by crinrin; 10.06.2016 at 14:58:10.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.06.2016, 14:55:59
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Strigat-am către Tine, Doamne, toată ziua, întins-am către Tine mâinile mele.

1. Doamne, Dumnezeul mântuirii mele, ziua am strigat și noaptea înaintea Ta.
2. Să ajungă înaintea Ta rugăciunea mea; pleacă urechea Ta spre ruga mea, Doamne,
3. Că s-a umplut de rele sufletul meu și viața mea de iad s-a apropiat.
4. Socotit am fost cu cei ce se coboară în groapă; ajuns-am ca un om neajutorat, între cei morii slobod.
5. Ca niște oameni răniți ce dorm în mormânt, de care nu ți-ai mai adus aminte și care au fost lepădați de la mâna Ta.
6. Pusu-m-au în groapa cea mai de jos, întru cele întunecate și în umbra morții.
7. Asupra mea s-a întărit mânia Ta și toate valurile Tale le-ai adus spre mine.
8. Depărtat-ai pe cunoscuții mei de la mine, ajuns-am urâciune lor.
9. Închis am fost și n-am putut ieși. Ochii mei au slăbit de suferință.
10. Strigat-am către Tine, Doamne, toată ziua, întins-am către Tine mâinile mele.
11. Oare, morților vei face minuni? Sau cei morii se vor scula și Te vor lăuda pe Tine?
12. Oare, va spune cineva în mormânt mila Ta și adevărul Tău în locul pierzării?
13. Oare, se vor cunoaște întru întuneric minunile Tale și dreptatea Ta în pământ uitat?
14. Iar eu către Tine, Doamne, am strigat și dimineața rugăciunea mea Te va întâmpina.
15. Pentru ce Doamne, lepezi sufletul meu și întorci fața Ta de la mine?
16. Sărac sunt eu și în osteneli din tinerețile mele, înălțat am fost, dar m-am smerit și m-am mâhnit.
17. Peste mine au trecut mâniile Tale și înfricoșările Tale m-au tulburat.
18. Înconjuratu-m-au ca apa toată ziua și m-au cuprins deodată.
19. Depărtat-ai de la mine pe prieten și pe vecin, iar pe cunoscuții mei de ticăloșia mea. (Psalmul 87)

Last edited by crinrin; 10.06.2016 at 14:59:29.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.06.2016, 15:33:09
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Am citit, la un moment dat, niste pareri potrivit carora Psaltirea nu este recomandata tuturor, ca aduce ispite. O teama ca asta numai de la diavol putea sa apara, pentru a ne tine departe de cuvintele insuflate de Duhul Sfant.
Pai chestia asta este cu dus-intors.De fapt aici un rol important il joaca
viata duhovniceasca a fiecaruia. Si in functie de aceasta se pot intampina
probleme sau nu.Unii au ispite dupa ce citesc din Psaltire, altora le trec ispitele tocmai dupa ce citesc din Psaltire. Pana la urma Psaltirea este o taina
care se manifesta diferit in functie de cel care o citeste.


Citat:
"Psaltirea, intre toate cartile insuflate de Dumnezeu, este soarele intre celelalte lumini ale Cerului.
Psaltirea lumineaza toate cugetele sufletului, toate miscarile mintii, il incalzeste si-l veseleste pe om, il lumineaza prin cunostinta adevarului si prin descoperirea dumnezeiestilor Taine, il cuprinde cu dragostea catre Dumnezeu, cu caldura Duhului Sfant si cu umilinta lacrimilor.
Psalmii sunt rugaciuni de lauda a lui Dumnezeu si, in acelasi timp, rugaciuni de pocainta. Psalmii se citesc in fiecare zi a anului, dar mai ales la vreme de necaz si suparari si, intotdeauna, credinciosul simte ajutorul lui Dumnezeu dupa citirea lor."
Amin, asa este.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 17.06.2016, 17:14:13
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Psaltire de buzunar (format mic, 7x11, cartonata) - 3.5 lei - http://www.librariasophia.ro/carti-P...a)-so-808.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un chestionar cosmologic original neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 151 04.12.2012 21:55:57
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 18:33:45
Original Apocalipsa? JeanneArc Secte si culte 3 20.11.2010 16:21:37
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 04:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 13:47:18