Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.08.2011, 16:09:23
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Robertworld Vezi mesajul
In timp ce verificam noutatile de azi, am dat si peste site-ul asta, de unde am aflat ca primaria capitalei doneaza 10 milioane pentru constructia Catedralei Mantuirii Neamului. Si eu sunt revoltat in aceasta privinta, pentru ca nu ii vad rostul acum. Impart aceiasi idee cu tipul care a scris articolul ala si ma bucur ca el a incercat sa apere biserica, dar degeaba daca presa ataca zilnic Biserica Ortodoxa. Totusi, revenind la subiect, ce parere aveti voi despre Catedrala Mantuirii Neamului ?
Este un lucru FF BUN dar nu compenseaza SFINTELE BISERICI daramate de comunisti. cand se construieste ceva spre folos sufletesc sarim ca sacalii la gatul SF BISERICI dar cand se fac lucruri spre pierderea sufletului tacem.sunt pe acest forum cativa mucosi care sunt ff inversunati impotriva BISERICII ORTODOXE.

Last edited by gdf-fdc; 02.08.2011 at 16:13:29.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.08.2011, 16:45:52
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sunt foarte multi atei in Romania ,mai ales din cei tineri.
Un exemplu pragmatic al tarilor supercivilizate il reprezinta Japonia ,care nu si-a pus nadejdea in Dumnezeu si ai vazut ce nenorocire la centralele alea -nu se mai oprea focul.
Cum a ajutat inteligenta si stiinta in acest caz ?
S-a dovedit ca stiinta a fost neputincioasa.
Cat despre atei care sunt mai inteligenti ,te contrazic ,sunt si credinciosi mai putini inteligenti si atei la fel ,cu o inteligenta mediocra.
Dar deosebirea este ca primii prin credinta s-au luminat ,Dumnezeu i-a ajutat si si-au depasit nivelul intelectual.
Un exemplu este sf.Ioan de Kronstadt.
Vorbesti despre Japonia ca si cum ar fi lovit in permanenta de zeitata in care crezi tu(desi se stie ca nu are nimic de a face cu zeitatea ci zona in care se alfa Japonia e predispusa la 4 dintre cele 5 mari calamitati ale Pamantului). Spune-mi, care cladiri din Romania o tara preponderent crestina ar supravietuii vreunui dezastru de o asemena aplitudine, sau macar la cele mai mici cu frecventa mai mare. Stiinta este singurul lucru care face posibila existenta in Japonia, si nenorocirea ce s-a intamplat la ei cu centralele respective ar fi fost la fel si in Romania poate chiar mai rau.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 03.08.2011, 09:34:15
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Sunt foarte multi atei in Romania ,mai ales din cei tineri.
Hai sa asteptam recensamantul.

Citat:
Un exemplu pragmatic al tarilor supercivilizate il reprezinta Japonia ,care nu si-a pus nadejdea in Dumnezeu si ai vazut ce nenorocire la centralele alea -nu se mai oprea focul.
Cum a ajutat inteligenta si stiinta in acest caz ?
Centralele care au avut probleme erau dintr-o generatie mai veche. Acuma intelegi cum a ajutat stiinta? Si nu trebuie sa neglijam faptul ca a fost totusi un cutremur foarte mare. Dupa cum zicea si Glados, cate cladiri din Romania ultraortodoxa crezi ca ar rezista unui asemenea cutremur? Cutremurul din 77 a avut 7,2 grade si a nivelat multe cladiri. Cutremurul din Japonia a avut 8,9 sau 9 grade si cateva reactoare mai vechi au avut probleme. Sesizezi diferenta?
Citat:
S-a dovedit ca stiinta a fost neputincioasa.
Ai luat un caz care nici macar nu-ti da dreptate si ai tras o concluzie care imi sustine afirmatia legata de inteligenta. Siinta s-a dovedit capabila acolo unde rugaciunea a dat gres pentru secole la rand.
Citat:
Cat despre atei care sunt mai inteligenti ,te contrazic ,sunt si credinciosi mai putini inteligenti si atei la fel ,cu o inteligenta mediocra.
Ce am spus este un adevar statistic.

Citat:
Dar deosebirea este ca primii prin credinta s-au luminat ,Dumnezeu i-a ajutat si si-au depasit nivelul intelectual.
Un exemplu este sf.Ioan de Kronstadt.
Un exemplu nu dovedeste nimic. Eu discutam in medie. Si eu am un prieten olimpic international la fizica si foarte credincios dar aici pe forum aproape niciun crestin n-are habar ce inseamna stiinta. Toti comenteaza impotriva stiintei fara sa aiba habar despre ce vorbesc.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 03.08.2011, 09:35:12
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
Este un lucru FF BUN dar nu compenseaza SFINTELE BISERICI daramate de comunisti. cand se construieste ceva spre folos sufletesc sarim ca sacalii la gatul SF BISERICI dar cand se fac lucruri spre pierderea sufletului tacem.sunt pe acest forum cativa mucosi care sunt ff inversunati impotriva BISERICII ORTODOXE.
Cate biserici au daramat comunistii?
Cate biserici catolice au fost furate de ortodocsi in perioada comunista?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 03.08.2011, 09:37:48
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asta o putem incadra la gluma zilei. Ce are ateul in plus fata de un non-ateu? Deschidere spre cunoastere stiintifica au ambii, insa non-ateul are in plus o deschidere spre cunoasterea spirituala. IQ-ul unui om nu e direct proportional cu nereligiozitatea sa.
Nu e gluma, e rezultatul unei masuratori cat se poate de stiintifice. Din pacate pentru voi, IQ-ul chiar este proportional cu nereligiozitatea. Desigur, discutam in medie. Iar despre ce are in plus un ateu fata de un religios, raspunsul este evident. Ateu nu-si pierde timpul cu chestii ireale.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 03.08.2011, 09:48:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Draga ai2, cred ca esti de suficient de mult timp pe forum ca sa intelegi ca pentru noi Dumnezeu - si credinta noastra in consecinta - nu are scopul de a indeplini dorinte sociale sau de a ameninta cu pedepse.
Sunt de suficient timp pe forum pentru a intelege ca nu exista "noi" sau "voi". Exista o plaja larga de crestini. Unii toleranti, altii fundamentalisti.
Citat:
Iar atunci cand consideri ca ateii sunt mai inteligenti (insemnand oare ca daca fugi de Dumnezeu devii mai 'destept'?), nu faci dupa parerea mea decat sa scoti din tolba de frustrari ale oricarui ateu.
Nu fuga de D-zeu te face mai destept. Si nici ateu. Privind lumea in mod rational intelegi ca D-zeu este o notiune fara sens. Este un raspuns primitiv. D-zeu nu este necesar pentru a explica lumea. Mai mult, exista deja explicatii pentru aparitia zeilor in culturile primitive si supravietuirea acestora in culturile avansate. D-zeu este un fenomen psihic si nimic mai mult. Un personaj de basm pe care unii se chinuie sa-l potrivesca cu realitatea si comit atrocitati in timpul acestui proces. D-zeu a suferit un proces de evolutie in timp, ceea ce il face imperfect atunci cand unii il considera perfect pentru ca isi doresc ca zeul lor sa fie mai tare decat al altora.
In sensul acesta un om mai rational are sanse mai mari sa fie ateu.

Citat:
Sper ca nimeni nu s-a simtit jignit de cuvintele tale, caci nici n-ar trebui. Orice crestin trebuie sa fie pregatit sa fie la fel de rigid fata de rautatile lumii ca un mort, ca unul care a murit tuturor acestor prostii.
Nici eu nu mai simt jignit daca un adevar imi stirbeste din imagine :)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 03.08.2011, 13:17:54
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Asta am vrut să arăt și eu!
Foarte bine ai punctat Dragos.
Asa este, pentru un stadion, pentru nu stiu ce "floricele pe campii" nu ne batem capul de unde se iau banii, din banii aceia nu se puteau face spitale, azile, scoli, etc? ...dar cand e vorba de o biserica sarim de fund in sus ca mai bine faceau altceva cu banii aceia..........
Reply With Quote
  #108  
Vechi 04.08.2011, 09:46:37
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Foarte bine ai punctat Dragos.
Asa este, pentru un stadion, pentru nu stiu ce "floricele pe campii" nu ne batem capul de unde se iau banii, din banii aceia nu se puteau face spitale, azile, scoli, etc? ...dar cand e vorba de o biserica sarim de fund in sus ca mai bine faceau altceva cu banii aceia..........
1) Stadionul aduce bani la buget. Biserica este o gaura neagra pentru buget.
2) Este cat se poate de legal sa se construiasca stadioane pe bani publici. Exista fonduri alocate in mod special acestui scop. Daca s-ar face biserici doar din fondurile alocate deja cultelor n-ar mai zice nimeni nimic. Nesimtirea BOR este insa incredibila si cere fonduri suplimentare care trebuie luate din alte parti. Cum politicienilor si preotilor nu le trebuie adepti sanatosi la cap, se taie de la sanatate si educatie. Asa fac rost de o masa usor manipulabila. O masa care crede ce zice popa, o masa care nu stie sa gandeasca independent si sa critice argumentat actiunile dubioase ale preotilor sau politicienilor.
3) cand au venit cu idei faraonice, BOR-ii au trambitat ce se vor folosi numai fonduri private. Stiau prea bine ca nu vor fi in stare sa adune fondurile necesare. Ar fi fost nevoie de multa munca si oamenii nu mai au incredere in preotii cu maseratti. Practic, BOR recunoaste ca 85% ortodocsi este o minciuna pe care se bazeaza doar cand vrea sa fac abuzuri bazate pe majoritate.

Totusi, cand crezi ca ar fi cazul sa ne oprim din contruit biserici? Grecii au tot construit. La ce le-au folosit? Si grecii sunt "mai" majoritari ortodocsi!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 04.08.2011, 09:56:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@ai2: te rog frumos să pui aici pe site un link, două, câte poți către informațiile de interes public din care să reiasă cheltuielile de la buget cu Catedrala.
Altfel, consider că ceea ce faci tu și ceilalți ca tine este o campanie deșănțată anticreștină în general și antiortodoxă în particular.
Mulțumesc frumos.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.08.2011, 10:03:40
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@ai2: te rog frumos să pui aici pe site un link, două, câte poți către informațiile de interes public din care să reiasă cheltuielile de la buget cu Catedrala.
Asta nu e treaba BOR sau a celor care spun ca bugetul o sa aiba o contributie minora la fondurile necesare catedralei? Voi ar trebui sa aratati asta. N-o s-o faceti pentru ca sumele de la buget vor creste in timp si nu vreti sa se vada asta. Tu de unde crezi ca apare cate o biserica la doua zile?

Citat:
Altfel, consider că ceea ce faci tu și ceilalți ca tine este o campanie deșănțată anticreștină în general și antiortodoxă în particular.
Mulțumesc frumos.
Crestinul nu-i crestin destul daca nu se simte atacat personal cand ii aduci argumente care nu-i convin!
BOR a spus ca nu vrea bani de la buget si ca 400 de milioane e costul total. Acum vor bani de la buget si au ajuns la 600 de milioane. Ce alta campanie mai desantata anticrestina in general si antiortodoxa in particular decat insasi promiscuitatea BOR?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catedrala Mantuirii Neamului adrian_ortodox Intrebari utilizatori 3 22.08.2011 22:35:00
Catedrala Mantuirii Neamului blue_cat Biserica Ortodoxa Romana 272 22.07.2010 16:46:46
Catedrala Mantuirii Neamului anavictoria Biserica Ortodoxa Romana 19 25.02.2010 23:42:41