Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 21.11.2013, 15:39:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu nu am sustinut niciodata asta. In acelasi timp daca accepti ca statul sa-si intareasca pozitia in fiecare zi asta poate conduce la lepadarea de credinta.

Lepadarea de credinta nu depinde de pozitia Statului in raport cu tine ci de pozitia ta in raport cu Hristos.

E ca si cand ai spune "daca as trai in Paradis, nu m-as lepada niciodata de credinta".
De fapt, pana sa ajungi acolo, trebuie sa dai niste teste.
Asta poate fi unul din ele.

Citat:
Ce e si mai grav e ca sunt toate sansele ca ei sa-si impuna punctul de vedere atata timp cat noi ne-am obisnuit sa-i luam in ras pe cei care spun mereu ca vine lupul. Mai devreme sau mai tarziu tot vine
Si eu pot sa-ti zic ca ai sa mori, si sa ma recunosti ca profet pentru asta, pentru ca poti fi sigur ca se va intampla.

Daca oierul e unul din ala manipulator care striga ca vine pentru a-si da importanta, pentru a face mai multi bani sau are alte obiective obscure, ai dreptate, nu trebuie luat in ras ci alungat de langa oi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2013 at 15:44:02.
  #352  
Vechi 21.11.2013, 16:17:24
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Doamne ce cearta s-a mai creat pe aici, cate injurii, si totul din cauza cipurilor! Nu ma gandeam ca pot isca atatea probleme! Se vede treaba ca si-a bagat Michiduta coada, ca altfel nu imi explic. Decat sa va tot certati asa, mai bine cereti-va iertare unii la altii si acceptati-va parerile, sunteti oameni diferiti, fiecare cu opinia lui, mai multa toleranta si acceptare nu ar strica.

Last edited by aubergine; 21.11.2013 at 16:21:05.
  #353  
Vechi 21.11.2013, 17:04:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Doamne ce cearta s-a mai creat pe aici, cate injurii, si totul din cauza cipurilor! Nu ma gandeam ca pot isca atatea probleme! Se vede treaba ca si-a bagat Michiduta coada, ca altfel nu imi explic. Decat sa va tot certati asa, mai bine cereti-va iertare unii la altii si acceptati-va parerile, sunteti oameni diferiti, fiecare cu opinia lui, mai multa toleranta si acceptare nu ar strica.
Sa fi zis asta pe un topic despre ecumenism, sa vezi ce sarea catalin ca ars :)

Dar fiind vorba doar de cipuri, o chestiune minora in opinia lui, fara doar si poate o sa-ti dea dreptate ca in bancul cu inteleptul Solomon: toata lumea are dreptate, inclusiv ala care zice ca nu pot avea toti dreptate atunci cand opiniile lor se bat cap in cap.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 21.11.2013 at 17:06:57.
  #354  
Vechi 21.11.2013, 18:19:39
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Buna seara. As dori sa pun si eu o intrebare, dar nu stiu daca o sa mi se raspunda (am mai pus cateva intrebari pe alte subiecte si nu prea s-a inghesuit lumea sa-mi raspunda, dar am zis ca totusi sa mai incerc o data)!

E vorba de o intrebare sincera, nu e ironica, tendentioasa sau altcumva. Deci eu chiar as vrea sa stiu: cipurile din telefon, calculator, card bancar, permis de conducere, pasaport inseamna lepadare de credinta, sau numai cipul care va fi sau se va dori implantat in corp?

Eu nu am telefon cu cip, nici card bancar (sunt mai conservatoare, imi place sa folosesc banii numerar), dar am laptop si permis de conducere schimbat anul trecut si chiar nu inteleg aceste lucruri. Pasaportul imi expira peste vreo 6 ani, am din cel vechi acum, dar probabil ca o sa vreau sa-l reinnoiesc atunci si cu siguranta ca va fi doar cel biometric disponibil.

Ma poate lamuri cineva? Dar nu cu ironii si jigniri, daca se poate. Doar daca cineva cunoaste intr-adevar aceste lucruri.
Va multumesc!

Doamne ajuta!
  #355  
Vechi 21.11.2013, 18:42:09
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Buna seara. As dori sa pun si eu o intrebare, dar nu stiu daca o sa mi se raspunda (am mai pus cateva intrebari pe alte subiecte si nu prea s-a inghesuit lumea sa-mi raspunda, dar am zis ca totusi sa mai incerc o data)!

E vorba de o intrebare sincera, nu e ironica, tendentioasa sau altcumva. Deci eu chiar as vrea sa stiu: cipurile din telefon, calculator, card bancar, permis de conducere, pasaport inseamna lepadare de credinta, sau numai cipul care va fi sau se va dori implantat in corp?

Eu nu am telefon cu cip, nici card bancar (sunt mai conservatoare, imi place sa folosesc banii numerar), dar am laptop si permis de conducere schimbat anul trecut si chiar nu inteleg aceste lucruri. Pasaportul imi expira peste vreo 6 ani, am din cel vechi acum, dar probabil ca o sa vreau sa-l reinnoiesc atunci si cu siguranta ca va fi doar cel biometric disponibil.

Ma poate lamuri cineva? Dar nu cu ironii si jigniri, daca se poate. Doar daca cineva cunoaste intr-adevar aceste lucruri.
Va multumesc!

Doamne ajuta!
Stimata doamna, nici un cip nu este vreo "lepadare", nici macar cele presupuse in viitor a fi subcutanate. Orice tevatura pe tema asta vine de la fiica iubita a Celui Rau, anume Prostia Omeneasca, via diversi duhovnici cu har dar naivi si ucenicii lor, practicanti a ceea ce numesc eu "evlavie isterica gregara" si "cultul panicii ca pseudo-virtute". Fiti pe pace.
  #356  
Vechi 21.11.2013, 19:07:26
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Stimata doamna, nici un cip nu este vreo "lepadare", nici macar cele presupuse in viitor a fi subcutanate. Orice tevatura pe tema asta vine de la fiica iubita a Celui Rau, anume Prostia Omeneasca, via diversi duhovnici cu har dar naivi si ucenicii lor, practicanti a ceea ce numesc eu "evlavie isterica gregara" si "cultul panicii ca pseudo-virtute". Fiti pe pace.
-chiar tu esti credincios,ortodox ..de iti permiti sa tot dai sfaturi?
  #357  
Vechi 21.11.2013, 19:24:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa ca avem aici destui "credinciosi ortodocsi" care vor sa bage parerile lor personale drept "pozitia corecta a Bisericii".

Adica na, stii tu, timpuri apocaliptice, Biserica a luat-o razna, nu mai deosebeste stanga de dreapta, stiu ei mai bine care si cum este.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #358  
Vechi 21.11.2013, 19:25:15
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lasa ca avem aici destui "credinciosi ortodocsi" care vor sa bage parerile lor personale drept "pozitia corecta a Bisericii".

Adica na, stii tu, timpuri apocaliptice, Biserica a luat-o razna, nu mai deosebeste stanga de dreapta, stiu ei mai bine care si cum este.
nu stiu daca stiu ei,dar in nici un caz nu sti tu
  #359  
Vechi 21.11.2013, 19:32:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu am enuntat pozitia Bisericii.
Actele cu cip, carduri bancare cu cip, CNP -ul, nu sunt probleme spirituale.
Pe de alta parte, trebuie sa avem intelegere pentru superstitiosi.

Stiu ceva gresit?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #360  
Vechi 21.11.2013, 19:35:12
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Buna seara. As dori sa pun si eu o intrebare, dar nu stiu daca o sa mi se raspunda (am mai pus cateva intrebari pe alte subiecte si nu prea s-a inghesuit lumea sa-mi raspunda, dar am zis ca totusi sa mai incerc o data)!

E vorba de o intrebare sincera, nu e ironica, tendentioasa sau altcumva. Deci eu chiar as vrea sa stiu: cipurile din telefon, calculator, card bancar, permis de conducere, pasaport inseamna lepadare de credinta, sau numai cipul care va fi sau se va dori implantat in corp?

Eu nu am telefon cu cip, nici card bancar (sunt mai conservatoare, imi place sa folosesc banii numerar), dar am laptop si permis de conducere schimbat anul trecut si chiar nu inteleg aceste lucruri. Pasaportul imi expira peste vreo 6 ani, am din cel vechi acum, dar probabil ca o sa vreau sa-l reinnoiesc atunci si cu siguranta ca va fi doar cel biometric disponibil.

Ma poate lamuri cineva? Dar nu cu ironii si jigniri, daca se poate. Doar daca cineva cunoaste intr-adevar aceste lucruri.
Va multumesc!

Doamne ajuta!
Și i s-a dat ei să insufle duh chipului fiarei, ca chipul fiarei să și grăiască și să omoare pe toți câți nu se vor închina chipului fiarei.
16. Și ea îi silește pe toți, pe cei mici și pe cei mari, și pe cei bogați și pe cei săraci, și pe cei slobozi și pe cei robi, ca să-și pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei.
18. Aici este înțelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei; căci este număr de om. Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.

Atata timp cat nu e vorba sa ni se impuna lepadarea de credinta si acceptare semnului pe frunte sau pe mana, nu cred ca e motiv de panica.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30