Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.03.2015, 13:40:36
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Cei ce au absolvit seminarul, va rog sa imi dati un sfat

Ma gandesc la ce liceu ma voi inscrie si am deocamdata 2 optiuni : seminarul teologic sau un liceu cu profil uman (ma gandeam la un liceu foarte bun din Cluj-Napoca) . Doar ca am auzit vesti cam proaste despre seminar , de ex . ca trebuie sa stai la internat obligatoriu si ca rata de promovabilitate la bac e mica, si ca acolo merg elevi paraleli cu teologia.
In orice caz, vreau sa fac facultatea de teologie si sa devin cleric sau altceva, si ideea asta nu mi-o schimb.
Dar la alegere intre aceste doua licee sunt confuz. Puteti sa imi spuneti daca seminarele sunt licee bune? Pot sa fac teologia daca am facut alt liceu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.04.2015, 18:50:03
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Nimeni , nimic ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.04.2015, 18:55:52
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Pot sa fac teologia daca am facut alt liceu?
Cu restul nu te pot ajuta, dar stiu ca te poti inscrie la facultatea de teologie si fara sa fi terminat seminarul.

http://www.ftoub.ro/index.php?option...639&Itemid=131
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.04.2015, 10:01:20
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Exclamation Teolog sau cleric

Eu am terminat la Cluj Facultatea de Teologie Ortodoxa. Despre seminar nu stiu ce sa zic. Eu am studiat la Bistrita profil chimie-biologie si in timpul liber am lecturat multa literatura crestina. Te sfatuiesc sa ai rabdare, sa urmezi un liceu clasic si in anii astia de transformare si maturizare semnificativa sa te cunosti pe tine insuti. Nu o lua in directia asta dupa "auzite". Preotia e o chemare inalta, nu te poti juca cu asa ceva.

Eu am fost student la sectia Didactica, insa nu ma consider destul de puternic moral si in credinta ca sa predau. Sa vorbesti despre Dumnezeu oamenilor e o responsabilitate colosala. Fara har si traire te mananca dusmanii vazuti si nevazuti.

Deci, rabdare si multa rugaciune,

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare