Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.06.2014, 18:26:51
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Gheorghe, tu ai o problema, nu secolul.Secolul nu are nici o problema.
Daca tu ai fost deceptionat in dragoste, asta nu inseamna ca toate femeile
sunt tzapul ispasitor pentru problemele tale sau ale secolului.
Nu înțeleg la ce te referi. Ce problema ar fi aceea ? Faptul ca încerc pe cât posibil sa respect învățăturile Sfintei Scripturi ?
Nu înțeleg e ce simțiți nevoia sa ma atacați și sa ma judecați greșit fără sa ma cunoașteți. Am fost numit sectar deghizat, fanatic extremist, soț bătăuș, om cu probleme, decepționat în dragoste doar pentru ca am vrut sa atrag atenția asupra unei situații e care eu o consider importanta. Eu doar am postat câteva versete din Biblie și am pus câteva linkuri către învățăturile unor preoți respectați în Biserica Ortodoxa, dar voi continuați sa "împușcați mesagerul" doar pentru ca nu sunteti de acord cu Sfânta Scriptura.

Eu nu am nici o problema in dragoste. Sunt căsătorit de doi ani și am un copil, iar familia mea e foarte fericita. Eu sunt singurul angajat în familie și muncesc destul de mult sa le asigur liniștea materiala a familiei mele. Nu mi-am lovit niciodată soția, ba mai mult nu am lovit niciodată vreun om sau alta făptura.

Totuși consider, având în vedere învățăturile Sfintei Scripturi ca familia ar trebui sa fie orientata patriarhal iar bărbatul sa ia deciziile importante. Consider ca nu sunt nici primul nici ultimul om care gândește astfel. Astfel înțeleg eu sa țin familia unita. Șotia mea nu are nici o problema în acoperirea capului atunci când este în Sfânta Biserica și de asemenea este ascultătoare la sfaturile pe care i le dau. Ea nu lucrează ci se ocupa de creșterea copilului nostru de un an si de întreținerea gospodăriei. Prefer ca soția mea sa se ocupe de creșterea micuțului nostru decât un străin. Nu consider înjositor acest lucru. Ea are calificarea de asistenta medicala dar eu am insistat ca ea sa se ocupe în primul rând de copil iar eu sa lucrez ca sa întrețin nevoile materiale ale familiei.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote
  #72  
Vechi 11.06.2014, 18:30:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Îmi pare de bun-simț mesajul tău. Poate acum ai reușit să te faci mai bine înțeles decât prin citatele anterioare.

N-am citit tot topicul, însă cu o parte din cele scrise în prima postare sunt în dezacord.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 11.06.2014, 18:31:55
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Pentru adam000. Intr-adevar unele citate sunt luate copy paste de pe internet dar esența lor este aceeași. Eu sunt ortodox si am încercat pe cât posibil sa postez versete din bibliaortodoxa.ro dar se pare ca acel verset ar putea din luat din alta sursa. Îmi cer scuze pentru omisiune.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.06.2014, 18:38:31
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Dinu am eu,cu respect,o intrebare la dvs.In postarea initiala ati dat drept exemplu negativ faptul ca o femeie poate avea barbati drept subalterni.Eu va dau o situatie concreta,pe care o cunosc.Intr-un departament la o mare companie o femeie a fost numita de catre conducerea companiei,formata din 4 barbati, directoarea respectivului departament.Ea a fost numita in baza rezultatelor obtinute in munca,a fost mai buna decat alti doi barbati care concurau pe aceiasi functie.Ce trebuia sa faca,din punctul dvs de vedere: 1.sa accepte pt ca si-a demonstrat in mod real abilitatile profesionale 2. sa refuze permitand cuiva mai slab pregatit sa ocupe postul desi profesional muncise din greu si demonstrase ce putea 3. sa-si dea demisia si sa plece acasa. 4.sa nu lucreze niciodata pt a evita astfel de situatii 5. si cand este mai buna sa para de fapt mai slaba, acceptand doar varianta de subalterna.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 11.06.2014 at 18:40:57.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 11.06.2014, 19:10:22
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Ar trebui sa facă ce-i dictează conștiința.
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote
  #76  
Vechi 11.06.2014, 19:18:31
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Un raspuns simplu dar corect,cred eu, in esenta.Va multumesc,numai bine.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 11.06.2014, 20:01:21
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gheorghe Dinu Vezi mesajul
Nu înțeleg la ce te referi. Ce problema ar fi aceea ? Faptul ca încerc pe cât posibil sa respect învățăturile Sfintei Scripturi ?
Nu înțeleg e ce simțiți nevoia sa ma atacați și sa ma judecați greșit fără sa ma cunoașteți. Am fost numit sectar deghizat, fanatic extremist, soț bătăuș, om cu probleme, decepționat în dragoste doar pentru ca am vrut sa atrag atenția asupra unei situații e care eu o consider importanta. Eu doar am postat câteva versete din Biblie și am pus câteva linkuri către învățăturile unor preoți respectați în Biserica Ortodoxa, dar voi continuați sa "împușcați mesagerul" doar pentru ca nu sunteti de acord cu Sfânta Scriptura.

Eu nu am nici o problema in dragoste. Sunt căsătorit de doi ani și am un copil, iar familia mea e foarte fericita. Eu sunt singurul angajat în familie și muncesc destul de mult sa le asigur liniștea materiala a familiei mele. Nu mi-am lovit niciodată soția, ba mai mult nu am lovit niciodată vreun om sau alta făptura.

Totuși consider, având în vedere învățăturile Sfintei Scripturi ca familia ar trebui sa fie orientata patriarhal iar bărbatul sa ia deciziile importante. Consider ca nu sunt nici primul nici ultimul om care gândește astfel. Astfel înțeleg eu sa țin familia unita. Șotia mea nu are nici o problema în acoperirea capului atunci când este în Sfânta Biserica și de asemenea este ascultătoare la sfaturile pe care i le dau. Ea nu lucrează ci se ocupa de creșterea copilului nostru de un an si de întreținerea gospodăriei. Prefer ca soția mea sa se ocupe de creșterea micuțului nostru decât un străin. Nu consider înjositor acest lucru. Ea are calificarea de asistenta medicala dar eu am insistat ca ea sa se ocupe în primul rând de copil iar eu sa lucrez ca sa întrețin nevoile materiale ale familiei.
Trebuia sa faci aceste precizari la inceput.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 11.06.2014, 21:12:10
Gheorghe Dinu's Avatar
Gheorghe Dinu Gheorghe Dinu is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Așa vreți dumneavoastră să percepeți răspunsurile, ca fiind un "val de critici" (apropo, critici negative reprezintă un pleonasm, dar presupun că vă enerva profesoara de limba română și ați refuzat să învățați ce vă preda ea).
Dacă recitiți postările veți observa și răspunsurile bune și deasemenea, veți observa că și abordarea dumneavoastră este una care invită la polemică, în sensul că aruncați vina problemelor majore ale omenirii exclusiv în spatele femeilor, fie ele creștine sau nu.
În ceea ce privește felul în care sunt privite femeile în ortodoxie, vă reamintesc faptul că Sfânta Muceniță Ecaterina este ocrotitoarea studenților Facultății de Teologie din București.
Dupa cum spuneați dumneavoastră "Sa fii ortodox, înseamna și sa-ți cunoști credința și s-o respecți, nu doar sa fii botezat." Dar cu toate astea când cineva va atrage atenția asupra unor versete Biblice preferați sa le ignorați afirmând, citez "Cu asemenea mentalitate, aveți toate șansele unei casnicii în care va "abunda respectul" pentru "capul familiei"! ".
__________________
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria." - Petre Țuțea
Reply With Quote
  #79  
Vechi 11.06.2014, 22:18:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

@Pelerin spre Rasarit: Potrivit invataturii Bisericilor Apostolice, femeia trebuie sa asculte de barbatul ei, adica de sot, si nu de barbati in general.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.06.2014 at 22:51:42.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 12.06.2014, 00:41:42
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

@adam000 Unele culte neoprotestante, mai exact.
Protestantismul clasic tinde sa fie mai traditionalist si mai sobru.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 12.06.2014 at 00:46:09.
Reply With Quote
Răspunde