Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.05.2007, 13:10:05
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Am cumparat niste flori si n-as vrea sa ma trezesc ca se usuca asa ca as avea nevoie de niste cunoscatori in din astea. idul meu de yahoo mess este dan_sorin2006
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.05.2007, 13:18:31
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Am cumparat niste flori si n-as vrea sa ma trezesc ca se usuca asa ca as avea nevoie de niste cunoscatori in din astea. idul meu de yahoo mess este dan_sorin2006
Ce fel de flori ai luat?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.05.2007, 13:22:19
Catalina Catalina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2006
Mesaje: 104
Implicit

Saurian , eu sunt o mare iubitoare de flori .
Casa mea este plina de flori . 50% sunt violete africane . In momentul de fata am 80 de ghivece cu flori . Am avut mai multe ghivece cu flori , dar le-am pierdut datorita temperaturi scazute din timpul ierni .
Daca doresti sa sti cum le ingrijesc am sa iti impartasesc cunostintele mele in materie florala . Dar trebuie sa stiu ce anume flori ai ,pt ati da unele detalii (atat cat stiu eu )despre modul de ingrijire al florilor pe care tu le ai .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2007, 09:52:29
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Abia mi-am facut rost si nu sunt multe. Prima floare parca se numeste muscata. Cealalta ( de fapt celalalt ghiveci ) nu stiu zau cum se numeste. Sunt exact ca niste trandafiri albi dar in miniatura ( au o inaltime de vreo 20cm ). N-as nici sa pun prea putina apa nici prea multa si nu stiu ce ar trebui sa fac iarna cu aceste flori. Sau iarna totul se termina si trebuie sa cumpar altele? Bunica din partea mamei avea flori printre care si muscata si de acolo stiu ca aceasta o pot tine si iarna ca nu moare dar parca in casa. Celalat ghiveci scria pe ambalaj ceva de genul ca rezista si iarna afara. Daca nu va dati seama la ce flori ma refer spunet-mi si ma voi uita din nou pe ambalaj. Acum mi-e lene.:D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2007, 22:50:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Muscata
Ingrijire:(Gradina mea)
- replantarea se face in pamant moale;
- udarea se va face moderat;
- prefera lumina directa a soarelui;
- prefera aerul uscat iar temperatura sa nu fie sub 10 grade C.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.05.2007, 09:07:33
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Muscata
Ingrijire:(Gradina mea)
- replantarea se face in pamant moale;
- udarea se va face moderat;
- prefera lumina directa a soarelui;
- prefera aerul uscat iar temperatura sa nu fie sub 10 grade C.
si cand se face replantarea? oare daca sta floarea sub influenta directa a soarelui e ceva ( balconul cum e pozitionat iti bate soarele in cap )?

si stie cineva ce floare e cealalta?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2007, 23:19:32
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Peste iarna muscata, care a fost tinuta afara, se pune intr-un loc uscat dar ferit de ger, adica in beci, camara, etc. Se uda mai putin, odata la 2 saptamani. Primavara se taie toate tulpinele (din acestea se pot face butasi, obtinand plante noi) si se indeparteaza funzele uscate. Se schimba pamantul, punand la fundul vasului cioburi de la o glastra de pamant sparta, care au menirea sa retina umezeala.
Pentru a uda corect o floare e bine a se scufunda tot vasul intr-o galeata cu apa, in care s-a pus un capacel de ingrasamant lichid. Exista si ingrasamant sub forma de betisoare, care se baga direct in pamant.
Se spune ca cine iubeste florile nu le tine direct in soare.
Sunt totusi si flori care iubesc soarele si caldura: hibiscus. In aceste conditii infloreste intr-una.
Mini-trandafirul se ingrijeste ca si oricare alt trandafir. Diferenta e doar in marimea florii pe care o are. Se poate planta si in gradina, unde va inflori an de an. Trandafirii necesita ingrasamant special pt trandafiri. Florile puse in jgheaburi pot ingheta pe timp de iarna, de aceea se infasoara in rogojini mai inalte decat plantele, ca sa nu patrunda frigul. La fel se procedeaza si cu alte glastre cu flori sau arbusti din gradina.
Florile tinute in casa pe timp de iarna nu necesita aceste masuri de prevedere.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.06.2007, 11:51:49
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

am o problema cu minitranfafirii. pe frunze au aparut niste pete unde e decolorata frunza ( frunza e un verde ceva mai inchis iar pe frunza apar niste pete cu un verde spre alb). ce sa fac? florile sunt in balcon, soarele bate direct in balcon dar florile sunt in umbra. ajutati-ma cu un sfat daca stiti...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2014, 12:48:23
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Știți cumva dacă reînvie petuniile ținute iarna în boxă, adică într-un loc destul de friguros?

Le-am tăiat acum câteva zile ramurile uscate și le-am scos pe balcon, dar apoi am citit că nu trebuiau tăiate, căci tot vechile tulpini înverzesc din nou...

Să știu măcar anul viitor ce să fac cu ele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2014, 18:52:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Petuniile sunt plante anuale nu perene.
Totusi pot rezista Inca in an daca peste iarna sunt tinute la temperaturi mici.
Nu ramane decat sa vezi daca isi mai revin acum cu tulpinile taiate.
Oricum daca iti iei acum alte rasaduri prin mai- iunie sunt gata de inflorit.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adio flori ... ioanna Generalitati 25 02.07.2013 13:01:21