Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2021, 14:31:57
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Analizarea iudeului-crestin-ortodox-Cuvant, Moroco-daco-românul!

Citat:
În prealabil postat de gpalama
Dupa 10 ani de zile tu esti de pus in dixtionar xu poza la cazuri irecuperabile nicidecum de discutat.

Iar poluarile astea pe forum de tipul "pamantul e al sectarilor si are nenumarate forme pkate" nunpot fi acceptate.

Inteleg ca eviti orice dialog pt.ca nu poti raspunde.
Nu poluez ci cred ce afirm, nu mint.

Citat:
Fa-ti un thread si analizeaza-te. Poate afli ceva despre tine. Poate iti culegi mintile pe acolo.

Ca de 10 ani suntem atatia care iti spunem sa ti le aduni.
Pai nu am de ce sa ma analizez singur, echipa voastra de crai de magi de la apus, voi cei trei tembeologi (AlinB, Igor si gpalama) vreti sa ma analizati, atunci hai, puneti aici intrebari despre mine daca vreti sa va raspund ca sa ma analizati ca pe un cobai, ca pe o broasca, ca ce vreti voi. Mai au fost si altii dar n-au avut atata necredinta si dorinta de a ma exclude si a ma contrazice ca voi trei.

Sunt pregatit, incerc sa va raspund cat mai sincer si adevarat posibil! Nu mi-e frica de intrebari. Nu evit dialogul!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.05.2021 at 14:22:11.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.03.2021, 15:12:04
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Bine ca te tii de virgule si nu de adevar.
Ai uitat ghilimelele (la ''Bine'' ca te tii...) ca sa pot deosebi ironia de o afirmatie. Tot un fel de virgule sunt si ghilimelele. Sigur ca ma tin de ele. Sunt utile comunicatiilor curate, fara erori, fara bulibaseala si talmes balmes lingvistic.
Daca cineva citind ar lua de bun ce ai scris, ca e bine sa te tii de virgule si nu de adevar? Nu-ti pasa! De aia ca te lauzi si daca-ti pasa mai mult de tine atunci iti pasa mai putin de altii si raspandesti capcane, erori, posibilitati de gresala.

Citat:
Ti-ai gasit argumentul infailibil: threadul. Care sa te apere de tot ce pui toxic.
Threadul tocmai rolul asta il are, sa apere firul de discutie de alunecarea spre o discutie despre mine. Nu toti au interes sa ma cunoasca, sa stie cine sunt. Multi vor sa ne limitam la subiectul dezbaterii si tocmai asta e rolul unui forum pe diferite teme, pe diferite subiecte. Nu merge sa le amestecam.

Multi sustin ca e toxic ce pun, ce postez, ca argument ca sa-i creada altii pe ei. De ce e toxic ce postez? Mint? Nu, scriu ce cred. Ce e toxic? Pacatele mele care se transmit prin text? Ti se pare ca restul lumii sunt sfinti?


Citat:
Pacat ca nu cunosti adevarul.
Sigur ca e pacat sa cunosti orice altceva decat Adevarul-Duhul adica pe Hristos-Cuvantul, pe sfinti si pe Dumnezeu. Asta e viata Vesnica!

Citat:
In rest ignoranta totala din partea ta.
In rest? Pai discut despre ce vrei tu si oricine. Nu ignor nimic!.. fireste ca in masura in care sa nu alunec in rau, in iad, in pacatuire, in eliberău, ieșind astfel ca prostul de sub umbra divina!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.03.2021 at 15:14:59.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2021, 15:33:13
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Papagalule, wikiul are informatia fundamentala ca informatie publica.
Eventual ”papa-galule”, caci a fi asemenea papagalilor e o cinste pentru mine. Invatza sa nu produci aiureala. Papaglii sunt fiinte-pasari dragalase si bune asa ca nu e niciorusine sa semeni papagalule. N-am de ce ma rusina daca ma faci papagal. Blablauri spui dumneat! Ce adevar banal si penibil imi spui de parca as fi cazut din luna si n-am auzit de wiki. Eu am afirmat ca Iisus Domnul e o sursa mult mai credibila de informatii decat oricine. Cei ce au pus pe wiki au ”furat” de la Dumnezeu, de la sfinti, de la biserica. Tu practic te informezi de la ”hoti” iar eu de la cinstiti!

Citat:
Ca pentru prosti. Sa vezi si tu 3 pagini scrise diferit ca zic aceladi lucru
N-am citit ca n-are rost. Sunt tot felul de acuzatii la adresa lui AriE insa cea valabila, pacatul sau e ala care l-am afirmat, stiindul de la sfinti, de pe net.

Citat:
De asta ti-am dat wiki sa vezi ca nici in sursele imediate nu te uiti.
N-am de ce sa ma informez despre adevarurile pe care le stiu. Daca as vrea sa stiu despre erezia lui AriE as citi, m-as documenta, inclusiv de pe wiki, dar de ce sa stiu? Sunt eu inchizitor? Sunt eu un Torquemada ca sa acuz si sa osandesc la moarte? Nu vreau sa stiu mai mult decat am nevoie!

Citat:
Deci recunosti ca asa cum nici intro dogma de baza nu te pricepi canu te pricepi la nimic in teologie.
DECI? DECI RECUNOSC?
Nu boaba de logica si de ratiune si vorbesti mereu de rationalitate. Nu e niciun deci si nu recunosc! De unde le scoti?... demon-stratiile astea complet aberante si absurde?

Citat:
Daca asta nu ai stiut-o atunci cum Dumnezeu stii vreo boaba de teologie?
Cum sa n-o stiu, ti-am spus doar ce era mai important ca sa nu te incurc in paie, sa nu camuflez cu paie ditamai barna, pe care o ai in ochi!.. si te dai teolog, invarti dogme si erezii... esti penibil... vrei sa te lauzi si defapt te dovedesti praf, nici cat un seminarist repetent!
Citat:
Tu stii invataturi de pe sant basme despre Dumnezeu...
Bine ca tu ai facut scoala ca sa aflii si tu de la radio-sant Adevarul despre AriE!

Domnule teolog, repeta ca un papagal, asa ca mine pana inveti, cine stie, poate se prinde ceva de tine:
Citat:
Marturisesc ca asa o fi daca asa a zis pruncul Iisus:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Iisus copil
AriE A NEGAT si a sfartecat HAINA sfântă a DOMNULUI pe care o purta si o poarta Iisus-Credinta (circumcizia, botezul, ungerea, trimiterea, sfintenia, Cuvantul, lucrarea).
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 24.03.2021 at 15:37:32.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.03.2021, 16:37:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit Iti raspund si aici la afirmatiile la adresa mea.

Citat:
În prealabil postat de gpalama
Bai desteptule,
Multumesc de apreciere. Daca vroiai sa fie ironie puneai ghilimele!
A iesi mereu din prostie urmand indemnurile Harului e o virtute.

Citat:
Restul ce spui sunt halucinatii, fabricatii din pix.
Spun ce vad, aud si ce citesc si oricine poate verifica. Cautati viata si ce au facut cele 7Tr.Ap. Manastirile, minunile, ucenicii, cartile, credinta, incoruptibilitatea, martirajul, umilinta, micsorarea de sine, marturiile sutelor de mii de oameni din toata Roamnia si de pretutindeni sunt reale si veridice nicidecum halucinatile mele sau fabricatii din pix. Sunt o viata intreaga dusa de ei in Hristos, in Credinta si in Cuvant.

Citat:
Ati facut-o din pix sfanta. Nu are nimic din sfintenie.
A facut-o Maica Domnului si cu Iisus si credinta si ascultarea ei o sfanta. Cum s-o fi facut eu sau altii? Eu sunt pacatos!!!


Citat:
Desteptule, cei cu har "nu sunt posedati si nu sunt inconstineti" cand profetesc. Asta este un indiciu clar de posedare. Si Baba Vanga facea la fel, era "inconstienta" si nu stia ce spunea cand ... "profetea". Profetism pitonic? Inconstient? Tu iti dai seam ce elucubratii scoti pe gura? Iti dai seama ca nu exista sfant ortodox care sa fi fost inconstient in manifestarile femeiii asteia? Era posedata cand "vorbeau duhuri;e din ea"...
Nu era posedata! Cand se trezea nu o poseda Cuvantul si niciun duh rau ci o atacau duhuri rele ca s-o batjocureasca. NU era ventriloaca! Scot pe gura elucubratii? Mie mi se pare ca tu ”stii” tot felul de lucruri in mod mincinos si pripit si te lauzi aiurea! Ai fi foarte bun de duh pitonicesc ce vorbeste din matze! Te ia satana drept ajutor! Cum o poseda oare, cum o silnicea, cum o forta, daca ea nu era constienta cand proorocea ci in somn profund si duhul respectiv era al Domnului Iisus ce sufla prin ea ca printr-o Trambita ce nu altera mesajul iar Harul sau te odihnea si te insanatosea? Ii facea foarte bine si nicidecum vreun rau!

Ceilalti care au scris au vazut sau au auzit si au marturisit acelasi lucru! De 65 de ani graieste non stop!.. si e acelasi pe care L-au marturisit toate Trambitele poate fara sa-si dea seama. Mesajele sunt similare si un intelept poate vedea ca sunt intru acelasi Dumnezeu, ca acelasi Iisus-Cuvantul a fost cel care i-a crescut si instruit in Credinta si le-a dat mesaj vizual sau textual pentru intreaga lume.

Citat:
Desteptule toate sectele si toate cultele au demonizati din astia. Restul ce zici sunt povessti create de fraieri pentru a crede... Ati scris o carte "fabricata" si a-ti facut-o sfanta.
Povesti? Am scris eu carti? Ti se pare tie ca ar putea scrie un om asa ceva? Sunt adevaruri, proorocii si impliniri in cartile albe iar la toate cele 7 Tr.Ap sunt minuni, vindecari, mangaieri sfinte, iubire.... Nu pot oamenii sa fabrice asa ceva! SECTELE nu cred niciuna in cele 7Tr.Ap! Arata-mi pe cineva din catolicism sau neoprotestantism sau de unde vrei tu care cred serios. Nu am fabricat dovezi, nu am fabricat nimic. TOTUL E AUTENTIC!

Citat:
Am citit, nu am ce sa citesc. Sunteti demonizati iesiti din Biserica.
Daca ai fi citit te faceai sfant! N-ai citit ci ai batjocurit exact asa cum infailibilitatea stiintei tale mincinoase si pripite te face sa faci afirmatii prostesti despre mine la infinit, tragedia e ca asa faci si despre ei si despre Cuvant! Vei da candva socoteala pentru modul blestemacios de comportament ”ortodox”!

Citat:
Dupa rodele lor ii veti cunoaste - ati iesit din Biserica. Ce vreti mai mult?
Biserica e confirmata de ADEVAR, de vindecari, de minuni, de duhul proorociei, de iubire, de har, de umilinta, de smerenie, de intelepciune, de cuviinta! Tu esti pe dos de astea si spui ca esti in biserica si ca ei au iesit cand defapt au fost alungati si rastigniti ca Hristos! Ai vazut pictura de la Draganescu cu cel rastignit care rabda? Cele 7Tr.Ap si Hristos-Cuvantul e acela ce rabda rastignit in piata cea mare (sodoma , gomora si egipet)!


Citat:
Bai desptetule, mantuirea nu sta in niste nebuni care flutura 7 nume si ... ei au dreptate. La ce iti folosesc numele astea? Ca sa te scoata din Biserica? La asta le-ai folosit? Pentru a iesi din Biserica?
Mantuirea sta intrun singur nume : Iisus-Cuvantul lui Dumnezeu!
Numele Trambitelor sunt nume de oameni-ingeri-credinciosi. Exista si 7 nume de Voievozi ai Cerului. Si aceia tot 7 nume sunt iar Emanuel este Domnul lor!

Citat:
V-a scos dracul in fata o demonizata care nu stia ce e cu ea si v-a scos din Biserica. Chiar nu vezi asta?
Eu cred ca cele 7Tr.Ap ne-ar fi bagat in biserica daca le ascultam! Dracul te baga in bar, la meci, la bordel, la bogatia pagana, la minciuna, la droguri, la pacate, la justitie si sefia cea rea a lumii!

Citat:
Roadele Duhului Sfant? Bai demonizatule, tu nu stii ce sunt alea, doar reciti povessti dar nu intelegi ce e "roada Duhului" de care vorbeste Apostolul.
Eu nu stiu care e roada Duhului si o stii tu? Credinta e roada Duhului, aia te face bun si te mantuie si te vindeca. E darul Domnului! Iar Iubirea nepacatoasa e si mai mare! Ai auzit de duhul proorociei? De facerea de minuni? De darul vindecarilor? De darul vederii cu duhul? De darul cuviintei si a vietii cuvioase? Ai auzit de puterea de a postii indelungat asa ca Arsenie Boca sau sf. Verginia? Dar de darul lacrimilor? Stiai ca la fiecare rugaciune se facea balta de la lacrimi sub cele 7 Trambite pentru poporul roman si pentru ortodoxie si ucenici? Deci iata stiu ce inseamna roada Duhului: MILA divina!

Citat:
Ai fabricat tot felul de blandeturi si te-ai facut pe tine Apostol care recunoaste harul...
Nu am fabricat nimic si nu m-am facut apostol ci recunosc ca sunt un pacatos oarecare din poBOR dar Harul n-ai cum sa nu-l recunosti daca esti ortodox si mai ales nu pot sa neg evidenta asa ca iata cred si in cele 7 Tr.Ap atat cat pot, in ciuda necredintei mele covarsitoare care ma pandeste sa ma omoare!

Citat:
Bai demonizatule, harul nu e recunoscut de toti prostanii. Toate sectele "recunosc harul", dar harul lor nu harul lui Dumnezeu.
Exact. Desi esti teolog habar nu ai ce e ala. Daca ai sti, ai cerceta si te-ai fi convins imediat! Esti o hahalera habarnista care te lauzi ca stii cand defapt esti pripit si infailibil in afirmatiile tale mincinoase si rele de parca ai fi un duh pitonicesc!


Citat:
Ce zici tu har e demonizare la maxim, este inselare.
Ce zic eu Har e Harul si Darul Duhului Sfant! Nu mai repet! E scris in Evanghelii! Toate cele 7 Tr.Ap sunt pline de Har si de Dar exact ca sfintii.

Citat:
Esti UN INSELAT.
Nu-s! Tu incerci din rasputeri sa ma inseli, dar nu ma las!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 25.03.2021 at 16:45:54.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2021, 09:25:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Atunci te rog pune si tu clar titlul: Analiza sectarului din secta Noul Ierusalim.

Si din ce vad nu este un post de analiza este un post in care te aperi...

Asa ca mai degraba pui ce ti-am zis toti 3 Alin, eu si Igor.

Structurat si pe teme. Ca sa vedem ce invataturi ai primit pe fiecare subiect si cat de pe langa esti pe fiecare subiect.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2021, 12:41:09
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Atunci te rog pune si tu clar titlul: Analiza sectarului din secta Noul Ierusalim.

Si din ce vad nu este un post de analiza este un post in care te aperi...

Asa ca mai degraba pui ce ti-am zis toti 3 Alin, eu si Igor.

Structurat si pe teme. Ca sa vedem ce invataturi ai primit pe fiecare subiect si cat de pe langa esti pe fiecare subiect.
Nu mi se pare normal să vrei să impui în titlu concluzia ta preconcepută. În orice analiză concluzia se trage la urmă. Abea după aia-i poți cere omului să-și schimbe titlul threadului.

V-ați erijat voi la putere, vorba lui Moroco: cei trei magi-crai de la apus, mari tembeologi, AlinB, gpalama si Igor_Pasuslik și v-ați constituit în marele sinod ecumenic al ”sfinților” părinți de pe forum?

Eu cred că titlul e corect ales și la locul potrivit. Moroco pare că ar crede în toate astea: Iudaism(Lege și prooroci)-Creștinism(Evanghelii)-Ortodoxie(Har)-Apocalipsă(Trâmbițe-Îngeri)-Cuvânt(al lui Dumnezeu).

Deci cred că a ales bine titlul threadului. De ce te deranjază? Ai interese prozelite? Vrei prin titlu să răspândești minciuna si necredința voastră ca adevăr? Dacă tu-l acuzi mereu și crezi că tu ai dreptate fă tu un thread cu titlul respectiv, cu sentința voastră infailibilă pusă ca titlu și adevăr mai înainte de analiza și de concluziile noastre.

Eu deocamdată îl cred pe el așa că am să-l apăr. El e mai credibil în ce afirmă bazându-se pe cercetare temeinică, pe dovezi palpabile, pe adevăruri, pe mulțimi de martori. Tu te bazezi pe o sentința foarte subțire dată din interes, fabricată la comanda lui Teoctist, un patriarh colaborationist cu regimul ateist și antihrist, sentință bazată pe investigația superficială a unor călugări subalterni, obedienți și slugarnici. Sfântul Sinod le-a făcut pe plac și au semnat toți ca primarul asemănându-se cu vechiul Sinedriu de acum 2000 de ani care a dat monstruoasa condamnare a Domnului pentru că e Fiul lui Dumnezeu și pentru că e regele lui Israel negând și ei toate cercetările, dovezile, martorii, probele, minunile, vindecările, învățătura, învierile.

N-am să fiu atât de fraier încât să ignor ca voi dovezile, realitatea, martorii. Mie nu mi-e frică decât de Dumnezeu ca să nu păcătuiesc și nu mă las pacălit de oricâți ”sfinți” , ”mari” duhovnici și patriarhi și papi infailibili, cu-ale lor coroane puse una peste alta vorba lui Eminescu, ai aduce, cu părerile lor inchizitoriale infailibile greșite și pline de obediență regimurilor dictatoriale sau pline de pofte și interese viclene de stăpânire făcând ei și subalternii lor tot ce e necesar pentru păstrarea puterii lor discreționare în dauna stăpânirii lui Dumnezeu, a Bisericii, credincioșilor și oamenilor.

Cât trăim suntem datori să credem, să ne supunem, să răbdăm și să apărăm Biserica și să spunem ceea ce credem că e bine, drept și Adevărat indiferent de consecințe și înaintea oricui.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 26.03.2021 at 13:10:43.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.03.2021, 20:48:33
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Eu deocamdată îl cred pe el așa că am să-l apăr. El e mai credibil în ce afirmă bazându-se pe cercetare temeinică, pe dovezi palpabile, pe adevăruri, pe mulțimi de martori.
Mare e prostia Doamne. Si cand se aduna in 2 si se contopeste in binomul Moroco-Petre.

Hai sa discutam putin ce ai scris mai sus.

"Eu decomandata il cred pe el". Ti-e prieten deci ai o datorie.

Citat:
cercetare temeinică
A cercetat doar ereziile sectare - nu are nici un studiu stiintific, nu are nici o dovada factuala. Toti laureatii premiului Nobel combat prostia acestei teorii.

Citat:
pe dovezi palpabile
Nu exista nici o dovada palpabila - dovezile palpabile sunt cele cand te ridici in spatiu si vezi pamantul - nu aveti asa ceva si nu vreti sa reproduceti experiemntul.
Este un bullshit afirmatia asta.


Citat:
pe mulțimi de martori
Nu exista martori - toti cei care ii numesti martori sunt sectari de 2 parale, care nu au pregatire si experienta in domeniu care nu au vazut si nu stiu nimic. Este o prostie asta


De ce refuzi sa accepti ca nu aveti nici o dovada?

De ce refuzi sa accepti ca refuzati sa reproduceti si ssa vedeti cu ochii vostri acest lucru?

De ce refuzati sa faceti un experiemnt si sa vedeti voi insiva cum este pamantul???


Ca il crezi pe el pentru ca ti-e prieten nu are nici o legatura cu realitatea. Realitea este cea pe care o poti vedea. Din pacate prostia de care dati dovada arata decaderea in sectarism, intr-o irationalitate si obscurantism ilogic.

Daca o iei pe calea sectara atunci o iei la vale cu totul si cu capul... si ajungi sa spui prostii de tipul pamantul e plat (pe care il vad toti ca fiind rotund, ridicand-use in spatiu putin si se vede si din avion ca e rotund).


Apropo, stiti ca pamantul rotund se vede si din avion????

De la altitudine de 10.000 metri, unde circula avioanele, se vede asta...

Din pacate refuzati sa vedeti proba principala din fata ochilor vostri,.

Draga Petru iti recomand sa faci o calatorie cu avionul, poate iti mai curge prostia de pe ochi.

Last edited by gpalama; 28.03.2021 at 20:51:10.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.03.2021, 14:55:43
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Mare e prostia Doamne. Si cand se aduna in 2 si se contopeste in binomul Moroco-Petre.

Hai sa discutam putin ce ai scris mai sus.

"Eu decomandata il cred pe el". Ti-e prieten deci ai o datorie.


A cercetat doar ereziile sectare - nu are nici un studiu stiintific, nu are nici o dovada factuala. Toti laureatii premiului Nobel combat prostia acestei teorii.


Nu exista nici o dovada palpabila - dovezile palpabile sunt cele cand te ridici in spatiu si vezi pamantul - nu aveti asa ceva si nu vreti sa reproduceti experiemntul.
Este un bullshit afirmatia asta.



Nu exista martori - toti cei care ii numesti martori sunt sectari de 2 parale, care nu au pregatire si experienta in domeniu care nu au vazut si nu stiu nimic. Este o prostie asta


De ce refuzi sa accepti ca nu aveti nici o dovada?

De ce refuzi sa accepti ca refuzati sa reproduceti si ssa vedeti cu ochii vostri acest lucru?

De ce refuzati sa faceti un experiemnt si sa vedeti voi insiva cum este pamantul???


Ca il crezi pe el pentru ca ti-e prieten nu are nici o legatura cu realitatea. Realitea este cea pe care o poti vedea. Din pacate prostia de care dati dovada arata decaderea in sectarism, intr-o irationalitate si obscurantism ilogic.

Daca o iei pe calea sectara atunci o iei la vale cu totul si cu capul... si ajungi sa spui prostii de tipul pamantul e plat (pe care il vad toti ca fiind rotund, ridicand-use in spatiu putin si se vede si din avion ca e rotund).


Apropo, stiti ca pamantul rotund se vede si din avion????

De la altitudine de 10.000 metri, unde circula avioanele, se vede asta...

Din pacate refuzati sa vedeti proba principala din fata ochilor vostri,.

Draga Petru iti recomand sa faci o calatorie cu avionul, poate iti mai curge prostia de pe ochi.
Petru7 vorbeste despre cunoasterea mea, de catre mine a fenomenului sCNIP, despre dovezile, martorii, minunile, harismele, proorociile, vindecarile si adevarurile referitoare la Cuvantul lui Dumnezeu si la cele 7 Tr. Apocaliptice aparute in Romania in ultimii 100 de ani si dumneata incurci lucrurile de parca Petru7 ar fi vorbit de teoria PacMan3D-nD care nu are legatura cu sCNIP si nici cu cele 7Tr.Ap ci doar cu mine personal ca ortodox si ca user al acestui forum.

Nicaieri nu mai exista teoria asta a mea PacMan3D-nD asa ca ai incurcat rau borcanele. Platistii din america sau anglia sau de peste tot sustin altceva iar sectele nu cred in cele 7Tr.Ap si nici in teoria mea, unii cred in glob iar altii ca e plat si multi in oamenii de stiinta ai lumii!

Deci Petru7 vorbeste si ma sustine pe alt subiect, nu e vorba de teoria mea ci de cele7Tr.Ap. ca fiind mai credibile afirmatiile mele deoarece au la baza ceva foarte solid si nu doar o parere negationista rau intentionata ca a ta ce se bazeaza pe necredinta ta sau a altora si pe negarea evidentei. Toata Romania a auzit de cele 7Tr.Ap si sunt multi martori iar la Maglavit si Arsenie Boca a fost aproape toata Romania! Sunt minciuni, vise, inventii, fabricatii?

Esti foarte aiurit sau te comporti asa din viclenie.

Ps: aici altul e subiectul. De ce-ti place sa le amesteci? Ai replicat subiectul de pe pamantul plat aici?
Tu crezi ca adevarul si dreptatea se sustine pe prietenie?.. pe pile?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.03.2021 at 15:02:50.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.03.2021, 15:49:20
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama
Draga Moroco, ce zic toti nebunii despre har, despre tot felul de demonizati care nu au ce sa caute in ortodoxie nu ma intereseaza.
Tu sustii ca-s nebuni sau demonizati impreuna cu tot felul de necredinciosi si de batjocuritori. Credinta lor, roadele duhovnicesti, harurile si faptele lor nu confirma ceea ce sustii cu atata autosuficienta infailibila pripita! Deci locul lor e in ortodoxia cereasca si pamanteasca nu ca zici tu ci ca zice Dumnezeu.

Citat:
Tu nu esti capabil sa recunosti albul de negru si ai plecat intr-o secta, impofida invataturii BOR.
N-am plecat nicaieri, sunt ortodox din poBOR, mirean simplu si cred si in cele 7 Tr.Ap. dar si in Cuvantul lui Dumnezeu daruit de Dumnezeu prin sCNIP. Tu ma dai afara din biserica si sustii ca voi necredinciosii ”ortodocsi” sunteti inauntru si credinciosii ar fi afara. E clar ca tu nu deosebesti binele de rau. Eu cand cred ma bazez pe Duhul, pe adevar, pe sfinti, pe Dumnezeu, pe citirea cartilor, mesajelor, pe informare, pe cercetare, pe cunoastere personala, pe minuni, pe vindecari, pe martori, pe tot ceea ce vadeste ADEVARUL SI DREPTATEA in mod indubitabil. Toate cele 7 Trambite au fost intemeietori de sfinte manastiri (ortodoxe) ascultand de porunca Domnului Iisus-Hristos. Toti au facut minuni mari si multe, au avut viata incoruptibila, curata, sfanta, ortodoxa, au ales Calea cea stramta si au rabdat pana la sfarsit. Am citit din mesajele lor si sunt indubitabil ale unor oameni foarte credinciosi, sfinti cu har mare si mult.

SECTELE nu cred in cele 7 Tr.Apocaliptice!!! si nu intemeiaza manastiri.

Citat:
Chiar crezi ca esti in stare sa recunosti "harul"? Esti la punctul minus zero in teologie, in care esti in directia inversa, despre ce experienta vorbesti tu?
Bineinteles ca recunosc Harul dar nu atat harul e important ci roadele pocaintei si ale Duhului Sfant. Mila, indelunga rabdare, incoruptibilitatea, ascultarea de Dumnezeu, iubirea parinteasca jertfelnica, cresterea de fii-fiice ucenici, darul proorociei, darul vindecarilor, saracia, fecioria, intelepciunea, schimbarea mintii, a vietii...

Citat:
Daca Parintele Cleopa si toti in Biserica vorbresc ceva duhovniceste si tu esti invers, chiar esti la masura lui Cleopa???
Nu-s pe sfinvers fata de ei decat in chestiunea asta a celor 7Tr.Ap si mai ales pe ultimele 2 Trambite, osandire facuta la comanda patr. Teoctist, o analiza si o judecata pripita pe baza unor martori - calugari subordonati, obedienti si slugarnici, dupa care au semnat toti ca primarul sustinand ca e vorba de canoane, de stil, de alea alea si s-au spalat pe maini de responsabilitate inaintea massmediei. Eu afirm pe baze temeinice ceea ce afirm.

Citat:
Termin-o cu vrajelile esti pe invers duhovniceste, esti demonizat care incurca duhurile si advarurile. Doar demonizatii incurca adevarul si ies din Biserica !!!!
Citeste din cartile albe cu credinta si te vei convinge ca atat de mult adevar, proorocie si de minunata explicare si destainuire nu gasesti nicaieri, la niciun sfant macar darmite la vreo secta sau la vreun ortodox sau ce vrei tu.

Acolo graieste indubitabil Dumnezeu si scrie in Cartile Albe.

Citeste si nu ai cum sa nu te convingi! Oricat ai fi de invers sau pe dos vei ajunge credincios (crestin, ortodox sau nou ortodox) daca crezi si respecti ce este scris acolo. N-ai nevoie decat de aplecare spre a citi. Asa cum citesti Biblia si crezi tot asa poti sa crezi citind din cartile Albe. Nu e vorba de lepadarea celor 7 sfinte Taine ale Ortodoxiei ci de faptul ca poti ajunge sa crezi fara niciun har, fara nicio minune, doar citesti ca orice om si poti ajunge sa crezi in Cuvantul lui Dumnezeu, in Domnul Iisus.


Citat:
Cand vezi unul ca a iesit din Biserica, este de la diavol. Esti iesit din Biserica, tras cu putere de diavol in alta parte.
Nu pricepi ca cele 7 Trambite n-au iesit din biserica ci au fost date afara si apoi s-a revenit asupra monstruoaselor decizii luate de unii necredinciosi cu interese straine de Adevar.

S-a reintegrat Oastea Domnului si s-a ridicat anatema aruncata asupra lui Iosif Trifa, s-a socotit Mosul Dumnezeu si Petrache Lupu de la Maglavit ca un fenomen real, veritabil, oritidix caci Petrache Lupu era ortodox si a intemeiat o manastire ortodoxa. La fel Pr.prooroc Arsenie Boca, a fost mult acuzat si osandit si s-a revenit, la fel maica Veronica su preotul Ioan Iovan de la recea, s-a revenit asupra osandirilor. Pe maica Verginia de la Maluri nu a osandit-o nimeni din ortodoxie cat a fost in viata decat regimul comunist si colaboratorii, ei au luat-o si au si internat-o vrand s-o omoare dar a pazit-o Dumnezeu. Doar in 1993 s-a osandit lucrarea facuta de ortodoxie caci Irineu a binecuvantat si a legat manastirea de la Glodeni.

Astea tie ti se par de la diavol? Ti se pare ca a iesit careva din biserica?

Repeti niste pripeli ortodoxe facute din interes socotindu-le infailibile in ciuda tuturor marturiilor si dovezilor.

Nu le-a dat Dumnezeu sa cunoasca tainele despre cele 7 Tr.Ap oricat au cerut pentru ca nu aveau credinta si voiau minuni ca sa creada. Nu merge asa! Asa ca multi n-au crezut si nici n-au vrut sa creada.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.03.2021, 17:56:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ascultarea fata de Biserica mantuieste.

In Biserica vorbeste Duhul.

Eroarea nip este una vizibila de la mare departare nicidecumnu este una mica sa o poti ignora.

Nu asculti de Dumnezeuin Biserica.

Te-ai lepadat de Biserica
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare