Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2009, 11:52:20
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit o intrebare despre ceilalti

Am si eu o intrebare: ce credeti ca se va intampla cu ceilalti care nu sunt de religie crestina? Ce se va intampla cu budistii, cu hindusii, cu cei din triburi, cu islamul? Unde vor ajunge dupa moarte? Si sunt f multi la numar, mai ales cei din orientul mijlociu si indepartat. Se vor duce toti in iad? Exista multi oameni cu suflet bun, care poate au pacatuit mult mai putin decat un crestin, dar nu sunt crestini. Ce se va intampla cu ei? Vi se pare corect sa fie pedepsiti pt ca nu sunt crestini? Mai ales ca marea majoritate dintre ei nu au avut niciodata contact cu religia crestina. Astept pareri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2009, 11:56:51
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Vor fi judecati dupa sufletul lor.E aberant sa crezi ca vor arde in focurile iadului atatea fiinte doar pentru ca s-au nascut apartinand de alta religie.
Dumnezeu ne iubeste pe toti,fara deosebire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2009, 11:59:21
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: ce credeti ca se va intampla cu ceilalti care nu sunt de religie crestina? Ce se va intampla cu budistii, cu hindusii, cu cei din triburi, cu islamul? Unde vor ajunge dupa moarte? Si sunt f multi la numar, mai ales cei din orientul mijlociu si indepartat. Se vor duce toti in iad? Exista multi oameni cu suflet bun, care poate au pacatuit mult mai putin decat un crestin, dar nu sunt crestini. Ce se va intampla cu ei? Vi se pare corect sa fie pedepsiti pt ca nu sunt crestini? Mai ales ca marea majoritate dintre ei nu au avut niciodata contact cu religia crestina. Astept pareri.
[COLOR=green]Tu chiar crezi că după moarte ne mai așteaptă ceva? Eu nu cred decât că sufletele noastre, indiferent de religie, se vor intalni undeva intr-o armonie deplina... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nimeni nu e vinovat ca s-a nascut cu o anumita religie pe care, de obicei, a mostenit-o de la parinti. Oameni buni sunt pretutindeni pe pamant. [/COLOR]
[COLOR=green]Daca, sa spunem - daca ar fi ca Dumnezeu sa faca o triere, nu cred eu ca ar fi ca la pomana, la noi, la ortodocsi. Pentru ca Dumnezeu are aceeasi masura pentru toti.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2009, 12:15:33
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Tu chiar crezi că după moarte ne mai așteaptă ceva? Eu nu cred decât că sufletele noastre, indiferent de religie, se vor intalni undeva intr-o armonie deplina... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Nimeni nu e vinovat ca s-a nascut cu o anumita religie pe care, de obicei, a mostenit-o de la parinti. Oameni buni sunt pretutindeni pe pamant. [/COLOR]
[COLOR=green]Daca, sa spunem - daca ar fi ca Dumnezeu sa faca o triere, nu cred eu ca ar fi ca la pomana, la noi, la ortodocsi. Pentru ca Dumnezeu are aceeasi masura pentru toti.[/COLOR]
Eu nu stiu ce ne asteapta dupa moarte, insa stiu cu certitudine ca viata e ceva miraculos si ca trebuie sa ne bucuram de ea. Daca putem fi fericiti aici, in viata asta, de ce sa nu fim?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2009, 12:56:22
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Eu nu stiu ce ne asteapta dupa moarte, insa stiu cu certitudine ca viata e ceva miraculos si ca trebuie sa ne bucuram de ea. Daca putem fi fericiti aici, in viata asta, de ce sa nu fim?
[COLOR=green]Și eu am spus acest lucru de nenumărate ori pe acest forum, numai că unii o țin langa cu mântuirea și pocăința și fac panică pe forum inventând fel de fel de prăpădenii care, cică, s-ar abate peste noi. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Raiul și iadul? Promisiune sau amenințare, funcție de interese. Aici, pe pământ, avem și una și alta, după cum știm să ni le facem. Răul? Nu ni-l face nimeni. Noi înșune ni-l facem. Nu trebuie să căutăm vinovatul în altă parte.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Credința? Pe mulți am auzit strigând că ni se ia credința... Credința o ai sau nu. Nu ți-o poate lua nimeni dacă o ai pentru că nimeni nu poate băga mâna în sufletul altuia.[/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am citit stupefiată sfaturi de viață luate de la călugări și măicuțe. E firesc ca dumnealor, călugării și măicuțele, să se supună unor reguli, canoane, dar de ce aș merge eu printre oameni cu cenușă-n cap și haine lunfgi până-n pământ, nu știu?... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dacă ai timp, plimbă-te puțin prin forum și citește ce s-a scris... Eu, de multă ori, rămân fără replică... [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2009, 13:06:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Este o predica de parintele Cleopa "Cele trei legi dupa care va judeca Dumnezeu lumea".
Olivier Clement zicea ca Domnul nostru Iisus Hristos ii asteapta pe cealalta lume pe toti.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.01.2009, 21:34:50
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Dferenta dintre credinciosi si necredinciosi e ca primii pot primi Duhul Sfânt, Care e împaratia cerurilor. Eu cred ca Dumnezeu nu va judeca si nu va respinge pe nimeni, dar incapacitatea e a primi Duhul Sfânt si ranile provocate de pacate vor constitui chinul vesnic.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.01.2009, 21:51:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu conteaza religia ci sufletul...ar fi nedrept ca un budist cu fapte bune sa se duca in Iad..
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2009, 21:57:54
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: ce credeti ca se va intampla cu ceilalti care nu sunt de religie crestina? Ce se va intampla cu budistii, cu hindusii, cu cei din triburi, cu islamul? Unde vor ajunge dupa moarte? Si sunt f multi la numar, mai ales cei din orientul mijlociu si indepartat. Se vor duce toti in iad? Exista multi oameni cu suflet bun, care poate au pacatuit mult mai putin decat un crestin, dar nu sunt crestini. Ce se va intampla cu ei? Vi se pare corect sa fie pedepsiti pt ca nu sunt crestini? Mai ales ca marea majoritate dintre ei nu au avut niciodata contact cu religia crestina. Astept pareri.
[COLOR="Blue"][SIZE="2"]Ca problema duhovnicesca, la subiectul asta a raspuns de mult si foarte clar Parintele Arsenie Papacioc. Insa nu ne priveste pe noi ca mireni, noi sa ne vedem mai intai de ortodoxia noastra, de sufletele noastre. Si cand nu o-m mai avea nimic de indreptat la noi insine, abia atunci sa ne facem griji de soarta altor neamuri. [/SIZE][/COLOR]
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.01.2009, 18:55:18
daniel79 daniel79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2009
Mesaje: 4
Implicit

[quote=razvan_andrei;111841]Am si eu o intrebare: ce credeti ca se va intampla cu ceilalti care nu sunt de religie crestina? Ce se va intampla cu budistii, cu hindusii, cu cei din triburi, cu islamul? Unde vor ajunge dupa moarte?
Sf.ap.Pavel spune ca vor fii judecati dupa "legea constiintei lor".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Cat de importanti sunt ceilalti? florin.oltean75 Generalitati 19 15.12.2012 06:36:16
Apostolul Toma mai curajos decat ceilalti Apostoli? costel Generalitati 16 27.06.2012 14:00:29
Despre pretentiile mari pe care le avem fata de ceilalti andrei_im Generalitati 12 29.03.2012 10:44:10
Dumnezeul crestin si ceilalti Dumnezei RaduIoan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 12.10.2009 20:42:18