Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1021  
Vechi 30.07.2012, 17:39:58
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da' ce esti matale in pielea fiecarui adventist sa stii ce gandeste?

Pozitia oficiala a AZS (ne-reformistii) e clara: se indica "evitarea participarii la acte de violenta si varsare de sange atat pe timp de pace cat si de razboi" dar acorda membrilor sai "libertatea absoluta de a-si sluji tara, in orice timp si in orice loc, potrivit cu indemnurile convigerilor constiintei sale personale". (sesiunea Comitetului executiv al Diviziunii Europene a Bisericii AZS de la Gland, Elvetia)

Binenteles ca asta a dat apa la moara reformistilor considerand asta o pozitie ambigua fatza de "Legea lui Dumnezeu".
Da' ce ești matale în pielea fiecărui adventist să știi ce gândește când citește acea rezoluție? Ba mai mult, să-ți permiți a prezuma că interpretarea e în sens negativ, urmând ca conștiința adventistului să-l îndemne la călcarea poruncii a VI-a?
  #1022  
Vechi 30.07.2012, 21:51:38
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
apostolii fiind un exemplu pentru toti ceilalti.
Eu asa cred in sensul ca apostolii au incercat sa faca in viata lor ceea ce Domnul ceruse, si din moment ce ei ii vor judeca pe evrei, inseamna ca au si reusit sa duca la bun sfarsit cerintele Domnului. Iar sfarsitul lor a fost martiriul dupa o viata traita in pace cu ceilalti si in iubire in ciuda ocupatiei pagane romane si violentei celorlalti potrivnici lor. Nu au raspuns niciodata cu violenta, pentru nici un motiv. Asa cum le poruncise Domnul sa faca. Toti au fost niste mielusei la fel ca Domnul. Si eu cred ca si noi trebuie sa facem la fel, cred ca acesta este intelesul la faptul ca traieste Hristos in noi. La fel ca El ne luam crucea iubirii in spate si ne lasam calcati in picioare, scuipati si palmuiti, ripostand doar prin cuvant si invatatura, eventual fuga, dar niciodata prin violenta fizica si cu atat mai putin prin ucidere.

Last edited by Tartaruga; 30.07.2012 at 21:55:38.
  #1023  
Vechi 30.07.2012, 22:22:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Da' ce ești matale în pielea fiecărui adventist să știi ce gândește când citește acea rezoluție? Ba mai mult, să-ți permiți a prezuma că interpretarea e în sens negativ, urmând ca conștiința adventistului să-l îndemne la călcarea poruncii a VI-a?
N-am asumat ca tine ca TOTI ar vrea sa participe combativ intr-un razboi asa cum TU crezi ca NU ar face asta.

Ideea era alta, contrar a ceea ce lasi impresia, AZS nu condamna participarea in razboi la modul combativ sau meserii cum ar fi cea de politist sau altele asemanatoare care include folosirea violentei sau poate conduce la ucidere.

De altfel asta e si unul din argumentele cheie ale AZS "reformati" impotriva celorlalti, ei sunt cei care sustin non-combativitatea totala si neconditionata.

Esti AZS reformat?
  #1024  
Vechi 30.07.2012, 22:38:37
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cipri85 Vezi mesajul
Razboiul de aparare si cel de prevenire sunt justificate. Acem o multime de exemple in acest sens: Sf imparat cel intocmai cu apostolii Constantin cel Mare, Sf. Stefan cel mare, Sf Gheorghe purtatorul de biruinta, Sf. Dimitrie, Sf. Teodor Tiron.
Sf Constantin inaintea luptei care avea sa-i aduca demnitatea de imparat are un vis, o viziune in care i se arata semnl Sf. Cruci sub care se afla scris "In hoc signo vinces. A doua zi porunceste soldatilor sa-si deseneze pe scuturi semnul sfintei Cruci. De asemenea chiar si steagurile de lupta au fost insemnate cu semnul Sf Cruci. A urmat una dintre cele mai memorabile lupte din istorie armata lui Constantin de 5 ori mai putin numeroasa decat cea a lui Maxentiu invingand. Majoritatea tarilor crestine europene si-au "impodobit" steagurile de lupta cu semnul Sf. Cruci. Multe il patreaza si azi: Anglia. Elvetia, Norvegia, Danemarca, Suedia, Malta etc.
La noi pe langa semnul Sf. Cruci domnitorii Moldovei aveau mare evlavie la SF Gheorghe acesta fiind reprezentat pe steagul principal al armatei. Un astfel de steag al lui Stefan se pastreaza la manastiirea athonita Zografu, ctitorie a marelui domnitor.
Ostenii Sf. Stefan cel mare se impartaseau cu totii impreuna cu domnitorul inaintea unei mari batalii, iar in caz de victorie se postea 3 ziile pana seara doar cu paine si cu apa.

Hrisstos nu ia scos pe evrei de sub jugul roman pentru ca nu aceasta era misiunea lui. Evreii datorita pacatelor isi meritau soarta ca popor la momentul respectiv. Ucigandu-l pe Hristos si strigand "Sangele lui asupra urmasilor urmasilor nostri" evrei s-au pricopsit cu o soarta si mai jalnica. Hristos spune:"Nu o sa ma mai vedeti decat atunci cand veti spune Binecuvantat este cel ce vine in numele Domnului" adica pana la sf veacurilor cand evreii vor accepta credinta crestina. Hristos, ca urmare a refuzului evreilor de a-i accepta invatatura mai spune: piatra pe piatra nu va ramane din Ierusalim. Peste 30 de ani romanii inabusind o puternica rascoala a evreilor darama Ierusalimul, ara locul pe care fusese orasul pentru a nu mai ramane nici un indiciu pentru a fi reconstruit si le interzice evreilor de a mai locui in tara sfanta. Urmeaza o pribegiei de 2000 de ani Holocaustul, toate pentru a spala sangele Mantuitoruliu de pe poporul evreu. Exista si conceptul de mantuire la nivel de neam. Israel a avut o evolutie in functie de cum a respectat perceptele primite prin Moise si de refuzul mesajului Mantuitorului. Cand a fost receptiv Dumnezeu a ucis imparati si regi tari pentru Israel dar atunci cand a uitat de Dumnezeu acesta a rimis plagi, nenorociri, moarte si robie.

Exagerezi cand vorbesti astfel
Avem in sinaxar o martira crestina care si-a luat viata pentru a scapa unui viol. S-a rugat pentru a fi scapata de aceasta necinste dar in fata iminentei violului s-a aruncat pe geam. De asemenea in BO pentru viol primeste canon de pocainta si victima. Este absurd ce zici: sa stai impasibil in astfel de situatii
Nu pot fi deacord cu dvs. Domnul a spus pe cruce: "Tata iarta-i ca nu stiu ce fac". Iar Tatal cu siguranta L-a ascultat si i-a iertat pe evrei. Deci restul sunt speculatii. Motivul spulberarii Templului este un altul: Templul era la evrei locul de intalnire cu Dumnezeu, locul unde marele Preot facea jertfa de sange pentru iertarea pacatelor. Dupa moartea si invierea Domnului, aceste jertfe nu isi mai au sensul pentru ca Marele preot este acum Domnul iar jertfa de sange pentru iertarea pacatelor este acum cea Euharistica prin care luam trupul si sangele Domnului. Ca atare Templul evreu trebuia sa dispara si locul lui trebuia ocupat in asa fel incat Templul sa nu mai poata fi reconstruit. Conform profetiilor, evreii il asteapta pe Mesia, doar Mesia poate reconstrui Templul si este unul din semnele care il insoteste si prin care se va face cunoscut lor. Ei nu au inteles cuvintele Domnului care a spus: distrugeti acest Templu iar eu il voi reconstrui in trei zile, vorbind astfel de Trupul Sau ce urma sa moara si sa invieze. Ca atare, Templul este acum acest trup al Domnului, adica noi toti, Temple ale Duhului Sfant iar Jertfa facuta de Marele Preot pentru noi, pentru iertarea pacatelor, este Jertfa Euharistica, de aceea Templul evreu a fost ras de pe fata pamantului si evreii risipiti, pentru ca via a fost luata de la lucratorii cei dintai si data la altii care sa aduca mai multa roada. Iar roada este cea a iubirii aratata de Domnul. Spuneti ca misiunea lui nu a fost sa elibereze evreii dar gresiti, misiunea Lui a fost tocmai eliberarea in primul rand al evreilor si apoi a celorlalti, dar nu de sub jugul roman ci de sub jugul pacatului si a mortii. Iar aceasta misiune este valabila pana azi, si a fost indeplinita de toti apostolii si martirii care nu au raspuns urii si violentei tot cu violenta ci cu pace, iubire, rugaciune si mai ales credinta in Imparatia Domnului care nu este din aceasta lume. Domnul a spus foarte clar: daca Imparatia Lui ar fi fost din aceasta lume, ingerii din Cer s-ar fi batut pentru El.
De aceea cei care au facut razboaie "crestine" au gresit pentru ca s-au batut pentru imparatii din aceasta lume. Faptul ca au fost buni strategi militari nu inseamna mare lucru, romanii au fost astfel de strategi dintotdeauna, si inainte de venirea Domnului nu numai dupa. Deci faptul ca un mare imparat roman cum a fost Constantin cel Mare nu este semnul ca ar fi fost mare crestin. Daca ar fi primat credinta, nu ar fi amanat botezul sau pana inainte de moarte. Si la fel cu toti razboinicii, din prea putina credinta au facut razboi. Daca ar fi avut credinta mai tare ar fi murit martiri ca apostolii, nu eroi.

Cat despre viol, nu justifica sinuciderea. Va pot da cazuri atat din carti, cat si din viata unor femei pe care le cunosc, despre modul cum se poate scapa de violatori. O sa va spun unul din cazuri, o intamplare din viata unei fete foarte apropiate mie. Se intorcea seara de la biserica, si ajungand la lift, in fata usii era un barbat care si el astepta sa coboare liftul. Fara sa banuiasca nimic, si fiind cu mintea si sufletul inca la cele traite in biserica, se trezeste dintr-o data impinsa de barbat in perete, barbat care incepe sa-si puna mainile pe ea. Tremurand din toate incheieturile, striga cat poate de tare: "Iisuse scapa-ma!". In momentul iimediat urmator, o forta il impinge pe barbat cat colo. Acesta alb ca varul, dand sa fuga, ii arunca peste umar: "si te-a scapat, nu?". Dupa care fuge, in timp ce fata mai apuca sa-i zica: "sa te ierte Dumnezeu". Dupa care ia liftul si intra in casa. A doua zi, oriunde mergea pe strada avea frica si impresia ca iar va fi atacata, vedea violatori peste tot, nicicum nu se linistea. Plangea si spunea ca nu-i drept ca barbatii sa profite asa de femei doar pentru ca au forta fizica. Si tot plangand si tremurand de frica, ii spune duhovnicului cele patite. Acesta ii raspunde: "sa vii sa-ti citesc". Fata nu se duce deindata, sub socul celor intamplate, era cam pierduta, nu mai judeca limpede. Rezultatul: cat pe ce sa fie atacata iar intr-un parc public, sau poate era doar spaima ei care vedea peste tot violatori. Vorbeste iar cu duhovnicul si acesta ii raspunde: "nu ti-am spus sa vii sa-ti citesc?". De data asta intelege cuvantul duhovnicului si merge sa-i citeasca. Dupa ce preotul i-a citit niste dezlegari pentru astfel de situatii, fata s-a linistit COMPLET, toata teama, frica si revolta impotriva barbatilor potentiali violatori au disparut si acum are o viata fericita de familie si viitoare mamica.
Si pot sa va dau si alte exemple din ziua de azi, toate arata ca sinuciderea nu este o optiune ci un esec in credinta.
  #1025  
Vechi 31.07.2012, 07:38:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
N-am asumat ca tine ca TOTI ar vrea sa participe combativ intr-un razboi asa cum TU crezi ca NU ar face asta.

Ideea era alta, contrar a ceea ce lasi impresia, AZS nu condamna participarea in razboi la modul combativ sau meserii cum ar fi cea de politist sau altele asemanatoare care include folosirea violentei sau poate conduce la ucidere.

De altfel asta e si unul din argumentele cheie ale AZS "reformati" impotriva celorlalti, ei sunt cei care sustin non-combativitatea totala si neconditionata.

Esti AZS reformat?
Nu sunt adventist reformist, sunt adventist de ziua a șaptea, iar Biserica mea nu doar că condamnă participarea în război la modul combativ, ci condamnă războiul în sine în toate formele lui. La ucidere (involuntară) poate conduce absolut orice în lumea aceasta a păcatului, de la bisturiul chirurgului până la cea mai nevinovată floare oferită cadou.

Și un ultim lucru în acest dialog absurd: de pe ce poziție faci dumneata apologia adventismului reformist? Cumva din perspectiva unui înger și a unei Biserici de heruvimi? Țin să-ți amintesc că militarii români din Afganistan și Irak nu sunt penticostali ori adventiști, ci ortodocși; iar Poliția Română nu are niciun regulament care să stipuleze împușcarea în cap a infractorului.
  #1026  
Vechi 31.07.2012, 12:26:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu sunt adventist reformist, sunt adventist de ziua a șaptea, iar Biserica mea nu doar că condamnă participarea în război la modul combativ,
Eu am venit cu un comunicat oficial al "bisericii" dumitale din care rezulta altceva decat ce sustii tu.

Poate vrei sa spui ca acel "doar" e scapat din greseala si atunci suntem de acord.

Daca nu, poate vii si tu cu unul din care sa rezulte ceea ce sustii - ca AZS condamna participarea combativa in razboi si daca da, ce sanctiuni administreaza membrilor care inalca aceasta regula(?).

Citat:
ci condamnă războiul în sine[/b] în toate formele lui.
E usor sa te dai idealist si sa condamni la modul general razboiul - problema este ca realitatea e mult mai complexa.
Dar daca asa da bine la imagine..


Citat:
Și un ultim lucru în acest dialog absurd: de pe ce poziție faci dumneata apologia adventismului reformist? Cumva din perspectiva unui înger și a unei Biserici de heruvimi? Țin să-ți amintesc că militarii români din Afganistan și Irak nu sunt penticostali ori adventiști, ci ortodocși;
Chiar nu fac apologetica reformista, nu stiu de unde ai scos tu chestia asta.

Ba dimpotriva, vad ca pozitia sustinuta de tine este cea reformista, AZS "nereformisti" sustin altceva dupa cum am scris: participarea la activitati cu caracter potential violent ramane la latitudinea fiecarui individ.

Citat:
iar Poliția Română nu are niciun regulament care să stipuleze împușcarea în cap a infractorului.
Ha? Ce diversiune mai e si asta?
  #1027  
Vechi 31.07.2012, 14:07:55
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Țin să-ți amintesc că militarii români din Afganistan și Irak nu sunt penticostali ori adventiști, ci ortodocși;
Sunt si penticostali si baptisti, asta va spun sigur.
  #1028  
Vechi 31.07.2012, 14:11:04
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pozitia oficiala a AZS (ne-reformistii) e clara: se indica "evitarea participarii la acte de violenta si varsare de sange atat pe timp de pace cat si de razboi" dar acorda membrilor sai "libertatea absoluta de a-si sluji tara, in orice timp si in orice loc, potrivit cu indemnurile convigerilor constiintei sale personale". (sesiunea Comitetului executiv al Diviziunii Europene a Bisericii AZS de la Gland, Elvetia)
Eu cred ca acest text oficial este clar si infirma pozitia eronata adoptata de domnul "osuta" care vrea sa convinga ca biserica domniei sale este un pasnica.
  #1029  
Vechi 31.07.2012, 14:28:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Eu cred ca acest text oficial este clar si infirma pozitia eronata adoptata de domnul "osuta" care vrea sa convinga ca biserica domniei sale este un pasnica.
Pai este pasnica, n-a declarat razboi la nimeni cu arma in mana..:)
Razboiul se poarta in alte planuri - financiar mai ales.
  #1030  
Vechi 31.07.2012, 14:40:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu am venit cu un comunicat oficial al "bisericii" dumitale din care rezulta altceva decat ce sustii tu.

Poate vrei sa spui ca acel "doar" e scapat din greseala si atunci suntem de acord.
În comunicatul cu pricina nu există niciun "doar". În plus ai evitat să postezi întreaga frază din articolul respectiv, tocmai pentru că lămurea problema. Pentru corectitudine:

"Deși poziția de necombatanță a Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea este clară, Biserica lasă fiecărui membru libertatea de a decide în această complicată problemă etică. Din punct de vedere istoric poziția sa a fost de a acorda fiecărui membru “libertate absolută de a-și sluji țara oricând și oriunde, conform convingerilor personale” (Review and Herald, 6 martie 1924)."

Trebuie să mai adaug că articolul spune "oricând și oriunde", nu "oricum" - ceea ce ar fi putut lăsa să se înțeleagă inclusiv cu baioneta și grenada ofensivă de mână.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca nu, poate vii si tu cu unul din care sa rezulte ceea ce sustii - ca AZS condamna participarea combativa in razboi si daca da, ce sanctiuni administreaza membrilor care inalca aceasta regula(?).
Așa cum reiese din întreaga frază de mai sus, principiul necombatanței Bisericii reiese evident chiar și din articolul incriminat de tine. "Sancțiunea" pentru ucidere este invariabil aceeași: pierderea calității de membru. Punct.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
AZS "nereformisti" sustin altceva dupa cum am scris: participarea la activitati cu caracter potential violent ramane la latitudinea fiecarui individ.
Ai scris, dar fraza aceasta reprezintă propriul tău
aport la dezinformare, ea negăsindu-se în comunicat.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ha? Ce diversiune mai e si asta?
Nu e nicio diversiune, e urmare a afirmației tale că acțiunea polițistului "poate conduce la ucidere". Eu nu cred că statutul polițistului prevede uciderea chiar și în cazul celor mai periculoși infractori.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09