Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2011, 12:44:08
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Apoi dragule...avand in vedere ca cineva de pe aici a deschis topic cu Cum gandeste Dumnezeu.....sa ma ierti, dar citind si eu prin carti...am deslusit ca in ceruri e ca pe pamant(deci exista si muzica....coruri ingeresti etc...)
Da, dar in ceruri e desavarsit, fara de rau, si in plus ceea ce nu gandeste omul si nu poate spune, adica lucruri care nu se pot vorbi pe lumea asta... nu au sinonim... se afla in ceruri... deci mai mult decat pe pamant...
Am citit si eu o carte despre Sf Andrei Nebunul, care a fost in ceruri... si in principal, sunt lucruri de neinchipuit...
La fel si cu muzica... acolo nu mai stii ce "gen", cum suna etc... cred ca ce stim, aici, nu sunt decat umbre, adica lucruri asa, nedeslusite... asa cum e si viata noastra pe pamant....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2011, 12:46:03
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Da, dar in ceruri e desavarsit, fara de rau, si in plus ceea ce nu gandeste omul si nu poate spune, adica lucruri care nu se pot vorbi pe lumea asta... nu au sinonim... se afla in ceruri... deci mai mult decat pe pamant...
Am citit si eu o carte despre Sf Andrei Nebunul, care a fost in ceruri... si in principal, sunt lucruri de neinchipuit...
La fel si cu muzica... acolo nu mai stii ce "gen", cum suna etc... cred ca ce stim, aici, nu sunt decat umbre, adica lucruri asa, nedeslusite... asa cum e si viata noastra pe pamant....
De asta data mi-a placut cum a grait mana sufletului mintii tale....Si Sf Andrei va fi fost in ceruri da colegu nostru Daniel777 categoric inca nu...hehehe
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.02.2011, 13:17:43
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
De asta data mi-a placut cum a grait mana sufletului mintii tale....Si Sf Andrei va fi fost in ceruri da colegu nostru Daniel777 categoric inca nu...hehehe
:)) de fapt ce am spus, am auzit si eu la biserica :), la o predica frumoasa, si acuma mi-am amintit...

Daniel stie si el ce stie, si are dreptate, dar numai intr-o anumita masura...
Eu presupun astfel, ca exista masuri mai multe, iar el vorbeste de una mai mare....
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.02.2011, 13:27:46
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Nu stiu ce sa zic...
De multe ori asa zise studii se arata mincinoase...
Oricum, utilizarea muzicii in felul asta cred ca e defectuoasa....
Ca muzica nu e doar muzica, dupa cum cartile nu sunt doar carti....
Intr-o oarecare carte ( Parintele Rodion - Oameni si demoni) se zice ca in carti se afla duhuri inselatoare, ca atunci cand citesti o carte intri in comuniune cu sufletul celui care a scris-o, si ii preiei cumva din metehnele sufletesti... laolalta cu experientele traite... de ce n-ar fi asa si cu muzica? Ca atunci cand citesti o carte scrisa de un sfant, sufletul celui care a scris-o te aude, si se roaga inaintea lui Dumnezeu pentru tine.... pe cand de la cartile bolnave... cine te mai ajuta, sau cum te ajuta?
De aia am adus in discutie subiectul acesta.... despre muzica... pe de-o parte
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.02.2011, 13:36:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic...
De multe ori asa zise studii se arata mincinoase...
Oricum, utilizarea muzicii in felul asta cred ca e defectuoasa....
Ca muzica nu e doar muzica, dupa cum cartile nu sunt doar carti....
Intr-o oarecare carte ( Parintele Rodion - Oameni si demoni) se zice ca in carti se afla duhuri inselatoare, ca atunci cand citesti o carte intri in comuniune cu sufletul celui care a scris-o, si ii preiei cumva din metehnele sufletesti... laolalta cu experientele traite... de ce n-ar fi asa si cu muzica? Ca atunci cand citesti o carte scrisa de un sfant, sufletul celui care a scris-o te aude, si se roaga inaintea lui Dumnezeu pentru tine.... pe cand de la cartile bolnave... cine te mai ajuta, sau cum te ajuta?
De aia am adus in discutie subiectul acesta.... despre muzica... pe de-o parte
Muzica nu e rea dacă nu e folosită în exces. Era o pildă cu un preot care i-a dat binecuvântare unui credincios bun să meargă la teatru. Era acolo și un călugăr care l-a tras la răspundere. Iar preotul i-a răspuns că el se nevoiește mult, dar că nu trebuie întinsă coarda nevoinței la maxim, că se rupe și că duhovnicul trebuie să ia decizii, nu călugărul.

Nu trebuie să ne nevoim peste puterile noastre, deoarece o să cădem. E bine totuși să ne alegem bine muzica, nu chiar orice.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.02.2011, 17:34:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Hai sa fim seriosi si realisti...orice nu are inclus ceva referitor la credinta si mai ales ortodoxie vine de la "ghiavol", cum scria un frate undeva ?Nu e asa...Dar le place enorm unora sa-si aloce singuri atribute de spasiti atotstiutori...Si iarasi imi vine in minte....intrebarea...Credeti ca Dumnezeu vrea o lume de pustnici? Sincer nu cred...Sa gasesti MEREU ceva rau , pt tu unul (vb la modul general) crezi ca esti mult mai aproape de Dumnezeu decat altii, si sa dai vina pe drac , ca ispiteste, il face sa rada pe acesta, pt i se atribuie "merite" inexistente...
Traim in sec XXI si vor fi destule descoperiri, revelatii...sa fim noi sanatosi!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.02.2011, 21:04:25
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Hai sa fim seriosi si realisti...orice nu are inclus ceva referitor la credinta si mai ales ortodoxie vine de la "ghiavol", cum scria un frate undeva ?Nu e asa...Dar le place enorm unora sa-si aloce singuri atribute de spasiti atotstiutori...Si iarasi imi vine in minte....intrebarea...Credeti ca Dumnezeu vrea o lume de pustnici? Sincer nu cred...Sa gasesti MEREU ceva rau , pt tu unul (vb la modul general) crezi ca esti mult mai aproape de Dumnezeu decat altii, si sa dai vina pe drac , ca ispiteste, il face sa rada pe acesta, pt i se atribuie "merite" inexistente...
Traim in sec XXI si vor fi destule descoperiri, revelatii...sa fim noi sanatosi!
Frumos spus...
Dar cartea aceea e despre altceva... :)) Depinde de mai multi factori, atunci cand stabilesti cat de bun e un lucru... iar noi ca ortodocsi ne luptam pe parcursul vietii cu noi insine, cu lumea si cu diavolul... si in plus, majoritatea lucrurilor ne sunt descoperite de sfinti parinti, de ce sa nu luam aminte?
In primul si in primul rand, pustnicii sunt... pustnici... iar, noi, suntem mireni... In al doilea rand, pustnicii sunt acei oameni care sunt la o alta treapta a dragostei, mai mare decat cea la care suntem noi... Asa ca, Dumnezeu nu vrea sa-l iubim cat putem de mult?

Da, dar nu cauti mereu ceva rau... asta e problema... nimeni nu cauta ceva rau, ci ceva bun... Ceva rau cauti numai daca te-ai batut de el pe cale si te-a oprit de la scopul tau... cauti sa te feresti :))

Da, secolul 21, dar lumea e necredincioasa... si nu lucreaza binele.... si astfel sunt multe "revelatii" care ne sunt folosite impotriva...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.02.2011, 21:08:08
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Buna...
Ceea ce as dori sa stiu... si ceea ce stiu, dar doresc si de la voi sa imi dati un raspuns... ca sa clarific aceasta "situatie" in mintea mea...
Intrebarea ar fi...

Stim ca pentru majoritatea tinerilor ( ca si mine de altfel) muzica inseamna ceva aparte... as putea zice ba chiar un mod de comunicare... transmite o anumita stare sufleteasca, un anumit mesaj pe care fiecare din cei ce asculta muzica ar dori sa se faca auzit... si poate si mai mult de atat, lucru pe care acuma nu pot intra in detalii, respectiv argumente... o sa argumentez mai tarziu (acuma cand scriu postul acesta, sunt putin mai mult obosit, in fine)...
Problema pe care o ridic eu, e ca Sfintii Parinti, afirma ca muzica e vatamatoare: tulbura sufletul, dezmiearda inima... e a diavolului parca, si e in genul acesta si o pilda in Pateric... Pe sfaturi ortodoxe se gaseste un oarecare film "informativ", numit sirenele, iarasi avem si O scurta privire teologica asupra muzicii de pr Dan Badulescu, destul de interesanta, iarasi...
Intr-adevar asa e, punand problema din perspectiva "documentarii", dar in ce conditii, de ce, cat sa ascultam (muzica) (mai ales cat ca unii din noi, eu cel putin asa faceam, ascultam muzica intr-o vreme aproape orice faceam...) ce gen de muzica am putea noi sa ascultam... si mai ales de ce...
_____________________
____________
Sa ne binecuvanteze Dumnezeu intru dragostea Sa...
sa ne aducem aminte de El in toata vremea...


Si noi mi-am pus intrebari similare si cred ca Daniel 777 a dat raspunsul corect.
Ca nu suntem noi la acel nivel - aceasta este altceva.

Dar daca tot ai cerut lamutriri, nu-ti pot vorbi despre muzica la modul general fara simplificari grosolane. Cred ca mai degraba credinta grecilor in vechime ca fiecare lucru are un daimon (-duh) este in mod particular valabila pt muzica.

Daca ai auzit de John Todd (cauta pe google, exista multe materiale despre el si declaratiile lui), un fost practicant al vrajitoriei si parte din consiliul director al unei case de discuri vorbeste despre faptul ca inainte de punerea pe piata a unui disc se face o intrunire la "templu" unde vrajitori invoca spiritele care vor influenta ascultatorii prin acea muzica. El susutine ca toate marile case de dscuri fac asta, ca majoritatea celor implicati in acest domeniu sunt initaiti in vrajitorie la diferite nivele etc.
De asemenea, el mai afirma ca in textele muzicale sunt inserate cuvinte "vrajitoresti" care nu au absolut nici un inteles pt urechea neavizata, dar sunt parte din "blesteme" (spells) si au incarcatura malefica reala.

Tot ce se poate.. Eu am auzit destule melodii si habar nu aveam despre ce se vorbeste.

De ex.. ma intriga melodia Umbrella a Rihannei (si din cauza ca e f enervanta), dar mi se parea un nonsens total.
Ei bine, nu e deloc un nonsens.. aici sunt explicate versurile.

Tot din videoclipul Rihannei mi s-a parut extraordinara aceasta imagine (subliminala - vedeti cu adevarat?) care indica cultul din care face artista parte:


Iertare, daca ofensez, dar vreau sa se observe ca nici un cadru nu este "intamplator"!!


De asemenea, mi-a placut mult melodia sweet dreams a lui beyonce (eu nu prea cumpar muzica..) dar un pic de research a descoperit intelesurile textului.

Mai multe informatii despre diferite melodii la moda gasesti pe vigilant citizen - in timp incepi sa dezvolti the big picture.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.02.2011, 21:10:24
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit pro muzica si frumos..

http://www.youtube.com/watch?v=oGvz3...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=MNar8...eature=related

O seara frumoasa !
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.02.2011, 21:16:21
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

@Anna

Pai, da... dar eu stiam altfel (Demascarea Industriei Muzicale - manolescubd, youtube, Hollywoodul satanic - atata, ca sunt cam vatamatoare)
Si daca stai dup-aia sa te gandesti... sunt atatia sfinti parinti - Cleopa, Papacioc... etc... care exprima acelasi punct de vedere...
Mersi pentru argumente :)
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ce gen sa ascultam, gen de muzica, muzica, sfaturi muzica, sfintii parinti si muzica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pareri pro&contra despre reportajul protv-ului legat de preoti!!! ovidiu.mihai05 Biserica Ortodoxa Romana 11 16.05.2011 18:52:48
sa ne vedem la poarta raiului! lore86 Generalitati 11 31.08.2010 21:29:54
Despre muzica...o intrebare. tigerAvalo9 Generalitati 17 30.04.2010 12:04:16
Pareri despre ASCOR(Asociatia Studentilor Crestin Ortodocsi Romani) none Generalitati 6 17.11.2009 00:08:07