Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 20.02.2013, 21:57:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sprijinul de la bugetul de Stat

Sprijinul de la bugetul de Stat pentru culte reprezintă 0,2% din bugetul de stat sau 0,08% din PIB-ul României
BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE ne informează:

Întrucât în această perioadă mai multe persoane răuvoitoare vehiculează în presă cu scopul vădit de a exagera valoarea fondurilor primite de Cultele religioase din România ca sprijin financiar din partea Statului, pentru corecta informare a opiniei publice prezentăm datele din bugetul de Stat pe anul 2013, puse la dispoziția Patriarhiei Române de Ministerul Finanțelor Publice:

Finanțare Culte 2013: 487, 4 milioane lei din care 276,9 milioane lei pentru salarizarea personalului clerical, 174,1 milioane lei pentru salarizarea personalului neclerical și 36,4 milioane lei sprijin pentru construcții, restaurări etc.

Suma de 487, 4 milioane lei reprezintă 0,2% din bugetul de Stat pe anul 2013, respectiv 0,08% din PIB-ul României pe anul 2013.

De menționat faptul că majoritatea contribuabilior la bugetul de Stat și la bugetele locale sunt de confesiune ortodoxă.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2013, 16:12:28
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Nu-mi place mie de Constantin Stoica, dar are omul asta un tupeu si-o limbarita, ceva de speriat. Probabil cineva l-a invatat ca nu conteaza cum anume reactioneaza, atata timp cat o face prompt si cu tupeu. Adevarul e ca-n cartier merge si cu din astea.
Sa stii ca are tupeu cam mare. L-am auzit acuma la Realitatea TV in direct, intrebat fiind cum comenteaza scaderea increderii in Biserica, a inceput iarasi sa spuna ca sondajele nu reflecta realitatea, ca-s relative. Cu o asemenea atitudine, mai scade increderea cu vreo doua procente :) Perioadele de criza slabesc in general increderea in institutii, iar in ultimii trei ani au fost destule subiecte in presa care s-au jucat cu prejudecatile publicului punandu-le la incercare, suscitand sentimente anticlericale. Mai bine ar fi analizat parintele Stoica ce s-a intamplat in ultimii ani, de ce a scazut cu 20% increderea, decat sa continue cu negarea sau sa dea vina pe altii, sa-si asume posibilele greseli si sa spuna ca are incredere in oameni, ca acestia vor depasi dezamagirile, pe care le intelege, pentru ca ei sunt elementul constitutiv esential al Bisericii, fara de care nu se poate concepe viata bisericeasca. Numai cand ma gandesc la CMN cati s-au opus spunand ca nu e momentul oportun sa fie construita sau alte subiecte. Cred deasemenea ca cei care au spus "nu" la sondaj, au raspuns de fapt la intrebarea: "aveti incredere in preoti"? Daca pun intrebarea asta in jurul meu, probabil majoritatea va raspunde “nu”, deci pe mine personal nu ma surprinde deloc cifra sondajului. Ar fi fost mai interesant daca cei care au facut sondajul sa intrebe si "de ce" nu ai incredere, caci atunci s-ar fi vazut daca oamenii si-au pierdut increderea in Biserica sau in slujitorii Bisericii. (inclin sa cred ca e vorba de cei din urma, culpele individuale ale acestora)

Last edited by ioanna; 21.02.2013 at 17:01:06.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.02.2013, 03:58:12
Nastya
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit A spus Parintele Arsenie Boca

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
La o intrebare de genul: cum am putea avea preoti mai buni? un parinte (nu mai retin care) a raspuns:"Sa-i nasteti!"


<<Sunteti nemultumiti de preoti?
Dar voi, oare, ce-ati facut pentru preoti, ca sa fiti multumiti? Cerut-ati de la Dumnezeu un copil macar, pe are sa-l inchinati slujirii lui Dumnezeu? Credeti ca vina o poarta numai ei, preotii? Ei sunt fiii vostri! Cum i-ati nascut, asa-i aveti! Ce le gasiti vina numai lor?
Va trebuie preoti mai buni? Nasteti-i!

Iata, va spun ca tot poporul este raspunzator ca nu are slujitori mai stravezii spre Dumnezeu, mai ai Imparatiei lui Dumnezeu!
Poporul isi are in toate privintele povatuitorii pe care îi merită.

Repet: Va trebuie preoti mai buni? Nasteti-i!>>

(Din invataturile Parintelui Arsenie Boca, Despre durerile oamenilor, (vol 3.), Prapadul adus de patimi, Brosura tiparita cu binecuvantarea Preasfintitului Calinic, Episcopul Argesului, Copyright: Editura ”Credinta stramoseasca”2005, pag. 46-47)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.02.2013, 13:50:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

(Off topic)

As fi vrut sa nu intru sa perturb acest fir, dar deja este a doua oara aici si a nu stiu cata oara in general cand citesc/aud acest citat cu "daca vreti preoti buni sa-i nasteti!" si nu mi se pare chiar corect.

Da, un preot trebuie sa aibe si un talent, o chemare din nastere, dar nu este suficient. Trebuie sa si invete mult si multe si sa se formeze. Mai ales ca preot de mir.
Stiu ca exista calugari si preoti calugari care nu au scoala si care nu stiu cum sunt hirotoniti. Dar poate ca la ei nu este nevoie de scoala si studii si e treaba lor si a manastirilor daca asa doresc.
Dar preotii de mir au mare raspundere, au milioane de oameni in "turma" lor.
In afara de slujbe si ierurgii si cum se mai chiama activitatile lor, ei trebuie sa se ocupe si de oameni, sa fie duhovnici. Si asta nu este din nastere (poate doar in mica parte).

In concluzie va rog mult sa citati mai cu atentie si gandire.

P.S. Si un medic sau un artist trebuie sa aibe talent din nastere, dar nu poate trata/opera, lucra, daca nu invata.
Anumite profesii au nevoie de scoala multa, de facultati, altele de mai putina, sau doar de exercitiu practic. Depinde...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 22.02.2013 at 13:53:42.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.02.2013, 14:46:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sa stii ca are tupeu cam mare. L-am auzit acuma la Realitatea TV in direct, intrebat fiind cum comenteaza scaderea increderii in Biserica, a inceput iarasi sa spuna ca sondajele nu reflecta realitatea, ca-s relative. Cu o asemenea atitudine, mai scade increderea cu vreo doua procente :) Perioadele de criza slabesc in general increderea in institutii, iar in ultimii trei ani au fost destule subiecte in presa care s-au jucat cu prejudecatile publicului punandu-le la incercare, suscitand sentimente anticlericale. Mai bine ar fi analizat parintele Stoica ce s-a intamplat in ultimii ani, de ce a scazut cu 20% increderea, decat sa continue cu negarea sau sa dea vina pe altii, sa-si asume posibilele greseli si sa spuna ca are incredere in oameni, ca acestia vor depasi dezamagirile, pe care le intelege, pentru ca ei sunt elementul constitutiv esential al Bisericii, fara de care nu se poate concepe viata bisericeasca. Numai cand ma gandesc la CMN cati s-au opus spunand ca nu e momentul oportun sa fie construita sau alte subiecte. Cred deasemenea ca cei care au spus "nu" la sondaj, au raspuns de fapt la intrebarea: "aveti incredere in preoti"? Daca pun intrebarea asta in jurul meu, probabil majoritatea va raspunde “nu”, deci pe mine personal nu ma surprinde deloc cifra sondajului. Ar fi fost mai interesant daca cei care au facut sondajul sa intrebe si "de ce" nu ai incredere, caci atunci s-ar fi vazut daca oamenii si-au pierdut increderea in Biserica sau in slujitorii Bisericii. (inclin sa cred ca e vorba de cei din urma, culpele individuale ale acestora)
Ioana, ca sa fim realisti, doar cca. 5% din Romani au cu adevarat incredere in Biserica, la modul activ, adica sa-si lase vietile pastorite spre taramul mantuirii.

Restul sunt cum bate vantul, adica au incredere atat timp cat n-au treaba cu ea sau nu bate prin presa un vant de scandal vizavi de BOR.

Altfel nu vad prea multe motive de scadere si inca cu 20%, singurul aspect notabil pentru care s-ar face totusi vinovata sefia BOR ar fi "investitia" de > 200 milioane de Euro in stim noi ce (tichia de margaritar a ortodoxiei romanesti).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 22.02.2013, 15:31:38
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ioana, ca sa fim realisti, doar cca. 5% din Romani au cu adevarat incredere in Biserica, la modul activ, adica sa-si lase vietile pastorite spre taramul mantuirii.
Oricat de relative ar fi procentele, tot arogante sunt interventiile pr. Stoica. Si nu l-am auzit numai odata, ci in mai multe interventii. Nu stie cum sa raspunda, nu face fata atunci cand e incoltit (de obicei presa ataca), raspunde cu nervozitate si tot el pica prost.

Last edited by ioanna; 22.02.2013 at 15:47:17.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.02.2013, 15:39:18
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
(Off topic)

As fi vrut sa nu intru sa perturb acest fir,
Dar n-ai rezistat ispitei de a o face.

Citat:
dar deja este a doua oara aici si a nu stiu cata oara in general cand citesc/aud acest citat cu "daca vreti preoti buni sa-i nasteti!" si nu mi se pare chiar corect.
Și de ce ar trebui să ți se pară corect și ție?
Sensul l-ai înțeles? Nu cred. Ei bine, sensul este: "nașteți-i în curăție creștină, creșteți-i în credință și poate-poate o să aveți preoți buni".

Citat:
In concluzie va rog mult sa citati mai cu atentie si gandire.
Dap, sărmanul părinte Boca....


L.E. Am uitat: un preot nu "trebuie" să fie duhovnic. Nu poți, nu ești.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 22.02.2013 at 15:44:00.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.02.2013, 16:45:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Oricat de relative ar fi procentele, tot arogante sunt interventiile pr. Stoica. Si nu l-am auzit numai odata, ci in mai multe interventii. Nu stie cum sa raspunda, nu face fata atunci cand e incoltit (de obicei presa ataca), raspunde cu nervozitate si tot el pica prost.
Exemple concrete?

Oricum ma mir ca are atata libertate de vorbire, adica ar trebui sa se limiteze la comunicatele oficiale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.02.2013, 17:20:20
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sa stii ca are tupeu cam mare. L-am auzit acuma la Realitatea TV in direct, intrebat fiind cum comenteaza scaderea increderii in Biserica, a inceput iarasi sa spuna ca sondajele nu reflecta realitatea, ca-s relative. Cu o asemenea atitudine, mai scade increderea cu vreo doua procente :) Perioadele de criza slabesc in general increderea in institutii, iar in ultimii trei ani au fost destule subiecte in presa care s-au jucat cu prejudecatile publicului punandu-le la incercare, suscitand sentimente anticlericale. Mai bine ar fi analizat parintele Stoica ce s-a intamplat in ultimii ani, de ce a scazut cu 20% increderea, decat sa continue cu negarea sau sa dea vina pe altii, sa-si asume posibilele greseli si sa spuna ca are incredere in oameni, ca acestia vor depasi dezamagirile, pe care le intelege, pentru ca ei sunt elementul constitutiv esential al Bisericii, fara de care nu se poate concepe viata bisericeasca. Numai cand ma gandesc la CMN cati s-au opus spunand ca nu e momentul oportun sa fie construita sau alte subiecte. Cred deasemenea ca cei care au spus "nu" la sondaj, au raspuns de fapt la intrebarea: "aveti incredere in preoti"? Daca pun intrebarea asta in jurul meu, probabil majoritatea va raspunde “nu”, deci pe mine personal nu ma surprinde deloc cifra sondajului. Ar fi fost mai interesant daca cei care au facut sondajul sa intrebe si "de ce" nu ai incredere, caci atunci s-ar fi vazut daca oamenii si-au pierdut increderea in Biserica sau in slujitorii Bisericii. (inclin sa cred ca e vorba de cei din urma, culpele individuale ale acestora)
în general, dacă sondajele sunt bune, ele "reflectă fidel realitatea".
cum nu mai sunt bune, începem cu masluirea atacurile oculte, etc.

doar credijciosii practicanți fac diferența dintre Biserică și oamenii Bisericii.
pentru restul e același lucru.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.02.2013, 17:23:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ioana, ca sa fim realisti, doar cca. 5% din Romani au cu adevarat incredere in Biserica, la modul activ, adica sa-si lase vietile pastorite spre taramul mantuirii.
Eu sunt de acord cu ce spune purtatorul de cuvant: "Și Patriahia Română consideră că sondajul este discutabil: anul trecut, rezultatele au fost infirmate de la o lună la alta. Nivelul de încredere se vede în bisericile arhipline, spune purtătorul de cuvânt al Patriarhiei."
Nu stiu cum se masoara increderea, dar prin zona bisericile sunt pline duminica. Inainte cautam o biserica prin oras care in care sa mai fie un loc liber. In apropierea mea s-au construit cel putin 3 noi biserici in ultimul timp, la putin timp s-au umplut si acelea, din fericire ultima este mare si se mai gasea cate un loc (desi iarna nici acolo nu e loc).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 17:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 14:49:50
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 19:39:34
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 05:49:55
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 13.03.2009 00:40:05