Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.12.2014, 14:44:16
MarianBv MarianBv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2014
Locație: Brașov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Send a message via Skype™ to MarianBv
Implicit

Da,așa este cum spui tu,stiu asta de asta am postat aici...asta nu însemna ca nu o sa mai cer părerea...sau sfatul vostru,chiar apreciez si stimez,tot ce mi sa spus aici pe forum mie de mare ajutor.Încet încet învăț si aflu mai multe despre mine si despre cea ce trebuie sa fac.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.12.2014, 15:01:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarianBv Vezi mesajul
Da,așa este cum spui tu,stiu asta de asta am postat aici...asta nu însemna ca nu o sa mai cer părerea...sau sfatul vostru,chiar apreciez si stimez,tot ce mi sa spus aici pe forum mie de mare ajutor.Încet încet învăț si aflu mai multe despre mine si despre cea ce trebuie sa fac.
Acum am citit si eu topicul. Acum cateva zile a fost adusa in Brasov o copie a icoanei Pantanassa de la Muntele Athos, vindecatoare de boli grele. La aceasta icoana si copiile sunt facatoare de minuni. Mai exista doar trei copii in tara (una tot in jud. Brasov, la Manastirea Sinca). Icoana se afla permanent la Catedrala din Piata Satului: http://trinitastv.ro/stiri-video/ico...a-brasov-53694
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.12.2014, 16:15:33
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarianBv Vezi mesajul
Am citit articolul... Personalitate borderline si am rămas trăznit...e ca si cum ai face un referat despre mine...ma încadrez in 99% in tot cea ce descrie la sintome.
Mulțumesc mult!
Incet incet aflu mai multe despre mine si de ce sunt asa...o sa incerc pe cat pot sa iti urmez sfatul,si sa obtin ajutor si tratament adecvat.
Macar acum am o idee si o explicatie.
Ma intreb oare cum tatal meu a suferit la fel de "nebunie" sa nu fie aceeasi boala...
Multumesc din suflet pt răspuns !
Tulburarea de personalitate borderline nu este propriuzis o boală. Este un tip de personalitate. Pe fundalul acesteia, însă, se pot dezvolta cu ușurință diverse boli sufletești. De aceea e nevoie de un anumit mod de viață, de numiți oameni în jur (nu găști de indivizi tulburați și agitați) ținînd cont de predispozițiile acestui tip de personalitate spre nebunie. Anume, o viață cât mai ferită de stresori, de dezordine, de agitație, de consum de alcool etc. - toți acești factori adaugă încă și mai multă presiune asupa unei structuri deja vulnerabile și pot duce la declanșarea unor boli serioase, cu prognostic rezervat.
De obicei borderline se abordează prin multă consiliere, ani îndelungați, deoarece e vorba despre multe finisări pe ici pe colo, spre a găsi un mod de viață cât mai echilibrat și eficient. Dar la noi sunt puțini consilieri specializați în aceasta și, mai ales, puțini clienți dispuși să suporte cheltuieli de ani și ani... Sănătatea costă! Ca urmare, ce e de făcut cu siguranță folositor e contactarea unui preot duhovnic și integrarea treptată în comunitatea euharistică respectivă. Mulți s-au liniștit și au sporit din momentul când au ales cu hotărâre să înceapă o viață nouă, mai simplă și mai frumoasă, în Biserică. E multă putere vie pentru sufletul necăjit, în Biserică.
Foarte bun ar fi și un grup de suport - necritic, tolerant, cu împărtășiri sincere, cu sprijin emoțional, cu diverse soluții împărtășite de mulți conform experienței fiecăruia. Ținînd cont de faptul că ai consumat mulți ani alcool și ai avut experiențe intense, de tip limită, îți sugerez să iei legătura și cu un grup AA din orașul tău. Parcă știam că există și în Brașov o comunitate AA. Poți mergi la ei, accesul e permis oricui nu tulbură ora de împărtășiri (dacă ai consumat alcool în ultimele 24 de ore dinaintea ședinței, poți participa dar păstrînd tăcerea - te prezinți și atât, urmînd să asculți ce mărturisesc ceilalți și ce materiale din literatura specifică grupului comentează); poți vorbi și tu despre necazurile tale, vei fi ascultat cu multă bunăvoință și seriozitate.
Apoi mai dă-ne și nouă vești, din când în când, ca să ne spui cum îți mai merge...:)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.12.2014, 16:34:55
IubescPeIisusHristos IubescPeIisusHristos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2014
Mesaje: 1
Implicit

Salut Marian! Tot Marian ma numesc si eu :) Am 28 de ani, probabil de aceeasi varsta. Am avut si eu ganduri de sinucidere cu ceva ani in urma. Dar, nu as face asta niciodata. Sunt dependent de tigari, cola, poker si altele Deci, ne asemanam asa intr-un mic fel. Mi-ar place sa te pot ajuta, si sper ca sfaturile mele sa iti fie de folos.

E foarte important sa iti doresti sa schimbi la tine ceea ce nu iti place la tine. Si tot o data sa intelegi ca Tu esti cel care faci schimbarea, e nevoie sa intelegi ca stand in depresie, plangand, injurand si altele nu iti face bine si nici nu te poti astepta sa ti se intample ceva bun.

Cauta sa te spovedesti de urgenta. Fa-ti o lista cu pacatele tale, si sa ai lista la tine, ca in timpul spovedaniei o sa uiti de unele pacate, si n-ai vrea sa se intample asta. O spovedanie sincera, si o cautare de pocainta de va ajuta foarte mult.

Incearca sa citesti acatistul si acoperamantul Maicii Domnului. Te va ajuta mult. Dar in toate va trebui sa ai rabdare. Dumnezeu, te v-a ajuta negresit. dar trebuie sa ai rabadare, sa nu cartesti, sa incerci sa tii post miercurea si vinerea, sa nu fumezi, sa nu bei in aceste zile. Si e nevoie de curaj, vointa si rabdare. Fa milostenie, incearca sa ajuti pe cineva cand ai posibilitatea. Daca vezi spre exemplu un cersator si nu ai o paine, un leu la tine cu care sa il ajuti poti spune o scurta rugaciune catre Domnul sa il ajute. Cauta sa faci cat mai multe fapte de smerenie.

Totodata sa incepi sa te rogi pentru tine, familia ta, pentru tatal tau decedat e foarte important sa te rogi pentru el, pentru ca alta alinare in iad nu are, decat rugaciuniile celor de aici. Si impune-ti sa te mai gandesti la sinucidere, vei ajunge in iad. Vei scapa de un rau mic pentru a da de un rau de care nu vei mai scapa.. Gandeste-te bine la asta.. Sinuciderea nu te scapa te adanceste.

Cauta sa te plimbi pe strada, sa vorbesti cu Dumnezeu, cauta aer curat, liniste. La anul cauta un loc de munca, si totul va fi bine. Dumnezeu sa te ajute!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.12.2014, 17:33:24
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Lightbulb Mariane, roaga-te si Sfantului Efrem cel nou din Grecia

Nu sunt vreu student la teologie ori, in niciun caz, vreun tanar duhovnic. Nu am avut, recunosc, astfel de probleme dar este un sfant, printre altii evident, la care tot ma rog eu. Acesta este sfantul Efrem cel nou, din Grecia, localitateaAttica, Nea Makri, langa Atena, pe muntele Amomon. Nu am fost acolo, la manastirea unde are moastele. Conform celor citite de mine despre el, a fost descoperit de o maica (Macaria) prin vis. Sapand in locul indicat in vis, maica, a dat intr-adevar peste moastele unui sfant (ale sfantului Efrem cel nou).
Acesta si-a dat duhul rapus de chinurile barbarilor, in jurul aniilor 1500; a murit spanzurat, cu capul in jos, cu o bucata de lemn aprins infipta in maruntaie (stomac).
De asemenea, am citit si multe minuni savarsite de acest sfant. A ajutat (si ajuta in continuare) multe persoane care ii fac acatistul. Cei mai multi ajutati sunt cei bolnavi, femeile care vor sa faca copii si nu pot si ajuta la examene; dar nu numai. A salvat si de la sinucidere persoane. Poti citi, de curiozitate, cateva date despre acest sfant.
Eu m-am rugat acestuia (fara ca sa stiu prea multe despre minunile si viata acestuia) si am fost ajutat; cand am citit mai in detaliu am ramas putin mirat deoarece mai ajutase si pe altii in probleme foarte asemanatoare.
Incearca; roaga-i-te; poate iti arata calea luminata.
Acest sfant nu doreste ca cei ajutati sa tina pentru ei ajutorul primit; tocmai din acest motiv ti-am scris despre el. Poate chiar te ajuta. Familiile, necazurile si nefericirea (pe langa boli grave si examene grele) sunt "specialitatea" sfantului.
Cu multa caldura, Dragos din Iasi, 25 ani.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.12.2014, 18:00:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Am uitat sa-ti zic o chestie, o adaug acum.

Toti trecem prin stari de deprimare. Cand vad ca sunt si eu asa am un remediu simplu rau de tot

Ma uit pe youtube la "fails of the "... la filme cu cazaturi si alte chestii comice. Dupa 30 minute din alea nu-ti mai arde de deprimare, te ridica binisor.

Uite mai jos: https://www.youtube.com/watch?v=l1nT1pCddNI
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.12.2014, 19:06:43
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am uitat sa-ti zic o chestie, o adaug acum.

Toti trecem prin stari de deprimare. Cand vad ca sunt si eu asa am un remediu simplu rau de tot

Ma uit pe youtube la "fails of the "... la filme cu cazaturi si alte chestii comice. Dupa 30 minute din alea nu-ti mai arde de deprimare, te ridica binisor.

Uite mai jos: https://www.youtube.com/watch?v=l1nT1pCddNI
Vorbesti din propria experienta? Chiar te ajuta sa nu fii deprimat? Dar dupa ce se termina clipul? Incepe altul, nu? Te ajuta, pe moment dar pe termen lung ... tot ce e posibil. Oricum, mai mult ca sigur, deprimarea o sa fie pe lista celor care au cazut in .. cap :D. Cu tot trupul in ghips chiar nu poti fi fericit (macar nu te poti sinucide :D din moment ce de abia poti face cativa pasi, dar na, esta e. :P ).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.12.2014, 10:01:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

te scoate din starea de melancolie sigur; din deprimare nu stiu sincer :)

gpalama, multumesc de link. Am si uitat de clipuletele de genul :)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde