Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1331  
Vechi 14.04.2016, 12:29:16
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Toate budele îndeplinesc aceleași funcții: poți medita și chiar ațipi pe/în ele. Bud(dh)a de acasă e cea mai bună, însă. Întotdeauna avuiun profund dispreț penru filosofia lăbăristo-trăncănitoare. Iar buddhismul este, cel puțin în partea lui "dogmatică" (a se citi "speculativă), exact așa ceva.
Reply With Quote
  #1332  
Vechi 14.04.2016, 13:41:34
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pardon, dacă-mi dai voie să zic așa.
Pardon bis, daca imi dai voie sa zic asa...
Reply With Quote
  #1333  
Vechi 14.04.2016, 13:55:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Biensiur...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1334  
Vechi 14.04.2016, 16:46:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pardon, dacă-mi dai voie să zic așa.
la venirea lui Hristos in lume m-am referit la cei 33 de ani petrecuti pe pamant, la predicarea Evangheliei, crucificarea, invierea si inaltarea Lui
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1335  
Vechi 14.04.2016, 18:59:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Se poate spune, de exemplu, ca este un proces in care fiinta se naste involuntar, fara control. Iar nasterea are ca si consecinta inevitabila, moartea.
Seriooos? Si atunci unde mai e liberul arbitru? Inclusiv alegerea non-existentei?

Citat:
Aici releva cum patima ne tine captivi in ciclul mortii. Cum suntem privati de libertate reala.
Adica ne nastem prizonieri? Adi Dumneazaul tau ne-a facut blestemati, incatusati sau ceva de genul?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1336  
Vechi 14.04.2016, 19:05:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Functia unui Buddha este aceea de a binecuvanta toate fapturile si de a le salva din samsara. In fiecare Buddha lucreaza Adi Buddha sau altfel spus Adi Buddha se reflecta desavarsit in fiecare Buddha.
Adica cum ar veni Adi asta mai intai le-a bagat in rahat, pardon, samsara pe urma cica incearca sa le salveze.
Pai sa le salveze cum?
Ca nu are nici o prezenta tangibila. Daca ar avea, nu ar mai fi nevoie de reincarnare.
Reincarnarea e dovada ca Adi Dumnezeu nu se baga in trebusoara asta.

Citat:
Daca un crestin crede in Iisus si se uneste cu duhul Lui, dpdv al budismului acel crestin devine un Buddha - samsara inceteaza pentru el - pentru ca prin Iisus ii este descoperit/revelat Adi Buddha.
Da, dar vezi tu, Hristos e Dumnezeu deplin. Si s-a intrupat.

Mataluta ai pe Adi care e transcedental, nu s-a relevant in nici un mod concret.

Asta daca nu cumva iei drept dovada niste povesti puse pe hartie de cativa calugari care altfel trebuiau sa munceasca ca sa manince o paine.

Povesti care de altfel. de la Budha incoace s-au modificat destul de radical, ba unele chestii au fost chiar intoarse pe dos.

Citat:
O fiinta poate primi binecuvantarile numai daca se straduieste sa se alinieze la duhul simtitor/rational al lui Adi Buddha (daca simte si actioneaza dupa Voia Lui).
Serios? Pariem ca Budha n-a zis niciodata asa ceva, ba dimpotriva?
Ca existenta unuo Dumnezeu absolut nu este o certitudine si nici n-are vreo relevanta pentru efortul de a atinge "iluminarea".
Ca totul se face prin muschiul mintii.

Citat:
Cu cat un crestin/budist se straduieste sa simta, sa gandeasca si sa actioneze asa cum ar face-o Iisus/Buddha cu atat primeste putere mai mare de sus (curatenie sufleteasca, dragoste pentru toata faptura...).
Pai Budha n-a facut nici o mare branza la viata lui, pe langa faptul ca amurit de lacomie/indigestie.
A stat sub un copac, a meditat (zice el) pe urma a turnat niste povesti si cam atat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1337  
Vechi 14.04.2016, 19:07:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Draga Buddha florinoltean75 ,cu siguranta ai primit semne si dovezi ale misiunii tale pe pamant de la Adi Buddha.Totusi Adi Buddha a gresit cand ti-a spus sa scrii "ortodox" la religie caci astfel a iesit in evidenta faptul ca este mincinos si tatal minciunii.Este evident negru pe alb ca Adi Buddha este un mincinos si tu ascultandu-l ai devenit si tu mincinos. Pai ce baza se poate pune pe cuvintele unui mincinos ,asa ca eu propun ori sa treci la religie buddhist,ori sa adaugi la pseudonim mincinosul.florinoltean75 .Daca nu ,eu propun sa fii banat si sa ti se stearga toate magariile pe care le-ai scris pe acest forum .
N-a miniit. Fiecare religie are mai multe coloraturi.
Exista budhisti ortodocsi asa cum exista evrei ortodocsi.

Problema ta ca tu intelegi prin "ortodox" "crestin ortodox".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1338  
Vechi 14.04.2016, 20:17:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
De exemplu este evident ca orice element al realitatii perceptibile apare la un moment dat pentru a dispare ulterior ( budismul dezvolta conceptele doctrinare de impermanenta grosiera si impermanenta subtila).

Realitatea observabila se recreeaza si distruge perpetuu.

In ce fel este implicat Dumnezeu in acest proces? In aparitia si extinctia infinitelor forme de existenta clipa de clipa?

Descrierea budista a Lui Dumnezeu recurge de exemplu la expresia:
"...the universe is not regarded as being linearly created, but being in a continuous, eternal co-relation with the deity."

"...universul nu este privit ca si cum ar fi creat linear (independent, inertial), ci intr-o eterna corelatie cu Dumnezeu" - un alt gen de exprimare.

Astfel ca apare si necesitatea de a concepe si percepe cat mai corect realitatea inconjuratoare, in acord cu natura ei, cu ceea ce este.

Mai departe, budismul dezvolta si o psihologie necesara pentru a clarifica terminologia "a concepe", "a percepe" corect/incorect.

Pentru ca patimile apar in procesele perceptiei fenomenelor, a modului cum sunt acestea concepute.
Clar, budhismul nu e pentru baba Leana cu 4 clase neterminate, ea mai are nevoie de vreo 200 de reincarnari ca sa priceapa ceva.

Si mie mi-ar mai trebui cred ca tot pe atatea sau mai multe, ca sa pricep utilitatea la toata povestea asta seaca.

Iar daca te pregatesti sa te lansezi intr-o tirada de paralele fortate ca sa ne explici cum aduci oarecum cu unele idei din crestinism, iti aduc aminte ca ar fi mult mai simplu sa ramai la crestinism.

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Depinde de cat de mult suntem dispusi sa analizam, pentru a nu simti ca ne indepartam de credinta simpla.
Exista asa ceva in "budhismul" tau?

"credinta simpla" la voi fiind...care?

In vreo cateva mii de adibudasi care nu se stie cum, dar cumva, vegheaza ca toata lumea sa evolueze spiritual trimitand pe toti prin mii de reincarnari care ii obliga sa faca rau celor care au facut rau pentru ca la randul lor sa fie pedepsiti cu rau si tot asa?

Nu stiu tu, dar mie mi se pare destul de masochist sa gasesti placere, mai ales "duhovniceasca" in asa ceva.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 14.04.2016 at 20:20:35.
Reply With Quote
  #1339  
Vechi 15.04.2016, 14:04:12
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Nu Dragos, probabil Adi Buddha ala e kata-phalic.
Reply With Quote
  #1340  
Vechi 15.04.2016, 14:35:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

O fi rudă cu Adi Minune?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 15:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 22:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 22:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 11:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 21:14:10