Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.08.2010, 19:23:15
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

OK, dar anestezia peridurala?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.08.2010, 19:59:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
1Cumva prin Belgia in aceste circumstante se pune problema de ,, vin invechit si icre innegrite" ? si noi nu am aflat inca ?
Adica hai sa nu fim penibili, DE DURERE ESTE VORBA; doar de durere !
!
:)Eu nu afirm ca Fani are dreptate in tot ce afirma dar de aici pina la a o ironiza si a face pe atotstiutorul este drum lung.
Macar de la un medic( asa cum pretinzi sa fii) ar fi trebuit sa aflam de fapt ca alegerea de a avea naste prin cezariana nu este o evitare a durerii, scrisa cu litere mari, ci o dorinta de a evita rupturile perineale, fistulele care rezulta, cusaturi deseori extensive cu implicatii nefaste in viata intima a cuplului, cu dureri rezultate din contactul sexual.

Iar pentru informarea unui "medic" ...durerea nasterii " in Belgia" se evita foarte simplu, cu epidural in coloana

Imi pare rau daca am afectat intensitatea uralelor care ar fi trebuit sa urmeze din partea fan-clubului tau :)

Last edited by andreicozia; 10.08.2010 at 20:05:48.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.08.2010, 20:06:35
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
unul dintre cele mai mari daruri pe care ni le-a dat Dumnezeu, noua mamelor, este acela de a alapta. e una dintre cele mai mari bucurii de pe pamant.sa vezi mogaldeata cum atinge cu piele lui fina si catifelata pielea ta, sa iti simti caldura trupului si respiratia si sa vezi cum, ca un mielusel cauta cu gurita sanul, apoi il ia in gurita si incepe sa traga pofticios, aruncandu-ti, din cand in cand cate o privire tandra, in timp ce tu il ti cu drag in brate si ii mangai capsorul mirosind a lapte, a bebelus...in acele clipe iti doresti ca timpul sa se opreasca in loc si sa ramai ptr totdeauna in aceeasi pozitie, sa te bucuri la nesfarsit de acea clipa de rai.
oare daca o bucurie pamanteasca ne aduce atata fericire, oare cat de fericit poate sa fie crestinul cand se uneste in chip tainic cu Hristos si se pregateste ptr vesnicie?oare cata fericire poate sa fie dincolo?
cred ca o mama se simte cu adevarat implinita doar atunci cand alapteaza, e unul dintre cele mai amri daruri ale lui Dumnezeu ptr noi.
pacat ca nu toate mamele stiu sa se foloseasca de el...
Lore, asa frumos ai scris, m-au trecut fiori (la "fiorul laptelui" ma refer). E minunat sa alaptezi, doar ca nu-i usor la inceput iar mamele tinere nu au sprinjin tocmai de acolo de unde ar trebui sa vina, de la mamele lor (si soacrele eventual). Dar cum acutalele bunici nu prea au alaptat ... ca asa era mentalitatea pe atunci, adesea sunt cele care observa primele ca e flamand copilul, ca mama are laptele prea slab sau prea gras, mama are sanii prea mici, etc. Proaspetele mamici chiar daca citesc in reviste ca e bine sa alaptezi, sunt lipsite de sustinere din partea familiei si de anumite sfaturi practice pe care macar asistentele de puericultura ar trebui sa fie in stare sa le dea... dar...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.08.2010, 20:20:34
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
OK, dar anestezia peridurala?
Cu anestezia peridurala se pot evita durerile, dar uneori poate fi chiar mai rau ca la nasterea naturala in sensul ca un doctor lucid nu mai face doza de anestezic si cand se apropie expulzia si atunci mama se trezeste brusc in durerile cele mai crunte, e luata pe nepregatite de durerile cele mai mari, nu mai poate lupta, se sperie, nu mai coopereaza...
Problema cu anestezia peridurala tine de faptul ca poate afecta negativ eficienta contractiilor, poate incetini travaliul, poate face ca femeia sa nu mai fie capabila sa impinga eficient si ca urmare sa fie nevoie de extractie cu vacuum sau forceps, ceea ce inseamna mari riscuri pentru copil (hemoragie cerebrala, fracturi) si riscuri pentru mama de ai fi afectate tesuturile. Pentru ca nu mai poate impinge copilul, acesta se poate chiar sufoca si... moare. Este un procent mic, dar este... oare merita sa inlocuiesti o durere infernala cum e cea de nastere (dar naturala si limitata in timp la cateva ore) cu durerea de o viata de a te sti vinovata de nenorocirea copiluli tau, de a-l vedea cum se chinuie cu lungile sedinte de recuperare, de a-l sti anormal pentru tot restul vietii, sau... de a sti ca incapacitatea ta de jertfa a insemnat moartea lui. Nascut mort, bebelusul ramane si nebotezat... CHIAR MERITAAAAA!?!?!?!?!?!

Trebuie sa fac o precizare pentru cine nu intelege de ce femeia nu mai poate impinge eficient copilul. In momentul in care se ajunge in faza de expulzie, gravida simte o nevoie imperioasa de a impinge, e ceva deosebit de ceea ce se poate face voit. Peridurala anuleaza aceasta senzatie, ca urmare va impinge nitel cat poate si ea dupa osteneala travaliului (care tot este in ciuda reducerii durerilor).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.08.2010, 21:01:55
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Prin intrebare am vrut sa atrag atentia asupra asupra faptului ca se interpreteaza ca unul din scopurile nasterii este durerea femeii; pana acum gandeam ca scopul nasterii este aducerea pe lume de copii sanatosi, la mame sanatoase, care sa fie capabile sa aiba grija de copii din primele zile. Daca o femeie ar naste, contrar vointei ei, prin cezariana (cu ideea cu totul gresita ca scapa de dureri) numai din egoism, asta nu ar face-o mai tarziu sa fie mama mai buna.
Astept sa raspunda cei cu cunostinte teologice temeinice: este durerea unul din scopurile nasterii?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.08.2010, 21:13:45
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Cu anestezia peridurala se pot evita durerile, dar uneori poate fi chiar mai rau ca la nasterea naturala in sensul ca un doctor lucid nu mai face doza de anestezic si cand se apropie expulzia si atunci mama se trezeste brusc in durerile cele mai crunte, e luata pe nepregatite de durerile cele mai mari, nu mai poate lupta, se sperie, nu mai coopereaza...
Problema cu anestezia peridurala tine de faptul ca poate afecta negativ eficienta contractiilor, poate incetini travaliul, poate face ca femeia sa nu mai fie capabila sa impinga eficient si ca urmare sa fie nevoie de extractie cu vacuum sau forceps, ceea ce inseamna mari riscuri pentru copil (hemoragie cerebrala, fracturi) si riscuri pentru mama de ai fi afectate tesuturile. Pentru ca nu mai poate impinge copilul, acesta se poate chiar sufoca si... moare. Este un procent mic, dar este... oare merita sa inlocuiesti o durere infernala cum e cea de nastere (dar naturala si limitata in timp la cateva ore) cu durerea de o viata de a te sti vinovata de nenorocirea copiluli tau, de a-l vedea cum se chinuie cu lungile sedinte de recuperare, de a-l sti anormal pentru tot restul vietii, sau... de a sti ca incapacitatea ta de jertfa a insemnat moartea lui. Nascut mort, bebelusul ramane si nebotezat... CHIAR MERITAAAAA!?!?!?!?!?!

Trebuie sa fac o precizare pentru cine nu intelege de ce femeia nu mai poate impinge eficient copilul. In momentul in care se ajunge in faza de expulzie, gravida simte o nevoie imperioasa de a impinge, e ceva deosebit de ceea ce se poate face voit. Peridurala anuleaza aceasta senzatie, ca urmare va impinge nitel cat poate si ea dupa osteneala travaliului (care tot este in ciuda reducerii durerilor).
Ma intreb cate din parerile di acest thread sunt enuntate in cunostinta de cauza? Pt dl Zaharia, daca ai fi femeie ai mai gandi la fel? Ca si barbat cate dureri de genul celor de nastere ai suportat fara sa incerci sa faci ceva sa le combati? Nu judeca pana nu simti, sfatul meu. Personal nu sunt de acord cu cezariana, cred ca tot ce e natural e perfect dar nici cu aruncatul pietrelor in altii nu-s de acord.

Iar in lregatura cu citatul de mai sus... Am avut, personal o anestezie epidurala si nu am simtit dureri in ultimele ore de travaliu, lucru care m-a ajutat sa ma recuperez foarte usor si chiar am fost acasa dupa 8 ore de la nastere (nu locuiesc in tara si aici nu este obligatorie spitalizarea dupa nastere ca si multe alte practici cum ar fi controalele ginecologice in tp sarcinii). Si ca sa te contrazic, se simte o "nevoie" de a impinge si o faci chiar foarte bine fara dureri :).
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.08.2010, 21:38:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Astept sa raspunda cei cu cunostinte teologice temeinice: este durerea unul din scopurile nasterii?
"cei cu cunostinte teologice temeinice" in ale durerii nasterii.... hai ca esti haioasa! :)))))
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.08.2010, 23:18:00
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
Iar in lregatura cu citatul de mai sus... Am avut, personal o anestezie epidurala si nu am simtit dureri in ultimele ore de travaliu, lucru care m-a ajutat sa ma recuperez foarte usor si chiar am fost acasa dupa 8 ore de la nastere (nu locuiesc in tara si aici nu este obligatorie spitalizarea dupa nastere ca si multe alte practici cum ar fi controalele ginecologice in tp sarcinii). Si ca sa te contrazic, se simte o "nevoie" de a impinge si o faci chiar foarte bine fara dureri :).
am avut parte de 3 nasteri, iar la ultima, ca desteapta am apelat la peridurala, chipurile, ca sa scap de dureri.
e adevarat, durerile au incetinit,DAR...cand dilatatia era maxima si m-am urcat pe capra am simtit cum mi se blocheaza respiratia,nu puteam impinge, copilul incerca sa iasa si eu eram blocata si nu mai puteam face nimic.prima oara in viata cand am simtit ca mor(si dupa spusele medicului nici nu eram departe).norocul meu a fost ca stiam cum trebuie impins ca altfel....cine stie ce soarta ar fi avut bebelusul,cu ultimele puteri am impins si apoi am cazut intr-un lesin dulce, din care, de cele mai multe ori, nu te mai trezesti.
deci cu oricine am ocazia zic:NU PERIDURALA!!!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.08.2010, 00:13:17
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela87 Vezi mesajul
Ma intreb cate din parerile di acest thread sunt enuntate in cunostinta de cauza? Pt dl Zaharia, daca ai fi femeie ai mai gandi la fel? Ca si barbat cate dureri de genul celor de nastere ai suportat fara sa incerci sa faci ceva sa le combati? Nu judeca pana nu simti, sfatul meu. Personal nu sunt de acord cu cezariana, cred ca tot ce e natural e perfect dar nici cu aruncatul pietrelor in altii nu-s de acord.

Iar in lregatura cu citatul de mai sus... Am avut, personal o anestezie epidurala si nu am simtit dureri in ultimele ore de travaliu, lucru care m-a ajutat sa ma recuperez foarte usor si chiar am fost acasa dupa 8 ore de la nastere (nu locuiesc in tara si aici nu este obligatorie spitalizarea dupa nastere ca si multe alte practici cum ar fi controalele ginecologice in tp sarcinii). Si ca sa te contrazic, se simte o "nevoie" de a impinge si o faci chiar foarte bine fara dureri :).
Ai avut noroc. Doar un anumit procent dintre persoanele care apeleaza la peridurala au probleme. Din punct de vedere medical procentul e multumitor, dar cand este vorba de a intra copilul tau in acel procent... Oare se merita? Eu stiu pe cineva care a nascut in Anglia si care din cauza periduralei nu a mai putut impinge si a avut nevoie de extractie cu vacum. Din cauza extractorului cu vacum copilul a facut hemoragie cerebrala si a ramas cu retard pe viata... Fireste stiu mai multe femei care au nascut cu peridurala si nu au avut probleme. Eu una nu as risca viata si sanatatea copilului meu.

In privinta combaterii durerilor de nastere, exsita alternative mai sanatoase. Problema se pune intre a opta, pe de o parte, pentru manevre medicale, chestii care ti se fac, tu esti pasiva, altcineva trebuie sa raspunda si, pe de alta parte, o participare constienta, activa la nastere, la o nastere in care mama e actorul principal.
Intre alternativele santoase se numara o viata activa in timpul sarcinii cu exercitii usoare, exercitii de respiratie invatate si practicate in timpul nasterii, masaje, pozitii care favorizeaza dilatatia si nu apasa pe uter in timpul travaliului, ceai cald, pungi cu gheata, dusuri sau stat in cada cat timp membranele nu sunt rupte, plimbat in timpul travaliului... multe se pot face, important este ca mama si copilul sa iasa santosi din aceasta incercare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.08.2010, 00:14:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
am avut parte de 3 nasteri, iar la ultima, ca desteapta am apelat la peridurala, chipurile, ca sa scap de dureri.
e adevarat, durerile au incetinit,DAR...cand dilatatia era maxima si m-am urcat pe capra am simtit cum mi se blocheaza respiratia,nu puteam impinge, copilul incerca sa iasa si eu eram blocata si nu mai puteam face nimic.prima oara in viata cand am simtit ca mor(si dupa spusele medicului nici nu eram departe).norocul meu a fost ca stiam cum trebuie impins ca altfel....cine stie ce soarta ar fi avut bebelusul,cu ultimele puteri am impins si apoi am cazut intr-un lesin dulce, din care, de cele mai multe ori, nu te mai trezesti.
deci cu oricine am ocazia zic:NU PERIDURALA!!!
Inseamna ca anestezistul nu a facut bine peridurala. O peridurala bine facuta nu anuleaza senzatiile, iar in faza expulziei nu ar trebui sa se mai adauge anestezic si atunci simti si contractiile, si o parte din durere, si stii cand sa impingi. La mine asa a fost la prima nastere. Avantajul periduralei este ca te simti mai odihnita cand incepe expulzia, nu esti epuizata de dureri, daca faza dinainte a fost lunga; daca este scurta intr=adevar nu este neaparat nevoie.

Riscurile de care vorbeste Cristina exista. De aceea medicii buni nu propun peridurala daca contractiile nu sunt destul de puternice si dilatarea nu se produce destul de repede = ca sa nu se incetineasca si mai tare procesul.
Riscul de moarte al cupilului nu este din cate stiu eu mai mare decat fara peridurala.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ceaiuri pt. femei taluta Generalitati 1 14.03.2011 20:14:52
Am dureri ingrojitoare pe partea stanga emiliulia Umanitare 55 22.09.2010 16:01:49
Valoarea unei femei zoridezi Generalitati 3 31.05.2010 13:28:16
Pentru femei Florin Liviu Generalitati 2 20.05.2010 10:20:00
Prietena mea ia anticonceptionale numai ptr dureri alinu Generalitati 41 21.07.2009 01:01:50