Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.01.2011, 21:47:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit 2. Una mai usoara...

Cine este capul Bisericii?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.01.2011, 22:00:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine este capul Bisericii?
Hristos...
desi unii zic ca-i PAPA..:-)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.01.2011, 22:03:22
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Hristos...
desi unii zic ca-i PAPA..:-)
Nici catolicii nu zic ca-i papa, ci tot Hristos, ca si noi.
Ei zic insa ca papa este vicarul lui Hristos. Pentru noi insa, fiecare episcop este vicarul lui Hristos.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.01.2011, 22:05:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca raspund imi dai doi de 10???:-)
Duhul Sfant!
Ce frumos ar fi fost sa se mai repete VIZIBIL macar o data la 100 de ani pogorirea DUhului Sfint peste patriarhi macar ca sa fie prezenta si presa, televiziunile, pentru intarirea credintei tuturor si intru lepadarea ereziilor.

Inca o ramificare a extemporalului, daca nu e cu suparare pentru domn profesor:

Daca Duhul s-a pogorit peste toti formind o biserica noua, de ce oare numai doi-poate trei Apostoli au promovat-o restul alegind sa ramina in Ierusalim cu neamurile lor si unde nu s-a ales nimic de crestinism? Oare au primit mesaje diferite de la Duhul Sfint
Pavel creatorul crestinismului pe hirtie nici nu a fost ACOLO la Pogorirea S.D., iar Petru nici nu a pus piciorul in Roma.

Stiu ca ni se cere sa ne insusim absolut totul PAPAGALICESTE ca la scoala primara( fara sa gindim sau doamne fereste sa intrebi ceva), insa nu toata lumea poate sa creada orbeste.

Interesant este ca la noi chiar si in scoala este instaurata aceasta teroare tacita, clar venita din religie, unde toti de pe bancile scolii sunt dresati sa se uite URIT la cei care INTREABA, ca sa nu mai vorbim de profesori care pe vremuri te si urecheau

Last edited by andreicozia; 03.01.2011 at 22:17:10.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.01.2011, 22:15:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit 3. Alta usoara:

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Hristos...
desi unii zic ca-i PAPA..:-)
Asa este, stim cu totii. Dar cine/ce este Trupul Sau, atunci - Trupul cu care ne impartasim la Liturghie?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.01.2011, 22:19:16
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asa este, stim cu totii. Dar cine/ce este Trupul Sau, atunci - Trupul cu care ne impartasim la Liturghie?
aaaaaaaaaaa, piinea care a frint-o la ultima cina?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.01.2011, 22:46:02
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce frumos ar fi fost sa se mai repete VIZIBIL macar o data la 100 de ani pogorirea DUhului Sfint peste patriarhi macar ca sa fie prezenta si presa, televiziunile, pentru intarirea credintei tuturor si intru lepadarea ereziilor.
Recunosc:este ceea mai originala idee pe care am auzit-o.Cozia esti pur si simplu surprinzator: o programare a pogorarii Sfantului Duh dar nu oricum ci in prezenta jurnalistilor si a televiziunilor.Baietii cu ,,Jesus Christ Superstar"au fost niste bieti naivi.Am o singura intrebare,sper sa nu fie retorica:ce te face sa crezi ca acesta pogorire va fi vizibila la modul unei transmisii televizate(sper ca nu iti doresti si interviuri cu Sfantul Duh)?

Sa inteleg(corecteaza-ma unde gresesc) ca in viziunea ta ar fi cam asa: patriarhii anunta din timp,banuiesc ca inspirati divin,la ce ora si in ce zi ii va vizita Duhul Sfant.Mass-media se repede,Duhul Sfant se pogoara(nu cumva sa intarzie ca sa intre si reclamele in pauza de publicitate eventual),se intimpla ceva(apropo:ce se intimpla?)iar cei prezenti,cu telecomanda,in fata televizoarelor spun:

,,Yep,am vazut transmisia in direct de astazi a pogorarii Duhului Sfant.Acum cred.Cine nu crede maine in reluare de la 8 dimineata".O sa traduc opinia ta in engleza si o voi populariza pe toate forumurile protestante pe care le stiu.Este incredibila,the play of the day.Am crezut ca nu mai ma surprinde nimic.

Last edited by Scotsman; 03.01.2011 at 22:48:03.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.01.2011, 22:55:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Recunosc:este ceea mai originala idee pe care am auzit-o.Cozia esti pur si simplu surprinzator: o programare a pogorarii Sfantului Duh dar nu oricum ci in prezenta jurnalistilor si a televiziunilor.Baietii cu ,,Jesus Christ Superstar"au fost niste bieti naivi.Am o singura intrebare,sper sa nu fie retorica:ce te face sa crezi ca acesta pogorire va fi vizibila la modul unei transmisii televizate(sper ca nu iti doresti si interviuri cu Sfantul Duh)?

Sa inteleg(corecteaza-ma unde gresesc) ca in viziunea ta ar fi cam asa: patriarhii anunta din timp,banuiesc ca inspirati divin,la ce ora si in ce zi ii va vizita Duhul Sfant.Mass-media se repede,Duhul Sfant se pogoara(nu cumva sa intarzie ca sa intre si reclamele in pauza de publicitate eventual),se intimpla ceva(apropo:ce se intimpla?)iar cei prezenti,cu telecomanda,in fata televizoarelor spun:

,,Yep,am vazut transmisia in direct de astazi a pogorarii Duhului Sfant.Acum cred.Cine nu crede maine in reluare de la 8 dimineata".O sa traduc opinia ta in engleza si o voi populariza pe toate forumurile protestante pe care le stiu.Este incredibila,the play of the day.Am crezut ca nu mai ma surprinde nimic.
Patriarhii nu trebuie sa anunte, ci doar sa se intruneasca in Sinoade asa cum o face Vaticanul cind declara "Habemus Papa" De ce la nici un sinod ecumenic nu a izbucnit acel vint naprasnic care sa fi maturat totul in sala celor intruniti la 50cime?

Nu este normal ca Duhul Sfint sa apara ca la 50cime si totul sa fie legit!
De ce oare totul se face hush-hush, pe dupa perdele si usi zavorite( incepind cu izraelitii)?
De ce este Dumnezeu asa de sfios? ...intreb si eu din nou ca nestiutorul Toma?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.01.2011, 23:03:05
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Patriarhii nu trebuie sa anunte, ci doar sa se intruneasca in Sinoade asa cum o face Vaticanul cind declara "Habemus Papa" De ce la nici un sinod ecumenic nu a izbucnit acel vint naprasnic care sa fi maturat totul in sala celor intruniti la 50cime?

Nu este normal ca Duhul Sfint sa apara ca la 50cime si totul sa fie legit!
De ce oare totul se face hush-hush, pe dupa perdele si usi zavorite( incepind cu izraelitii)?
De ce este Dumnezeu asa de sfios? ...intreb si eu din nou ca nestiutorul Toma?
Andrei,vezi ca despre Toma nu se spune ca ar fi si atins ranile.Chestie de nuanta cat un graunte de mustar al Credintei.Un sinod ecumenic spulberat de un vant naprasnic :)))Foarte tare frate,foarte tare.Problema este ca in Faptele Apostolilor 2:2 se spune ,,s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt" nu taifunu Catrina care ii matura pe apostoli:))))

Hush-hush?!:)))Cel de Sus este sfios?!:)))Omule,spre sa cunosti un avocat bun si nu ma refer la unul care sa te ajute pe lumea asta.PS:dupa faza cu ,,vantu naprasnic" Apostolul Petru citeza din Ioil si Psalmi ca sa le explice..dar deja cred ca vorbesc fara sens.Bafta si toate cele bune:))

Last edited by Scotsman; 03.01.2011 at 23:05:36.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.01.2011, 23:11:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Faptele Apostolilor 2:2[/b] se spune ,,s-a făcut un vuiet, ca de suflare de vânt" nu taifunu Catrina care ii matura pe apostoli:))))

:))
Bine fie ca tine... DOAR vuiet, insa din moment ce exista o succesiune Apostolica si toti Patriarhii sunt LA FEL ca si APOSTOLII de ce nu vine Duhul Sfint peste ei pentru confirmarea celor spuse de unii si altii?(ca doar sunt spuse de oameni nu de Dumnezeu, deci avem dreptul sa ne indoim de cele afirmate, ca doar traim intr-o lume vecina cu Iadul, adica o lume de mincinosi si manipulatori

Stii expresia aceea ADEVARATA:

Nu exista nimeni FARA DE PACAT, adica NEMINCINOS

Toata lumea fara exceptie, este un lucru clar in Teologie!

Last edited by andreicozia; 03.01.2011 at 23:13:11.
Reply With Quote
Răspunde