Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2022, 20:22:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit Planul Bisericii pentru zilele libere legale

Având în vedere că sunt câteva zile libere în calendarul laic, în care măcar teoretic sunt mai mulți oameni liberi, s-ar putea face priveghere de noapte.

Nu înțeleg de ce nu se face în orașele populate măcar priveghere de noapte înainte de 1 Decembrie de exemplu 30.11 spre 1.12, cum se face de anul nou de exemplu.

Și nu e numai 1 Decembrie liberă, am văzut că în calendarul bisericesc varianta caiet, sunt trecute și zilele libere de la stat, deci Biserica ar trebui să le ia în considerare și să umple și acel spațiu religios, pt cine vrea și are timp.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2022, 07:16:54
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Interesanta solutie ai promovat, insa ea nu se poate pune in aplicare(ba chiar BOR se fereste de asa ceva) pentru ca s-ar dovedi fara putinta de tagada ca Iisus Hristos nu este o preocupare nici de timp liber nici pentru mai putin de 10% dintre cei botezati; ei nu vin nici ziua la biserica si tu organizezi pierderea noptii?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2022, 10:05:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Interesanta solutie ai promovat, insa ea nu se poate pune in aplicare(ba chiar BOR se fereste de asa ceva) pentru ca s-ar dovedi fara putinta de tagada ca Iisus Hristos nu este o preocupare nici de timp liber nici pentru mai putin de 10% dintre cei botezati; ei nu vin nici ziua la biserica si tu organizezi pierderea noptii?
Am mers la o parohie unde Vecernia se făcea mai spre seară, Utrenia începea pe la 23:00 și Liturghia de la 00- până la 02.00 sau chiar spre ora 03.00 în cadrul unei privegheri.

Constatări,
- erau ceva tineri din ASCOR care cântau bine la strană, impulsionau ritmul slujbei și atenția la acele ore,
- se slujea la lumina candelei, nu se aprindea lumina electrică în Biserică era atmosferă ca la mănăstirile de demult,
-Biserica avea în ea vreo 200 de oameni sau ceva mai mult până spre ora 2 și ceva, era în timpul săptămânii nici măcar nu era vinerea spre sâmbăta acea priveghere, nu era zi liberă.

Vreo 40% erau tineri, deci nu erau numai bătrâni, din contră bătrânilor poate le e frică să meargă noaptea din cauza vagabonzilor și a tâlhăriilor, sau pentru că nu au mașină, era și frig afară și întuneric fiind zi de toamnă târzie spre iarnă, deci mergea tot populația dinamică, ce are mașină servici, nu era neapărat imaginea clasică de pensionari la 80 de ani care se târâie în botă până la Biserică.

urmează partea a doua mai târziu...
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.12.2022 at 10:08:08.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2022, 22:01:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Interesanta solutie ai promovat, insa ea nu se poate pune in aplicare(ba chiar BOR se fereste de asa ceva) pentru ca s-ar dovedi fara putinta de tagada ca Iisus Hristos nu este o preocupare nici de timp liber nici pentru mai putin de 10% dintre cei botezati; ei nu vin nici ziua la biserica si tu organizezi pierderea noptii?
Obiceiul participării la slujbe, chiar și de priveghere se cultivă și se educă, în timp, cu răbdare.
Inițial se face un proiect pilot, 2 Biserici mai mari dintr-un oraș una la Nord, una la Sud în care să se facă priveghere cam odată pe lună și la 2 săptămâni în timpul postului.
Nu mai mult de odată pe lună în afara postului pt că există riscul să suprasaturezi.

Unde am fost eu la priveghere, veneau preoți din mai multe parohii și implicit veneau cu câțiva enoriași după ei că anunțau la ei unde slujeau, nu erau numai dintr-o singură parohie.

Dacă s-ar face în toate bisericile, poate nu s-ar duce mulți și ar fi preotul cu 20 de oameni, cam puțin, dar în 5-10-15 ani oamenii s-ar educa în spiritul privegherii, mulți nici nu știu ce e aia o slujbă de priveghere, nu știu că e maslu la ei în oraș și unde e pe zilele săptămânii, nu știu ce e Vecernia cu Litie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2022, 17:30:41
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

O altă problemă în care nu s-a făcut suficient lobby din partea Bisericii Ortodoxe, zilele de 6 și 7 Ianuarie, libere pt toată lumea, adică Boboteaza și Soborul Sfântului Ioan Botezătorul:


https://stirileprotv.ro/divers/proie...i-in-2023.html

S-ar putea adopta pt 2023, au trebuit să treacă 33 de ani de la revoluție și să moară vreo 5-6 milioane de români din 89 până acum care nu s-au bucurat de această zi cum se cuvine, pt ca să se ia decizia asta, și să se calce ziua de 6 ian prin muncă ?

Măsura ajută și pe cei care au calendarul Iulian și sărbătoresc Nașterea Domnului în 7 Ianuarie și e prin mai toate țările ortodoxe zi liberă de la stat inclusiv Grecia și Cipru care sunt pe calendarul Gregorian și țin la 25 Decembrie Nașterea Domnului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.12.2022 at 17:34:26.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.02.2023, 02:09:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Trinitas Tv Zilele de 6 și 7 ianuarie vor fi sărbători legale
Așadar, e oficial din 2024, cel puțin bugetarii vor avea și aceste două zile libere, pe calendarul Iulian 7 ianuarie e Nașterea Domnului.
Ceilalți vor trebui plătiți suplimentar deci patronii îi vor lăsa liber probabil și vor trage în alte zile tare.
Interesant e că 9 din 15 sărbători libere legale în Codul Muncii sunt religioase, adică 60%.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2023, 15:01:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Trinitas Tv Zilele de 6 și 7 ianuarie vor fi sărbători legale
Așadar, e oficial din 2024, cel puțin bugetarii vor avea și aceste două zile libere, pe calendarul Iulian 7 ianuarie e Nașterea Domnului.
Ceilalți vor trebui plătiți suplimentar deci patronii îi vor lăsa liber probabil și vor trage în alte zile tare.
Interesant e că 9 din 15 sărbători libere legale în Codul Muncii sunt religioase, adică 60%.
Foarte buna initiativa mai ales ca sunt respectati si cei cinstiti ce tin sarbatorile asa cum se sarbatoresc ele in Cer, in ortodoxia slava si in Athos, cei ce nu s-au luat dupa eretici trecand la noul calendar dat cu 13 zile inainte. Nu e gresala canonica ca sa fie rupta unitatea dar apar pomeniri de sfinti in alte zile, posturi micsorate si alte incurcaturi fata de Cer.

Problema insa care nu e luata in serios este felul in care se tin sarbatorile de catre romani care imbina traditia crestina cu traditia lumeasca a desfranarilor cu belsug de mancaruri si bauturi multe, alese, fara numar, preparate dupa retete autohtone stramosesti sau lumesti, pagane, comerciale si omul dupa ce se inalta in sarbatorile liturgice venind acasa sau intalnindu-se cu prietenii se autodistruge grozavindu-se, jucandu-se cu caderea sarbatorind cu fripturi, grasimi, uleiuri si aluaturi, cu tot felul de preparate bogate in carnarie, oua, lapte, miere, branza, dulciuri si bauturi tari sau cu volum mare nepasandu-i cat de mare ii e caderea traditionala in fiecare din marile sarbatori si in fiecare sambata si Duminica.

Daca suntem ortodocsi trebuie sa invatam sa sarbatorim frumos si Cereste asa cum a sarbatorit Hristos impreuna cu ucenicii si cu poporul sarac lepadand traditiile noastre ”romanesti” corcite cu lumea pagana laudandu-ne cu taierea de porci, oi, capre, cai, gaini, pui, pasari si cu alte animale cu a caror carne ne umplem camara si frigiderul ca sa ne tina cat mai mult sa putem minca zilnic cate ceva. Iar de bautura ce sa mai vorbim? Bautura tare si multimea de bere si vin se bea zilnic fara masura de cateva ori pe zi si nu numai in sarbatori. Sigur ca fiecare stie cat poate duce dar nu putem pune desfranrea si desfatarea si ameteala noastra pe sarbatoarea in care ne veselim. Deci trebui sa abandonam ”traditia” asta bahica hulpava eliberand-ne de toti master chefii rasariti ca ciupercile dupa ploaie pe toate canalele TV si pe internet sau face book si tiktok ca sa nu-i mai urmam fiindca ei ne duc sufeltul in iad desavarsindu-ne pofta de ospete si dansuri cu dezgoliri si doruri de iubite.

Deci cum se cuvine sa sarbatorim sarbatorile crestin-ortodoxe? Asta ar trebui sa invatam. Io nu stiu si de fiecare data o patzesc. Stie cineva sa ne explice?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2023, 20:21:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Foarte buna initiativa mai ales ca sunt respectati si cei cinstiti ce tin sarbatorile asa cum se sarbatoresc ele in Cer, in ortodoxia slava si in Athos.
Nu e gresala canonica ca sa fie rupta unitatea dar apar pomeniri de sfinti in alte zile, posturi micsorate si alte incurcaturi fata de Cer.
Vatopedu care e mănăstirea coordonatoare centrală a trecut pe stil nou la un moment dat, restul sunt pe calendarul Iulian.

Sigura problemă cu inițiativa asta e că vine la 34 de ani de la căderea comunismului, din 2024 și nu s-a dat în ianuarie 1990, avortul au știut să-l legalizeze primul feseniștii puși să ne distrugă.
Și Duminica încă se lucrează, nu ca în Polonia, Austria, Grecia unde Duminica e zi de biserică și pt familie.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Problema insa care nu e luata in serios este felul in care se tin sarbatorile de catre romani care imbina traditia crestina cu traditia lumeasca a desfranarilor cu belsug de mancaruri si bauturi multe, alese, fara numar, preparate dupa retete autohtone stramosesti sau lumesti, pagane, comerciale
Tot mai puțini oameni știu să gătească și sunt tot mai bătrâni cei care știu rețete, la un moment dat vor muri și vor lua cu ei știința culinară.
Chiar dacă piața abundă de cooking showuri, nici femeile nu mai gătesc multe, iar bărbații care știu să gătească sunt totuși o elită în domeniu și gătesc doar pentru restaurante, și sunt rari.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
si omul dupa ce se inalta in sarbatorile liturgice venind acasa sau intalnindu-se cu prietenii se autodistruge grozavindu-se, jucandu-se cu caderea sarbatorind cu fripturi, grasimi, uleiuri si aluaturi, cu tot felul de preparate bogate in carnarie, oua, lapte, miere, branza, dulciuri si bauturi tari sau cu volum mare nepasandu-i cat de mare ii e caderea traditionala in fiecare din marile sarbatori si in fiecare sambata si Duminica.
La un moment dat nu vor mai fi deloc bucat tradiționale, va fi scump să ai și carne pe masă, deja e scump se închid toate fermele din Occident pe motive ecologiste, vom vedea ce bucurie va fi atunci când moare o generație cu tot cu rețele clasice și se va mânca și mai chimizat și omul va fi complet dependent de plasticul din supermarket.

De bine de rău când mâncai din gospodăria proprie era mai puțin chimizat, cu vreo 80% mai puțin nociv, doar la cereale se punea îngrășământ chimic cam atât și câteva injecții pt unele boli la porci și antibiotice la unele animale.
Acum ai carne din Spania în Kaufland care e și ațoasă de se tocește lama de la mașina de măcinat în ea, aia sigur e drumul spre cancer sau alte tulburări gastro.

Lasă că o să vedem ce iad va veni, eventual să mâncăm făină de greier, mâncăm carne sintetică de la Bill Gates cu celule clonate.

Într-adevăr la băutură nu am văzut restricții, o fi și aici un plan să-ți bei mințile ca să fii neputincios în fața lor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2023, 20:48:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Lasă că o să vedem ce iad va veni, eventual să mâncăm făină de greier, mâncăm carne sintetică de la Bill Gates cu celule clonate.

Într-adevăr la băutură nu am văzut restricții, o fi și aici un plan să-ți bei mințile ca să fii neputincios în fața lor.
Planul e sa bage in noi frica si grija lumii ca de frica sa tradam, sa ne nemultumim mintind si sa acuzam pe Dumnezeu in loc sa acuzam sistemul si pe cei ce-l conduc. Iar daca ai in tine starea de acuzare si suferinta permanenta la un moment dat te razbuni pe nevinovati si pe Dumnezeu, acuzi cu furie si suparare, de frica mortii si pierderea libertatii si lovind te mandresti, batjocuresti, deznadajduiesti si iar lovesti, iar in semetie si mandrie stapanesc diavolii fara probleme chiar daca nu-si fac simtita prezenta pentru ca cei mandrii sunt victime sigure. Deci ispita acuzarii o baga in noi prin orice mijloc ce semetzeste ca sa cedam de la multimea nemultumirilor si sa acuzam si sa cadem in acuzari-revolute, in dorinta de a impune si noi voia noastra ca sa se schimbe lumea si astfel participam la silnicie prin nemultumiri iar apoi, odata ce participam la schimbarea lumii vin ei cu politicile binevoitoare sa ne integreze ei in sateizmul lumii ca sa ne dreseze cu justita si cu tot ce ne dau ei voie sa facem, pacalindu-ne ca pe prostii care nu stiu ca dresajul lor lumesc-pacatos si lipsit de credinta tampeste, salbaticeste mintea tarand-o in frica, mandrie si sarcasm adica in cele mai grele pacate. Iar odata ce devenim mult si greu pacatosi ne stapaneste usor diavolii direct sau prin intermediul oamenilor satei si antiChristi si prin bani murdari si prin toti paganii lumii care impun politica si dau de lucru facandu-ne sclavi in propria tara si toate astea doar ca sa se razbune si sa ne lepede de Dumnezeu si de calea ortodoxa spre El caci ei se stiu pacatosi, eretici, pagani, satei, mamoniaci si ii doare asta si nu vor sa se schimbe ci se indreptatesc pana in panzele albe.

Da io intrebam: Cum se cuvine sa sarbatorim marile sarbatori crestin-ortodoxe, si cele mici, sambetele si Duminicile? Asta ar trebui sa invatam. Io nu stiu si de fiecare data o patzesc. Stie cineva sa ne explice?

Am mancat pesti fripti de sarbatori si in dezlegari conserve pana mi s-a facut rau de ei. Apoi am tot renuntat la lapte branza si oua dar de sarbatori si Duminica manc prea mult si beau prea mult si apoi mi se face rau si ma simt foarte nasol. E o lupta pe viata si pe moarte ca sa scap cu viata dupa o sarbatoare. De aia manc si beau ca prostul ca sa sarbatoresc traditional dar imi dau seama ca mai bine mi-ar fi sa nu manc mai nimic, doar atat cat sa nu lesin. De aia intreb ca m-am saturat de felul prostesc al meu de a sarbatori cu mancare si bautura din belsug dupa liturghie.

Deci ai vreun sfat serios?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.02.2023 at 21:12:13.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2023, 21:40:06
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Da io intrebam: Cum se cuvine sa sarbatorim marile sarbatori crestin-ortodoxe, si cele mici, sambetele si Duminicile? Asta ar trebui sa invatam. Io nu stiu si de fiecare data o patzesc. Stie cineva sa ne explice?
Depinde și ce scrie în calendar, de obicei sâmbăta și Duminica e dezlegare la ulei, deci când nu scrie dezlegare la ulei nici măcar cu ulei nu e postul, nici în salate, nici la călit ceapa, sau la fript diferite legume.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Am mancat pesti fripti de sarbatori si in dezlegari conserve pana mi s-a facut rau de ei.
Nu am fi obligați să mâncăm cu pește, când scrie dezlegare, putem și cu Pește dar nu e obligatoriu.
Miercurea și Vinerea înaintea postului Paștelui scrie că e și pește, poate fi adică într-un calendar.
În Postul Nașterii Domnului în Ceaslovul Mare grecesc vechi de prin secolul 18, doar 21 Noiembrie - Intrarea Maicii Domnului în Biserică era dezlegare la Pește, și de Sfântul Nicolae și cam atât, restul e posibil să fie băgat după 89.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Apoi am tot renuntat la lapte branza si oua dar de sarbatori si Duminica manc prea mult si beau prea mult si apoi mi se face rau si ma simt foarte nasol. E o lupta pe viata si pe moarte ca sa scap cu viata dupa o sarbatoare. De aia manc si beau ca prostul ca sa sarbatoresc traditional dar imi dau seama ca mai bine mi-ar fi sa nu manc mai nimic, doar atat cat sa nu lesin.
Păi mănânci doar felul principal și cam atât în sărbători fără dulciuri, prăjituri, și eventual dimineața se mănâncă mai consistent.
Știu oameni care și sâmbătă sunt nelipsiți de la Biserică, transformă și sâmbata ca un fel de Duminică și nu mănâncă decât după ce se termină Liturghia, stau nemâncați dimineața chiar dacă nu se împărtășesc.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
De aia intreb ca m-am saturat de felul prostesc al meu de a sarbatori cu mancare si bautura din belsug dupa liturghie.

Deci ai vreun sfat serios?
Am aruncat vin de casă că se acrise de la căldură, nu prea beau ieșea puțin oricum și merge în friptură, se poate face sirop din struguri, cu zahăr și fiert înainte să dea în fermentație, sunt pe net rețete și băut cu apă minerală.

Cel mai bine e să nu ai în casă și în frigider multă mâncare, să nu ai deloc dulciuri procesate și să mănânci fructe, compoturi, salate de fructe îți poți face.

Toamna sunt locuri de unde se pot lua fructe și legume la en-gross, lădițe de 10-15 kg și atunci trebuie puse compoturi, gemuri, vânătă coaptă și pusă la congelator pt iarnă, sos de tomate, varză pusă la butoi din octombrie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.02.2023 at 21:42:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare