Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2015, 14:34:09
florentina2014 florentina2014 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2014
Locație: constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Despre puterea rugaciunii

Cred ca fiecare dintre noi ne.am gandit daca intradevar se intampla si minuni,vindecari,ajutor in ceea ce ne dorim.Ne.am gandit daca intradevar un acatist al unui sfant care il simtim mai aproape de noi chiar ne ajuta.Am citi pe net despre canoane de rugaciuni pentru diferite trebuinte ale parintelui Lavrentie.Am auzit si ca daca citesti acatistul sfantului x timp de 40 de zile iti poate implini o dorinta la care te rogi si te va ajuta.Oare cati dintre voi ati safarsit aceste rugaciuni si chiar va ajutat?De ce cateodata citim un acatist,ori un paraclis,ori o rugaciune si daca vedem ca pentru ceea ce ne.am rugat nu ni sa implinit,abandonam si ajungem sa credem ca nu vom fi ajutati si ca poate ne rugam degeaba.De ce unii care au probleme de sanatate,serviciu etc se roaga si nu primesc ajutor,nu stiu multe ganduri ma incearca si dupa cum spuneam cred ca pe fiecare dintre noi la un moment dat ne.a trecut prin minte aceste lucruri,ajungem sa credem ca si daca ni sa intamplat ceva bun poate chiar asa trebuia sa se intample cu toate ca pana atunci le credeam minuni,incepem sa ne indoim de aceste lucruri intamplate.Sper ca nu am batut campii si ca voi primi raspunsuri sa ma lamuresc si eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2015, 17:01:08
motan25 motan25 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Post

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Cred ca fiecare dintre noi ne.am gandit daca intradevar se intampla si minuni,vindecari,ajutor in ceea ce ne dorim.Ne.am gandit daca intradevar un acatist al unui sfant care il simtim mai aproape de noi chiar ne ajuta.Am citi pe net despre canoane de rugaciuni pentru diferite trebuinte ale parintelui Lavrentie.Am auzit si ca daca citesti acatistul sfantului x timp de 40 de zile iti poate implini o dorinta la care te rogi si te va ajuta.Oare cati dintre voi ati safarsit aceste rugaciuni si chiar va ajutat?De ce cateodata citim un acatist,ori un paraclis,ori o rugaciune si daca vedem ca pentru ceea ce ne.am rugat nu ni sa implinit,abandonam si ajungem sa credem ca nu vom fi ajutati si ca poate ne rugam degeaba.De ce unii care au probleme de sanatate,serviciu etc se roaga si nu primesc ajutor,nu stiu multe ganduri ma incearca si dupa cum spuneam cred ca pe fiecare dintre noi la un moment dat ne.a trecut prin minte aceste lucruri,ajungem sa credem ca si daca ni sa intamplat ceva bun poate chiar asa trebuia sa se intample cu toate ca pana atunci le credeam minuni,incepem sa ne indoim de aceste lucruri intamplate.Sper ca nu am batut campii si ca voi primi raspunsuri sa ma lamuresc si eu.
E buna, foarte buna chiar intrebarea. Exact asta ma intrebam si eu. Tocmai din acest motiv am decis sa ma rog, atunci cand aveam timp. Si acum, cand am timp citesc un acatist. Eu insa nu mi-as pune intrebarea daca chiar ne ajuta sfintii. Ci mi-as pune intrebarea cat de mult ne ajuta (cel mai probabil, ne ajuta in functie de pacatele si credinta noastra precum si de ceea ce ne dorim). Si mi-as mai pune si intrebarea asa: de ce 40 de zile? De ce 40? De ce nu 30? DE ce nu 50? De ce nu un an intreg?
In opinia mea credinta nu trebuie luata pe zile; eu cred ca tot timpul trebuie sa ne rugam, deoarece Dumnezeu exista tot timpul. Si ne si ajuta tot timpul. Intr-un fel sau altul, mai mult sau mai putin. Probabil asa s-au stabilit canoanele, nu stiu de ce 40 de zile (si nu 39 de exemplu).
Eu am savarsit anul trecut astfel acatistul sfantului Efrem cel Nou si am fost ajutat la examene. Ulterior am constata ca sfantul ajuta si la examene (si nu doar la probleme medicale, cum crezusem initial). Am citit despre minunile acestui sfant; cred ca totusi au o oarecare baza documentata din moment ce au fost publicate in carti.
Nu stiu insa sa-ti spun ceva despre cei care au savarsit astfel acatiste si au scapat de boli grave (cancer etc.). Personal nu cunosc niciun astfel de caz. Iar cand e vorba de examenele mele oricine poate sa carcoteasca in genul "ehe, te-ai pregatit tu mai bine". Desi, eu cred ca oricat de bine esti pregatit profesorul, daca e foarte sever si nervos pe deasupra, tot te poate pica.
Oricum, de cand ma rog acestui sfant, si nu numai, e mult mai liniste la mine in familie. Cand nu m-am rugat, o perioada, pt. ca am fost mai ocupat (desi tot timpul ar trebui sa avem un pic de timp si de rugaciune) a inceput iar scandalul si neintelegerile; cand am reluat rugaciunile iar s-a facut liniste. Si mentionez ca nu am spus la nimeni ca m-am rugat la sfantul X pentru a fi mai liniste in familie.
Acum depinde si de dorinta. Din cate stiu eu sfintii indeplinesc doar dorintele care duc la mantuire. Deci e putin probabil sa te rogi pentru a castiga la loto dar e destul de realizabila o dorinta prin care iti propui sa ai posibilitatea de a vizita moastele unui anumit sfant sau, de ce nu, dorinta de vindecare. Cred totusi ca pentru vindecare trebuie rugaciune sincera, multa, cu milostenie, cu iertarea tuturor celor care ne-au gresit, post, si iar multa rugaciune si atunci da, e posibila vindecarea. Iar scepticul din mine crede ca aici intra si cazurile cand sunt favorizate anumite tratamente scumpe sau stiu eu...
Imi e greu si mie sa cred in cazuri in care astazi esti foarte foarte bolnav si maine, doar prin rugaciune, zburzi ca si cum n-ai avut nimic. Aceste cazuri, daca sunt, oricum sunt foarte foarte rare. Cum, de altfel, sunt si cei foarte foarte credinciosi, cu pacate cat mai putine si cu un suflet cat mai curat.
Unii pun asta pe efectul placebo, cum ca rugacinea ar putea functiona ca un medicament. Fiind ferm convins ca acel medicament te vindeca, rugacinea in cazul nostru, chiar te vindeci. Intr-o masura mai mare sau mai mica.
Oricum, nu as vrea sa-l supar pe Dumnezeu spunand ca rugaciunea vindeca doar prin placebo. Poate chiar vindeca. Daca nu cunoastem noi cazuri concrete asta nu inseamna ca nu exista.
Astept si eu alte raspunsuri din partea altora.
Altcineva, alte pareri? :D
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2015, 17:36:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
E buna, foarte buna chiar intrebarea. Exact asta ma intrebam si eu. Tocmai din acest motiv am decis sa ma rog, atunci cand aveam timp. Si acum, cand am timp citesc un acatist. Eu insa nu mi-as pune intrebarea daca chiar ne ajuta sfintii. Ci mi-as pune intrebarea cat de mult ne ajuta (cel mai probabil, ne ajuta in functie de pacatele si credinta noastra precum si de ceea ce ne dorim). Si mi-as mai pune si intrebarea asa: de ce 40 de zile? De ce 40? De ce nu 30? DE ce nu 50? De ce nu un an intreg?
In opinia mea credinta nu trebuie luata pe zile; eu cred ca tot timpul trebuie sa ne rugam, deoarece Dumnezeu exista tot timpul. Si ne si ajuta tot timpul. Intr-un fel sau altul, mai mult sau mai putin. Probabil asa s-au stabilit canoanele, nu stiu de ce 40 de zile (si nu 39 de exemplu).
Eu am savarsit anul trecut astfel acatistul sfantului Efrem cel Nou si am fost ajutat la examene. Ulterior am constata ca sfantul ajuta si la examene (si nu doar la probleme medicale, cum crezusem initial). Am citit despre minunile acestui sfant; cred ca totusi au o oarecare baza documentata din moment ce au fost publicate in carti.
Nu stiu insa sa-ti spun ceva despre cei care au savarsit astfel acatiste si au scapat de boli grave (cancer etc.). Personal nu cunosc niciun astfel de caz. Iar cand e vorba de examenele mele oricine poate sa carcoteasca in genul "ehe, te-ai pregatit tu mai bine". Desi, eu cred ca oricat de bine esti pregatit profesorul, daca e foarte sever si nervos pe deasupra, tot te poate pica.
Oricum, de cand ma rog acestui sfant, si nu numai, e mult mai liniste la mine in familie. Cand nu m-am rugat, o perioada, pt. ca am fost mai ocupat (desi tot timpul ar trebui sa avem un pic de timp si de rugaciune) a inceput iar scandalul si neintelegerile; cand am reluat rugaciunile iar s-a facut liniste. Si mentionez ca nu am spus la nimeni ca m-am rugat la sfantul X pentru a fi mai liniste in familie.
Acum depinde si de dorinta. Din cate stiu eu sfintii indeplinesc doar dorintele care duc la mantuire. Deci e putin probabil sa te rogi pentru a castiga la loto dar e destul de realizabila o dorinta prin care iti propui sa ai posibilitatea de a vizita moastele unui anumit sfant sau, de ce nu, dorinta de vindecare. Cred totusi ca pentru vindecare trebuie rugaciune sincera, multa, cu milostenie, cu iertarea tuturor celor care ne-au gresit, post, si iar multa rugaciune si atunci da, e posibila vindecarea. Iar scepticul din mine crede ca aici intra si cazurile cand sunt favorizate anumite tratamente scumpe sau stiu eu...
Imi e greu si mie sa cred in cazuri in care astazi esti foarte foarte bolnav si maine, doar prin rugaciune, zburzi ca si cum n-ai avut nimic. Aceste cazuri, daca sunt, oricum sunt foarte foarte rare. Cum, de altfel, sunt si cei foarte foarte credinciosi, cu pacate cat mai putine si cu un suflet cat mai curat.
Unii pun asta pe efectul placebo, cum ca rugacinea ar putea functiona ca un medicament. Fiind ferm convins ca acel medicament te vindeca, rugacinea in cazul nostru, chiar te vindeci. Intr-o masura mai mare sau mai mica.
Oricum, nu as vrea sa-l supar pe Dumnezeu spunand ca rugaciunea vindeca doar prin placebo. Poate chiar vindeca. Daca nu cunoastem noi cazuri concrete asta nu inseamna ca nu exista.
Astept si eu alte raspunsuri din partea altora.
Altcineva, alte pareri? :D
Ma gandesc ca cele 40 de zile au fost luate ca exemplu de cand Mantuitorul a postit 40 de zile pe munte.
In acelasi spirit si noi postim in posturile mari ale anului tot 40 de zile si pt a urma aceeasi logica citim si acatiste sau urmam un canon personal tot 40 de zile.
Si pomenirea mortilor se face prima data tot la 40 zile,considerandu-se ca 40 de zile sta sufletul mortului pe Pamant sau intre vami.

Parerea mea personala este ca rugaciunea vindeca,numai ca nu tuturora li se raspunde,iar aici nu cunosc cauzele,pot fi diverse.
Adica Dumnezeu in mod sigur este Atotputernic si poate infaptui miracolele respective dar posibil ca omul nu este vrednic,poate nu crede cu adevarat etc
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2015, 17:37:23
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
De ce cateodata citim un acatist,ori un paraclis,ori o rugaciune si daca vedem ca pentru ceea ce ne.am rugat nu ni sa implinit,abandonam si ajungem sa credem ca nu vom fi ajutati si ca poate ne rugam degeaba.De ce unii care au probleme de sanatate,serviciu etc se roaga si nu primesc ajutor,nu stiu multe ganduri ma incearca si dupa cum spuneam cred ca pe fiecare dintre noi la un moment dat ne.a trecut prin minte aceste lucruri,ajungem sa credem ca si daca ni sa intamplat ceva bun poate chiar asa trebuia sa se intample cu toate ca pana atunci le credeam minuni,incepem sa ne indoim de aceste lucruri intamplate.Sper ca nu am batut campii si ca voi primi raspunsuri sa ma lamuresc si eu.
Nu ai batut deloc campii, ci ti-ai dat singura raspunsul.
"Toate cate le veti cere, vi se vor da voua!" Nu exista dorinta curata sa nu fie ascultata si implinita, cel putin pentru cei mai putin trecuti prin viata. Din cate imi amintesc eu, niciodata n-am cerut ceva care sa mi se refuze, desi, la acea vreme eram tare departe in a face voia lui Dumnezeu. Vrei de munca? Negresit vrei primi. Vrei un suflet pereche cu si prin care sa te poti implini si mantui? Negresit vei primi. Vrei un acoperis deasupra capului unde sa-ti cresti copiii? Negresit vei primi. Vrei inapoi sanatatea pierduta pe care n-ai stiut s-o pretuiesti? Negresit vei primi. Paradoxal, am observat ca cel pacatos, sau mai bine-zis, cel constient ca e pacatos, se conecteaza mai usor la Dumnezeu, decat cel care considera ca face zilnic voia lui Dumnezeu. Iar aici aduc aminte pe fratele fiului risipitor care nu a inteles nimic, fiind langa Tatal, ca si apostolii care in naivitatea lor I-au cerut Mantuitorului: "Arata-ni-L noua pe Tatal!", la care li s-a raspuns: "Cum, de atata vreme sunteti cu Mine si n-ati cunoscut ca Eu si Tatal, una suntem?"
In ce priveste "folosul" rugaciunii, cel ce se roaga trebuie sa stie ca vrajmasul va face orice sa zadarniceasca minunea care este pe cale sa se infaptuiasca. De la cascat inexplicabil, la zgomote, la griji exagerate exact in acele momente, si pana la indoiala ca, atata vreme cat nu suntem capabili sa ne rugam cum trebuie, nu avem cum sa ni se implineasca rugaciunea, toate si multe asemenea sunt incercari, doar-doar renuntam. Daca renuntam, ori dorinta aceea nu este chiar pe primul loc in prioritatile noastre, ori nu avem destula putere sa ne stapanim gandurile, lasandu-l pe vrajmas sa castige o lupta cat se poate de usoara, ceea ce ar trebui sa ne puna serios pe ganduri cu rezultatul luptelor mai grele...
Asadar, din proprie experienta stiu ca Dumnezeu e bun si da cu prisosinta, dar mai stiu ca e tare dezamagit atunci cand se vede abandonat si ignorat dupa ce a facut minuni mari pentru care altii ar fi devenit sfinti din... atei. Sa primitm cu bucurie si recunostinta minunile lui Dumnezeu si sa nu uitam niciodata ca nu pentru merite deosebite le-am primit, ci fiindca asteapta indreptare si dragoste pentru El si cei din jurul nostru. In plus, nici o rugaciune nu se va implini vreodata, atat timp cat undeva intr-un colt al inimii noastre sta cuibarita ura si neiertarea.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2015, 22:44:13
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina2014 Vezi mesajul
Cred ca fiecare dintre noi ne.am gandit daca intradevar se intampla si minuni,vindecari,ajutor in ceea ce ne dorim.Ne.am gandit daca intradevar un acatist al unui sfant care il simtim mai aproape de noi chiar ne ajuta.Am citi pe net despre canoane de rugaciuni pentru diferite trebuinte ale parintelui Lavrentie.Am auzit si ca daca citesti acatistul sfantului x timp de 40 de zile iti poate implini o dorinta la care te rogi si te va ajuta.Oare cati dintre voi ati safarsit aceste rugaciuni si chiar va ajutat?De ce cateodata citim un acatist,ori un paraclis,ori o rugaciune si daca vedem ca pentru ceea ce ne.am rugat nu ni sa implinit,abandonam si ajungem sa credem ca nu vom fi ajutati si ca poate ne rugam degeaba.De ce unii care au probleme de sanatate,serviciu etc se roaga si nu primesc ajutor,nu stiu multe ganduri ma incearca si dupa cum spuneam cred ca pe fiecare dintre noi la un moment dat ne.a trecut prin minte aceste lucruri,ajungem sa credem ca si daca ni sa intamplat ceva bun poate chiar asa trebuia sa se intample cu toate ca pana atunci le credeam minuni,incepem sa ne indoim de aceste lucruri intamplate.Sper ca nu am batut campii si ca voi primi raspunsuri sa ma lamuresc si eu.

Rugaciunea poate contine doua clase de cereri: cereri duhovnicesti (mantuirea, liniste in suflet, descoperirea intelesurilor, iertarea pacatelor, indepartarea obstacolelor in calea rugaciunii, cunostinta, aducerea aminte de moarte, pentru binele celorlalti....) si cereri pamantesti (care vizeaza un interes propriu in sfera lumii - sanatate, castig, reusite, prosperitate etc...)

Facem o cerere pamanteasca dar nu stim daca aceasta ne va ajuta cu adevarat - sau ne va indeparta de Dumnezeu, in cele din urma. Nu suntem clarvazatori. De aceea este mai intelept sa le lasam in seama Lui Dumnezeu - sa le rezolve cum stie El ca este mai bine spre mantuirea noastra.

Ceea ce trebuie insa sa cerem fara contenire sunt cererile duhovnicesti - caci din indeplinirea lor curge tot Harul si Binele. Cele bune pamantesti sunt nimic in fata acestora.
__________________

Reply With Quote
Răspunde