Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.07.2010, 12:50:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

La intrarea in Biserica

Intra-voi în casa Ta, închina-ma-voi în biserica Ta cea sfânta,
întru frica Ta, Doamne, povatuieste-ma întru dreptatea Ta,
pentru vrajmasii mei, îndrepteaza înaintea Ta calea mea.

La icoana Mantuitorului

Preacuratului Tau chip ne închinam, Bunule, cerând iertare gresealelor noastre, Hristoase Dumnezeule; ca de voie ai binevoit a Te sui cu Trupul pe cruce, ca sa scapi din robia vrajmasului pe cei ce i-ai zidit. Pentru aceasta, cu multumire strigam Tie: Toate le-ai umplut de bucurie, Mântuitorul nostru, Cel ce ai venit sa mântuiesti lumea.

La icoana Maicii Domnului

Ceea ce esti izvorul milei, învredniceste-ne pe noi milostivirii, Nascatoare de Dumnezeu; cauta spre poporul cel pacatos; arata, precum de-a pururea puterea ta, ca întru tine nadajduind, strigam tie: Bucura-te, ca si oarecând Gavriil, mai-marele voievod al celor fara de trup.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
 

Tags
inchinarea in biserica



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand facem milostenie... ClaudiuT Umanitare 25 21.02.2011 10:37:58
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 19.02.2011 23:30:09
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Cand facem pomeni? silverstar Generalitati 1 18.09.2008 10:30:53
CUM TREBUIE SA FACEM? bobby Nunta 15 21.03.2008 12:44:43