Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.10.2023, 15:30:31
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Din nefericire pentru ei infailibilitatea crestin-ortodoxa imi apartine. Insa desi doar io am dreptate in ceea ce spun nu ma crede nimeni si toti ma condamna.
Ce mai e de spus? Te crezi infailibil, crezi ca doar tu ai dreptate, etc. Sa fii sanatos.
Vezi dumneata, postarea asta a domniei tale reflecta exact si pe deplin ca ai probleme. Rezuma-te la asta si cauta sa vezi de ce anume ai scos in evidenta fix propozitia aia din context si poate reusesti sa-ti dai seama de ce nu pricepi corect sau de ce pricepi exact pe dos si pentru ce anume.

”Cauta si vei afla, bate si ti se va deschide”... mintea, inima, sufletul si poate asa te vei smeri.

Pai aia mai e de spus ca din nefericire pentru tine nu te mint pe cand tu crezi ca infailibilitatea mea este o problema mentala, o problema grava sau ceva rau. Din pacate pentru tine si pentru multi altii, minunea asta se manifesta mereu din pricina Harului, asa ca nu io-s infailibilul ci crestin-ortodoxia, pe care unii ca tine, in inconstienta lor o contrazic.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.10.2023, 15:36:57
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Pai aia mai e de spus ca din nefericire pentru tine nu te mint pe cand tu crezi ca infailibilitatea mea este o problema mentala, o problema grava sau ceva rau. Din pacate pentru tine si pentru multi altii, minunea asta se manifesta mereu din pricina Harului, asa ca nu io-s infailibilul ci crestin-ortodoxia, pe care unii ca tine, in inconstienta lor o contrazic.
S-ar putea sa fie chiar o problema duhovniceasca, nu mentala. Inselarea (stare duhovniceasca numita si "prelest") este o problema care din pacate afecteaza multi membri ai Bisericii. Iti doresc sincer si din inima apropiere de Dumnezeu si tamaduire prin dragoste.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.10.2023, 16:12:49
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
S-ar putea sa fie chiar o problema duhovniceasca, nu mentala. Inselarea (stare duhovniceasca numita si "prelest") este o problema care din pacate afecteaza multi membri ai Bisericii. Iti doresc sincer si din inima apropiere de Dumnezeu si tamaduire prin dragoste.
Tot la mine vezi problema?

Pai io te-am rugat sa-ti revezi mai bine postarea ta, asta, si sa incerci sa-ti dai seama de ce oare ai scos fix porpozitia aia din context si din toata postarea mea ca sa-ti dai seama cine e cel cu probleme ce are mare nevoie sa fie scos din inselare.
Chiar si din postarea asta a ta ai putea trage unele concluzii, te-ai putea intreba de ce ma crezi inselat, de ce si pentru ce vrei sa crezi ca as fi inselat si de ce si pentru ce cauti asta cu lumanarea?

Dragul Domnului Iisus Hristos, te anunt cu mare durere in suflet ca, din pacate, tu esti cel foarte foarte inselat oricat incerci sa negi si s-o dai la intors aratandu-te ca poti chiar sa-mi plangi de mila, cu viclenie ca ipocritii, incercand sa ma scoti un inselat sau hetrodox sau eretic ca sa te indreptatesti sau sa vi cu alte si alte glume cu care vad ca toooot incerci sa ma faci... sa ma faci sa rad.

Promlemele de inselare ca cele pe care le manifesti nu sunt de ras asa ca io sunt cel ce te compatimesc sincer si de aia te-am rugat sa-ti analizezi postarea si postarile in speranta ca poti trage pentru tine unele concluzii pe baza carora te-ai putea smeri oprindu-te astfel din tentativele prin care dandu-te in spectacol te afunzi intro compromitere tot mai adanca.

Hai ca m-ai facut curios, care crezi tu ca ar fi inselarea mea? Cu ce anume vezi tu, stii tu, ca sunt inselat si de cine?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.10.2023 at 16:23:48.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.10.2023, 19:07:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit Partea I

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Ce rost are sa vorbesc cu tine cand tu nu vrei sa intelegi nimic si iei in deradere totul? Jumatate din posturile tale sunt emoticonuri infantile. Daca tu iti bati joc de credinta repetand prostii anti-canonice, crezandu-te infailibil (dar mereu acuzandu-ma pe mine ca m-as crede asa), mintind despre ce zic (dar mereu acuzandu-ma pe mine ca mint), si spunand ca nu ai ce invata de la altii ca vai tie iti sopteste Dumnezeu dogma ca la neoprotestantii care nu stiu stanga de dreapta, atunci de ce sa vorbesc cu peretii? Iti mai insir o singura data 10 greseli pe care le-ai facut doar pentru claritate. Tu nu vrei sa intelegi, mereu zici ca-s scoase din context si apoi ma citezi incorect sau ma acuzi ca vai sunt analfabet si nu pricep marile taine ascunse in profetiile proorocului Moroco.
Cat de ”superb” te-ai scos victima vrednica aruncand pe mine ca sa te autoindreptatesti pe tine. (Ce crezi ca e asta, inselare?)

Citat:
În prealabil postat de Rappy
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Adevarul este ca si din Domnul Iisus Hristos va purcede candva Duhul
Aici ai facut 2 greseli:
1. Ai spus ca Fiul se va schimba fiintial, adica i se va adauga o proprietatea vesnica, adica purcederea Duhului.
Nu e vorba doar de Fiul ci de Fiul intrupat, din care a si purces Duhul din moment ce a inviat singur fiind parasit pe Cruce de Dumnezeu ca sa poata sa-si implineasca misiunea, adica sa moara ca sa invie a treia zi dupa scripturi. Nimeni nu poate invia decat daca are in el purcedere secundara de Duhul Sfant. Din Fiul Duhul doar izvoraste dar din Fiul Iisus Hristos Cuvantul, Duhul a si purces iar dovada e invierea Lui parasit fiind de Dumnezeu, caci nu se suise la Tatal cand s-a intalnit cu Maria Mgdalena venita la mormant.

Citat:
2. Ai spus ca Duhul va fi purces de Fiu, subordonandu-l la fel ca romano-catolicii. Atentie, subordonarea este din cauza faptului ca Tatal si Fiul ar da nastere aceleasi proprietati (a da purcedere) iar Duhul nu ar avea proprietatea asta in cazul filioque.
Nu are cum sa fie purces Duhul de Fiul caci din El doar izvoraste Duhul, io am zis ca din Fiul Iisus, Dumnezeu intreg si om intreg, a purces Duhul si asa se explica invierea Lui si daca a purces inseamna ca Domnul Iisus Hristos Cuvantul are aceasta putere si deci mai poate purcede Duhul mereu din El insa asta e doar o purcedere secundara deoarece referindu-ne la primordialitate, la sursa si originea initiala a Duhului, ajungem sa intelegem ca e vorba de purcederea primara a Tatalui si in consecinta, respectand primordialitatea, rezulta ca orice alta purcedere secundara inseamna izvor.

Adevarul ti se pare eretic?
Citat:
Citat:
atunci cand ascultarea Lui va fi indeplinita complet
3. Ai spus ca ascultarea Fiului nu a fost indeplinita desi Sfanta Treime mereu actioneaza conform unei singuri vointe.
M-am referit ca Domnul Iisus ca Dumnezeu si om conform proorociilor Apocaliptice mai are de indeplinit multe lucrari asa cum s-a proorocit, in consecinta noua ascultare a Fiului Iisus Hristos cu numele Lui cel nou, Cuvantul lui Dumnezeu, nu a fost indeplinita ci este in desfasurare, deci desi se actioneaza comform unei singure vointe mai este destul de mult de indeplinit pentru ca proorcia sa se indeplineasca complet ajungandu-se cu ea pana la sfarsit.

Citat:
În prealabil postat de Rappy
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Adevarul este ca si din Domnul Iisus Hristos va purcede candva Duhul, atunci cand ascultarea Lui va fi indeplinita complet si acest lucru il va face cunoscut Tatal si Duhul, aratand ca Fiul a ajuns asemena Tatalui. Deci abea dupa El va putea cineva sa afirme ca si el este un purcezator de Duh Sfant, lucru care poate fi posibil doar in masura in care si acesta a ascultat de Dumnezeu, sf. Treime, asemenea Lui Iisus Hristos-Cuvantul.
4. I-ai despartit pe Fiu si pe "Iisus Hristos-Cuvantul" ca fiind persoane (ipostase) diferite.
Cand ne gandim la Fiul ne gandim la Fiul lui Dumnezeu Cel mai inainte de intrupare din care nu e posibila purcederea ci doar izvorarea Duhului Sfant iar cand ne gandim la Domnul Iisus Hristos-Cuvantul e vorba de Fiul de dupa intrupare care este deja si Dumnezeu si Fiu al Omului si ducandu-si misiunea pana la final, parasit fiind de Dumnezeu, a putut sa moara si apoi sa invie dovedind prin inviere ca din Domnul Iisus Hristos-Cuvantul, Dumnezeu adevarat si intreg si Fiu al Omului adevarat si om intreg poate purcede Duhul Sfant caci fara purcedere nu ai cum sa invii singur.
Ma mir cum esti tu capabil sa duci lucrurile in extrema absurda ca sa sustii ca io sustin ca-s doua persoane diferite din moment ce se stie ca Fiul a luat haina omeniasca de la preasfnta fecioara fiind o singura persoana cu doua firi. De unde deci doua persoane? Evantual a doua ”persoana” era trupul Sau omenesc primit de la preasfanta fecioara ce i-a dat trup omenesc fara ca ea sa stie de barbat. Cum deci crezi tu ca io sustin tampeniile din capul tau aparute in capul tau prin citirea textelor mele? Una scriu si cu totul alta pricepi dumneata. Stiu de ce, boala profesionala.
Citat:
În prealabil postat de Rappy
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Pe de alta parte, Duhul asa ca o suflare de viata duhovniceasca a rugaciunii sfinte si curate si Creierul Domnului asa ca un aparat mental perfect si bine functional pus in slujba lui Dumnezeu nu se afla in conflict in Domnul Hristos ci se sprijina unul pe altul la tot ceea ce este bun si frumos asa ca nu-si are rostul tot felul de certuri si schisme pe tema asta intre calugari.
5. Ai distrus Sfanta Treime zicand ca Duhul este "in slujba lui Dumnezeu" cand El de fapt este Dumnezeu insusi si nu e in slujba nimanui. Dumnezeu adica Sfanta Treime are aceeasi vointa.
Nu am zis deloc ca Duhul e in slujba lui Dumnezeu din moment ce Duhul e Dumnezeu. E vorba de creierul ca o masina, ca un robot, ca un calculator, creier ca un sistem viu, ca un organ al trupului pus in slujba Lui Dumnezeu si care nu are de ce sa fie in conflict cu Duhul atata vreme cat Domnul Iisus asculta cu smerenie de Tatal. Nu ti-e clar ca intelegi nu ce scriu ci ceea ce vrei dumneata ca sa ai ce osandi? Nu vezi ce stupizenie imi pui in carca? Iar stupizenia asta e doar in mintea ta si nicidecum in a mea, si deci stupizenia din mintea ta e o traznaie eretica cat china oricat susti ca asa se intelege din ce am scris. Nu se intelege asa decat in mintile celor ce cauta nod in papura, trecand iata chiar si peste text, chiar si peste evidenta.
Citat:
În prealabil postat de Rappy
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Oare nu atunci vom fi si noi ca Dumnezeu cand si din noi va purcede Duhul Sfant?
6. Ai spus ca din oameni va purcede Duhul Sfant, confuzand ce inseamna indumnezeirea (theosis) in dogma ortodoxa. Tu mereu repeti ca nu ai mentionat energiile Dumnezeiesti, dar tocmai asta e problema, nu scuza. La fel si cu deofiinta (homoousion): faptul ca nu ai mentionat acest termen dogmatic nu inseamna ca nu l-ai invocat cand ai spus ca Duhul va purcede de la om care sunt fiintial diferiti. Faptul ca nu legi un lucru de altul doar demonstreaza ca nu intelegi despre ce vorbesti.
Ce confuzie visezi? Aici e vorba de scopul maxim suprem fericit al invierii, indumnezeirea maxima, care iata s-a si implinit prin Domnul nostru Iisus cand a murit si a inviat. Deci iata scopul s-a atins si orice om poate sa-l atinga prin El: purcederea=invierea=a fi asemenea Lui Dumnezeu ca la inceput.

Citat:
În prealabil postat de Rappy
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Iar daca niciodata nu va purcede si din Fiul cum va putea fi El socotit ca fiind un Dumnezeu Adevarat ajuns la vremea maturitatii Sale care seama cu Tatal in toate inclusiv la purcedere?
7. Ai spus ca Fiul nu este socotit "Dumnezeu Adevarat" si nu este desavarsit caci inca ar mai avea nevoie sa se "matureze".
Pare ca nu pricepi ce citesti. Din ce am scris rezulta nu ce spui dumneata, ca L-am socotit ca nu e un Dumnezeu Adevarat pana la maturare ci ca nu e un Tata adevarat. Deci Fiul e un Dumnezeu Adevarat care ramane vesnic Fiul din care poate doar izvorâ Duhul, nicidecum purcede, deci nu poate fi niciodata un Tata asemnea Tatalui. Insa maturizarea Lui si devenirea Lui din Fiu in Tata a obtinut-o prin om, prin trupul de carne primit de la preasfanta, si de atunci Fiul, Dumnezeu Adevarat a devenit Tata adevarat asemenea Tatalui Dumnezeu si Om adevarat care murind si inviind singur a demonstrat ca si din El a purces viata si este un Dumnezeu Tata adevarat implinid asa cum a marturisit mai dinainte ca va muri si va invia caci Fiul Omului poate sa-si dea viata Sa pentru oi si poate sa o ia inapoi.

continuarea mai jos.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.10.2023 at 09:26:46.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.10.2023, 19:10:57
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit Partea a doua

Continuare


Citat:
În prealabil postat de Rappy
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Si daca Fiul nu va ajunge la purcedere cum am putea sa spunem noi vreodata cuiva domnule preot sau domnule parinte daca nu avem nadejdea ca din el va purcede Duhul ajungand la deplina asemnare a sa cu Dumnezeu?
8. Ai spus ca dispretuiesti ierarhia bisericeasca daca nu exista sansa sa purceada Duhul din ei.
Ai tras tu concluzia din intrebarea mea ca dispretuiesc ierarhia Bisericeasca?
Nu-ti dai seama ca vrei sa ma scoti sectant, neoprotestant? In text nu era vorba de ierarhie ci de ajungerea omului la starea si masura de Tata sfant, iar asta se obtine prin impartasire cu Domnul Hristos in Care locuieste atat sfanta Treime cat si Fiul Omului care a biruit si a ajuns un Tata adevarat, purcezator asemenea Tatalui Savaot. Deci am intarit ierarhia bisericeasca si numele de parinte sau domnule preot.
Citat:
În prealabil postat de Rappy
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Eu il socotesc asa cum spui pe Fiul insa odata ce s-a nascut om din fecioara El iata ca poata sa fie asemenea nu doar ca Fiul ci ca Sfanta Treime si acest Fiul poate sa se schimbe in mai bine si mai mult adica sa fie ipostasul Sfintei Treimi
9. Ai spus ca Fiul se poate schimba "in mai bine" deci iar zici ca nu e desavarsit.
10. Ai spus ca nu este deja ipostasul Sfintei Treimi, confuzand ipostasul cu firea.
Cum o sa confund ipostasul cu firea? Era vorba de Fiul Omului, de Fiul intrupat, ca om nu era si nu este desavarsit niciodata ci dupa intrupare, primind trup fara stricaciune de la preasfanta si fire de om s-a tot desavarsit luptand cu firea omului si se desavarseste mereu spre ipostasul desavarsit al Sfintei Treimi din vesnicie. Totusi odata ce a atins moartea si invierea cu trupul, adica purcederea Duhului din El dovedita prin inviere inseamna ca Templul este un Templu mai desavarsit decat al tuturor oamenilor, purcezand din El Duhul caci a inviat desi Tatal si Duhul L-au parasit pe Cruce, insa om fiind, nu poti sustine ca trupul omului e tot una cu ipostasul sfintei Treimi, ca a ajuns la desavarsirea maxima. Intotdeauna mai e de luptat cu ispita si de desavarsit ceva, intotdeauna Trupul oricat ar fi de desavarsit va fi mai jos ca Duhul caci Duh este Dumnezeu iar Trupul a fost luat din pamant si oricat de indumnezeit ajunge si oricat Duh Sfat cu mireasma duhovniceasca frumoasa si buna izvoraste sau purcede din El, din trup, nu este mai presus decat Duhul, decat Dumnezeu, Sfanta Treime.

Citat:

Ai incalcat deciziile tuturor Sinoadelor Ecumenice mai mult sau mai putin.

Ti-am spus c-ai gresit si tu te ataci mereu ca vai cum sa fi gresit marele Moroco? Eu m-as bucura sa imi semnaleze altii greseli, dar tu imi semnalezi doar inventii si imi risipesti timpul cu batjocoririle tale repetate. Daca tot n-ai inteles, esti liber sa recitesti threadul sau mai bine sa vorbesti cu duhovnicul tau.
Nici acum nu-ti dai seama cat esti de pe dinafara de Teologie?

Tot ce ai spus despre mine si despre textele mele este o gresala formata din greseli pe banda rulanta. Ti le semnalez mereu insa in loc sa te bucuri asa cum te lauzi tu te plangi ca-ti pierd io timpul si culmea ca io te batjocuresc in ciuda faptului ca dumneata ma acuzi incontinuu nescotandu-ma din eretic si calcator de canoane si de tot felul de lucruri sfinte nepricepand ca defapt tu-ti osandesti propriile tale deductii absurde, propriile intelegeri eronate deduse din textul meu pe care le pui apoi in dreptul meu si susti ca iata io sunt cel plin de greseli, de calcari, cand se vede si din avion ca nu vrei sa pricepi sensul propozitiilor ca sa te autoindreptatesti osandind niste rastalmaciri, lucratura cu care te indeletnicesti si o pui mereu in dreptul meu, dand-o la intors, ca cica io te-as prigoni, io te-as acuza.

Defapt osandind mereu si facandu-te ca ploua, dandu-te tu osandit si victima vrednica, tu esti cel ce calci toate poruncile si toate canoanele si toate sinoadele ecumenice crestine, crestin-ortodoxe, pentru ca Domnul Iisus Hristos Cuvantul nu a venit sa se dea victima vrednica si sa osandeasca sau sa dea cu toiagul ci sa caute si sa gaseasca pe oaia cea pierduta ca s-o mantuie prin rabdarea Lui si a ei pana la sfarsit.

Ti-am zis ca io scriu, din pacate pentru tine, lucruri infailibile, dovada ca Harul lucreaza, deci nu e meritul meu, asa ca poate acum, dupa ce ti-am aratat cine e cel ce greseste, o sa te linistesti pricepand cat de pripit te comporti strigand hotul dupa formula hotilor care striga ca din gura de sarpe hotii, prindeti hotii, nepricepand ca pe mine, asa ca si pe tine, ma apara adevaratul Dumnezeu! Dar adevarul Adevarat nu poate fi ascuns ci va iesi candva negresit la Lumina!

Deci nu merge cu mine sa aplici viclenia dandu-te victima vrednica dupa ce ma faci troaca de porci caci io stiu ca intotdeauna hotul striga hotii, daca nu vrea sa se pocaiasca si sa fie smerit, prin acuzarea altora aruncandu-si crucea, rabdarea si mantuirea.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.10.2023 at 09:49:38.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.04.2024, 21:30:44
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
Părintele Gabriel Bunge, un convertit care convertește la Ortodoxie

(...)

părintele Gabriel a fost la început eremit benedictin, dar de aproape 10 ani este ortodox, iar schitul său benedictin „Sfânta Cruce” s-a transformat în Mănăstirea Ortodoxă „Sfânta Cruce”, aflată sub oblăduirea canonică a Patriarhiei Moscovei.

(...)

Unui tânăr, proaspăt tată, i-am explicat că în Biserica Ortodoxă nu este o spiritualitate pentru călugări și una pentru laici. Noi am primit același Duh și de aceea avem și aceeași viață duhovnicească. Singura diferență este aceea că monahii ar trebui să fie mai specialiști, mai profesioniști. Dar călugării și laicii sunt de nedespărțit. Monahismul occidental este fenomen marginal al vieții bisericești, așa spunea un cunoscut stareț benedictin. În Biserica Ortodoxă e total diferit. Monahismul este inima Bisericii, de aceea este intimitatea aceasta mare între credincioși și călugări. Asta pot să o spun și din experiența mea, deoarece credincioșii noștri demonstrează o familiaritate specială cu noi. Întreabă tot timpul ce ne lipsește, ce pot aduce pentru Liturghie... Aduc mâncare, ouă de la găinile lor, miere de albine și cei mai bogați întreabă dacă avem nevoie de ceva. Eu le răspund „nu, mulțu*mesc, dar dacă voi avea nevoie, o să vă spun. Dacă vom vrea să construim o bisericuță, pentru că paraclisul nostru e mic, nu se poate nici respira, atunci vă voi cere, altfel nu am nevoie”. Asta înseamnă că noi, monahii, trebuie să fim în mănăstire pentru ei, să-i ascultăm, să-i îndemnăm. Această solidaritate este reciprocă. Eu nu am mai trăit și experimentat înainte așa ceva (de a fi în Ortodoxie - s.n).

(...)
https://ziarullumina.ro/educatie-si-...ie-188738.html

Un Părinte care a fost vreo 40 de ani călugăr catolic a devenit călugăr ortodox și mărturisește că în catolicism viața monahală este marginală, nu centrală credinței ca la noi.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolic, monahism