Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.01.2016, 01:05:44
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
[…] cei care tin discursuri moralizatoare si educative de tip populist-demagogic nu ajuta cu nimic pe nimeni in afara, poate, de propriile interese. Poporul nostru nu are nevoie de discursuri […]
Unde ne sunt liderii de altadata? Ca toti au plecat, s-au ascuns, au tacut - de parca i-a inghitit pamantul....
Deci tăcerea nu e totuși o soluție. Drept urmare vom continua să ne postăm articolele.
P.S. - Dacă discursul nostru e atât de profitabil de ce nu-l adoptă niciun politician?


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
[…] NU face nimeni copii din sentimente patriotice, oricat de umflate ar fi cu pompa propagandei.
Să înțelegem că vreți să facem ciocul mic și să stăm cuminți în fața televizoarelor?
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.01.2016, 09:09:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Discursul e profitabil pentru o mica nisa politica inca neocupata. Sau ma rog, pentru care se mai bat altii cum era Becali si CVT.
Sigur, nu cu discursuri atat de elaborate ...
Identificarea problemelor, nu este si calea catre o solutie.
Mai ales cand de fapt, nici macar nu se atinge cauza ultima a problemelor.

Da, ceva trebuie facut dar ma tem ca discursul politic nu este o cale.

Atat timp cat tara nu mai e tara ta, discursuri de genul "totul pentru tara" nu mai tin.

Acum e tara lui "scapa cine poate".

Mi-as dori sa vad ca exista o cale a buna-vointei prin care sa se poata schimba multe decizii nefaste - nu a celor de sus, ci tocmai, a celor de jos prin care s-au procopsit cu cei de sus.

Dar nu cred/vad sa existe decat solutii individuale - pe masura ce se trezeste fiecare, sau de undeva mult mai sus decat noi, chemate prin rugaciune.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.01.2016, 14:46:47
TINERI PENTRU ROMANIA's Avatar
TINERI PENTRU ROMANIA TINERI PENTRU ROMANIA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2010
Locație: Mai multe localități
Religia: Ortodox
Mesaje: 514
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Discursul e profitabil pentru o mica nisa politica inca neocupata. Sau ma rog, pentru care se mai bat altii cum era Becali si CVT.
Sigur, nu cu discursuri atat de elaborate ...
Identificarea problemelor, nu este si calea catre o solutie.
Mai ales cand de fapt, nici macar nu se atinge cauza ultima a problemelor.
Da, ceva trebuie facut dar ma tem ca discursul politic nu este o cale.
Atat timp cat tara nu mai e tara ta, discursuri de genul "totul pentru tara" nu mai tin.
Acum e tara lui "scapa cine poate".
Mi-as dori sa vad ca exista o cale a buna-vointei prin care sa se poata schimba multe decizii nefaste - nu a celor de sus, ci tocmai, a celor de jos prin care s-au procopsit cu cei de sus.
Dar nu cred/vad sa existe decat solutii individuale - pe masura ce se trezeste fiecare, sau de undeva mult mai sus decat noi, chemate prin rugaciune.
Cei care au vrut să facă o politică națională au fost marginalizați sau nu mai sunt.
„La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul. Acesta era întru început la Dumnezeu. Toate prin El s-au făcut și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut” (Sfânta Evanghelie după Ioan 1:1-3). Să începem așadar cu Cuvântul.
Ce e al nostru a fost, este și va fi al nostru în ciuda vitregiei vremurilor. Problemele actuale nu le putem rezolva decât împreună și în Patrie, nu individual și împotriva Patriei. Fără patriotism nu ne va reuși nimic.
__________________
AMOR PATRIAE NOSTRA LEX!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.01.2016, 15:25:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Cei care au vrut să facă o politică națională au fost marginalizați sau nu mai sunt.
„La început era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Dumnezeu era Cuvântul. Acesta era întru început la Dumnezeu. Toate prin El s-au făcut și fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut” (Sfânta Evanghelie după Ioan 1:1-3). Să începem așadar cu Cuvântul.
Ce e al nostru a fost, este și va fi al nostru în ciuda vitregiei vremurilor. Problemele actuale nu le putem rezolva decât împreună și în Patrie, nu individual și împotriva Patriei. Fără patriotism nu ne va reuși nimic.
Cu tot respectul dar este una dintre cele mai brutale manipulari ale sensului teologic al versetelor citate din Evanghelia dupa Ioan.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.01.2016, 15:34:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Manipulare brutală este puțin spus, eu aș numi-o erezie.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.01.2016, 15:42:53
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Pai sa-i spunem omului cu ce nu suntem de acord. Acele versete din Evanghelia dupa Ioan se refera la Mantuitor.Oricine se uita la versetul 14, din primul capitol al Evangheliei dupa Ioan, isi da seama, in context, la cine se refera Ioan cand foloseste sintagma ,,Cuvantul" in primele 3 versete. In alte situatii sintagma biblica ,,Cuvantul lui Dumnezeu" poarta si alte semnificatii dar in contextul citat ea se refera la Hristos, la o taina a Trinitatii si ea, sintagma, nu poate fi asociata, sau manipulata, in raport de discursuri patriotice intrucat esenta acelei sintagme in acel context transcede cu mult asemenea notiuni pamantesti. Este cel putin o impietate sa-l reduci pe Hristos la o mica analogie catalizatoare pentru un discurs omenesc.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.01.2016, 16:04:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu nu vad nici o legatura logica, nici cu intentie nici fara, intre citat si discursul care i-a urmat.
Pur si simplu ca nuca in perete.

In schimb pute de la o posta a discurs politic manipulator. Cuvinte mestesugite aruncatre de-a valma, pentru a da iluzia unei argumentari cand de fapt nu este nici una.

Probabil ca omul le avea cu compunerile in scoala, dar de data asta a intrat pe covor cu bonacii plini de noroi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.01.2016, 16:48:17
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TINERI PENTRU ROMANIA Vezi mesajul
Drept urmare vom continua să ne postăm articolele.
Desigur, precum voiți. Nu asta e problema pe care încerc să o ridic.
Sper doar să înțelegeți că, atunci când postați texte de genul acelora pe care le-am comentat, uneori voi da și eu o replică. Deloc în acord cu dvs. Am precizat deja care sunt motivele.
În rest, toate cele bune!
Reply With Quote
Răspunde