Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2010, 17:30:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Ce trebuie sa facem cand intram in biserica?

Am gasit aceste informatii si cred ca celor ce nu le cunosc, le sunt de folos: "Cand se intra in sfantul lacas, se fac trei inchinaciuni sub policandrul din mijlocul bisericii si se zice rugaciunea: "Intra-voi in casa Ta…", apoi se merge la iconostas, numit si tetrapod, unde se fac doua inchinaciuni si se zice rugaciunea: "Invierea Ta Hristoase…" daca este duminica, iar daca este alta sarbatoare se zice troparul sfantului sau al praznicului a carui icoana este acolo; la sfarsit facandu-se inca o inchinaciune (aceste inchinaciuni se fac la toate icoanele la care urmeaza sa ne inchinam), dupa care se merge la icoana imparateasca a Mantuitorului si se rosteste rugaciunea: "Preacuratului Tau chip…", apoi se merge la axionita, dar ocolind iconostasul, fara sa se treaca prin fata sfintelor usi, unde se zice rugaciunea: "Ceea ce esti mai cinstita…", urmand a merge la icoana imparateasca a Maicii Domnului si se zice rugaciunea "Ceea ce esti izvorul milei…", dupa care se merge la icoanele din partea stanga si la cele din partea dreapta a icoanelor imparatesti, zicandu-se troparele sfintilor sau praznicelor reprezentate de acele icoane".
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2010, 22:03:52
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am gasit aceste informatii si cred ca celor ce nu le cunosc, le sunt de folos: "Cand se intra in sfantul lacas, se fac trei inchinaciuni sub policandrul din mijlocul bisericii si se zice rugaciunea: "Intra-voi in casa Ta…", apoi se merge la iconostas, numit si tetrapod, unde se fac doua inchinaciuni si se zice rugaciunea: "Invierea Ta Hristoase…" daca este duminica, iar daca este alta sarbatoare se zice troparul sfantului sau al praznicului a carui icoana este acolo; la sfarsit facandu-se inca o inchinaciune (aceste inchinaciuni se fac la toate icoanele la care urmeaza sa ne inchinam), dupa care se merge la icoana imparateasca a Mantuitorului si se rosteste rugaciunea: "Preacuratului Tau chip…", apoi se merge la axionita, dar ocolind iconostasul, fara sa se treaca prin fata sfintelor usi, unde se zice rugaciunea: "Ceea ce esti mai cinstita…", urmand a merge la icoana imparateasca a Maicii Domnului si se zice rugaciunea "Ceea ce esti izvorul milei…", dupa care se merge la icoanele din partea stanga si la cele din partea dreapta a icoanelor imparatesti, zicandu-se troparele sfintilor sau praznicelor reprezentate de acele icoane".
Acestea se fac de calugari....mireanul ca sa le faca trebuie sa fie in Biserica inainte sa inceapa slujba ca sa nu deranjeze si sa nu atraga atentia ca se foieste de colo colo.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2010, 22:41:13
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am gasit aceste informatii si cred ca celor ce nu le cunosc, le sunt de folos: "Cand se intra in sfantul lacas, se fac trei inchinaciuni sub policandrul din mijlocul bisericii si se zice rugaciunea: "Intra-voi in casa Ta…", apoi se merge la iconostas, numit si tetrapod, unde se fac doua inchinaciuni si se zice rugaciunea: "Invierea Ta Hristoase…" daca este duminica, iar daca este alta sarbatoare se zice troparul sfantului sau al praznicului a carui icoana este acolo; la sfarsit facandu-se inca o inchinaciune (aceste inchinaciuni se fac la toate icoanele la care urmeaza sa ne inchinam), dupa care se merge la icoana imparateasca a Mantuitorului si se rosteste rugaciunea: "Preacuratului Tau chip…", apoi se merge la axionita, dar ocolind iconostasul, fara sa se treaca prin fata sfintelor usi, unde se zice rugaciunea: "Ceea ce esti mai cinstita…", urmand a merge la icoana imparateasca a Maicii Domnului si se zice rugaciunea "Ceea ce esti izvorul milei…", dupa care se merge la icoanele din partea stanga si la cele din partea dreapta a icoanelor imparatesti, zicandu-se troparele sfintilor sau praznicelor reprezentate de acele icoane".
Frate Costel nu doresc sa polemizam pe o tema sau alta , nu doresc sa te contrazic pt. ca in general ai dreptate si nu doresc sa ne atitudinam in contra unul pe altul din simplul motiv ca nu este de ce si ca nu voiesc asta .
Doresc insa sa-mi postez parerile legate de subiect .

Nu este rau ca se posteaza asemenea informatii desi acestea sunt absolut elementare ! Mai exista cineva care sa nu stie asta ? Pai daca nici acestea nu le stie si nu le implineste corect atunci da, avem de aface cu un ... crestin !
Ambii useri , Costel si Iubirea au dreptate ! O spun multimea de filade destinate crestinului de rind privind comportamentul acestuia in diferite imprejurari : la slujba bisericeasca, la inmormintari , la parastase, la botez , etc, etc eu acum doar reiau informatia. In ce sens ? In sensul ca ori de cite ori ajungi la biserica si este inceputa slujba nu mai defilezi tu prin biserica ca sa te arati ce bun crestin esti implinimd ritualul inchinarii si ignorind defapt slujba care se desfasoara . Ci din contra, cit mai smerit te opresti la primul loc liber pe care il gasesti si stai smirna pina la incheierea slujbei . Oricum la termimnarea ei , mergind la miruire, te vei inchina la icoanele de la tetrapod !

Daca nu este inceputa slujba atunci poti implini acest ritual de inchinare care se face in orice fel de locas bisericesc ai intra (catedrala, biserica, paraclis, capela, etc) dar cu o conditie : soleea este ,,proprietatea", apanajul, preotului si atunci daca la tetrapoade te inchini din proprie intiativa la iconele imparatesti de la catapeteasma nu te inchini din proprie initiativa ci doar cu binecuvintarea stapinului bisericii care se afala in acel moment in biserica . Altminteri nu indrasnesti sa te sui pe solee si sa te atingi de catapeteasma scuzindu-te sau avind drept model pe cine stie ce indrasnet !

Acest tipic de inchinare are obligatia sa-l implineasca orice mirean , barbat sau femeie, si nu are nici o legatura cu viata monahala sau cu preotii care au si alte obligatii in plus la intrarea in biserica !

Last edited by zaharia_2009; 16.07.2010 at 22:54:23.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2010, 00:01:21
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

.... dar din nefericire, sunt foarte putine Bisericile din localitati unde aceste rugaciuni sa fie scrise frumos la fiecare icoana si plastifiate, cum este la Biserca unde gasesc eu atmosfera, cred eu, a primelor secole; dealtfel parintele tine legaturi si cu parinti din Grecia, si cred ca Sfantul Lavrentie al Cernigovului nu ar fi plans pentru acest parinte, care cred ca ar putea fi bun duhovnic chiar altor parinti...
Multa vreme nu am realizat, dar probabil faptul ca am citit Paraclisul M D, si uneori acatistul acoperamantului la miezul noptii samd, am ajuns la aceasta Biserica unde merg cu toata dragostea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2010, 00:10:32
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Costel

1. Ca sa raspund la o intrebare: si eu cred ca numai la manastire (probabil, nu stiu sigur daca si acolo este asa), se face in acest fel. Eu n-am vazut preoti de mir care sa faca asa la intrarea in biserica. Doar 2-3 matanii si gata.
Iar de credinciosi? De unde sa stie? Cine ii invata?
2. Sa le luam pe rand acum:
- ce numesti tu iconostas? Exista in biserici mai multe suporturi pe care stau icoane. La care icoane zici tu ca trebuie sa te inchinam. Sunt biserici care au multe icoane, multe. Si atunci?
- ce este axionitul? Unde se afla?
- cred ca daca ar fi asa, ar fi bine sa se faca niste carticele cu toate aceste rugaciuni care trebuie spuse, cine sa le stie pe toate pe de rost si pentru toti sfintii?
Si dureaza totusi toata aceasta ceremonie.
Spund din nou ca este o problema de simtire a fiecaruia. Fiecare se duce la ce icoane simte si iubeste, se roaga la cine vrea si cum vrea.
Eu cand intru in biserica (inaintea slujbei, nota bene), mai intai imi fac rugaciunile mele, ca pe urma nu mai pot. Ma duc apoi si pregatesc totul la strana si discutam ce avem de cantat si de citit.
Dupa slujba ma duc la Maica Domnului si ma rog. In general ma rog mult cu sufletul si cuvintele mele.
Sunt de acord si cu mentiunea ca dupa inceperea slujbei este bine sa nu deranjezi si sa te invarti prin biserica.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2010, 21:44:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Costel

1. Ca sa raspund la o intrebare: si eu cred ca numai la manastire (probabil, nu stiu sigur daca si acolo este asa), se face in acest fel. Eu n-am vazut preoti de mir care sa faca asa la intrarea in biserica. Doar 2-3 matanii si gata.
Iar de credinciosi? De unde sa stie? Cine ii invata?
2. Sa le luam pe rand acum:
- ce numesti tu iconostas? Exista in biserici mai multe suporturi pe care stau icoane. La care icoane zici tu ca trebuie sa te inchinam. Sunt biserici care au multe icoane, multe. Si atunci?
- ce este axionitul? Unde se afla?
- cred ca daca ar fi asa, ar fi bine sa se faca niste carticele cu toate aceste rugaciuni care trebuie spuse, cine sa le stie pe toate pe de rost si pentru toti sfintii?
Si dureaza totusi toata aceasta ceremonie.
Spund din nou ca este o problema de simtire a fiecaruia. Fiecare se duce la ce icoane simte si iubeste, se roaga la cine vrea si cum vrea.
Eu cand intru in biserica (inaintea slujbei, nota bene), mai intai imi fac rugaciunile mele, ca pe urma nu mai pot. Ma duc apoi si pregatesc totul la strana si discutam ce avem de cantat si de citit.
Dupa slujba ma duc la Maica Domnului si ma rog. In general ma rog mult cu sufletul si cuvintele mele.
Sunt de acord si cu mentiunea ca dupa inceperea slujbei este bine sa nu deranjezi si sa te invarti prin biserica.
Iconostas - http://ro.orthodoxwiki.org/Iconostas

1. Pe mine m-a invatat bunica cand eram micuta... Nu asa cum sunt teoretizate aici, ci ceva mai babeste:

Deci, dupa ce ma inchin, fac 3 metanii, bunica imi spunea sa spun Tatal Nostru, nu stia despre rugaciunea aceasta, "Intra-voi in casa Ta", care, de altfel, se gaseste in orice carticica de rugaciuni:

- a) O iau la stanga, "la barbati", ma inchin mai intai la icoana de pe tetrapod - acea este icoana in fata careia miruieste preotul, de obicei, reprezinta Invierea sau Sfantul caruia i se face pomenirea in ziua aceea - uite, pe 15 august vei vedea ca pe tetrapod ar trebui sa se gaseasca si icoana Adormirii Maicii Domnului - si citesc rugaciunea scrisa si plastifiata acolo - nu este asa in orice biserica, dar se gaseste in orice carte de rugaciuni.

b) Ma inchin la icoana lui Hristos, cea de langa usa imparateasca a altarului, usa aia mare prin care iese preotul atunci cand impartaseste lumea, si citesc rugaciunea aferenta.

c) O iau la dreapta. Ma inchin la icoana Maicii Domnului (Axionita), care se gaseste in dreapta si paralel cu tetrapodul cu Invierea si sfantul zilei, apoi urc treapta aceea si ma inchin icoanei Maicii Domnului care se afla in dreapta usilor imparatesti + rugaciunile aferente, care sunt foarte mititele.

d) Ma inchin la cele doua icoane care au mai ramas, de langa usile diaconesti - usile cele mici de la altar, pe unde vine lumea cu pomelnice - icoanele reprezinta sfintii care dau hramul bisericii + rugaciunile aferente.

Poate parea mecanic, mai ales cum le-am expus eu, dar nu este deloc, daca ai evlavie. Si nu poti sa nu ai evlavie la icoana Mantuitorului si la cea e Nascatoarei de Dumnezeu, dar si la cele ale sfintilor ocrotitori ai bisericii tale. Asa, mergi in fiecare duminica la Liturghie, mergi in fiecare zi la serviciu, pe drumul stiut, mananci de 3-5 ori pe zi, dar repetitivitatea aceasta nu inseamna, in mod imediat, ca actionezi mecanic si automat.

Ce-i drept, pentru mine, "ceremonia" asta se intampla cand ajung intr-o biserica, in momentul in care nu e slujba, caci duminica nu vin de la 8. Oricum, am remarcat ca majoritatea vin si se inchina la icoane exact atunci cand sosesc, cand liturghia a inceput de mult, de multe ori cu pretul de a-i deranja pe altii, exact cand se roaga mai intens, insa nu se cade sa ii critic tocmai eu, cand nu respect intru totul ora si randuiala. Aici ai insa dreptate - nu le spune nimeni: oameni buni, veniti mai inainte sa inceapa liturghia, nu deranjati lumea, nu va fataiti de colo-colo... Pana la urma, astea sunt reguli de bun simt si chiar in unele biserici exista la vedere lista cu poruncile bisericesti. Iar daca ii zici omului de ce faci asa si nu faci asa, iar nu e bine, cum de indraznesti tu (chiar preot de oi fi) sa ii spui lui ce sa faca. Rau e ca nu ne invata nimeni, rau e ca ne invata... Deci nu, nu se face numai la manastire asa! In putinele dati cand am ajuns inainte de ora 8, am vazut ca aproape toti care erau in biserica (vreo 7-10 persoane) urmeaza cu evlavie acesti pasi descrisi de Costel. Preoti nu am vazut, ce-i drept. Unde se gasesc aceste rugaciuni? Pana si in carticica mea de rugaciuni sunt scrise, daca nu le gasesti plastifiate la icoanele imparatesti! :) In unele biserici (cum ar fi, de pilda, biserica Sf Ilie Gorgani din centrul Bucurestiului), sunt foarte multe icoane la iconostas, cu multi sfinti, si fiecare are, alaturi, o hartiuta plastifiata cu o foarte mica rugaciune, pe care nu cred ca o stie nimeni pe de rost. Daca nu e rugaciune la sfant, normal ca te rogi Sf. respectiv cu cuvintele tale.

2. In bisericile cu multe icoane cred ca ideal ar fi sa ne inchinam si sa le sarutam pe toate, ca doar ii cinstim pe toti sfintii, dar, fireste, prioritate au cele de mai sus. Eu stiu ca daca biserica respectiva are si moastele unui sfant, acelea trebuie sarutate mai intai. Sunt de acord cu tine ca la unii sfinti au mai multa evlavie, insa cred ca este foarte clar faptul nu poti acorda nici unui sfant prioritate in fata Invierii Domnului si a Mantuitorului, de aceea mai intai se merge la acele icoane, iar apoi la icoanele Maicii Domnului si nu la alt sfant. Ti-am explicat care este Axionita - icoana Maicii Domnului cu pruncul, care se gaseste paralel cu icoana Invierii, unde miruieste preotul. Se numeste asa de la "Cuvine-se cu adevarat", care in limba originara, adica pe greceste, incepe "Axion esti". Nu dureaza mai mult de 5-7 minute aceasta "ceremonie".

Of, sper sa fi fost destul de clara si sa nu te fi bagat si mai tare in ceata cu aceasta ampla explicatie, era mai buna o schema, dar e muult mai simplu la fata locului. Dar eu sunt sigura ca tu stiai astea, doar ca nu le puteai teoretiza suficient de bine.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2010, 23:31:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Eu ajung la slujba inainte de a incepe, neaparat. Ma duc undeva in dreapta sau la etaj daca e cazul si stau acolo tapan.

Sunt total impotriva statului la rand pentru inchinarea la icoane dupa ce s-a inceput Liturghia sau Utrenia. Daca ai ajuns in biserica, stai locului si roaga-te impreuna cu cei care-s atenti la rugaciune. Altfel se numeste ne-o-ran-du-ia-la sanctionata cu cartonas galben de Sfintii Parinti.

De mentionat ca in momentul cand preotul ne invita sa ne apropiem de Sfintele Taine sa fim pregatiti sa o facem chiar, nu sa stam locului gandindu-ne ca nu suntem vrednici si ca mai este pana la Postul urmator. Altfel se numeste cartonas rosu - cititi Canonul 9 apostolic, Canonul 2 de la Antiohia si pe toti marii Sfinti Parinti pe care ii cititi si citati tot timpul fara insa a le urma sfaturile.

Sa luam aminte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.07.2010, 23:45:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Si cum s eface cand ai copii mici? ;-) Spuneti cei care aveti, nu teorii..
Cum faceti voi?
Si in general, participarea ma slujba cu copii mici.
Inainte singura mea problema era lipsa mea proprie de concentrare, acum trebuie sa ma ocup de ei in timpul slujbei si bineinteles nu pot fi mereu atenta cat ar trebui. Imi zic ca Dumnezeu primeste rugaciune a atata cata poate fi si poate pune la socoteala 'slujirea' de mama ca tot un fel de slujba.
Dar mi-ar place sa am mai multa pace si liniste interioara chiar facand aceste lucruri.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2010, 20:31:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@glykys - multumesc pentru explicatii.
Am inteles ce ai scris, stiam si eu mare parte din aceste reguli, asa din ce am vazut la altii.
Anumite obiecte din biserica nu stiam ca se numesc asa. Axionul (Cuvine-se si altele) il cantam si noi la strana.
Dar daca venim in fata si ne inchinam o data la toate nu este suficient?
Nu le acordam respectul cuvenit? Sfintii sunt de fapt sus in Cer...
Eu ma inchin si ma rog la sfinti, fiecare la sarbatoarea lor.
In biserica ma inchin in fata altarului la toate icoanele odata.
La Iisus si la Maica sa ma rog si ma inchin cand vin in biserica si la plecare, dar in rest nu e timp. Nici nu stiu toate rugaciunile pentru toti sfintii.
Si am mai spus, eu tin la rugaciunea mea personala, directa, cu cuvintele mele si nu prin altii.
Mai mult de atat...ma duc la manastire.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2010, 21:48:41
dananojoridana dananojoridana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Implicit doamne ajuta

frate costel as vrea sa imi trimiti acele rugaciuni ce se zic in mijlocul bisericii,la tetrpod,la icoana imparateasca,la icoana maicii domnului,la icoana imparateasca a maicii domnului,la iesirea din biserica eu nu le-am gasit niciunde poate nu am stiut unde sa caut
Reply With Quote
Răspunde

Tags
inchinarea in biserica

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cand facem milostenie... ClaudiuT Umanitare 25 21.02.2011 10:37:58
Ce trebuie sa faci cand chemi un Sfant sa-ti fie ocrotitor? roxana23 Reguli in Biserica 6 19.02.2011 23:30:09
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Cand facem pomeni? silverstar Generalitati 1 18.09.2008 10:30:53
CUM TREBUIE SA FACEM? bobby Nunta 15 21.03.2008 12:44:43