Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.08.2010, 13:39:49
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Invatatura Bisericii Ortodoxe cu privire la mantuire nu se intemeiaza numai pe versetul prezentat mai sus, ci pe Sfanta Scriptura ca intreg. Or, mantuirea consta, asa cum am amintit mai devreme, in har, credinta si fapte.
Sf Scriptura nu se contrazice singura. Daca in Efeseni spune ca mantuirea e prin har nu prin fapte atunci asa este si nicaieri nu vei gasi ceva care sa contrazica acest lucru.

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Daca a fost nevoie doar de vointa lui Dumnezeu pentru a aduce omul la existenta, pentru a-l mantui sunt necesare atat vointa divina, cat si cea omeneasca. Mantuirea reprezinta rodul intalnirii si conlucrarii celor doua firi, omeneasca si dumnezeiasca, si celor doua vointe, in Persoana lui Hristos. Astfel, mantuirea nu poate fi despartita de indumnezeire.
Pai si ce au faptele a face ? Omul trebuie sa accepte darul lui Dumnezeu, adica mantuirea. Asta nu tine de fapte.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.08.2010, 14:03:29
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
Sf Scriptura nu se contrazice singura. Daca in Efeseni spune ca mantuirea e prin har nu prin fapte atunci asa este si nicaieri nu vei gasi ceva care sa contrazica acest lucru.

Pai si ce au faptele a face ? Omul trebuie sa accepte darul lui Dumnezeu, adica mantuirea. Asta nu tine de fapte.
Ceea ce am afirmat nu tine de retorica, ci reprezinta expresia iconomiei mantuirii. Mantuirea reprezinta darul lui Hristos. De aceea, nu exista izbavire de pacat fara harul Sau mantuitor. Dar, Hristos nu a mantuit omul de la distanta. S-a smerit pe Sine, luand chip de rob, S-a jertfit pe Cruce, cu alte cuvinte a "faptuit".

Oare noi, oamenii, nu suntem chemati si nou la "faptuire"? Nu putem sta cu mainile in san, numai acceptand prin credinta mantuirea obiectiva in Hristos. Si noi trebuie sa facem dovada faptelor credintei si ale mantuirii, conlucrand cu harul lui Hristos.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.08.2010, 14:52:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Efeseni 2:8-9 Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni.
manturea nu este un proces juridic, gata sunt mantuit, nicidecum, ci mantuirea este un proces complex prin care omul doreste sa il primeasca pe Hristos si darul lui care este mantuirea (adica izbavirea, eliberarea din toate patimile si pacatele).

Hristos Domnul spune clar ca doar cel ce face voia LUI are viata, ca doar in faptele omului se vede mantuirea sa:
"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri". Matei 7,21
"Și pentru ce Mă chemați: Doamne, Doamne, și nu faceți ce vă spun? " Luca 6,46


Sfantul Pavel vrea sa arate pe de o parte ca omul nu poate face nimic ca sa il merite pe Hristos (si mantuirea pe care o daruieste Domnul), iar pe de alta parte nu vrea nicidecum sa spune ca mantuirea omului se vede in altceva decat in faptele omului!!!

Hristos spune clar ca "omul bun face roade bune iar omul rau face roade rele" (matei 7,16, luca 6,44).

Mantuirea lui Zaheu vamesul a inceput cand Hristos i-a spus ca "trebuie sa ramana in casa lui" dar nu a fost completa decat dupa ce Zaheu a facut milostenie adica fapte vrednice de pocainta (Luca 19,5-9), cu ajutorul lui Hristos evident, caci fara EL nu putem face nimic (Ioan 15,5).

Sfantul Iacov spune fara echivoc ca mantuirea si credinta se vad doar in faptele omului (savariste in Hristos si cu Hristos evident):

"Ce folos, frații mei, dacă zice cineva că are credință, iar fapte nu are? Oare credința poate să-l mântuiască?
15. Dacă un frate sau o soră sunt goi și lipsiți de hrana cea de toate zilele,
16. Și cineva dintre voi le-ar zice: Mergeți în pace! Încălziți-vă și vă săturați, dar nu le dați cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?
17. Așa și cu credința: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăși.
18. Dar va zice cineva: Tu ai credință, iar eu am fapte; arată-mi credința ta fără fapte și eu îți voi arăta, din faptele mele, credința mea.
19. Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură.
20. Vrei însă să înțelegi, omule nesocotit, că credința fără de fapte moartă este?
21. Avraam, părintele nostru, au nu din fapte s-a îndreptat, când a pus pe Isaac, fiul său, pe jertfelnic?
22. Vezi că, credința lucra împreună cu faptele lui și din fapte credința s-a desăvârșit?
23. Și s-a împlinit Scriptura care zice: "Și a crezut Avraam lui Dumnezeu și i s-a socotit lui ca dreptate" și "a fost numit prieten al lui Dumnezeu".
24. Vedeți dar că din fapte este îndreptat omul, iar nu numai din credință.
25. La fel și Rahav, desfrânata, au nu din fapte s-a îndreptat când a primit pe cei trimiși și i-a scos afară, pe altă cale?
26. Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel și credința fără de fapte, moartă este. " Iacov 2,14-20

Last edited by Eugen7; 24.08.2010 at 15:02:32.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.08.2010, 14:56:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar și demonii cred și se cutremură.
Bine citat. Dumnezeu să ne ierte când considerăm că ne ajunge credința pentru a ne mântui. Satana știe aceasta și se cutremură și ne cutremură și pe noi făcându-ne să credem că Dumnezeu există, dar el nu.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.08.2010, 14:59:42
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ceea ce am afirmat nu tine de retorica, ci reprezinta expresia iconomiei mantuirii. Mantuirea reprezinta darul lui Hristos. De aceea, nu exista izbavire de pacat fara harul Sau mantuitor. Dar, Hristos nu a mantuit omul de la distanta. S-a smerit pe Sine, luand chip de rob, S-a jertfit pe Cruce, cu alte cuvinte a "faptuit".

Oare noi, oamenii, nu suntem chemati si nou la "faptuire"? Nu putem sta cu mainile in san, numai acceptand prin credinta mantuirea obiectiva in Hristos. Si noi trebuie sa facem dovada faptelor credintei si ale mantuirii, conlucrand cu harul lui Hristos.
Hristos a faptuit pentru ca lucrarea de mantuire este a lui DUmnezeu, nu a omului. Omul nu poate face nimic pentru a fi mantuit, doar Dumnezeu.
Faptele , dupa cum bine ai spus tu, sunt dovada mantuirii, a faptului ca m-am increzut in Dumnezeu insa nu ele ma mantuie, ci credinta.
Nu exista mantuire si apoi stat cu mainile in san, aia nu e mantuire. Omul dupa ce s-a increzut in Hristos va face fapte care exprima aceasta credinta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.08.2010, 16:26:19
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
manturea nu este un proces juridic, gata sunt mantuit, nicidecum, ci mantuirea este un proces complex prin care omul doreste sa il primeasca pe Hristos si darul lui care este mantuirea (adica izbavirea, eliberarea din toate patimile si pacatele).

Hristos Domnul spune clar ca doar cel ce face voia LUI are viata, ca doar in faptele omului se vede mantuirea sa:
"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri". Matei 7,21
"Și pentru ce Mă chemați: Doamne, Doamne, și nu faceți ce vă spun? " Luca 6,46
pana aici e corect. Mantuirea omului se vede din roadele pe care le aduce, dar nu roadele te mantuie ci credinta care te face sa aduci acele roade.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sfantul Pavel vrea sa arate pe de o parte ca omul nu poate face nimic ca sa il merite pe Hristos (si mantuirea pe care o daruieste Domnul), iar pe de alta parte nu vrea nicidecum sa spune ca mantuirea omului se vede in altceva decat in faptele omului!!!

[u]Hristos spune clar ca "omul bun face roade bune iar omul rau face roade rele" (matei 7,16, luca 6,44).
Corect, credinta omului se vede din roadele pe care le aduce. Cine nu aduce roade nu este credincios.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Mantuirea lui Zaheu vamesul a inceput cand Hristos i-a spus ca "trebuie sa ramana in casa lui" dar nu a fost completa decat dupa ce Zaheu a facut milostenie adica fapte vrednice de pocainta (Luca 19,5-9), cu ajutorul lui Hristos evident, caci fara EL nu putem face nimic (Ioan 15,5).
Mai sus spui ca omul nu e vrednic sa capete mantuirea, care este un dar de la Dumnezeu, iar acum spui ca Zaheu a facut fapte si apoi a fost mantuit.
Zaheu a crezut in Hristos si de aceea a facut acele fapte, nu faptele l-au mantuit ci credinta. Faptele au fost un rod al credintei lui in Hristos.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.08.2010, 16:34:35
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Bine citat. Dumnezeu să ne ierte când considerăm că ne ajunge credința pentru a ne mântui. Satana știe aceasta și se cutremură și ne cutremură și pe noi făcându-ne să credem că Dumnezeu există, dar el nu.
De ce sa te ierte Dumnezeu pentru ca te increzi in afirmatiile Lui "prin credinta sunteti mantuiti"? Dumnezeu nu are de ce sa te ierte pentru ca te increzi in afirmatiile Lui.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.08.2010, 16:50:21
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viorel_b Vezi mesajul
De ce sa te ierte Dumnezeu pentru ca te increzi in afirmatiile Lui "prin credinta sunteti mantuiti"? Dumnezeu nu are de ce sa te ierte pentru ca te increzi in afirmatiile Lui.

http://www.calauzaortodoxa.ro/credin...spre-mantuire/
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.08.2010, 16:57:00
viorel_b viorel_b is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Autorul articolului include sfintirea tot in mantuire insa sunt 2 lucruri diferite. Sfintirea este un proces care dureaza toata viata, mantuirea reprezinta iertarea omului de catre Dumnezeu si de acolo incepe procesului de sfintire.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.08.2010, 17:41:35
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ca de obicei, contextul e revelator. Iar în acest caz, din fericire, contextul revelator este chiar...un verset mai încolo.
Căci noi sîntem lucrarea Lui, și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune, pe cari le‑a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele.

Deci noi nu credem că suntem mântuiți numai prin har (sola Gratia), ci credem că suntem mântuiți prin har unit cu faptele.
Si in Sfanta Scriptura versiunea Anania http://www.dervent.ro/biblia.php gasim aceasta explicatie la Efeseni 2,10:
Credința e o virtute teologică , dăruită de Dumnezeu, dar ea nu lucrează singură, ci însoțită de fapta bună (vezi , toate făcând parte din planul inițial al lui Dumnezeu pentru mântuirea noastră.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum nu intelege BC Sfanta Scriptura si zice ca exista purgatoriu mihailt Biserica Romano-Catolica 328 22.02.2011 19:57:54
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
va rog sa ma ajutati ca sa pot intelege mai bine ce se intampla cu mine, alina73 Generalitati 59 23.06.2009 14:57:02
ce se intelege prin slujba interconfesionala? unortodox Generalitati 28 22.04.2009 11:02:16
"A intelege totul inseamna a ierta totul" irina77 Generalitati 12 21.11.2006 10:31:25