Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2010, 14:17:24
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit Cum facem cruce?

Este rau ca dupa ce facem semnul sfintei cruci sa deschidem palma si sa o duce la piept(inima)?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2010, 15:12:40
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Gestul e preluat de la B.C sau din evlavie? Ce semnifica?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.09.2010, 15:24:13
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Eu mai văd pe la mine la biserică oameni care pe parcursul slujbei țin mâna dreapta pe inimă. Nu știu, s-ar putea să semnifice pentru ei faptul că Îl au pe Hristos în inimă și că acolo vor să Îl țină. E un gest frumos oricum.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.09.2010, 15:48:45
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Este rau ca dupa ce facem semnul sfintei cruci sa deschidem palma si sa o duce la piept(inima)?
Nu este gresit...dar daca tu faci asta va trebui sa o faci pt ca asa simti in momentul acela, nu ca ai vazut la altii...sa fie un gest involuntar...sa te trezesti pur si simplu ca l-ai facut...nu incerca sa copiezi orice fara sa stii de ce, ci doar ca ai vazut la altii.

Acest gest este o adancire in trairea ta alaturi de Hristos...in trairea ta la slujba si rugaciune...este ca si cum in acel moment daruiesti inima ta, sufletul tau, dragostea ta lui Hristos.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2010, 12:45:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu l'am intalnit la nici un parinte si la nici un calugar din manastirile pe unde am ajuns pana acum.
Monahismul este locul unde se verifica autenticitatea oricarui lucru legat de credinta si Biserica Ortodoxa.

Mie nu mi se pare un lucru placut. O simpla cruce, clara si simtita, cred ca este de ajuns.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.09.2010, 13:25:50
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit Semnul Sfintei Cruci

"Multi din cei fara socotinta isi fac cruce, fluturand cu mana pe fata lor, dar in desert se ostenesc, de vreme ce nu inchipuiesc crucea dreapta, iar dracii se bucura de acea fluturare. Cand, insa, cineva isi face cruce dreapta, punand mana sa la frunte si la piept, la umarul drept, iar pe urma la cel stang, apoi ingerii vazand, se veselesc de adevarata inchipuire a crucii pe fetele noastre. Iar ingerul Domnului scrie pe cei ce intra in biserica Domnului cu frica si cu credinta.

Deci, daca cineva intrand in biserica, sta cu frica si isi face cu umilinta inchinaciunea pe "chipul lui Dumnezeu", acela primeste iertare de pacate si mila de la Dumnezeu, iar, de intra fara frica, apoi unul ca acela, la iesirea din biserica, mai mari pacate dobandeste. Drept aceea, si noi fratilor, venind la biserica, sa stam cu frica, asteptand de la Dumnezeu mare mila, in veacul de acum si in cel ce va sa fie." (Din "Caietele preacuviosului Parinte Daniil de la Rarau - Taina Sfintei Cruci", Ed. Christiana, Bucuresti, 2001)


"...Ce vreau sa va mai spun? Cand va treziti dimineata, sa nu va apucati de treaba intai, ca sunteti batjocoriti de satana. Cand te-ai trezit din somn dimineata, intai si-ntai sfanta rugaciune. Da apa pe ochi sa fuga somnul, treci in fata sfintelor icoane, fa mana dogmatica, trei degete unite si doua stranse in palma. Aceste doua reprezinta dumnezeirea si omenirea lui Iisus Hristos, iar cele trei: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Asta-i mana dogmatica, dupa randuiala canonica a Bisericii.

Si pune mana intai la frunte: "In numele Tatalui", la buric, "a Fiului", umarul drept, "a Sfantului Duh, Amin". Asta-i crucea dogmatica, dupa canonul 92 al Sfantului Vasile cel Mare. Cautati in Pidalion.

Sa nu-mi bati cobza, ca rade dracul de tine! Cine te-o nvatat sa-ti bati joc de Sfanta Cruce? Cine-ti leaga tie mana sa nu faci crucea dreapta? Trebuie sa dai lungimea crucii: "In numele Tatalui, si al Fiului si al Sfantului Duh, Amin." Asa sa-mi faci crucea, daca nu, nu esti ortodox. Iti bati joc.

Rade dracul de tine cand bati cobza asa. Cine ti-a spus tie ca crucea lui Hristos a fost patrata, sa faci numai pana la piept? Cine ti-a spus? Crucea lui Hristos a fost lunga. Sa dai lungime crucii. Dar noi n-avem canoanele? N-avem dogmele? Faceti crucea dreapta!

Cand treci pe langa o biserica, nu-ti fie rusine sa faci cruce! Uite-asa s-o faci... ca acolo-I de fata Trupul si Sangele Domnului. Permanent, pe Sfanta masa sunt Preacuratele Taine. Este Hristos viu in Altar. In toate bisericile ortodoxe. Preacuratele Taine stau pe Sfanta Masa. Si daca nu te inchini la biserica, nu te inchini lui Hristos." (Arhim. Cleopa Ilie - "Marturii ortodoxe", Chisinau, 2005, pag. 62-63)

Imi cer scuze pentru ca am scris mai mult si poate pe langa subiect, dar am considerat ca este folositor de reamintit.
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.09.2010, 13:52:37
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Aveți grijă însă cât de mare sau mică o faceți!


-> http://blog.pustniculdigital.info/articole/43/
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.09.2010, 14:50:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Colaps e gresit si cum ai evidentiat tu. Uite,am modificat putin imaginea si am facut eu semn pe locul unde ar trebui dusa mana:

Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.09.2010, 23:00:56
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu l'am intalnit la nici un parinte si la nici un calugar din manastirile pe unde am ajuns pana acum.
Monahismul este locul unde se verifica autenticitatea oricarui lucru legat de credinta si Biserica Ortodoxa.

Mie nu mi se pare un lucru placut. O simpla cruce, clara si simtita, cred ca este de ajuns.
Acest gest nu are legatura cu Sf. Cruce...chiar si autorul topicului in intrebarea sa specifica prin termenul "DUPA":
Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Este rau ca dupa ce facem semnul sfintei cruci sa deschidem palma si sa o duce la piept(inima)?
Unii dupa ce isi fac Sf. Cruce isi tin mainile impreunate in dreptul pieptului...acesta fiind un gest de continuare a rugaciunii dupa inchinare, altii isi lasa mainile pe langa corp pur si simplu, altii le tin impreunate in zona abdominala...deci sunt diferite gesturi care se fac DUPA.
Ce poate fi gresit ca in anumite momente (de ex in timpul slujbei sau a rugaciunii personale) dupa ce faci semnul Sf. Cruci sa iti duci mana la inima iar mintea ta sa fie la Hristos?...nu o duci la fund, nu o bagi in buzunar, nu o pui in cap...o lipesti de inima efectiv involuntar pentru ca traiesti dragostea lui Hristos din momentul respectiv...din cuvintele slujbei sau ale rugaciunii...este ca si cum ti-ai darui inima LUI...

Eu am mai spus ca e valabil doar daca este un gest involuntar, intr-un moment de traire....daca e premeditat nu are valoare, nu facem asta sa aratam oamenilor ca suntem altfel sau mai interesanti...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.09.2010, 23:08:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Este rau ca dupa ce facem semnul sfintei cruci sa deschidem palma si sa o duce la piept(inima)?
Dacă este făcut DUPĂ semnul sf Cruci și vine din inimă și nu din spirit de contradicție cu felul în care e făcut de obicei în biserică, atunci nu este nimic greșit.

P.S.: știați că postura recomandată în ritul răsăritean pentru primirea Sfintei Împărtășanii este cu ambele mâini încrucișate în dreptul inimii ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 12:26:21
Cand facem milostenie... ClaudiuT Umanitare 25 21.02.2011 10:37:58
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 11:58:19
CUM TREBUIE SA FACEM? bobby Nunta 15 21.03.2008 12:44:43
ce facem asa verona Biserica Ortodoxa Romana 2 02.02.2007 19:12:09