Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.12.2010, 16:37:13
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Îmi pare rău dacă am răspuns prea urât, oricum am vorbit la modul general.
Nu are de ce sa-ti para rau ai zis adevarul.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.12.2010, 16:41:42
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dacă vrei să fii lămurit, nu ești prost.

Dar dacă într-adevăr vrei, atunci vei și face ceva în această direcție. Roagă-te, citește, întreabă, citește, roagă-te.
Toti ne numim crestini aici, nu? Atunci ma gandesc ca cei care si sunt crestini mai buni si mai invatati decat mine pot sa ma lamureasca fara sa mai fie nevoie sa ma indrepte catre anumite carti si scrieri.. Daca ma indreapta catre anumite carti si scrieri inseamna ca nici ei nu au inteles prea multe.. Unde sunteti crestinilor?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.12.2010, 16:57:36
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

A murit Dumnezeu pe cruce?
Daca Dumnezeu nu a murit pe cruce cum au fost Ispasite pacatele omenirii?
Atunci , Dumnezeu a murit?Cum poate sa moara Dumnezeu?

Tu pui mai multe intrebari,care aparent contin contradictii sau capcane. Daca veti raspunde ca Dzeu a murit atingeti vesnicia Lui.Daca spuneti ca nu a murit ,atunci cum mai are loc ispasirea pacatelor oamenilor ?
Raspunsul ortodox este unul dual .Nu puteti separa cele 2 fatete ale raspunsului,si sa o promovati dupa plac,cand pe una cand pe alta,dar atunci cand nu trebuie.
Iisus Hristos a fost o persoana cu 2 firi.SI Dumnezeu SI om.
Dupa firea dumnezeiasca nu putea muri,dupa firea omeneasca putea muri.
Dumnezeu omul a murit numai si numai pentru a ispasi pacatele noastre,din nici o alta cauza. Si ingerii in cer s-au mirat de aceasta 'gaselnita' a lui Dumnezeu.Negasind nici un om desavarsit pe pamant,ca sa ispaseasca pacatul celorlalti , S-a facut El insusi om,si a gustat moartea,El care tinea pamantul spanzurat pe ape
Contradictia aceasta ,nu e a cuiva anume ,ci a lui Dumnezeu insusi.Mira-te ,crede-o,nu o crede,fa cum vrei,dar de ce s-a intamplat asa,doar Dumnezeu a hotarat asta,inca inainte de intemeierea lumii
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.12.2010, 17:34:12
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

S-a despartit firea umana de cea divina la moarte,sau a murit numai a Doua Persoana a sfintei Treimi?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.12.2010, 17:42:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Atunci pentru ce s-a mai Intrupat Cuvantul daca putea sa moara un om pentru noi?
Fiindcă niciun alt om nu putea să-i răscumpere pe oameni, decât un om liber. Toți oamenii erau exact ca sclavii, fiind înrobiți de dușmanul lui Dumnezeu și al oamenilor. Trebuia să vină un om dinafară, care să nu aibă păcat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.12.2010, 17:51:07
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

atunci cum a putut cantari moartea unui om fie el si liber, rascumpararea pentru intreaga omenire?nu cumva numai Dumnezeu poate cantarii in balanta cat intreaga omenire, ba si mai mult?explica-mi si mie cum functioneaza?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.12.2010, 18:00:59
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
atunci cum a putut cantari moartea unui om fie el si liber, rascumpararea pentru intreaga omenire?nu cumva numai Dumnezeu poate cantarii in balanta cat intreaga omenire, ba si mai mult?explica-mi si mie cum functioneaza?
De ce operati tot timpul cu SAU si nu operati cu SI ? Iiisus Hristos nu a fost sau om sau Dzeu .El a fost SI om SI Dzeu.Deci un strop de sange din persoana lui Dumnezeu -Omul (care DA! are sange,desi e Dumnezeu) valora mai mult decat intreg pacatul omenirii.Nu a gresit omenirea asa mult,pe cat de mare a fost dreptatea lui Dumnezeu-omul,cel fara prihana.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.12.2010, 18:01:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

eu nu operez , intreb
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.12.2010, 18:12:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
S-a despartit firea umana de cea divina la moarte,sau a murit numai a Doua Persoana a sfintei Treimi?
A murit doar persoana a doua a treimii,si anume Iisus Hristos
Si a murit doar dupa firea omeneasca,caci firea dumnezeiasca nu poate muri.
Dar a murit o PERSOANA nu o FIRE,caci cele 2 firi erau unite in aceea persoana.
Deci pt ca persoana a doua a treimii a murit prin firea sa omeneasca,spunem ca Dumnezeul omul a murit,dar nu ca dumnezeirea insasi a murit.
Pe timpul mortii,firea umana nu sa despartit de cea dumnezeiasca,caci atunci cand Hristos s-a nascut,a luat pentru vecie firea umana in persoana sa.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.12.2010, 18:20:35
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

De ce a zis Iisus pe cruce : "Dumnezeul Meu , Dumnezeul Meu pentru ce M-ai parasit"?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare