Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Este legea veche abrogata?
Da 15 35,71%
Nu 22 52,38%
Nu stiu 5 11,90%
Votători: 42. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 13.02.2011, 01:37:11
mirciulica mirciulica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de mirciulica
Deci dupa cum ziceam, Dumnezeu si Satan sunt mana in mana...sau mai bine spus, Satan face voia lui Dumnezeu, pentru ca satan e doar o unealta, un inger al Domnului.
Pe asta nu prea ai inteles-o. Toate se fac cu voia sau cu ingaduinta lui Dumnezeu.
Pai asta am spus si eu, ca Satan face ce face cu voia sau cu acordul lui Dumnezeu. Adica Satan nu actioneaza de capul lui, ci doar cu permisiunea sefului sau. Satan e un inger subordonat lui Dumnezeu, nicidecum un inger razvratit, asa cum insinueaza credinciosii. Altfel din fragmentul pe care l-am dat reiese clar acest lucru.

Citat:
6. Dar într-o zi îngerii lui Dumnezeu s-au înfățișat înaintea Domnului și Satan a venit și el printre ei.
7. Atunci Domnul a zis către Satan: "De unde vii?" Iar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Am dat târcoale pe pământ și m-am plimbat în sus și în jos".
8. Și Domnul a zis către Satan: "Te-ai uitat la robul Meu Iov, că nu este nici unul ca el pe pământ fără prihană și drept și temător de Dumnezeu și care să se ferească de ce este rău?"
9.Dar Satan a răspuns Domnului și a zis: "Ore degeaba se teme Iov de Dumnezeu?
10.N-ai făcut Tu gard în jurul lui și în jurul casei lui și în jurul a tot ce este al lui, în toate părțile și ai binecuvântat lucrul mâinilor lui și turmele lui au umplut pământul?
11.Dar ia întinde mâna Ta și atinge-Te de tot ce este al lui, să vedem dacă nu Te va blestema în față!"
12.Atunci Domnul a zis către Satan: "Iată, tot ce are el este în puterea ta; numai asupra lui să nu întinzi mâna ta".
Citat:
Fiintele create au liberul arbitru si pot actiona independent de Dumnezeu, nu sunt roboti.
Nu sunt roboti, dar daca nu executa intocmai si la timp vointa acestuia si-o iau pe coaja.
Adica daca fiintele create nu se comporta fix ca niste robotei, zeul are o mare, mare, problema. Incepe sa faca spume la gura, sa blesteme, si chiar sa-i para rau pentru ca le-a facut:

Citat:
5. Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ și că toate cugetele și dorințele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele,
6. I-a părut rău și s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7. Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=25&cap=6

Deci in caz ca ai citit biblia, ar cam trebui sa stii cam ce pret pune asa zisul "Dumnezeu" pe liberul-arbitru: zero barat. Oamenii faceau rau (desi nu se explica acolo in ce consta "raul", ci doar ca "Fiii lui dumnezeu" s-au impreunat cu femeile si au dat nastere unor uriasi :o), asa ca zeul s-a enervat si i-a omorat pe toti (apropo, Noe si a lui familie inteleg ca erau singurii oameni de pe planeta care nu faceau rau). Scurt si la obiect.

Asa cum tot scurt si la obiect, ceva mai incolo (mai precis dupa incesturile familiei lui Noe care au dus la repopularea planetei intr-un timp record), zeul ordona, prin gurita lui Moise, ca cei care nu ascultau de El (adica de Moise) si nu-i urmau orbeste instructiunile, exact precum niste robotei, sa fie pusi la zid si lapidati (sau chiar arsi in foc), trecuti prin ascutisul sabiei, nimiciti cu desavarsire, etc:

Citat:
Deuteronom 17:12~
"Omul care, din mîndrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca sa slujeasca Domnului, Dumnezeului tau, sau care nu va asculta de judecator, omul acela sa fie pedepsit cu moartea.

Levitic 24:16~
Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentruca a hulit Numele lui Dumnezeu.

Levitic 20:9~
Daca un om oarecare blastama pe tatal sau sau pe mama sa, sa fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatal sau sau pe mama sa: sîngele lui sa cada asupra lui.

Levitic 20:10~
Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea preacurvari sa fie pedepsiti cu moartea.

Levetic 21:9~
Daca fata unui preot se necinsteste curvind, necinsteste pe tatal ei: sa fie arsa în foc."

Levitic 20:13~
"Daca un om se culca cu un om cum se culca cineva cu o femeie, amîndoi au facut un lucru scîrbos; sa fie pedepsiti cu moartea, sîngele lor sa cada asupra lor."

Exod 22:20~
Cine aduce jertfe altor dumnezei decît Domnului singur, sa fie nimicit cu desavîrsire."

http://www.stiinta-si-religia.com/crime_in_biblie_.html

Ceea ce cam asta si faceau "copiii lui Israel":


Citat:
Iosua 6:20-21
Poporul a scos strigate, si preotii au sunat din trâmbite. Când a auzit poporul sunetul trâmbitei, a strigat tare, si zidul s-a prabusit; poporul s-a suit în cetate, fiecare drept înainte. Au pus mâna pe cetate,
si au nimicit-o cu desavârsire, trecând prin ascutisul sabiei tot ce era în cetate, barbati si femei, copii si batrâni, pâna la boi, oi si magari.


Iosua 8:24-25
După ce a isprăvit Israel de ucis pe toți locuitorii din Ai, în câmp și în pustie, unde îi urmăriseră ei, și după ce toți au fost trecuți în totul prin ascuțișul sabiei, tot Israelul s-a întors la Ai și a trecut cetatea prin ascuțișul sabiei.
În totul au fost douăsprezece mii de inși uciși în ziua aceea, bărbați și femei, toți oameni din Ai.


Iosua 11:19-20
N-a ramas nici o cetate, care sa fi facut pace cu copiii lui Israel, afara de Heviti, care locuiau în Gabaon; pe toate le-au luat prin lupta.
Caci Domnul a îngaduit ca popoarele acelea sa-si împietreasca inima si sa lupte împotriva lui Israel, pentru ca Israel sa le nimiceasca cu desavârsire, fara sa aiba mila de ele, si sa le nimiceasca, dupa cum poruncise lui Moise Domnul.
Asta desigur cand Domnul Dumnezeu nu se ocupa el insusi de acesti oameni care se incapatanau sa nu fie niste robotei, si le venea el insusi de petrecanie, ba cu niste ciuma, ba cu o invazie de lacuste, ba cu o eruptie vulcanica, si alte cataclisme, in functie de posibilitatile oferite de mama Natura.

Apropo, sa mai amintesc cum i-a respectat "dumnezeu" (e chiar penibil sa numesti creatura aia din biblie, creata dupa chipul si asemanarea unor salbatici din epoca bronzului, Dumnezeu) liberul-arbitru Faronului ??


Citat:
Ingerii cazuti sunt tolerati de Dumnezeu, asta pana la sfarsitul lumii, adica pana la venirea lui Iisus, cand vor fi bagati la zdup.
Mai ramane sa-mi arati de unde anume ati scos voi chestia astia cu ingerii cazuti. Ca Satan pana una alta vad ca era un fel de consilier pe probleme lumesti al Domnului, nicidecum un inger razvratit.

Si oricum ce spui tu n-are nici un sens, de ce sa fie tolerati de dumnezeu pana la sfarsitul lumii ? Adica de sa-i lase sa-si faca de cap pana atunci ? Si pe cine naiba intereseaza ca ii "baga la zdup" (lol?) la sfarsitul lumii ????
Ideea cu bagatul la zdup e sa impiedici, sau sa previi, producerea raului. Adica sa nu-i lasi pe cei despre care stii ca sunt capabili de astfel de fapte sa-si faca de cap, sau sa-si exercite "liberul-arbitru". De aia sunt bagati criminalii la puscarie, nu de altceva.
In mod similar, daca dumnezeul vostru ar fi normal la cap (ceea ce din citirea bibliei ma indoiesc ca e; de fapt daca e sa dam crezare celor scrise acolo el e primul care trebuie bagat la zdup!) sau omnibenevolent cum pretindeti voi (aiurea in tramvai) ca este, i-ar fi "bagat la zdup" pe acei ingeri nervosi din imaginatia voastra inca de dinainte ca acestia sa fi apucat sa se enerveze ! Adica, pur si simplu, nu i-ar mai fi creat ! Dar dumnezeu inteleg ca e intr-atat de tampit incat nu numai ca i-a creat, cu buna-stiinta si nesilit de nimeni, pe acesti ingeri suparati, dar ii mai si lasa sa-si faca de cap de la inceput si "pana la sfarsitul lumii". De ce ? Pentru ca le respecta liberu' arbitru. Da' cand se termina lumea brusc nu le mai respecta liberu' arbitru, si-i baga la zdup, ca sa-i pedepseasca pentru ca i-a creat in halul in care i-a creat (ca domnul zeu stia foarte bine ce creaza, banuiesc), si pentru ca le-a dat atat puterea, cat si permisiunea, sa-si faca de cap cu aceasta lume, incepand din secunda 2 a crearii acesteia. Stiti voi, cand cu sarpele vorbaret, care l-a facut pe Adam sa muste din pom, motiv pentru care zeul a facut atac cerebral si ne-a aruncat pe toti din Paradis (chit ca cel mult Adam si Eva trebuiau pedepsiti, nu toata omenirea), asta dupa ce l-a blestemat pe sarpe sa se tarasca pe burta si sa manance tarana toata viata :) Desi am impresia ca Domnul nu s-a prins ca era vorba de satan:

Citat:
Zis-a Domnul Dumnezeu către șarpe: "Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii între toate animalele și între toate fiarele câmpului; pe pântecele tău să te târăști și țărână să mănânci în toate zilele vieții tale!
Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".

Citat:
Ca sa creasca duhovniceste oamenii trebuie sa fie ispititi de ingerii cazuti, in lupta cu ispitele ei crescand sau cazand.
Si cand ai fost ispitit ultima oara de un inger din asta ? Tu chiar nu realizezi ce ineptii debitezi ? Voi vorbiti de parca traiti intr-un alt univers, sau in lumea viselor. Apropo, zana maseluta ce mai zice ? Ca sa nu-mi acuma ca nu crezi in zana maseluta. Ai uitat cand ti-a scos nenea doctorul, inspirat de aceasta zana, desigur, maseaua ? Cum crezi tu ca ar fi putut dentistul sa execute asa de capul lui un astfel de procedeu complicat, fara sprijinul nemijlocit al zanei maseluta ?

Citat:
Si oamenii rai sunt ingaduiti de Dumnezeu, nu inseamna ca sunt zei.
Aia care-au murit in potop n-au fost ingaduiti. Nici aia pe care ii omorau israelitii cu pietre,
sau pe care ii decimau cu ascutisul sabiei, la indemnul zeului lor cretin. Sau vrei sa spui ca dumnezeu a evoluat, si nu mai face chestii din astea ?

Last edited by mirciulica; 13.02.2011 at 02:34:26.
Reply With Quote
  #242  
Vechi 13.02.2011, 07:26:39
crocomau crocomau is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirciulica Vezi mesajul
Sau vrei sa spui ca dumnezeu a evoluat, si nu mai face chestii din astea ?
Daca tot vrem sa-L judecam pe Dumnezeu, este bine sa o facem prin prisma a ceea ce a facut la inceput (acel Eden, pe care omul l-a stricat) si a fagaduintelor facute pentru viitor (ca va reface acea lume fara suferinte si fara lacrimi, pentru noi).

Acele "crime si atrocitati" gasite in VT, nu schimba cu nimic nadejdea noastra de a mosteni o viata vesnica fericita. Chiar si cei care au suferit anumite pedepse pot fi mantuiti. Ma gandesc, spre exemplu, la israelitii care au pribegit prin pustie timp de 40 de ani si au murit toti (in afara de 2 persoane) prin pustie, fara sa vada tara promisa. Cred ca multi din acesti evrei, morti in pustie, vor fi inviati si vor mosteni viata vesnica. Dumnezeu doar a dat o lectie colectiva (cunoscuta si urmasilor), dar nu i-a exclus de la mantuire .

La fel, si cu popoarele nimicite de evrei: dintre acesti oameni multi vor fi inviati si mantuiti. Dumnezeu stie sa judece cu dreptate. Atunci era necesara nimicirea lor, pentru a proteja poporul ales de pericolul copierii inchinarii idolatre si a altor obiceiuri rele (lucru care, totusi, s-a intamplat pentru ca evreii nu au nimicit tot ce le-a zis Domnul).


Cam asa se pune problema. In anumite conjuncturi, Dumnezeu ia anumite decizii (unele neplacute pentru noi). Noi nu trebuie sa ne smiorcaim pentru ceea ce patimim (sau patimesc altii) in viata aceasta de doi bani. Important este ca fagaduinta mantuirii este valabila, pentru toti cei care vor sa asculte de Dumnezeu, din dragoste.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 13.02.2011, 14:15:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Catalin,
Eu am inteles ca unele persoane printre care si tu, inteleg cuvantul ispita din Biblie doar in sensul de "tentatie, ademenire" de aceea discutiile pe aceasta tema nu pot fi decat incomplete dar o sa revin la asta la sfarsitul acestei postari. Din perspectiva aceasta a ispitei ca si tentatie nu am zis niciodata ca diavolul ar soma, ci am zis dimpotriva ca ne bombardeaza pe toti, drepti si nedrepti, cu tentatiile lui (care sunt ispite exterioare)
Adriana, cata poveste mi-ai scris, nu am apucat sa citesc toata partea a doua. Asadar aici ne intelegem, vrajmasul ne bombardeaza tot timpul cu ispite, dar la cei mai putin induhovnicit Dumnezeu nu-i ingaduie sa faca tot ce vrea. Ispitirile din afara sunt cele ale vrajmasului. Ispitele dinauntru sunt patimile, amintiri ale patimilor, etc. Cele dinauntru sunt rele, cele dinafara sunt bune, ne ajuta sa crestem (atata timp cat nu cadem in ele si devin pacat).
Reply With Quote
  #244  
Vechi 13.02.2011, 14:40:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirciulica Vezi mesajul
Pai asta am spus si eu, ca Satan face ce face cu voia sau cu acordul lui Dumnezeu. Adica Satan nu actioneaza de capul lui, ci doar cu permisiunea sefului sau. Satan e un inger subordonat lui Dumnezeu, nicidecum un inger razvratit, asa cum insinueaza credinciosii. Altfel din fragmentul pe care l-am dat reiese clar acest lucru.
Eu nu am spus asa. cele bune sunt din voia Domnului. cele rele sunt ingaduite de Dumnezeu datorita lasarii liberului arbitru. Dar nici astea nu se intampla la intamplare, adica moare cine trebue sa moara atunci. Stalin nu a fost subordonat lui Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de mirciulica Vezi mesajul
Nu sunt roboti, dar daca nu executa intocmai si la timp vointa acestuia si-o iau pe coaja.
Adica daca fiintele create nu se comporta fix ca niste robotei, zeul are o mare, mare, problema. Incepe sa faca spume la gura, sa blesteme, si chiar sa-i para rau pentru ca le-a facut:
Gresit, nu ai inteles ce este liberul arbitru. Poti sa faci ce vrei, dar daca iti tai degetele urmeaza consecintele legii lasate de Dumnezeu. Sau daca devine cineva criminal nu poate spera sa fie si fericit.
Citat:
În prealabil postat de mirciulica Vezi mesajul
Deci in caz ca ai citit biblia, ar cam trebui sa stii cam ce pret pune asa zisul "Dumnezeu" pe liberul-arbitru: zero barat. Oamenii faceau rau (desi nu se explica acolo in ce consta "raul", ci doar ca "Fiii lui dumnezeu" s-au impreunat cu femeile si au dat nastere unor uriasi :o), asa ca zeul s-a enervat si i-a omorat pe toti (apropo, Noe si a lui familie inteleg ca erau singurii oameni de pe planeta care nu faceau rau). Scurt si la obiect.
Pai daca la tine nu exista rau, e normal ca iti placa sa te urmareasca unii sa te manance. Creste adrenalina, nu?
Citat:
În prealabil postat de mirciulica Vezi mesajul
Asa cum tot scurt si la obiect, ceva mai incolo (mai precis dupa incesturile familiei lui Noe care au dus la repopularea planetei intr-un timp record), zeul ordona, prin gurita lui Moise, ca cei care nu ascultau de El (adica de Moise) si nu-i urmau orbeste instructiunile, exact precum niste robotei, sa fie pusi la zid si lapidati (sau chiar arsi in foc), trecuti prin ascutisul sabiei, nimiciti cu desavarsire, etc:
Fii lui Noe aveau sotii. Iar daca nu traiesti pe marte si stai cu noi pe pamant, o sa observi ca si azi daca furi te cauta unii si te baga la racoare. Daca nu ma crezi du-te si incearca. De ce e inchisoarea? ca sa nu faca toti la fel, ca daca nu ar fi ceva sa-i sperie multi ar fura sau ar face altceva. Tie ti-ar fi pe plac?
Citat:
În prealabil postat de mirciulica Vezi mesajul
Asta desigur cand Domnul Dumnezeu nu se ocupa el insusi de acesti oameni care se incapatanau sa nu fie niste robotei, si le venea el insusi de petrecanie, ba cu niste ciuma, ba cu o invazie de lacuste, ba cu o eruptie vulcanica, si alte cataclisme, in functie de posibilitatile oferite de mama Natura.
Nu stiu daca sa iti dau o veste nu prea buna, poate nu ai aflat ca intr-o zi toti murim. Nu scapa niciunul. Unii mor mai repede, altii mor la batranete. Citeste de exemplu despre azteci, stii ce petreceri dadeau?
Citat:
În prealabil postat de mirciulica Vezi mesajul
Apropo, sa mai amintesc cum i-a respectat "dumnezeu" (e chiar penibil sa numesti creatura aia din biblie, creata dupa chipul si asemanarea unor salbatici din epoca bronzului, Dumnezeu) liberul-arbitru Faronului ??
Mirciulica, ia vezi daca poti tu sa faci tot ce vrei, ca si tu ai liberul arbitru.
Citat:
În prealabil postat de mirciulica Vezi mesajul
Si oricum ce spui tu n-are nici un sens, de ce sa fie tolerati de dumnezeu pana la sfarsitul lumii ? Adica de sa-i lase sa-si faca de cap pana atunci ? Si pe cine naiba intereseaza ca ii "baga la zdup" (lol?) la sfarsitul lumii ????
Ideea cu bagatul la zdup e sa impiedici, sau sa previi, producerea raului. Adica sa nu-i lasi pe cei despre care stii ca sunt capabili de astfel de fapte sa-si faca de cap, sau sa-si exercite "liberul-arbitru". De aia sunt bagati criminalii la puscarie, nu de altceva.
Pentru asta trebuie sa si stii despre ce vorbesti, nu doar sa vorbesti. De exemplu nu te duci sa dai sfaturi unui chirurg daca tu nu le ai cu medicina.
Din moment ce stii despre crestinism din surse de obicei la fel de bine informate ca si tine nu te astepta sa fii teolog. E si asta o materie, nu e ca fotbalul.
Pentru tine, ca imi esti simpatic (nick-ul), iti voi explica: ingerii cazuti sunt buni entru ca il ispiteste pe om si astfel evolueaza. Altfel nu poate evolua, ca de buna voie n-o face mai nimeni.

In viitor incearca si alte forumuri, daca te plictisesti.
Reply With Quote
  #245  
Vechi 14.02.2011, 20:21:07
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adriana, cata poveste mi-ai scris, nu am apucat sa citesc toata partea a doua. Asadar aici ne intelegem, vrajmasul ne bombardeaza tot timpul cu ispite, dar la cei mai putin induhovnicit Dumnezeu nu-i ingaduie sa faca tot ce vrea. Ispitirile din afara sunt cele ale vrajmasului. Ispitele dinauntru sunt patimile, amintiri ale patimilor, etc. Cele dinauntru sunt rele, cele dinafara sunt bune, ne ajuta sa crestem (atata timp cat nu cadem in ele si devin pacat).
Salut Catalin
Suntem deacord doar partial, daca citesti si postarea cu ispitele o sa intelegi. Ispitele din afara, cele care vin de la Satana, nu sunt bune, ci doar ingaduite de Dumnezeu, asa cum le ingaduie si pe cele dinauntrul nostru fara sa fie bune. Le ingaduie in sensul ca nu mai da potopul peste noi, de cand a facut legamantul cu curcubeul, ca tot vorbeati mai sus de pedepsele lui Dumnezeu. Si nici focul nu mai vine peste noi etc. Daca ispitele ar fi bune, ni le-ar da Dumnezeu insusi. Si daca nu ar exista cele dinauntrul nostru, pai cele din afara ar ramane inofensive. De aceea trebuie curatate cele diauntru. Dumnezeu nu da ispite, el nu ispiteste, el ne poate pune insa la incercare. Si cand am scris postarea cu aceste doua lucruri diferite - ispita si incercare, una de la diavol care este rea si una de la Dumnezeu care este buna, mi-a trecut prin minte ca pentru tine sunt unul si acelasi lucru din cauza ca in incercari poate interveni intr-adevar mana celui rau si de aceea tu le numesti ispite. Ca sa intelegi ce vreau sa spun, hai sa luam exemplul lui Iov, unde Dumnezeu permite Satanei sa.... ce? Sa il ispiteasca? A venit Satana sa ii sopteasca ganduri de razvratire, de curvie, de furt, etc? Acestea ar fi fost ispite. Insa Dumnezeu nu ispiteste asa ca i-a zis Satanei sa nu intinda mana asupra lui. Ceea ce i-a permis Satanei a fost doar de a-i lua ceea ce era in posesia lui adica animale, moartea celor dragi, boli trupesti, acestea au fost incercari si nu ispite pentru ca nu au fost indemnuri sa faca ceva rau. Diavolul nu i-a soptit ganduri de razvratire la adresa lui Dumnezeu sau cine stie ce alte ganduri ispititoare.
Acum poate ca intelegi diferenta intre ispita de la diavol si incercare de la Dumnezeu. Ispita iti sopteste sa faci ceva rau, in timp ce incercarea este ceva ce tu percepi ca neplacut/dureros etc dar care nu iti sopteste sa faci tu insuti un lucru rau. De exemplu, vezi un film nu tocmai pentru copii si apoi ai un gand nu tocmai curat legat de ceea ce ai vazut, asta este ispita si este rea. In consecinta este bine sa eviti astfel de filme. In alta zi afli ca ai pierdut o suma mare de bani, asta este incercare, nu iti sopteste un gand rau iar atitudinea ta in fata acestui eveniment te poate ajuta sa cresti sau sa scazi, in functie de ce alegi sa faci. Si bine-nteles ca se pot combina adica poti pierde suma de bani si daca in sufletul tau ai o patima legata de bani, aceea poate fi ispitita cu ganduri rele. Dar daca nu ai patima banilor, iti pare rau, dar apoi zici ceva de genul: banii vin, banii pleaca, eu sa fiu sanatos. Iar atitudinea pe viitor este doar de a fi atent cum manevrezi banii si nu evitarea detinerii de bani ca si cum ar fi ceva rau ca in cazul filmului cand eviti sa vizionezi anumite filme.
Poate acum se intelege mai bine.
:)
Reply With Quote
  #246  
Vechi 14.02.2011, 20:25:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

mirciulica,

M-a facut sa zambesc (cu simpatie) postarea ta. Te intrebi cum poate lumea sa creada in asa ceva, asa-i?
Ieri am fost la o conferinta despre crestinii din tarile musulmane, si printre altele am ascultat si marturia unui musulman din descendenta directa a lui Mohamed, un irakian, convertit la crestinism. Iti povestesc putin povestea lui, este interesanta. Dar mai intai, nu stiu cate cunosti despre musulmani ca sa intelegi putin contextul. Musulman inseamna "supus lui Dumnezeu" si pentru ei toti oamenii din Vechiul Testament sunt musulmani incepand de la Adam si Eva, Sfanta Fecioara este musulmana, Iisus este un profet musulman, si Mohamed este ultimul profet trimis de Dumnezeu ca sa invete pe oameni voia lui Dumnezeu din cauza ca evreii si crestinii au falsificat scrierile si ca atare era nevoie de un alt profet. Conform legii islamice, trebuie sa ii respecte pe evrei si crestini pentru ca fac parte din popoarele la care Dumnezeu a trimis pe profetii Sai inainte de Mohamed, insa cum nu au acceptat si ultima profetie sunt considerati inferiori si sunt asteptati mereu sa se converteasca. Un musulman insa care se converteste la crestini (cazul cel mai frecvent, nu prea se fac convertiri pentru a fi evreu) trebuie omorat prin lege exact cum se omorau dezertorii de tara in raboaie. Si orice musulman are dreptul de a-l ucide. Deci daca esti crestin din familie de crestini esti tolerat cu drepturi inferioare celorlalti cetateni musulmani, dar daca esti crestin convertit din musulman, esti omorat.
Ei, acest descendent de pe linia lui Mohamed intalneste intr-o zi un crestin foarte inimos, si placandu-i de acest crestin isi zice ca acest om este prea bun, trebuie sa devina musulman. Si isi pune in cap sa il converteasca. La care crestinul ii cere ca mai intai sa citeasca bine Coranul, sa il inteleaga cu adevarat pana in profunzimea lui si apoi sa revina sa vorbeasca. La care musulmanul accepta provocarea si se apuca sa il citeasca. Si se pare ca trebuie citite multe alte carti pentru a putea intelege versetele, dar cum venea din familie cu mari legaturi cu Imanii, gaseste unul foarte invatat si ii spune proiectul sau, de a aprofunda Coranul. Imediat primeste ajutor si incepe sa studieze. Si ce descopera, nu vreau sa redau aici, ci spun direct concluzia la care a ajuns el din ceea ce a citit si inteles: a ajuns la concluzia ca Mohamed nu ar fi fost profet si ca atare Islamul nu este religie. Deziluzionat, decide ca va ramane fara religie, ca doar Islamul era superior la toate celelalte si daca nici asta nu-i bun, pai nu mai ramane nimic. Si asa, intr-o noapte, are un vis. In vis trebuie sa mearga intr-un loc si ajunge in fata unei ape pe care nu poate sa o treaca. Descumpanit si nestiind cum sa faca sa treaca dincolo, vede de cealalta parte un om. Il roaga sa il ajute sa treaca apa insa acesta ii raspunde ca poate ajunge la el doar daca mananca painea vietii, dupa care ii intinde mana si fara sa stie cum, se trezeste de cealalta parte a apei si asa se trezeste din vis. Nu a inteles nimic din vis pentru ca habar nu avea ce este painea vietii. In acea perioada tocmai trebuie sa plece departe, pentru cateva zile asa ca merge sa isi ia ramas bun de la amicul crestin, de data asta fara nici un gand de convertire pentru ca nu mai credea in Islam. Si prietenul il intreaba daca nu vrea o Evanghelie. El accepta de dragul lui sa o ia, insa orium religia nu il mai interesa. Pe drum insa, se apuca sa o rasfoiasca si sa o citeasca si asa descopera inauntru painea vietii de care i se vorbise in somn! Intelege ca de Iisus este vorba, si citind Evanghelia se indragosteste atat de tare de Iisus ca se hotaraste sa se converteasca si cere botezul. Vorbeste cu prietenul crestin (catolic) insa o frica mare domnea in randul catolicilor de frica represaliilor musulmane asa ca botezul i-a fost refuzat. Intre timp tatal lui il anunta ca in 3 zile se va casatori pentru ca i-a gasit sotie. O femeie pe care nu o vazuse in viata lui. Nu se opune, se insoara, peste un an are si un copil si in timpul asta mergea pe ascuns duminica la slujba. Pana la urma i se accepta Botezul. Sotia se prinde ca ceva nu-i in regula cu disparitiile astea in fiecare duminica si la un moment dat il intreaba. Ii raspunde ca el nu este musulman, este crestin, lasand-o gura casca. Ea accepta sa pastreze secretul insa dupa un timp incepe sa se afle. Deja copilul are cativa anisori, si el botezat, si purtat la biserica, si cand tatal este intrebat daca este crestin, este dat de gol de copil care isi face semnul crucii. Consecinta: familia decide sa il omoare. Si il asteapta intr-o zi cu politia inarmati pana in dinti si se apuca sa traga il el. El aude o voce care ii spuna sa fuga cat il tin picioarele. El fuge in timp ce gloantele ii vajaie la urechi si ajunge astfel la spital. Cei de la spital, cand vad ca este vorba de gloante, ii spun ca au obligatia sa anunte politia. El insa ii roaga sa nu cheme politia pentru ca tocmai de politie este cautat, si le cere sa verifice daca este grav, ca daca nu-i grav, poate fi ingrijit acasa la niste prieteni medici. Aceia verifica si era atins de un singur glonte la glezna. Asa ca pleaca la prietenii lui medici. Isi anunta apoi familia ca este viu la care astia raman muti de uimire, iar el cere azil Frantei, si acum se afla aici, scrie carti, da conferinte etc.
Si acest om se intreaba cum mai pot fi mai ales femeile musulmane, insa zice ca sunt multi musulmani inteligenti care isi dau seama ca si el ca Islamul nu este o religie si nici Mahomed profet dar continua sa se numeasca musulmani chiar daca nu cred in nimic pentru ca nu vor sa fie exclusi din comunitate. Putini au curajul sa plece si sa isi riste pielea. Iar dintre cei care ii convertesc pe musulmani la ei acasa, majoritatea sunt protestanti si mare parte dintre cei care convertesc ajung in puscarie sau sunt omorati, si mare parte din cei convertiti sunt ucisi.

Ti-am scris aceasta marturie doar pentru a vedea ca nu-i de glumit, Dumnezeu exista, la El se ajunge doar prin Iisus, si sunt oameni care isi risca pielea pentru asta. Vechiul Testament este greu de explicat, evreii se cam rusineaza acum de anumite aspecte din el, insa concentreaza-te deocamdata pe Noul Testament iar din Vechiul ia doar ceea ce iti pare de bun simt, nu te impiedica de restul ca nu merita.
Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iudeii si legea veche lore86 Iudaismul 5 19.05.2016 17:33:43
Icoana foarte veche. heyladies Pictura si Sculptura Bisericeasca 5 16.10.2010 22:35:02
icoana veche catalinabalhui Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 15.06.2009 08:57:02
O rugaciune foarte veche ARHANGHELUL Rugaciuni 17 07.01.2007 17:28:33
Legea atractiei CM Generalitati 9 25.11.2006 15:59:58