Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2009, 16:09:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Arhitectura bisericilor: dupa canon sau dupa gust?

Am gasit de curand, intr-o conferinta a Paritelui Nicolae Tanase, urmatoarea observatie: [COLOR=red]"Cultura si simtamantul Bizantului, in afara de maretia Bisericii Sfanta Sofia, a Bisericii Sfintilor Apostoli si a putine altele, vine si propovaduieste biserica mica, intima, in care sa nu incapa multi, eventual cateva familii."[/COLOR]

Cat de frumoasa este aceasta observatie. Bisericuta mica, in care oamenii stau apropiati, boltile sunt aproape de ei si se simt ocrotiti. Aceasta in comparatie crunta cu dimensiunile reci de piatra ale maretelor catedrale.

Este trist ce a putut sa faca din biserici prostul gust al celor care le poarta de grija.
Macar din frica de Dumnezeu, sa se fi respectat canoanele.

Ce parere aveti? Se mai tin oare canoanele arhitecturale in construirea unei biserici? Ma refer la bisericile noi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2009, 21:07:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Constantin Noica, vorbind despre minunatele bisericute din Bucovina, spune: [COLOR=red]"Ochiul nostru, stricat de gigantismul Apusului, retine imaginea catedralelor. Dar ce rost are alaturarea catedralelor, de bisericile noastre, cand alta e masura launtrica? (...) [/COLOR][COLOR=#ff0000][SIZE=2]E, poate, dimensiunea noastra uitata. Si cat de adanc am uitat-o! Ne miniaturizam monumentele, facem din adevaratele noastre catedrale bisericute rasarite ici si colo in natura, iar cand o curiozitate turistica ni le arunca in fata, singura noastra emotie este: tandretea."[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=#ff0000][COLOR=black][/COLOR][/COLOR]
[COLOR=#ff0000][COLOR=#000000]Foarte trista aceasta realitate. Imi raneste inima de fiecare data cand trec pe langa unele dintre noile cladiri (ei le spun "biserici in constructie") din orasul meu.[/COLOR]
[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2009, 22:16:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Pictura bisericeasca trebuie sa fie si un comentariu imbogatit al dogmelor ortodoxe. Spre exemplu, pentru mult timp nu am reusit sa deslusesc Persoanele Sfinte Treimi din pictura lui A. Rubliov sau de ce in iconografie vesmintele lui Hristos sunt in cele doua nuante: rosu si albastru, cu exceptia Invierii si Schimbarii la Fata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.04.2009, 06:18:53
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=#ff0000][COLOR=#000000]Foarte trista aceasta realitate. Imi raneste inima de fiecare data cand trec pe langa unele dintre noile cladiri (ei le spun "biserici in constructie") din orasul meu.[/COLOR]
[/COLOR]
mda, inteleg ca gigantescul unor biserici noi din Romania chiar a intrecut masura... dar de ce crezi ca aceasta influenta vine neaparat din Apus? uita-te la rusi sa vezi ce biserici imense, inalte si reci au. nici mie nu-mi plac.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.04.2009, 06:20:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
... de ce in iconografie vesmintele lui Hristos sunt in cele doua nuante: rosu si albastru, cu exceptia Invierii si Schimbarii la Fata.
astept si eu sa aflu mai multe de la tine, draga George. am citit niste explicatii mai demult, dar le-am cam uitat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.04.2009, 10:00:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Gandesc la faptul ca noile cladiri inchinate bisericii se trag din Apus deoarece in Rusia inca se pastreaza (cred ca fara exceptie) cele trei abside, domul central si boltile ce inchipuie cerul pe pamant. Nu acuz Apusul de tot ce'i rau, insa trebuie sa recunosc, ma incearca aceasta ispita. Orice ofera Apusul, noi luam fara sa mai cercam sau sa masuram cu ochiul Parintilor.

Culorile vestmintelor

Mantuitorul este imbracat intotdeauna in rosu (dedesubt) si albastru (deasupra). Aceasta arata faptul ca firea dumnezeiasca (rosu) s-a imbracat in firea omeneasca (albastru). Aceasta invatatura se observa in sens invers la Maica Domnului. Ea este imbracata in albastru pe dedesubt si in rosu pe deasupra. Aceasta arata faptul ca firea umana a fost mangaiata si imbratisata de firea dumnezeiasca ce a luat nastere din ea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.04.2009, 11:19:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
astept si eu sa aflu mai multe de la tine, draga George. am citit niste explicatii mai demult, dar le-am cam uitat.
Dorin deja a oferit o explicatie. Dogma Bisericii Ortodoxe stabilita la sinodul ecumenic de la Calcedon 451 subliniaza ca in Hristos exista 2 naturi: omeneasca si dumnezeiasca unite intr-un mod neimpartit, nedespartit, neschimbat , neamestecat-iata aceasta dogma in iconografie-deci icoana este si o marsturisire de credinta in culori dincolo de cuvinte, firile se impletesc dar nu se amestec, iar la Schimbarea la Fata si Inviere natura omeneasca devine transparenta fata de dumnezeire..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.04.2009, 12:57:31
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[SIZE=2]Sfantul Nicolae Velimirovici: "Cand oamenii vor sa sfinteasca numele Tau, roaga natura sa ii ajute. Iau piatra si lemn ca sa faca biserici; impodobesc altarele cu margaritare si flori si fac foc din plante, surorile lor, si iau tamaie de la cedri, fratii lor, si sprijina glasurile lor prin glasul clopotului, si cheama vietatile in ajutor ca sa sfinteasca numele Tau. Natura e curata ca stelele Tale si nevinovata ca ingerii Tai, Doamne. Indura-Te de noi pentru curata si nevinovata natura, care impreuna cu noi sfinteste numele Tau, Sfinte, Prea-Sfinte."[/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Cat de prezenta este natura in Biserica cea de Rasarit ![/SIZE]
[SIZE=2][/SIZE]
[SIZE=2]Slava lui Dumnezeu pentru toate![/SIZE]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.04.2009, 12:41:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Bisericile slab luminate, dar calduroase si cu lumanari arzand, vor fi intotdeauna mai aproape de inima crestinului rugator decat cela cu multime de lumini, becuri si neoane, care violeaza parca intimitatea omului cu Dumnezeu. Cel ce va face experienta abundetei becurilor si a luminii lumanarilor ce contureaza vag siluetele sfintilor va simti diferenta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2009, 17:59:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Parintele Profesor Constantin Coman marturisea intr-un articol importanta ferestrelor mici la biserici: lumina de afara sa nu patrunda in interiorul bisericii. Omul in biserica nu trebuie sa-l vada pe celalalt, ci sa se vada pe sine. Astazi vrem cat mai multa lumina de afara, nu mai tinem seama de canoane si aruncam si termopane. Este dincolo de bunul simt sa vezi o biserica cu pictura veche de cateva sute de ani "impodobita" cu termopan, si nu de culoare inchisa, ci alb.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 18:05:04
Recaderea de dupa fallen Impartasania (Taina Euharistiei) 17 12.05.2012 21:57:32
Setea dupa Liniste, setea dupa Dragoste.... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 28.06.2011 00:03:13
Ce ramane dupa noi? Ioan_Ciobota Generalitati 0 22.09.2008 20:27:45
Dupa 20 de ani. Ioan_Ciobota Generalitati 10 22.08.2008 12:33:25