Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2009, 22:02:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Leganatul colivei la Parastas

Stie careva de ce se leagana coliva in timpul cantarii "Vesnica pomenire" ?

Am observat aceasta la toate bisericile si la toate parastasele la care am participat. Preotul si cei care ajuta la tinerea sus a farfuriei cu coliva o leagana in sus si in jos, strana cantand cantarea de pomenire.

Sa fie aceasta un obicei lipsit de rost sau o randuiala al carei rost s'a uitat ?
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2009, 22:05:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Si eu m-am intrebat adeseori de ce se procedeaza astfel, dar n-am cutezat sa-l intreb pe preot, oricum la noi in timp ce se leagana colacul(nu se face coliva aici) se canta "Tie ne rugam, o Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, du rugaciunile noastre la Fiul tau si Dumnezeul nostru ca prin tine sa se mantuiasca si sufletele robilor Sai"
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2009, 22:08:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Detaliile de cult sunt secundare, interesant este faptul ca "leganatul" ramane prezent.

Din moment ce exista peste tot (asa cred momentan) inseamna ca are o semnificatie uitata.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2009, 23:24:03
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Detaliile de cult sunt secundare, interesant este faptul ca "leganatul" ramane prezent.

Din moment ce exista peste tot (asa cred momentan) inseamna ca are o semnificatie uitata.
O semnificatie uitata inseamna de fapt nici o semnificatie. Si astazi raman uimit de oameni care-si spun crestini si care indeplinesc anumite ritualuri dar habar nu au de motivatie, insemnatate etc. Si am observat constant ca daca ii intreb se supara, nu inainte de a-mi da un raspuns de genul "asa s-a pomenit". Gen, "noi nu gandim, executam".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2009, 23:37:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai cand vrei sa calmezi un copil mic agitat ce ii faci?
Il legeni nu.
Asa la parastas cerem lui Dumnezeu sa odihneasca sufletele adormitilor robilor sai.
Nu ne-a zis Domnul nostru Iisus Hristos ca Tatal nostru este in ceruri?
Cand un copil este suparat sau agitat sau nervos sau cum mai este mama sa il leagana,il mangaie si copilul se alina si nu mai plange.
Asa cerem si de la preabunul si preamilostivul Dumnezeu sa aline chinurile celor plecati dintre noi.


Asta e numai o interpretare personala va rog sa ma iertati daca am aiurat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2009, 23:48:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai cand vrei sa calmezi un copil mic agitat ce ii faci?
Il legeni nu.
Asa la parastas cerem lui Dumnezeu sa odihneasca sufletele adormitilor robilor sai.
Nu ne-a zis Domnul nostru Iisus Hristos ca Tatal nostru este in ceruri?
Cand un copil este suparat sau agitat sau nervos sau cum mai este mama sa il leagana,il mangaie si copilul se alina si nu mai plange.
Asa cerem si de la preabunul si preamilostivul Dumnezeu sa aline chinurile celor plecati dintre noi.
Asta e numai o interpretare personala va rog sa ma iertati daca am aiurat.
Foarte bine atunci, ceri asta de la Dumnezeu, dar e de ajuns sa o faci in rugaciune, leganatul efectiv al colivei nu contribuie la nimic.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2009, 23:52:01
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cand se leagana coliva se canta:
"Vesnica (lor) pomenire".
Asta nu e rugaciune?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.05.2009, 23:53:01
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cand se leagana coliva se canta:
"Vesnica (lor) pomenire".
Asta nu e rugaciune?
O fi, nu cunosc, insa daca e rugaciune nu e de ajuns? Da acel leganat mai multa putere rugaciunii?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2009, 09:48:32
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai cand vrei sa calmezi un copil mic agitat ce ii faci? Il legeni nu. Asa la parastas cerem lui Dumnezeu sa odihneasca sufletele adormitilor robilor sai. Nu ne-a zis Domnul nostru Iisus Hristos ca Tatal nostru este in ceruri? Cand un copil este suparat sau agitat sau nervos sau cum mai este mama sa il leagana,il mangaie si copilul se alina si nu mai plange. Asa cerem si de la preabunul si preamilostivul Dumnezeu sa aline chinurile celor plecati dintre noi.
Frumoasa interpretare. Imi vine in minte icoana cu Adormirea Maicii Domnului, unde Hristos tine pe brate un copilas (reprezentare a sufletului Maicii Domnului). Deci daca sufletele sunt asemanate unor copilasi, inseamna ca si la parastase tot aceeasi imagine se are in vedere, a copilului caruia inca ii purtam de grija, de aici.

Pentru Scrabble: Imi pare ca tinzi sa desprinzi un lucru de mijloacele prin care acela se face mai inteles. Potrivit raportarii tale, mintea mea intelege ca nu avem nevoie de lucruri intermediare, atata timp cat mintea noastra pricepe o realitate si fara ajutorul acelora.

Aceasta nu este total gresit, intrucat sfintii nu aveau nevoie de multe dintre lucrurile care pe noi ne ajuta atat de mult la a ne ridica mintea la Dumnezeu. Insa totul a fost randuit de Biserica spre a ajuta pe tot omul. "Faceti'va tuturor toate" inseamna sa nu trecem cu vederea pe nici unul.

In cult sunt de folos hainele, gesturile, miscarile si toate detaliile. Toate aduc in noi ceva minunat. Singura cadere este insa a noastra, caci din lene si ignoranta nu mai cautam sa intelegem adevaratul sens al celor petrecute in fata noastra. Insa asta nu legitimeaza inlaturarea acelora.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.05.2009, 14:42:07
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Astazi am gasit scris acelasi lucru, legat de leganarea colivei: "Credinciosii poarta in maini painile (coliva,vinul) afierosite pentru pomenirea mortilor, leganandu'le in maini ca pe niste prunci care au nevoie de odihna lui Dumnezeu."

Daca avem asta in minte, atunci cand leganam coliva, cu mult mai inteleasa devina acea cantare de "vesnica pomenire".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Tags
coliva, moartea, mortilor, parastasul, pomenirea

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parastas de 7 ani karinuta Generalitati 8 03.02.2012 09:42:08
Parastas MariaSt Intrebari utilizatori 2 10.07.2011 14:30:08
Parastas de 2 ani Roxuta Rugaciuni 5 29.03.2011 15:43:45
Parastas FedorE Generalitati 22 15.06.2010 10:49:48
Parastas Cost Generalitati 2 13.08.2008 14:49:56