Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2009, 09:02:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Iarta-ma !

Nu știu cât succes va avea acest topic dar mă gândesc de mult timp să-l deschid.
Mai este puțin și va veni minunata sărbătoare a Naștesii Domnului,sărbătoare de bucurie și de pace.
Vă propun să facem un mic efort și cu inimile pline de dragoste unii pentru alții să spunem celor pe care la un moment dat i-am rănit un sincer și din inimă IARTÂ_MĂ.

Voi începe eu!
Dacă prin cuvintele mele sau primind un gând de mândrie, de slavă deșartă uneori am rânit vreun frate sau soră de pe forum (cel mai recent pe userul ombun) îmi cer iertare.

Last edited by dorinastoica14; 10.12.2009 at 09:05:14.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2009, 10:51:52
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Voi începe eu!
Dacă prin cuvintele mele sau primind un gând de mândrie, de slavă deșartă uneori am rânit vreun frate sau soră de pe forum (cel mai recent pe userul ombun) îmi cer iertare.
Stai linistita, OmBun chiar este om bun si, deci, iarta din inima...asta daca intr-adevar i-ai gresit...
Si eu imi cer iertare daca am suparat pe cineva...si daca te-am suparat pe tine, te rog sa-mi treci cu vederea, sora draga!
PS: Initiativa ta este foarte buna...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2009, 10:52:22
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nu știu cât succes va avea acest topic dar mă gândesc de mult timp să-l deschid.
Mai este puțin și va veni minunata sărbătoare a Naștesii Domnului,sărbătoare de bucurie și de pace.
Vă propun să facem un mic efort și cu inimile pline de dragoste unii pentru alții să spunem celor pe care la un moment dat i-am rănit un sincer și din inimă IARTÂ_MĂ.

Voi începe eu!
Dacă prin cuvintele mele sau primind un gând de mândrie, de slavă deșartă uneori am rânit vreun frate sau soră de pe forum (cel mai recent pe userul ombun) îmi cer iertare.
OOps! M-ai ranit? Cand? Habar nu aveam si chiar de-ar fi fost asa, n-am purtat si nu port ranchiuna nimanui. Nimeni nu-i perfect; Avem slabiciuni fiecare dintre noi si mai avem tendinta de a fi subiectivi. Cine sa ne inteleaga decat bunul Dumnezeu. Pe care-L rugam sa ne ierte ca toti suntem rodul mainilor Lui, cu bune si cu rele.
Si, daca vrei, ui-te, eu te iert, dar cu conditia sa ma ierti si tu pe mine, ca doar nu degeaba te-oi fi suparat!...
Iar pentru ceilalti... Hai, mah... Care mai vrea iertare?... Ha? Va dau eu voua!...

Leter edit - Saru'mana, elizabeta! Se pare ca "m-ai ghicit"!

Last edited by OmuBun; 10.12.2009 at 11:01:41.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2009, 12:24:44
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Saru'mana, elizabeta! Se pare ca "m-ai ghicit"!
Sa cresti mare...in ochii lui Dumnezeu si cat mai mic in ochii oamenilor...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2009, 14:37:11
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

...un thread pe care si eu ma gandeam sa il deschid, dar se pare ca Sora Dorina mi-a luat-o-nainte!

Rog pe toți membrii forumului creștin-ortodox să mă ierte pentru tot ce le-am geșit, pt cuvinte ne-la-locul lor, pt cuvinte pline de mândrie și superioritate, sau cu duh de „teolog”, sau dacă am scris ceva ce a afectat pe cineva, pentru nematuritatea mea și felul meu băgăcios în diferite treburi/teme unde nu îmi este locul... poate am dat răspunsuri incomplete... poate nu am explicat pe înțelesul omului de rând, sau m-am exprimat nepoliticos...
Vă rog să mă iertați, iar Dumnezeul nostru al cerului și al pământului să vă Binecuvinteze din înălțimea Slavei Sale cu Harul Său și cu iubirea Sa de oameni!

Harul Domnului nostru Iisus Hristos și Dragostea lui Dumnezeu-Tatăl și Împărtășirea Sf.Duh să fie cu noi cu toți! Amin!
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2009, 15:57:02
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Frumos gand sora Dorina,multumesc

Imi cer si eu iertare tuturor celor pe care i-am suparat cu stiinta sau fara stiinta,poate doar cu gandu,un lucru insa e sigur,imediat mi-am cerut iertare acolo SUS,chiar daca nu am putut cere iertare direct persoanei,si mult am regretat ce am facut.
Iata ca acum spun din toata inima IARTA-MA ,oricui stie ca l-am suparat.
Va multumesc ca ati fost si santeti alaturi de mine,ca ma invata-ti ce si cum sa fac sa fie bine pe calea asta a noastra spre mantuire.
Multumesc frati si surori crestini.
Dumnezeu sa va binecuvanteze cu toate darurile lui si cu multa sanatate.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2009, 16:06:47
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Eu ii rog sa me ierte pe toti cei fata de care am fost prea ironica si bataioasa. Intentia a fost poate buna, dar uneori ma mai iau si clapele pe dinainte!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2009, 16:23:11
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit Iertati-ma

Mai toti parintii bisericii ,din toate timpurile, invata si sfatuiesc ca ,,predica" noastra a ortodoxilor (indiferent daca suntem sau nu preoti) sa fie faptele noastre . Aceasta insemneaza ca ori de cite ori zicem ceva drept, ori adevarat , ori ...ori si ce ,cuvintul nostru sa si fie intarit de faptele noastre. Chiar si atunci cind ne cerem iertare trebuie sa stim ca macar un pic ,de atunci in colo, trebuie sa ne comportam altfel, mai bine, mai corect si nu tot la fel . Dar trebuie de asemenea sa stim ca atunci cind fratele nostru isi va cere iertare de la noi, pt. ca este om si este supus greselii, se prea poate intimpla sa ne mai greseasca inca dar ca noi avem datoria , de la Hristos Mintuitorul ,sa-i iertam lui ,,de 70 de ori cite 7".
Deci ,atunci cind noi ne cerem iertare de la fretele trebuie sa avem grija ca faptele nostre sa fie indreptate de atunci in colo, dar cind el isi cere iertare sa fim ingaduitor cu el si sa-l mai iertam de cite ori va face aceasta !

Si eu ,la rindul meu, va rog pe voi fratilor si surorilor carora v-am gresit cu orice si oricum sa ma iertati si sa nu-mi tineti mie aceasta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2009, 16:29:06
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Va rog si eu sa ma iertati, Danut 7 si Ana si Andrusca si toti cei pe care i-au intristat postarile mele. Mentionez ca nu am vrut sa atac pe nimeni, chiar daca nu am prea reusit; am vrut doar sa discut idei si doctrine. Nu renunt la parerile pe care le-am emis despre anumite lucruri, dar imi cer iertare pentru modul uneori dur in care le-am expus. Stiu ca Dumnezeu iubeste pe toti oamenii la fel si numeni nu e mai deosebit in ochii Lui. Iertare ...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2009, 18:29:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mă bucur că topicul nu a murit și aș dori tare mult chiar dacă la un moment dat nu va mai fi pe prima pagină s-l căutăm oridecâte-ori simțim că am supărat pe cineva.
Sunt atâtea persoane minunate,creștini-ortodoxi autentici și nu numai,ale căror postări m-au ținut trează nopți întregi pentru a le citi și care datorită schimbului de replici dure care au fost, nu mai scriu pe forum iar unii chiar au dispărut.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dumnezeu iarta dar nu uita ladyanda Generalitati 22 06.06.2011 22:05:52
iarta-ma sunt tanar maria32 Generalitati 0 18.02.2011 21:35:06
Scuze, iarta-ma, nu pot Florin-Ionut Din Noul Testament 34 01.01.2011 22:59:48
Doamne iarta militari BogdanBogdan Generalitati 18 22.03.2008 21:29:18
Doamne iarta-ne pe noi pacatosii si ne miluieste serb_crina Preotul 3 04.12.2007 22:54:16