Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 30.11.2009, 03:15:22
modele modele is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 34
Wink

Ma scuzati ca ma bag si eu in seama.Nu sunt in masura sa pot spune daca este eretic sau nu si nici nu vreau sa judec pe nimeni, judecata e a Domnului,vreau doar sa va spun despre vizita mea la Mosuni in urma cu 5 ani. Inainte de toate recunosc ca sunt ortodoxa dar nu practicanta asa cum ar trebui.
O singura data am fost acolo si in ciuda faptului ca era multa lume mi s-a parut un loc pustiu, care nu ma linistea,simteam ceva si m-am zis in gandul meu ca nu sunt destul de credinciosa ca toti ceilalti de acolo.Cand am intrat in biserica si au inceput niste fete sa citeasca rugaciuni inainte de inceperea slujbei nu mi- placut de loc iar dupa cateva minute de la inceperea slujbei de parinte am inceput sa ma foiesc si sa nu-mi gasesc locul.La alte cateva minute am inceput sa ma enervez foarte tare:slujba nu-mi placea, ma enerva;oamenii de acolo ma enervau iar parintele mi s-a parut fals.Disperata si nervoasa am iesit afara in timpul slujbei, fierband de nervi si in acelasi timp speriata ca sunt anormala.M-am gandit ca parintele are asa putere ca diavolul nu suporta si nu ma lasa linistita.Toata lumea vorbea frumos despre parinte iar eu pacatoasa il vedeam fals si ma enerva numai cand il vedeam. M-am intors in Bucuresti dezamacita de tot apoi am mers la alt parinte in Arges unde intradevar mi-am gasit alinarea si raspunsurile ce cautam,dar o sa povestesc cu alta ocazie. Ceea ce vreau sa subliniez e faptul ca poti recunoaste o biserica ratacita chiar daca esti o asa pacatoasa cum sunt eu. sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc cu privinta la acest preot, nu-l cataloghez de nici un fel, nu judec pe nimeni, v-am spus numai ce am simtit eu. Maicuta Domnului sa ne ajute pe toti
Reply With Quote
  #52  
Vechi 30.11.2009, 07:06:20
getasart's Avatar
getasart getasart is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2005
Locație: Roman- Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit Doamne,iarta-ne

Doamne,Doamne;cite pacate faceti fratilor;Lasati pe Bunul Dumenzeu sa faca dreptate; sa va ierte Bunul Dumnezue; am ramas socata de ce am citit;Iertati-ma pe mine pacatoasa;
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.02.2010, 13:11:29
lidiap's Avatar
lidiap lidiap is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Locație: brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Implicit nedumeriri

sunt intr-o mare dilema; mai inainte de toate vreau sa spun ca nu judec pe nimeni ci doar vreau sa inteleg, sa aflu o parere neutra daca s-ar putea.
de mai mult timp am incercat sa-mi schimb modul de viata si apucaturile in dorinta mea de a deveni un crestin in adevaratul sens al cuvantului si de a ma apropia de Domnul.
Am observat in mediul in care traiesc (cunostinte, rude, etc) ca multe persoane merg regulat la Mosuni, iau post si, in general, au foarte mare incredere si dragoste fata de parintele P. Nu pot sa neg ca au realizari in urma acestor demersuri (stare de sanatate imbunatatita, bunastare materiala, oameni multumiti si optimisti, etc). Din spusele lor am auzit ca parintele are darul de a "vedea" ce s-a intamplat in trecut sau ce va fi. Marturisesc ca am ramas putin pe ganduri deoarece nu cred ca asta e rolul unui preot, sa-ti "ghiceasca" viitorul sau sa-ti spuna trecutul, ieratat-mi fie judecata nevrednica.
Am fost si eu invitata sa merg cu ei dar am ezitat pana acum, nu sunt prea convinsa (iar mi-e teama ca am cazut in pacat). As putea sa spun ca e un adevarat curent sau un fenomen de masa. Stiu, pe site-ul lor sunt postate multe mesaje de multumire si totusi.... Sigur, o sa spuneti ca omul face ce vrea, are libertatea sa aleaga. Asa e, totul e sa alegi bine si cu cap.
Sper sa nu fiu catalogata in fel si chip.
__________________
"Doamne nu-mi da nici saracie, nici bogatie; da-mi painea care imi trebuie"(Prov. 30,7-9).
"Nu iubiti lumea nici lucrurile lumii"... (Ioan 2,15-18; V. Fapte bune
"Daca avem ce sa mancam si cu ce sa ne imbracam sa ne simtim indestulati" (l Tim. 6,7-10; V. Monahism).
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.02.2010, 13:24:56
traian05's Avatar
traian05 traian05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2008
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru traian05
Implicit !!

Citat:
În prealabil postat de gratzyela Vezi mesajul
Apropo de acel Audi A6 al lui Cristian Pomohaci, la facut cadou unei curve din Sibiu(Ogner Danila Gabriela) care a facut un accident f garv cu el si a omorat o fetita de 19 ani si a mai bagat 3 oamenii in spital.
Iar dudia la locul acidentului cand sa dat jos din masina isi cauta fardurile nu o interesa faptul ca a omorat o fetita nevinovata fiindca ea gonea disperata ca sa ajunga mai repede la club.
Atentie la greseli gramaticale!!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.02.2010, 14:05:14
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit lidiap

un preot care slujeste in biserica ortodoxa cu un penticostal.... lucratura diavoleasca.
eu nu pot decat sa-ti spun decat parerea mea proprie: intreaba-ti duhovnicul ce crede despre acest preot. eu personal nu m-as duce.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.02.2010, 14:56:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
un preot care slujeste in biserica ortodoxa cu un penticostal.... lucratura diavoleasca.
eu nu pot decat sa-ti spun decat parerea mea proprie: intreaba-ti duhovnicul ce crede despre acest preot. eu personal nu m-as duce.
NU a slujit, respectivul doar a predicat.
Sa nu sarim calul ..realitatii.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.02.2010, 15:05:55
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
NU a slujit, respectivul doar a predicat.
Sa nu sarim calul ..realitatii.
suficient....nu stiu daca penticostalii slujesc, deobicei predica....
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 21.02.2010, 15:06:37
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Si eu am o matusa care merge acolo regulat,care inainte de a merge a avut probleme mari de natura demonica,adica a avut vraji asupra ei,si dupe ce a mers acolo si-a mai ,,revenit''.Uimit de ,,exorcizarile''ce sse faceau acolo ardeam de nerabdare sa merg si eu sa vad acest fenomen,asa ca ca am mers si eu cu ea intr-o vineri totusi nu s-au facut moliftele atunci insa nu au lipsit manifestarile demonice.Vreau sa va spun ca de cand am intrat in mica biserica nu m-am simtit in largul meu,n-am simtit harul acela dumnezeisc pe care ar trebui sa-l simti de la un exorcist si un inaintevazator cum se zice de parintele Cristian,cand am mers la miruit imi zice,,Ti-a fost rau?'',zic ,,Putin"',caci v-am spus ca nu ma simteam in largul meu,zice,,Sa mai vi,te rog'', ,,Bine''.Dar nu am mai mers,iar acum gasindu-mi un duhovnic calugar mi-a spus ca nu este ,,lucru curat'' ce se face acolo,caci ceace ce face diavolul poate sa dezlege si el,chiar si in biserica.Dar Dumnezeu sa ma ierte daca gresesc,insa suntem liberi sa aparam dreapta credinta cand vedem ca sunt abateri de ea,mai ale ale unui slujitor al altarului,dar deja aici ierarhul locului ar trebui sa intervina.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 27.02.2010, 11:08:44
MIRELAMM MIRELAMM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2008
Mesaje: 4
Implicit nu lasati raul sa va invinga fiti mai puternici decat el

DUMNEZEU ESTE CU NOI ... PAI ATUNCI SI NOI SA FIM CU EL . CAT DESPRE PARINTELE CRISTIAN ... MERGETI LA MOSUNI SI O SA VA CONVINGE-TI ... asa am spus si eu o data ce atata zarva cu preotii ,dar acuma imi pare rau de cele spuse . Doamne ajuta la toata lumea !

Last edited by MIRELAMM; 27.02.2010 at 11:23:39.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 27.02.2010, 11:34:38
MIRELAMM MIRELAMM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2008
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Nu aș recomanda nimănui să meargă la acel preot. E faimos pentru înaint-vederile sale, dar personal sunt sigur că nu sunt de origine divină. Am auzit multe lucruri extrem de urâte despre activitatea și trecutul lui, de la persoane credibile.

Dacă il cauți ca să îți facă o muncă de vrăjitor atunci trebuie să te duci la el cu mulți bani și multă răbdare. Costă mult ca să îți pierzi sufletul
'' Orice Sfant a avut un trecut si orice pacatos are un viitor '' (Am auzit ca preotul asa si asa si pe dincolo ...) Costa mult sa te increzi oamenilor , roaga-te lui Dumnezeu si o sa afli singur adevarul . Doamne ajuta !

Last edited by MIRELAMM; 27.02.2010 at 11:39:30.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 12:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 19:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 21:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 14:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 20:32:37