Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 28.08.2010, 12:34:38
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Atentie, mare atentie la ce vreti sa participati!
Oare nu va este suficienta jertfa Mantuitorului, care se savarseste la fiecare Sf. Liturghie, in Biserica noastra Ortodoxa?
Nu, pentru ca se ajunge prea greu la ea in Biserica Ortodoxa, asa ca de ceva ani de zile o primesc de la catolici, chiar daca le zic mereu ca sunt ortodoxa, nu ma refuza niciodata, si nici nu incearca vreodata sa ma converteasca. Chiar dimpotriva, am discutii foarte interesante cu ei, atat cu preotii lor dar si cu laicii, care, vorbesc despre laici acum, majoritatea nici macar nu stiu daca ortodocsii sunt tot crestini ca si catolicii. (traiesc in Franta, nu ma refer aici la romani) Asa ca pretentia ortodocsilor de a deveni toti crestinii in Biserica Ortodoxa este lipsita de orice suport real.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 28.08.2010, 12:46:16
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec77 Vezi mesajul
Asta se intampla intr-una din bisericile crestine, care se straduieste sa faca voia lui Dumnezeu, dupa Cuvantul Sau. Daca vreti sa participati la asa ceva, in modul cel mai sincer, mi-as dori ca acest lucru (si tot ce este dupa voia lui Dumnezeu) sa se intample in biserica dvs. Nu cred ca este un lucru bun ca oamenii sa se mute dintr-o biserica in alta ci, bisericile sa se intoarca la Cuvantul lui Dumnezeu, spre bucuria oamenilor si slava Domnului. Decat sa vina un om in biserica mea mai bine s-ar reforma bisericile, pentru ca oamenii sa ramana in ele.

Totusi, daca acest lucru nu se poate, Dumnezeu va va calauzi.
Din momentul in care mi-am dat seama de importanta acestui ritual, cand inca nu stiam pe nimeni sa il faca exceptand preotii catolici in Saptamana Mare, mi-am dorit foarte mult nu numai sa particip, dar si sa se raspandeasca acest obicei tocmai pentru ca este extrem de important pentru suflet. Si nu a trecut multa vreme, si iata ca Domnul mi-a condus pasii intr-un pelerinaj pe Pamantul Sfant organizat de catre Dioceza catolica din oras, pelerinaj in care am fost primita si eu, chiar daca sunt ortodoxa, si am fost tratata in acelasi mod in care au fost tratati si ai lor. Si astfel am ajuns si la Betleem, unde exista o manastire de femei greco-catolica, care la origine era de rit latin, dar dandu-si seama ca ritualul greco-ortodox este mai apropiat de duhul acelor locuri, au adoptat acest ritual devenind astfel greco-catolice. Si ele aveau acest ritual, asa ca ne-au spalat picioarele la toti (eram cam 45 persoane) iar eu am cerut permisiunea sa fac la fel cu maicutele. Mi-a fost acordata, si am fost lasata sa spal picioarele uneia dintre ele. A fost foarte atinsa sufleteste nu numai de gestul in sine, avand in vedere ca am fost singura care l-am facut, dar mai ales de faptul ca, cu o zi inainte fusese ziua ei de nastere, in ziua cu pricina era ziua nationala a Belgiei iar ea este de origine belgiana, si in ziua de dupa urma sa fie ziua ei de nume. Si apoi, cand a aflat ca de fapt eu eram ortodoxa, s-a considerat de-a dreptul bine-cuvantata de Domnul tocmai pentru ca iubeste enorm ritul ortodox si se pare ca face o munca impresionanta pentru a traduce diverse texte ortodoxe din greceste.
Asa ca, o sa ma mai conduca Domnul si la alte ocazii din acestea, pentru ca a spus Adevarul: "Cereti si veti primi".
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.09.2010, 21:09:10
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

la ora de religia la scoala ne zicea ca era vb de azima, "painea" uscata/coapta la soare si fara drojdie.

am vazut o emisiune despre ... ceva gen "istoria painii", si am vazut ca daca lasi apa cu faina sa se "faca" vreo 3-4 zile, nu mai e nevoie de drojdie, si daca o bagi in cuptor se face "cu bule", se umfla la fel cum se umfla cu drojdie.
Deci e posibil sa fi fost asa ceva. Nu a fost nimeni din noi acolo sa vada.

Eh... cert e ca era paine. Faina de grau coapta/uscata... tot aia e esenta. Nu cred ca-i asa iomportant sa stim exact ce anume era.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.09.2010, 22:37:52
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul

am vazut o emisiune despre ... ceva gen "istoria painii", si am vazut ca daca lasi apa cu faina sa se "faca" vreo 3-4 zile, nu mai e nevoie de drojdie, ....

Eh... cert e ca era paine. Faina de grau coapta/uscata... tot aia e esenta. Nu cred ca-i asa iomportant sa stim exact ce anume era.
:))) ..tu ai incercat sa gusti din piinea aia facuta 3-4 zile ...la soare? bon apetit mon chere! :)))

Ba este important, pentru ca grecii vor sa-l faca pe Hristos grec cind El mai mult ca sigur urma traditiile iudaice ale piinii de Pasti adica mincau MATZA! uscaturi din alea albe evreiesti fara nici un gust.

De aceea mai tirziu s-au si iscat discutiile si certurile in jurul mincarii intre Pavel si Petru!

Deoarece Petru si restul Apostolilor continuau sa se tina de traditia iudaica( kosher-ul si preputul taiat) si nu au vrut nici o clipa sa se abata de la ea IN NOUA RELIGIE CREATA pe cind Pavel a fost mai anarhist...si le-a dat pe toate la o parte pentru a deveni globalist
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.09.2010, 12:28:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu am o alta intrebare, cum potrivim cuvintele din Tatal Nostru, cu " painea noastra cea de toate zilele ", pentru tarile asiatice in care painea nu reprezinta hrana cea de toate zilele, ci orezul, in jur de 10 kg de orez/luna pentru o familie medie. Painea se cumpara foarte rar si nu depind de aceasta.
Poate ca painea din rugaciune se refera doar la hrana propriuzisa necesara pentru trai, si nu neaparat la paine, desi aceasta reprezinta un aliment zilnic pe masa oamenilor din multe tari ale lumii.
Si atunci, uneori ma gandesc la faptul ca religia unei tari este strans legata de istoria acesteia, de traditiile ei, de cultura proprie, de ceea ce a mostenit de la strabuni, de potentialul economic, agricol si social pe care-l detine, chiar si de asezarea geografica.
Astfel mi se pare absurd sa ma bat cu pumnul in piept si sa strig ; " eu detin credinta cea adevarata ! " , calcand in picioare istoria si traditiile unei tari, nerespectandu-i principiile si valoarea dobandita de-a lungul timpului prin multi factori fizici si spirituali.
Ce inseamna, pana la urma, " credinta cea adevarata " ?....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 17.09.2010 at 12:48:31.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.09.2010, 15:59:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce inseamna, pana la urma, " credinta cea adevarata " ?....
Bine mentionat Ory,
...iar in Asia ar fi ceva de genul:
"Orezul nostru cel de toate zilele, pune-ni-l noua in strachina..."
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.09.2010, 00:15:31
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce inseamna, pana la urma, " credinta cea adevarata " ?....
Simplu, credinta in Adevar, iar Adevarul este o Persoana: Dumnezeu intrupat in om.

Acum pe site-ul Vaticanului a aparut Biblia in chineza. Si eu sunt tare sunt curioasa sa vad cum suna Tatal Nostru in chineza, dar in afara de "ni hao" inca nu inteleg nimic din aceasta limba vorbita de o mare parte din oamenii globului :P
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cina cea de taina, paine dospita, paine nedospita, pesach



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuitorul si zambetele Eliana Generalitati 36 19.06.2012 14:59:59
Sa-l visam pe Mantuitorul tigerAvalo9 Generalitati 14 25.08.2011 10:48:50
A cina cu necunoscuti Anca-Miha Generalitati 34 18.12.2008 22:39:27