Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 01.02.2011, 15:22:57
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Sfânta Evanghelie după Ioan,CAP 5
22. "Tatăl nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o Fiului.
23. Ca toți să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinstește pe Fiul nu cinstește pe Tatăl care L-a trimis.
24. Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.
25. Adevărat, adevărat zic vouă, că vine ceasul și acum este, când morții vor auzi glasul Fiului lui Dumnezeu și cei ce vor auzi vor învia.
26. Căci precum Tatăl are viață în Sine, așa I-a dat și Fiului să aibă viață în Sine;
27. Și I-a dat putere să facă judecată, pentru că este Fiul Omului."

Va dati seama ce faceti??Va puneti pe scaunul de judecata al Domnului Iisus Hristos!
"Judecata/mintea,ratiunea" este doar pentru propriile ganduri,pacate si fapte!
Sa nu iscodim niciodata dupa mintea noastra, un verset, pe care il putem intelege gresit noi, si ceilalti care care nu stiu, si citesc ceea ce se scrie pe acest forum. Ca sa expunem un verset pe acest forum, trebuie sa fim siguri ca ne-am informat de la un duhovnic iscusit, pentru a sti semnificatia adevarata.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 01.02.2011, 15:28:29
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
tu nici macar nu intelegi ce postezi.
ce s-a fi intamplat daca Sfintii Parinti nu ar fi luat atitudine impotriva lui Arie, Nestorie etc? ce s-ar fi intamplat daca adoptau o atitudine ca a ta?
Ne-am fi dus cu pace la iad, si cu "adevarata" smerenie: sa nu judecam!
Reply With Quote
  #293  
Vechi 01.02.2011, 15:29:37
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Gabriela stim ca mare bucurie e in ceruri pentru intoarcerea unui pacatos. Ar fi bine ca acest preot sa recunoasca ca a gresit. Dar din cate am inteles el isi doreste o mai mare publicitate ca sa vina lumea la el! Dar in fine asta e treaba lui ... Cum sa nu ne bucuram daca acesta s-ar corecta? Dar nu prea te poti corecta fara o recunoastere a greselilor!
Reply With Quote
  #294  
Vechi 01.02.2011, 15:31:14
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Citatul cu Ava se refera la alceva. Daca citesti din ei nu inseamna ca ii si intelegi! Citatul din Vt arata ca ai o gandire ramasa in umbra! Dar Gabriela sa nu te superi. Mai bine sa imi dea unul o palma (mai ales in scris) decat sa o apuc pe drumuri gresite.
P.S Bravo Mihai!
P.S 2 daca te uiti la tot ce se petrec in lume o sa vezi ca patimile ne coboara la starea de animale! Iar Iisus a venit pe pamant sa ne ridice pe o treapta superiora!
"P.S 2 daca te uiti la tot ce se petrec in lume o sa vezi ca patimile ne coboara la starea de animale! Iar Iisus a venit pe pamant sa ne ridice pe o treapta superiora!"

Cuvinte adevarate!
Reply With Quote
  #295  
Vechi 01.02.2011, 15:31:54
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
cauta in dreptul canonic sa vezi ca si credinciosi au drept de aplicare a canoanelor(ti-am mai zis eu ceva despre constiinta credinciosilor - dar se pare ca ai citit pe diagonala ).
ultima parte a postarii o ignor.asta da dovada de ce fel de crestin esti.
multumesc mult pt.aprecieri
Domnul cu tine.
Reply With Quote
  #296  
Vechi 01.02.2011, 15:39:22
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
tu ai autoritatea de a aplica,canoanele?,ti-ai depasit mandatul.mai cine aplica ceva este preasfintitul andrei al albei iulii voi chibiti mucles ca sunteti mici si nu stiti nimic numai credeti ca stiti.
va-ti asezat la masa judecatorilor si hulitorilor si dati cu presupusul facindu-va loc cu coatele doar doar veti prinde ceva farimituri de la masa stapinului si practic va mincati osinda.de cind sa petrecut evenimentul cu pricina oare din conducerea superioara a bisericii nu stie numeni sa ia vrio masura?vin mirenii de trei ori pacatosi sa faca ordine?hm.stati linistiti ca si eu sunt mai rau ca voi eu nu stiu sa fi facut ceva bun inaintea Domnului,puteti sa imi ziceti cum vreti, sa imi umpleti capul de pietre dar eretic nu-s.
simplu e a da cu piere
tilhare a ma ranii
ori mai e samariteanul
la han a ma oblogii.
Uite cum cred eu ca e... nu facem ordine, pentru ca asa cum spui ordinea o sa o faca episcopul locului, dar de obicei o face la cererea credinciosilor, pe baza plangerilor acestora si pe baza investigatiei facuta de episcopie. Nu se contesta calitatile acestuia si nici neajunsurile sale ca om (pe care si noi le avem), ci s-au punctat erorile de credinta! Si asta nu ca sa-i distruga parohia ci sa ii tina treji pe cei ce merg la slujbele dansului. Nici dansul nu cred ca e eretic (cel putin nu inca) ci a gresit doar. Daca va persista in greseala atunci vom vedea ce va hotara episcopul....
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #297  
Vechi 01.02.2011, 15:47:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Gabriela stim ca mare bucurie e in ceruri pentru intoarcerea unui pacatos. Ar fi bine ca acest preot sa recunoasca ca a gresit. Dar din cate am inteles el isi doreste o mai mare publicitate ca sa vina lumea la el! Dar in fine asta e treaba lui ... Cum sa nu ne bucuram daca acesta s-ar corecta? Dar nu prea te poti corecta fara o recunoastere a greselilor!
Mie mi se pare culmea ca omul acela, Pr Pomohaci, face zilnic fapte de credinta si isi ajuta semenii [de fapt nu-si mai vede capul de treaba] si vine pe forum un neica Anonymus, care sunt curioasa daca ridica macar degetul sa ajute pe cineva, sa-i spuna ca asteapta scuze. :)) Cred ca mai ai de asteptat, b. Eventual sa-i prezinti o scrisoare oficiala cu antet: "Eu, bairstow, astept scuze "; nu de alta dar, oricat de induhovnicite ar fi postarile tale, nu cred ca are timp sa te citeasca pe forumuri.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #298  
Vechi 01.02.2011, 15:49:50
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
cauta in dreptul canonic sa vezi ca si credinciosi au drept de aplicare a canoanelor(ti-am mai zis eu ceva despre constiinta credinciosilor - dar se pare ca ai citit pe diagonala ).
ultima parte a postarii o ignor.asta da dovada de ce fel de crestin esti.
mare curaj ai sa te ridici cu judecata deasupra unui arhiereu cum este ips.andrei al albei iulii,totus nu e curaj e altceva.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 01.02.2011, 15:53:49
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Iata cum arunca otrava acest sarpe atat de abil si dupa ce isi ameteste prada prin cateva cuvinte ademenitoare, arunca cu nerusinare dar cu o eficienta ucigasa acest gand dracesc: pocainta nu este in ortodoxie, bineinteles spus cu alte cuvinte, dar tinand seama de context, cu acelasi sens. Mai apoi, toata predica nu este decat un cantec de adormire, nu e decat o “priceasna” dulceaga care “ajuta” duhul sa se convinga ca intr-adevar cel care vorbeste este “omul lui Dumnezeu”, cum deja l-a prezentat “parintele” si prin urmare, orice eventuala rezistenta, orice indice care ar da de gandit oamenilor si i-ar putea salva, este astfel nimicit. Fara indoiala, cei au citit patericul sau alte carti in care sunt prezentate experiente ale calugarilor incepatori inselati de diavoli, pot sa descopere mai multe “tehnici” deja rafinate, deoarece de-a lungul anilor satana a capatat experienta si noi suntem mici copii in incercarea de a le observa. Tocmai de aceea sfintii ne-au lasat si sfatul sa nu vorbim cu ereticii, iar de invitarea unui eretic sa predice de la amvon, nici nu s-a pomenit, de aceea am zis ca este strigator la cer. Ce am putea noi avea de invatat de la un eretic, care este rob diavolului si prin urmare are mintea cu totul inselata si incorsetata in rationamentele diavolului?

Nu este prima data cand Biserica se confrunta cu oameni cu o credinta gresita, dar alta data se faceau sinoade si acestia erau alungati din Biserica iar invatatura lor anatemizata. Insa acum, iata ca unii falsi preoti cazuti si ei in ratacire si ramasi in amvon doar din cauza adormirii ierarhilor, au ajus sa cheme diavolul sa invete pe oameni, prin gura unor “bineplacuti” ai sai, profesori universitari in cazul de fata si directori ai unor “asociatii de tineri”. Preotul de fata nu a avut macar minimul bun simt sa le spuna oamenilor ca acesta nu este ortodox ci este protestant, adica din randul celor care o hulesc pe Maica Domnului si de asemenea hulesc Biserica Ortodoxa si toata invatatura ei. Scopul lor nu e altul decat sa ii atraga pe oameni la ei, prozelitismul. Nu “trezirea Romaniei” urmaresc ei, desi ei saracii nici nu mai gandesc, ci doar actioneaza cum le spun “duhurile”, deoarece, nu-i asa, “Duhul bate unde vrea”.

Nu stiu mai nimic despre aceasta parohie, insa felul cum s-au comportat credinciosii m-a socat putin, cum spuneau “Aliluia” si “Slava Tie Doamne” in grup, se pare ca acestia sunt deja protestanti, tocmai de aceea vazand acest videoclip m-am socat, ma gandesc ca intr-adevar e posibil ca noi sa fi pierdut Ardealul deja, totul sa fie o mare mascarada, protestantismul e probabil religia majoritara si numai cine stie prin ce colturi sa mai exista o comunitate cu adevarat ortodoxa care poate macar sa spuna crezul si sa se tina de cele mai importante randuieli pe care parintii ni le-au lasat.

Banuiesc insa ca aici lucrurile s-au imputit de mult si acum abia incepe sa se simta mirosul putreziciunii, deoarece rana nu s-a taiat la timp, madularul uscat nu s-a taiat si acum uscatura a cuprins tot trupul. Nadajduiesc ca PS Andrei va lua masuri, desi ma gandesc ca a avut destule semnale pana acum. Din ce am vazut in clip, cum ii pregatea terenul si cum il recomanda pe acest eretic, cum a plans la cuvantul sau, il gasesc inselat fara margini pe preot, e prins saracul in multe lanturi si trebuie sa ne rugam mult, dar mai ales dintre pastoritii lui care isi dau seama ce se intampla, sa se roage lui Dumnezeu sa il scoata din inselarea in care este si sa il puna pe fagasul dreptei credinte.

Imi aduc aminte cum am fost eu atras la ortodoxie, deoarece ca majoritatea convertitilor si eu am fost momit de eretici cu carti frumos colorate, cu conferinte si evanghelizari gratuite, cu vizite binevoitoare la usa si invitatii la discutii despre Dumnezeu etc. In perioada aceea in care simteam ca viata fara Dumnezeu nu mai are sens si cautam sa vad incotro sa o iau, pentru o buna perioada mi-a dat Dumnezeu un dar nespus care nu doar m-a convins ci m-a atras ca un magnet in Biserica Ortodoxa. Si darul era ca atunci cand vorbea un preot ortodox, orice ar fi zis, un interviu banal sau o predica minunata, o bucurie nespusa imi cuprindea inima si plangeam chiar daca eram de fata cu alti oameni, nu ma puteam abtine. Chemarea Tatalui o simteam pana in adancul fiintei mele si ma lua in brate cu o caldura imensa dand sens cautarilor mele si raspuns strigarii mele cu un glas puternic dar tainic totodata. Iata acum ca am ajuns sa vad un preot ortodox plangand in fata zbieraturilor si hulelor unui eretic, spuse chiar in fata amvonului

Pe locul unde Hristos ar trebui sa fie dat de mancare credinciosilor, acest preot le-a dat otrava prin cuvantul unui “predicator” al diavolului, foarte iscusit si care multa “lucrare” a facut, incat intr-adevar se pare ca nu vom pierde nu doar Ardealul ci intreaga Romania.
subscriu, la tot ceea ce ai spus
__________________
"Înfrânt nu ești atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ți-s.
Adevăratele înfrângeri,
sunt renunțările la vis."

Radu Gyr - "Îndemn la luptă"

"Cel mai bine este să curmi mânia cu un zâmbet." Sfântul Efrem Sirul
Reply With Quote
  #300  
Vechi 01.02.2011, 16:12:39
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Uite cum cred eu ca e... nu facem ordine, pentru ca asa cum spui ordinea o sa o faca episcopul locului, dar de obicei o face la cererea credinciosilor, pe baza plangerilor acestora si pe baza investigatiei facuta de episcopie. Nu se contesta calitatile acestuia si nici neajunsurile sale ca om (pe care si noi le avem), ci s-au punctat erorile de credinta! Si asta nu ca sa-i distruga parohia ci sa ii tina treji pe cei ce merg la slujbele dansului. Nici dansul nu cred ca e eretic (cel putin nu inca) ci a gresit doar. Daca va persista in greseala atunci vom vedea ce va hotara episcopul....
pai episcopul a hotarit cum era de asteptat la iertat ca doar e duhovnicul impricinatului.daca un copil al tau iti greseste ce faci il pedepsesti exemplar sau...il mai si ierti ca de e al tau.acest parinte poate a gresit, dar stai linistit are o viata curata fata de altii care umbla dupa femei si le fac pe toate cele,si nu se scriu adevarate cearsafuri impotriva lor cum e cazul cu pricina.eu zic sa il iertam ca e de-al nostru,de va staruii in pacat atunci stim care e treaba.
si nu va speriati ca nu ne domina sectarii are Domnul grije de biserica sa,folositiva rivna pentru zidire nu pentru distrugere.unii de vrei sa le demonstrezi smerenia te aseamana cu nimeni si nici nu vor sa priceapa ca cuvintele nu se adreseaza lor personal ci marii mase a mirenilor ortodocsi,nepricepind acest lucru il ia ca un afront personal de unde iasa o mare neintelegere ce se lasa uneori cu aruncarea unor vorbe ce provoaca amar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37