Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 01.02.2011, 17:32:11
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Puteai sa ai un raspuns cat de cat decent inca de la bun inceput....dar se pare ca tu esti genul careia ii place cearta,cand ti se raspunde mai dur...nu cu decenta...ma rog,fiecare cu felul lui de a fi.

Oricum sa stii ca genul tau de nervozitate poate avea multiple cauze,daca intelegi ce vrei ce zic....daca vrei sa stam de vb trimite-mi mesaj pe privat si eu o sa te ascult cu multa rabdare...numa' sa nu ma injuri cum ai obiceiul ca atunci nu iti mai raspund.
Dar poate facem si o terapie "yoga", ca vorba aia e la moda si se face destul de "decent". N-am pentru ce sa-ti raspund privat ca n-am nimic deosebit sa-ti comunic, aparte de indemnul: vindeca-te tu, inainte de a incerca sa vindeci pe altul! Un orb nu poate calauzi un alt orb.
Cat despre cel careia ii place cearta, analizeaza-ti bine postarile.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 01.02.2011, 17:44:05
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Dar poate facem si o terapie "yoga", ca vorba aia e la moda si se face destul de "decent". N-am pentru ce sa-ti raspund privat ca n-am nimic deosebit sa-ti comunic, aparte de indemnul: vindeca-te tu, inainte de a incerca sa vindeci pe altul! Un orb nu poate calauzi un alt orb.
Cat despre cel careia ii place cearta, analizeaza-ti bine postarile.
Daca pentru tine a sta de vorba inseamna a face terapie yoga,inseamna ca esti intr-o mare dilema existentiala....
Cat despre a te vindeca...nu cred ca am o asa mare putere ca sa te pot vindeca...recunosc asta.....
Reply With Quote
  #313  
Vechi 01.02.2011, 17:58:48
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Daca pentru tine a sta de vorba inseamna a face terapie yoga,inseamna ca esti intr-o mare dilema existentiala....
Cat despre a te vindeca...nu cred ca am o asa mare putere ca sa te pot vindeca...recunosc asta.....
Se pare c-ai nevoie de principii de interpretare pentru ca tu sa intelegi, chiar si conversatii banale.
"dilema existentiala", un subiect discutat de multi (filozofi, teologi, etc.), dar inteles de putini. Eu, nu stiu, cat mai am de lucrat la aceasta "dilema existentiala", aparte scopul meu pe acest pamant, si anume MANTUIREA.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 01.02.2011, 18:05:59
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Se pare c-ai nevoie de principii de interpretare pentru ca tu sa intelegi, chiar si conversatii banale.
"dilema existentiala", un subiect discutat de multi (filozofi, teologi, etc.), dar inteles de putini. Eu, nu stiu, cat mai am de lucrat la aceasta "dilema existentiala", aparte scopul meu pe acest pamant, si anume MANTUIREA.
Sa nu te superi pe mine ca iti spun,dar mai ai mult de lucrat........pentru ca sa iti atingi scopul. Poti incepe prin a nu mai gandi in mod negativ,prin a nu mai avea ura in suflet.E un pas urias inainte....Crezi ca il poti face...?
Reply With Quote
  #315  
Vechi 01.02.2011, 18:14:44
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Sa nu te superi pe mine ca iti spun,dar mai ai mult de lucrat........pentru ca sa iti atingi scopul. Poti incepe prin a nu mai gandi in mod negativ,prin a nu mai avea ura in suflet.E un pas urias inainte....Crezi ca il poti face...?
Toti, mai avem mult de lucrat, si chiar cei (sfintii)care intr-adevar au lucrat duhovniceste pana la sfintenie, tot simteau ca mai aveau de lucrat. "Ura", este un cuvant foarte greu.
Nu ma supar, iti multumesc pentru sfaturi, dar hai sa ne concentram fiecare pe treaba lui si pasii care-i vom face, iI va face Dumnezeu prin noi, pentru ca la noi este doar vointa si la El este, PUTEREA.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 01.02.2011, 18:22:35
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Toti, mai avem mult de lucrat, si chiar cei (sfintii)care intr-adevar au lucrat duhovniceste pana la sfintenie, tot simteau ca mai aveau de lucrat. "Ura", este un cuvant foarte greu.
Nu ma supar, iti multumesc pentru sfaturi, dar hai sa ne concentram fiecare pe treaba lui si pasii care-i vom face, iI va face Dumnezeu prin noi, pentru ca la noi este doar vointa si la El este, PUTEREA.
Ok,ai dreptate,este ultimul meu mesaj pe care ti-l mai adresez,nu te voi mai deranja mai departe.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 01.02.2011, 20:10:09
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mie mi se pare culmea ca omul acela, Pr Pomohaci, face zilnic fapte de credinta si isi ajuta semenii
Eu am recunoscut ca atat timp cat nu stim ce face cu ghicitul nu il putem invinui! Dar stiu ca e divortat! Si ce fapte bune face? Stiu ca la voi adventistul predica si il ascultati. Predica si penticostalul si il ascultati! Voi ii ascultati pe toti ca va luati invatatori sa va gadile urchile cum spune biblia. Dar aici e altceva! Biserica noastra interzice acest lucru! Ma intelegi?

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
1 pai episcopul a hotarit cum era de asteptat la iertat ca doar e duhovnicul impricinatului.2daca un copil al tau iti greseste ce faci il pedepsesti exemplar sau...il mai si ierti ca de e al tau.acest parinte poate a gresit, 3dar stai linistit are o viata curata fata de altii care umbla dupa femei si le fac pe toate cele,si nu se scriu adevarate cearsafuri impotriva lor cum e cazul cu pricina.4eu zic sa il iertam ca e de-al nostru,de va staruii in pacat atunci stim care e treaba.
5si nu va speriati ca nu ne domina sectarii are Domnul grije de biserica sa,6folositiva rivna pentru zidire nu pentru distrugere.unii de vrei sa le demonstrezi smerenia te aseamana cu nimeni si nici nu vor sa priceapa ca cuvintele nu se adreseaza lor personal ci marii mase a mirenilor ortodocsi,nepricepind acest lucru il ia ca un afront personal de unde iasa o mare neintelegere ce se lasa uneori cu aruncarea unor vorbe ce provoaca amar.
1 nu stiu de unde sti chestia cu iertatul!2 dar copilul isi recunoaste greseala!3 e divortat! 4 da il iertam daca recunoaste ca a gresit!5 perfect adevarat! Doamne ajuta!6 nu distrugem nimic doar am tras un semnal de alarma: lupul la oite!Pustan! Cu aprobarea preotului!
Reply With Quote
  #318  
Vechi 02.02.2011, 03:12:29
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Eu am recunoscut ca atat timp cat nu stim ce face cu ghicitul nu il putem invinui! Dar stiu ca e divortat! Si ce fapte bune face? Stiu ca la voi adventistul predica si il ascultati. Predica si penticostalul si il ascultati! Voi ii ascultati pe toti ca va luati invatatori sa va gadile urchile cum spune biblia. Dar aici e altceva! Biserica noastra interzice acest lucru! Ma intelegi?


1 nu stiu de unde sti chestia cu iertatul!2 dar copilul isi recunoaste greseala!3 e divortat! 4 da il iertam daca recunoaste ca a gresit!5 perfect adevarat! Doamne ajuta!6 nu distrugem nimic doar am tras un semnal de alarma: lupul la oite!Pustan! Cu aprobarea preotului!
uite preotul acesta a avut o emisiune televizata de curind pe etno de nu ma insel filmarile sau facut la casa parohiala din mosuni avind o asistenta mare compusa din mireni si o monahie toata lumea il iubea si il respecta. acolo si-a prezentat toata viata lui personala de fata cu parintii lui pe care ii iubeste foarte mult,a fost un copil necajit dar a scos-o la capat asa usurel si cu rabdare.eu am vazut in el un om calm linistit ce nu da friu liber vorbelor ci lasa ca Dumnezeu sa ii rezolve toate pricinile.poate el putea cu aceasta ocazie sa se disculpe cumva dar nu a facut-o,sti de ce fiindca nu are in el rautatea ce exista pe acest forum.sunt persoane ce ar monta esafodul in alba iulia ca odinioara si lar trage pe roata.unde va este iubirea si iertarea dragi frati crestini cind spuneti tatal nostru nu va e frica sa nu va autocondamnati.hai sa il iertam de data asta ca de e si el om ca noi supus greselii si sa ii dam un picut de pomana din dragostea cea mare ce o avem pentru aproapele.din cite stiu nu este gresala sa nu poata fi iertata si orcum si parintele sa spovedit doar nu se va spovedii pe forumul ortodox Doamne ai mila de noi poate pe unii ii duce mintea sa creada asa ceva.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 02.02.2011, 10:47:31
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Domnule acest preot e un pacalici. Ce ai vrea sa apara cu banii in mana? Naiv mai esti! Blandetea unui om atrage pre multi in plasa! Ce erau acei enoriasi cu biblii in mana si cu aceea atmosfera specific neoprotestanta? Pe de alta parte s-ar putea sa fie si putin labil din cate am vazut! Si atunci succesul e mai mare! Nu vedeti ca si conducerea ortodoxiei tace? Ar trebui sa dea un comunicat! sa sti ca la tara unii vad lucru bun treaba cu ghicitul in Cartea Sfanta! Credinta nu mai e cea fost. Venim dupa comunism! Tipul e divortat si normal ca vrea sa se arate bland! Si asa are pete pe haina lui. Cum ai vrea sa se arate in fata noastra?
Reply With Quote
  #320  
Vechi 02.02.2011, 15:21:32
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Exclamation Invidiosul nu primeste doctor pt boala sa

Invidiosul nu primeste doctor pt boala sa si nu poate gasi leac tamaduitor al suferintei, desi Scriptura e plina de ele. El asteapta usurarea bolii numai intr-un singur fel: sa vada pe cel invidiat din fericit nefericit, din norocos nenorocit.
Pe unii oameni, cu totul protivnici, binefacerile ii imblanzesc. Pe invidios insa, binefacerile mai mult il inraiesc. Cu cat invidiosul are parte de mai mari binefaceri, cu atat fierbe de ciuda, mai mult se supara si se manie. Multumind pt darurile primite si mai mult se catraneste de purtarea binefacatorului. Ce fiara nu intrec ei prin rautatea naravului lor? Ce salbaticiune nu depasesc ei prin cruzimea lor? Cainii, carora li se arunca o coaja, se domesticesc; leii, carora li se poarta de grija, se imblanzesc. INVIDIOSII insa, mai MULT SE IRITA cand li se arata ingrjire si atentie.
A PRIGONI PE UN OM BINECUVANTAT DE DUMNEZEU SI A URI PE CEL FERICIT, IATA O NENOROCIRE FARA LEAC !
Cine are urechi de auzit sa auda si cine are ochi de vazut sa vada - prin ce am scris mai sus pot rezuma tot ce se intampla si se discuta de fapt pe acet forum.
Doamne ajuta
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37